Linux dağıtımları için ortak yazılım tanıtma vikisi destek bekliyor

Başlatan wiki1, 29 Temmuz 2012 - 12:47:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

wiki1

Merhabalar.

LKD'nin desteği ile Ülkemizdeki Linux dağıtım vikilerinde (PardusWiki, Ubuntu-tr Wiki, LinuxMintWiki gibi...) yer alan uygulama tanıtma maddelerini (Firefox, LibreOffice, VLC, Amarok... gibi) tek bir vikide toplayacak ve bu ortak vikideki içeriğin diğer vikilerde gömülü olarak görüntülenebileceği bir proje başlatıldı; bkz.(1)
Proje başlayalı on ay kadar bir zaman geçti ancak ilgisizlikten dolayı bir türlü sonuç alınamıyor. Sitenin öncelikle aşması gereken önemli bir teknik engeli var. Bu teknik engelin ne olduğunu ve konunun detaylarını şu haber metninde (2) bulabilirsiniz. İhtiyaç duyulan bu wiki eklentisini yazımı konusunda yapabileceğiniz bir şey varsa bunu lütfen Özgür Yazılımlar Dizini'nin Köy çeşmesinde (3) dile getiriniz.

Bir diğer konuya geçeyim. Son aylarda TÜBİTAK Pardus projesininden elini eteğini çekti (Pardus görünümlü ama gerçekte %100 Debian olan akıllı tahta çözümleri bile üretilmeye başlandı...). İçerik kalitesi ve kendine özgü politika sayfalarıyla beraber Linux dünyasının elle tutulur bir kaç belgelendirme merkezinden biri olan PardusWiki'nin de geleceği de belirsizlikler taşıyor. PardusWiki'deki 7 yıllık kullanıcı deneyimlerin buhar olup gitmemesi için bu deneyimleri herkesin öğrenmesi ve diğer Linux dağıtım vikilerine uyarlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden "Linux dağıtım wikileri için PardusWiki deneyimleri" (4) belgesini okumanızı naçizane tavsiye ederim.

(1) http://dizin.ozguryazilim.org.tr/wiki/
(2) http://www.ozgurlukicin.org/haber/ozgur-yazilimlar-icin-ortak-wiki/
(3) http://dizin.ozguryazilim.org.tr/wiki/K%C3%B6y_%C3%A7e%C5%9Fmesi
(4) http://tr.pardus-wiki.org/Linux_da%C4%9F%C4%B1t%C4%B1m_wikileri_i%C3%A7in_PardusWiki_deneyimleri

hasanyılmaz

LKD desteği ile başlatılan proje faydalı görünüyor. Tek Viki'de toplamak, geniş bir veritabanı oluşturmak..

Neden çift taraflı düşünülmemiş? Örneğin, Ubuntu Türkiye, Linux Mint ve Pardus Viki sorumluları ile görüşülüp oradaki içeriğin LKD Viki'ye gömülmesi projenin daha hızlı ilerlemesini sağlardı. Özgür yazılım için böyle bir gömme özelliği iki taraflı çalışmalı..

wiki1

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 29 Temmuz 2012 - 13:39:35
Neden çift taraflı düşünülmemiş? Örneğin, Ubuntu Türkiye, Linux Mint ve Pardus Viki sorumluları ile görüşülüp oradaki içeriğin LKD Viki'ye gömülmesi projenin daha hızlı ilerlemesini sağlardı. Özgür yazılım için böyle bir gömme özelliği iki taraflı çalışmalı..

Ubuntu Tr, LinuxMint ve diğer dağıtım belgelendirme merkezlerindeki yetkililer ile birebir görüşülmedi ancak bu konu başlığını burada ve diğer bir kaç Linux vikisinde açarak herkesin bu konudan haberdar olamasını amaçladım. Proje halen daha tasarı aşamasında dolayısıyla geriye yönelik olarak değiştirlemeyecek herhangi bir şey yok.

Çift taraflı çalışma özelliğinden kastettiğiniz şey eğer, LKD vikideki içeriğin diğer tüm  Linux dağıtım vikilerinde gömülü olarak görüntülenebilmesi ise evet tam olarak bunu hedefliyoruz. Ancak bu iş için gerekli viki eklentisini bulamıyoruz ya da yazamıyoruz, takıldığımız nokta bu.

hasanyılmaz

Gömülü olarak gösterilen örneklerden böyle bir eklentinin yapılmış olduğunu anlamıştım, yanlış anlamışım.

