Bilgisayarı kapatma ve Kapağını Kapatma Sorunu

Başlatan Derpost, 29 Temmuz 2012 - 22:41:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Derpost

Arkadaşlar bilgisayarı menüden kapat dediğimde kapanış ekranına geçiyor ve bilgisayar kapanmıyor o durumda donup kalıyor.
Ayrıca notebook'un kapağını kapatıp açtığımda bilgisayar çalışır duruma geliyor fakat ekran açılmıyor.

Muhtemelen aynı sorunu yaşayanlar vardır. yardımcı olursanız sevinirim.

if

@Derpost, sistemi güncelelyin önce. Bilgisayarın marka ve modeli nedir? Swap alanı ne kadar?

Derpost

Alıntı yapılan: if - 29 Temmuz 2012 - 22:59:52
@Derpost, sistemi güncelelyin önce. Bilgisayarın marka ve modeli nedir? Swap alanı ne kadar?
Swap alanı 500mb.
Marka HP mode Dv7 5000et
Sistem güncel.

if

@Derpost, uykuya alma gibi işlemler yapacaksınız swap alanı RAM'in iki katı olmalı. RAM ne kadar?

Derpost

Alıntı yapılan: if - 29 Temmuz 2012 - 23:09:25
@Derpost, uykuya alma gibi işlemler yapacaksınız swap alanı RAM'in iki katı olmalı. RAM ne kadar?
4 GB ram var. Şimdi swap alanını 8 gb nasıl yapacağım?

ct

8 GB yapmanıza gerek yok. 1 GB ramler olduğundan 2 katı önerilir ama 3 GB yeterlidir.

Derpost

Alıntı yapılan: ct - 29 Temmuz 2012 - 23:32:58
8 GB yapmanıza gerek yok. 1 GB ramler olduğundan 2 katı önerilir ama 3 GB yeterlidir.
3GB nasıl yapacağım :)

if

@Derpost, swap genişletmeyle ilgili iletiler bulunuyor forumda.

Kullandığınız şey bir dizüstü mü yoksa "netbook" mu? Çok az sonuç dönüyor modelle alâkalı.

Derpost

Alıntı yapılan: if - 30 Temmuz 2012 - 00:09:42

Kullandığınız şey bir dizüstü mü yoksa "netbook" mu? Çok az sonuç dönüyor modelle alâkalı.
Notebook yani dizüstü.

if

@Derpost, biraz bakınmam gerek. Forumumuzda uykuya alma ile ilgili başlıkları inceleyin siz de bu arada.

Uykuya aldıktan sonra masaüstünün gelmediği sırada ctrl+alt+f1 sonra ctrl+alt+f7 yapınca masaüstüne düşebiliyor musunuz?

sudo shutdown -h now ile bilgisayar takılmadan kapanıyor mu?

ct

Alıntı yapılan: if - 30 Temmuz 2012 - 00:09:42

HP Türkiye'ye özel ürünler satabiliyor. Mesala benim tasarım hatalı bir HP dizüstüm vardı. Isı çıkışını yanlış tasarlamışlar 15 dakikada ısınıp kapanıyordu. Türkiye'de kontrol olmadığından satabiliyorlar. O yüzden yabancı forumlarda bu ürünler hakkında bilgi bulunmuyor.

if

Açıklama için teşekkür ederim @ct. @Derpost'un daha önceki bir meselesinde de bir şey gelmemişti arama sonuçlarından. Sanırım dediğiniz gibi Türkiye'ye "özel" çıkarılmış bir model. HP'nin d ile başlayan modelleri baş ağrısı:)

Øguz

Lenovo SL510 model dizüstü bilgisayarım var. Core 2 Duo işlemcili Intel ekran kartı ve 4 GB Ram var. (swap=3,5GB)
Ubuntu 10.04 sürümünde Dizüstü bilgisayarımın kapağını kapattığımda bekleme konumuna geçmiyor işlemci fanı çalışıyor ve kapağı kaldırdığımda Ubuntu açılmıyordu. Düğmeden bilgisayarı kapatmam gerekiyordu.
Ubuntu 10.10 sürümü ile birlikte sorun ortadan kalktı. Fakat % 1 oranında da olsa çok nadiren bilgisayar bekleme konumuna geçmiyor ve dizüstü bilgisayarımın kapağını kaldırdığımda açılmıyordu.
Ubuntu 11.04 sürümünde; Ubuntu 10.04 sürümünde olduğu gibi sorunlar yaşadım. Ubuntu 10.10 sürümüne dönüş yaptım.
Ubuntu 11.10 sürümünü çok fazla deneyemedim. Unity ve Compiz Fusion'un sorunlu çalışmasından dolayı Ubuntu 10.10 sürümüne dönüş yaptım.
Ubuntu 12.04 sürümünde dizüstü bilgisayarımın kapağını kapattığımda kitlenme olmuyor ancak Ubuntu 10.10 sürümünde olduğu gibi % 1 oranında da olsa çok nadiren bilgisayar bekleme konumuna geçmiyor

Derpost

Şuanda 350GB 'lik windows için dosya sistemi kaldırdım fakat o boş alanı ne linux-swap'a ekleyebiliyorum ne de normal ubuntu alanına.

ct

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Takas_alan%C4%B1_%28Swap%29_D%C3%BCzenleme-Ekleme

Yönergeyi mi takip ediyorsunuz? Nerede takıldınız sorunu ve varsa hata kodunu ekleyebilir misiniz?

Derpost

Alıntı yapılan: ct - 30 Temmuz 2012 - 10:03:48
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Takas_alan%C4%B1_%28Swap%29_D%C3%BCzenleme-Ekleme

Yönergeyi mi takip ediyorsunuz? Nerede takıldınız sorunu ve varsa hata kodunu ekleyebilir misiniz?

Tamamdır şuanda Gparted uygulaması ile hallettim sorunu teşekkür ediyorum yardımcı olan herkese.

if

@Derpost, uyukuya alıp geri getirme sorunu kalktı mı?

ct

@Derpost, Başlığın ilk yazısındaki problemlere de çözüm oldu mu acaba bu? Olduysa başlığınıza çözüldü etiketini eklerseniz süper olur.