[ÇÖZÜLDÜ]Yetkili Kullanıcı (Root) Olmadan X Başlamıyor

Başlatan kafkasyali, 26 Temmuz 2012 - 00:14:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kafkasyali

ATI Radeon HD 4570 ekran kartıyla kavgam devam ediyor. Unity ve Gnome aşırı ısınma sebebiyle terk etmek zorunda kaldığım masaüstü ortamları. Sorunum şöyle;

Öncelikle kurulum ve güncelleme sonrası herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Sonradan oldu sorun.

Kubuntu başlarken giriş ekranı geldiğinde şifremi giriyorum. Çok kısa bir süre uçbirim ekranı geliyor ve tekrar giriş ekranına dönüyorum. Giriş ekranında uçbirime girip ekran kartını kurmak istediğimde normal kullanıcı kuruluma izin vermiyor. Ya "sudo" ile kurulum yapmam gerekiyor ya da "root" olup direkt kurulum yapmam gerekiyor. Kurulum sonrası normal kullanıcıda yine aynı hatayla karşılaşıyorum. Giriş ekranından uçbirime girip "root" olduktan sonra "startx" komutu KDE'yi başlatıyor. Bunun yanında bazı programlar "root" olarak çalışmıyor (Chrome). Ayrıca sürekli "root" kullanıcısı ne kadar güvenli olur?

Bu arada "root" kullanıcısı ile parola ve kullanıcı hesaplarında normal kullanıcı hesabımı göremiyorum. Oturumu kapattığımda ise "root" kullanıcısı ön tanımlı olarak geliyor ve başka kullanıcı giremiyorum. Ayrıca bu ekran "root" parolamı da kabul etmiyor.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

if

@kafkasyali, kurulum için elbette sudo gerekli.

Bir şekilde masaüstüne düştükten sonra su kullanıcı_adı
cd
komutlarını girin sonra ls -la ~/ çıktısını buraya aktarınız.

heartsmagic

@if'in şüphelendiği şey için. Giriş yapmayı denemeden uçbirime düş, normal kullanıcınla giriş yap.

sudo chown -R $USER:$USER ~ komutunu uygula.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kafkasyali

Teşekkür ederim. Sorun çözüldü.

Şimdi aklıma geldi. KDE ayarlarını sıfırlamak için .kde klasörünü temizlemiştim. Üstelik oturum açınca tüm ayarlar ilk kurulumda olduğu gibi geldi. (Cüzdan, Amarok KDE ayarları)

Silme işlemi normal kullanıcıyken olmadı. Ben de "root" olup sildim. Fakat buna rağmen yine bazı dosya ve klasörleri silmedi. Sorunun kaynağı bu olabilir mi?

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

cagriemer

Sorunun kaynagi ~/.Xauthority dosyasinin sahipliginin root kullanicisina gecmis olmasi. @if dogrulamak icin ev dizininizin ciktisini istemis. @heartsmagic de ev dizinindeki butun dosya ve dizinleri kendi kullaniciniz uzerine aldirmis.

Etiket icin tesekkurler.