Çift taraflı olarak kastettiğim şey ise eklentiyi kullanan vikilerin birbirlerinden istedikleri içeriği gömülü olarak kendi vikilerinde kullanabilmesiydi.

sem

@hasanyılmaz, öyle bir sistemin yönetilmesi daha zor olur gibi geliyor bana ve amacın dışında kalıyor sanırım.

Web Programcısı olmadığım için sanırım durumu basite indirgedim kafamdan. Tam teknik durumu bilmediğim için. Aklıma direk;

"Ana Wiki'de görüntülenen içeriğin farklı birçerçeve/frame içerisinde yazılması, diğer wikilerde de içeriğin bu frame bağlantısından beslenmesini" sağlamak geldi. Bu yapılamayacak bir durum mu acaba, web programcı arkadaşlar fikir beyan ederse, merak ettim ben de açıkcası.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Öncelikle mesele sanırım teknik sorunun aşılabilmesi, o olmadan asıl amaca ulaşamayız haliyle. O konuda elimden bir şey gelmiyor bireysel olarak, fakat o konu aşıldıktan sonra bizlerin elinden bir şeyler gelirse yapmaya çalışırız Ubuntu Türkiye olarak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yakusha

Frame mantığı ile belli bir içerik diğer bir wiki içinde gösterilebilir; lakin bunun için Wiki'nin de uygun hazırlanmış olması lazım.

örnek, *ttp://www.adilmedya.com/devletin-imaji-nasil-hacklenir-sanal-terorist-nasil-olunur-h31706.haber isimli haberin altındaki Tüm Yorumlar kısmı frame ile getirilmiş; ve bu aslında *ttp://www.adilmedya.com/yorumlar.php?id=31706 şeklinde bir sayfadan ibaret!

En basit mantık ile, böyle bir yayını iframe ile çekmek mümkün olabilir.

Frame kullanılmak istenmezse

Bir eklenti vasıtasıyla /sunu.php?getir=ali-desidero gibi bir gizli çağrı üstünden Curl kullanılarak metin aktarımı yapılabilir. Cache fonksiyonları ile diğer sunucu da her gün yorulmak yerine günde bir güncellenebilir.

Bu durumda /sunu.php dosyasının uyumlu wiki kodları sunması gerek!

Daha ileri bir halde, XML veri transferi üstünden çalışan daha komplike bir sistem de tasarlanabilir.

Artık bu forumu kullanmıyor.

wiki1

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2012 - 11:01:01
Öncelikle mesele sanırım teknik sorunun aşılabilmesi, o olmadan asıl amaca ulaşamayız haliyle. O konuda elimden bir şey gelmiyor bireysel olarak, fakat o konu aşıldıktan sonra bizlerin elinden bir şeyler gelirse yapmaya çalışırız Ubuntu Türkiye olarak.

Teknik engel konusunda önemli bir gelişme var :) Bu konuyu Vikipedi'de dile getirdik ve oradaki bir bürokrattan yardım aldık, Vikipedi'deki başlığı (1) bağantısından okuyabilir ve Özgür Yazılımlar Dizini'nin Köy çeşmesinden (2) konuyu takip edebilirsiniz.

Destek veren herkese gönülden teşekkür ederim, umarım bu proje hepimizin projesi olur ve başarıyla hayata geçer.

(1) http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Dan%C4%B1%C5%9Fma_masas%C4%B1#Linux_da.C4.9F.C4.B1t.C4.B1mlar.C4.B1_ortak_vikisinin_teknik_destek_ihtiyac.C4.B1

(2) http://dizin.ozguryazilim.org.tr/wiki/K%C3%B6y_%C3%A7e%C5%9Fmesi#.C4.B0.C3.A7erikler_ba.C5.9Fka_wikilerde_g.C3.B6r.C3.BCnt.C3.BClenebilsin

heartsmagic

Evet, teknik anlamda umut doğmuş. Şu durumda çalışma nihayete erince bizler ne yapabiliriz diye masaya yatırırız olayları. Eğer Mediawiki için denenecek bir şeyler varsa ve zaman kaybı istenmiyorsa belki bizler de bir çalışma yapabiliriz. Eğer ihtiyaç olursa not düşmen yeterli.

wiki1

Özgür Yazılımlar Dizini'ndeki bürokrat arkadaşa bir e-posta attım, cevabını bekliyorum. Dediğiniz gibi MediaWiki'de yapılması-denenmesi gereken işlerin bir an evvel yapılıp sonucu görmemiz gerek, bu konuda ihtiyaç olursa hemen size buradan bildiririm.

İçeriğin diğer vikilerde görüntülenebilmesi konusu netleştikten sonra, kullanılacak yazılım bilgi kutusu şablonuna (1) son şeklinin verilmesi mevzusu gibi daha hafif konulara geçebiliriz. Bu şablon, içeriği kullanacak tüm vikileri doğrudan ilgilendiyor, bu yüzden herkesin mutabık kalacağı bir şablon oluşturmamız gerek. Ayrıca bu şablon bir defa kullanılmaya başlandıktan sonra ilerde değiştirilmesi bir hayli zahmet verici bir iş olacaktır diye tahmin ediyorum bu yüzden bu şablonu bir kez oluşturup bir daha dönmememiz gerek. Tabi bu konuyu konuşmamız için henüz erken.

(1) http://dizin.ozguryazilim.org.tr/wiki/%C5%9Eablon_tart%C4%B1%C5%9Fma:Yaz%C4%B1l%C4%B1m_bilgi_kutusu

heartsmagic

Tamam, teknik konu halledildikten sonra elimizden geldiğince bu konuya katılmaya çalışırız.

canosayan

Vito Genovese'i vikipediden az çok bilirim. (o beni bilmese de.)

Fakat wikiler arası madde taşımak ne yazık ki bana çok mantıklı gelmedi. Mesela bir uygulamanın kurulumu. Farklı dağıtımlarda nasıl olacak. dizin.ozguryazilim wikisi, ubuntu için deb, pardus için pisi paketi mi gösterecek. Eğer böyle yapacaksa zaten kendi wikimiz olmasına ne gerek var. Herkes ana wikide çalışsın.

Eğer bu tür sayfalar için biz kendimiz düzenleme yapacaksa aynı maddeyi kopyalamış olmayacak mıyız? O zaman hemen hemen tüm yazılımların kurulumunu yazacaksa yine bir kopyasını almış olacağız.

Belki dar düşünüyorumdur ama kafama yatmadı.

Alıntı yapılan: yakusha - 30 Temmuz 2012 - 12:15:32
Daha ileri bir halde, XML veri transferi üstünden çalışan daha komplike bir sistem de tasarlanabilir.

Bürokratlar zaten maddeleri xml ile aktarabilmekte.

Chmod bizim işimiz.

wiki1

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Ağustos 2012 - 14:21:37
Fakat wikiler arası madde taşımak ne yazık ki bana çok mantıklı gelmedi. Mesela bir uygulamanın kurulumu. Farklı dağıtımlarda nasıl olacak. dizin.ozguryazilim wikisi, ubuntu için deb, pardus için pisi paketi mi gösterecek. Eğer böyle yapacaksa zaten kendi wikimiz olmasına ne gerek var. Herkes ana wikide çalışsın.

Uygulama tanıtma maddelerinde, NASIL türünden belgelerin aksine dağıtımdan dağıtıma farklılık gösteren bilgilere nadiren rastlanabiliyor. Farklılıklar sıfır düzeyinde değil tabi ancak uygulama tanıtma maddelerini tek bir vikide toplama düşüncesini kurarken bu farklılıkların azlığından cesaret aldık.

Bu farklılıklara özellikle "Kurulum" konusunda bir de ilgili NASIL belgelerine "İç bağlantılar" başlığı altında yer verirken karşılaşacağız. Bu engelleri şuradaki  (1) görselde gösterdiğimiz gibi aşabileceğimizi düşünüyorum (görselde "İlgili maddeler" bölümüne bakınız). Bu yapıyı hayata geçirdiğimizde her dağıtım vikisindeki katkıcıların, bu sayfaların başına veya sonuna istediği eklemelerde bulunabilme imkanı olacak zaten.

Burada kurulum konusunda bir parantez açayım; PardusWiki'de, Paket Yöneticisi ile kurulabilen uygulamaların nasıl kurulacağı konusunda uygulama tanıtma maddelerinde herhangi bir bilgi vermiyorduk, normal şartlarda bir programın nasıl kurulacağı bellidir ve bu işlemler viki içindeki temel kılavuzlarda anlatılmıştır. Ancak Paket Yöneticisi içinde bir paketi bulunmayan, dolayısıyla kaynak koddan kurulması gereken bir yazılımı tanıtmak istediğimizde ise belge içinde bir "Kurulum" başlığı açıp kurulumu anlatıyorduk.

