[Çözüldü] Asus x61sf Ubuntu Kurulumu ?

Başlatan AusT, 27 Temmuz 2012 - 13:25:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AusT

Arkadaşlar 2. dizüstümede ubuntu kurma kararı aldım. Fakat dizüstünü düşürdüğüm için ekran kartı bozuk windows taki "hoş geldiniz" ekranına getirene kadar canımız çıkıyor. Ekran kartı hariç diğer tüm bileşenler sağlam. Şimdi bu dizüstüne ubuntu kurmalımıyım ve kurarsam windows gibi zormu açarım ?
Özgürlük İçin... Linux

cagriemer

Denemeden kesin bir sey soylemek mumkun degil.

AusT

ben şöyle düşündüm. Windows 7 ekran kartı istiyor fakat ubuntuda ekran kartı tanıtılmadanda kullanılabiliyor diye düşünerekten  biraz ubuntu yükleme taraftarı oldum. Başka bir şeyler söyleyebilecek var mı ?
Özgürlük İçin... Linux

ct

Ubuntu'da ekran kartını otomatik olarak tanıtıyor yani sürücüsü kernele ekleniyor. Windows'da ise sürücüyü elle kurmak gerekiyor. Yani o anlamda bir farkları yok diyebiliriz. Ekran kartsız çalışma üzerine nette bazı anakartların bunu desteklediği yazıyor. Onun dışında ekran kartınız bozuksa açılması bile çok iyi. Denemeden anlaşılacak bir durum değil. Nihayetinde ekran kartınız düzgün çalışmıyor, o yüzden tahminde bulunmam havada kalır.

karboran

Asus X61SF X61SF253DV

Ekran Tipi:WXGA (HD)
Ekran çözünürlüğü:1366 x 768 px
Grafik Kartı:NVIDIA GeForce GT 220M
Grafik Bellek:1024 MB
Grafik Kartı tipi:Harici Nvidia

Windows da açılıyorsa ubuntuda da açılacaktır .. Bu modelin optimus tek özelliği varmı bilmiyorum varsa kesin açılacaktır, çünkü aynı şey başıma geldi ;) laptop dahili ekran kartını kullanıyor, gerçi kullanmasada Nvidia yı tanıtamıyordum da orası ayrı mesele de.. Dene bişey kaybetmezsin :)

Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

AusT

Alıntı yapılan: karboran - 28 Temmuz 2012 - 04:57:57
Asus X61SF X61SF253DV

Windows da açılıyorsa ubuntuda da açılacaktır .. Bu modelin optimus tek özelliği varmı bilmiyorum varsa kesin açılacaktır, çünkü aynı şey başıma geldi ;) *dizüstü bilgisayar dahili ekran kartını kullanıyor, gerçi kullanmasada Nvidia yı tanıtamıyordum da orası ayrı mesele de.. Dene bişey kaybetmezsin :)

aynı model bendede var arkadaşım ama entegre grafik kartı olmadığı için sıkıntı çıkarabilirmi ?
Özgürlük İçin... Linux

karboran

Alıntı yapılan: AusT - 28 Temmuz 2012 - 17:48:44
Alıntı yapılan: karboran - 28 Temmuz 2012 - 04:57:57
Asus X61SF X61SF253DV

Windows da açılıyorsa ubuntuda da açılacaktır .. Bu modelin optimus tek özelliği varmı bilmiyorum varsa kesin açılacaktır, çünkü aynı şey başıma geldi ;) *dizüstü bilgisayar dahili ekran kartını kullanıyor, gerçi kullanmasada Nvidia yı tanıtamıyordum da orası ayrı mesele de.. Dene bişey kaybetmezsin :)

aynı model bendede var arkadaşım ama entegre grafik kartı olmadığı için sıkıntı çıkarabilirmi ?

Zaten buraya senin kartın özelliklerini yazdım. Entegre grafik kartının olmaması benim teoriyi tamamen çürüttü çünkü benim dizüstünde intel entegre ekran kartım vartı ve onun üzerinden kullanıyordum.Yani sıkıntı çıkabilir :(
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !