Linux'la Tanışanlara Tavsiyeler

Başlatan ct, 29 Temmuz 2012 - 02:04:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hackerspyware

size katiliyom ama orda tektarafli yazmis onu kastediyom ayrica hackerim diyen hacker degil hacker kendini ifade etme seklidir lamerle hackeri ayiran sey bu

heartsmagic

@hackerspyware, Türkçe konusunda özen göstermediğin sürece seni anlamakta zorluk çekeceğim. Fakat son tahlildeki yorumuna da katılmıyorum, hatta durumun öyle olmadığını belirtiyorum. O ikisini ayıran şey kendini ifade etme şekli değildir. Gerçi bu kendini ifade etme meselesini de anlayamadım, fakat ikisinin arasında "somut" farklar vardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

natgho

Ağzınıza sağlık, güzel bir dille, güzel bir anlatım olmuş :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

TheGodEmperor

Tavsiyelerin hepsi en az bir kaç aylık linux kullanıcıları için farkında mısınız? Dediklerinizin yarısını anlamadım en az.
Cogito Ergo Sum
Özgür Dünya, Özgür Bilgi
http://www.erhankilic.pro

furkankalkan

Alıntı yapılan: TheGodEmperor - 27 Ocak 2014 - 14:34:21
Tavsiyelerin hepsi en az bir kaç aylık linux kullanıcıları için farkında mısınız? Dediklerinizin yarısını anlamadım en az.

Herşeyden önce daha çok yeni tanışanlar için tek tavsiyem araştırma yapmak,araştırma yapmak,araştırma yapmak ve usanmadan birşeyleri bozup tamir etmek için araştırma yapmak. He bir de bazı şeylerden ödün vermek (sevilen bir oyun gibi -zaten bozup yaptıkça bir oyun gibi gelecek size :D- ) gerek sonuçta alıştığınız sistemden tamamen farklı, kendi kuralları olan birşeyi öğreniyorsunuz :D Bir de sanırım en iyisi en azından sistemin temelllerini öğrenebilmek adına gerçek makinaya kurmadan 1-2 ay kadar sanal makinada çalışmak. Böylece yapacağınız ufak bir hata tüm dosyalarınızın uçmasına neden olmayacaktır. 

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

okkangal

Naçizane bir kaç cümlede ben yazmak istedim . Ben kendimi Linux kullanıcısı şeklinde ifade etmektense , biilgisayar kullanıcısı şeklince ifade etmeyi yeğliyorum .  Hayatıma bilgisayar denen cihazın kattığı önemli kolaylıklar ve bunun yanı sıra eğlenceler var . Bunların tamamını Linux kurulu bir bilgisayar ehli ile halletmekte . Benim bu uğraşlarımı Windows yüklü bir bilgisayar da , MacOS bir bilgisayarda halletmekte . Şimdi bunu göz önüne alarak bir sistem seçmem gerekirse ücretsiz , küresel sermayeye değil özgürlüklere hizmet eden bir sistem olan Linux kullanmak gayet mantıklı .  Benim Linux kullanıcılarına tavsiyem , amacınız Linux 'u öğrenmek mi yoksa bilgisayar ile yapmanız gereken işleri halletmek mi buna  dikkat etmek lazım .  Sürekli her işinizde Windows muadili hareketler bekliyorsanız , bence zorlamaya gerek yok . Bu durumda en iyisi Windows kullanmak . Yani .NET ' i Linux üzerinde nasıl çalıştırırım , acaba AutCAD kuramaz mıyım şeklinde debelenmeye gerek yok . Bunlar elzem ise Windows kullanmak en iyisi .  Bir de Linux kullanmaya başlayan ve daha ilk hafta diskin derinliklerindeki bir sistem dosyası hakkında ilginç sorular üretenler olabiliyor . Windows kullanırken diskteki binlerce dosyayı ve özelliği hiç merak etmeden Linux kullanmaya başlayınca her şeyi , hemde bir medya kullanıcısını ilgilendirmeyen şeyleri merak etmek bence yersiz .  Anlatmak istediğim şudur ki , bilgisayarın ne için lazım olduğuna karar verip , bu işler Linux ile daha kolay ve rahat ise , o yönde kullanmak ve öğrenmek en iyisidir . 

ercnynr

@okkangal Bencce çok güzel açıklamışsın, eline sağlık.

Deadpool

Farklı dağıtım denemekten korkmayın. Kendinize en uygun olanı dağıtım denedikçe bulacaksınız. İlk defa linux kullanıyorsanız ve bu dünyaya Ubuntu ile başladıysanız biraz alıştıktan sonra Ubuntu minimal'e göz atın farklı bir deneyim olacaktır.

sayz

1 - linux'dan önce google kullanmayı öğrenin.
2 - Doğru Düzgün Soru Sormanın Yolları belgesini mutlaka okuyun.
3 - çözdüğünüz bir problemi(çok basit dahi olsa) nasıl çözdüğünüzü diğer kullanıcılarla paylaşın.
4 - bir problemle karşılaşınca soru sormaktan asla ama asla çekinmeyin.(forumlarda vb.)

agg1401

Linux oldukça geniş bir gezegen, ve bu gezegen sürekli büyüyor. Yani linux aileden birisidir, onu üzmeyin.

yasin811

çok teşekkür ederim şu yazdıklarınız benim için mücevher değerinde umarım yıllarca da buraya gelip yeni başlayanlara yol gösterici olacaktır
pencerelerden her zaman nefret etmişimdir..

FireSwords

Temel uçbirim bilginiz olsun. Uçbirim üzerinden dosyalar arasında gezinmeyi öğrenin. cd, ls, cp, mv, rm, ln, cat, grep gibi temel komutlara aşina olmaya çalışın.