Özetle demek istediğim, tüm uygulama tanıtma maddelerinde uygulamanın nasıl kurulacağının anlatılmasına gerek olmadığını düşünüyorum ancak nadiren de olsa dağıtımın paket yöneticisi üzerinden kurulamayacak (ya da kurulması için ek işlem gerektiren) durumlara rastlamamız mümkündür. Bu gibi durumlarda Ubuntu—tr vikideki katkıcılar, belgenin başına "Kurulumu" şeklinde bir başlık ilave ederek sorunu çözebilirler. Tabi kurulum konusunu belgenin en başında anlatmak yerine uygulamanın tanıtımının yapıldığı yazılım bilgi kutusundan sonra anlatılması daha şık duracaktır, bu işlemin de Yazılım Bilgi Kutusu şablonu üzerinde bir değişiklik yapılarak gerçekleştirilebileceğini tahmin ediyorum. Teknik olarak bunu yapabilecek bir bilgim yok ama benzer sayılabilecek bazı örnekler gördüğümü söylemeliyim. Bu işlem gerçekleştirilirse ubuntu-tr wiki'deki katkıcılar örneğin Gimp sayfasında düzenle düğmesine bastığında ekteki resimdeki (2) gibi bir şey görecek.

Alıntı yapılan: canosayan - 01 Ağustos 2012 - 14:21:37
Eğer bu tür sayfalar için biz kendimiz düzenleme yapacaksa aynı maddeyi kopyalamış olmayacak mıyız? O zaman hemen hemen tüm yazılımların kurulumunu yazacaksa yine bir kopyasını almış olacağız.

Bu kısmı tam anlamadım ama şöyle diyeyim; kopyalama gibi bir işlem olmayacak.  Ubuntu-tr wiki'deki kullanıcılar, uygulama tanıtma maddelerindeki içerik üzerinde (Kurulum bölümü ve iç bağlantılar bölümü istisnalarını saymazsak) herhangi bir değişiklik yapamayacak, değişiklikler Özgür Yazılımlar Dizini üzerinden yapılabilecek.

(1) http://dizin.ozguryazilim.org.tr/wiki/Dosya:Ubuntu_wiki_-_gimp.png
(2) http://dizin.ozguryazilim.org.tr/wiki/Dosya:Ubuntu_wiki_-_gimp2.png

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Ağustos 2012 - 23:33:43

Bu arada bu sayfaya başka forumlarda ve vikilerde iç bağlantı olarak yer vermiştim, ancak bu konu başlığına ulaşabilmek için foruma üye olmak gerekiyor, eğer imkanımız varsa bu konu başlığının doğrudan görüntülenmesini sağlayabilirseniz sevinirim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

andirinli

Alıntı yapılan: sem0900 - 30 Temmuz 2012 - 00:29:36
@hasanyılmaz, öyle bir sistemin yönetilmesi daha zor olur gibi geliyor bana ve amacın dışında kalıyor sanırım.

Web Programcısı olmadığım için sanırım durumu basite indirgedim kafamdan. Tam teknik durumu bilmediğim için. Aklıma direk;

"Ana Wiki'de görüntülenen içeriğin farklı birçerçeve/frame içerisinde yazılması, diğer wikilerde de içeriğin bu frame bağlantısından beslenmesini" sağlamak geldi. Bu yapılamayacak bir durum mu acaba, web programcı arkadaşlar fikir beyan ederse, merak ettim ben de açıkcası.

valla benim aklıma da rss tipi bir sistem geldi açıkçası. girilen her kayıt için kategorilendirme yapılıp (masaüstü,sunucu, vs.) rss içeriği şeklinde diğer wikilere aktarım sağlanabilir.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

heartsmagic

Alıntı yapılan: wiki1 - 01 Ağustos 2012 - 23:24:10
Bu farklılıklara özellikle "Kurulum" konusunda bir de ilgili NASIL belgelerine "İç bağlantılar" başlığı altında yer verirken karşılaşacağız. Bu engelleri şuradaki  (1) görselde gösterdiğimiz gibi aşabileceğimizi düşünüyorum (görselde "İlgili maddeler" bölümüne bakınız). Bu yapıyı hayata geçirdiğimizde her dağıtım vikisindeki katkıcıların, bu sayfaların başına veya sonuna istediği eklemelerde bulunabilme imkanı olacak zaten.

Makul.

Alıntı Yap
Bu arada bu sayfaya başka forumlarda ve vikilerde iç bağlantı olarak yer vermiştim, ancak bu konu başlığına ulaşabilmek için foruma üye olmak gerekiyor, eğer imkanımız varsa bu konu başlığının doğrudan görüntülenmesini sağlayabilirseniz sevinirim.

Şu an görülebiliyor olması lazım.