[Çözüldü]KDE her şeyi mahvetti

Başlatan opensource, 18 Eylül 2008 - 06:44:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

opensource

GNOME ile pekala işlerimi oldukça iyi hallediyordum bir sorunum yoktu, birde KDE masaüstünü denemek istedim ve KDE'nin istikrarsız çalışmasından tutun, GNOME masaüstünün hiçbir neden yokken bozulmasına kadar bir çok soruna yol açtı.

GNOME masaüstü ile oturum açamıyorum, oturum açmak istediğim de masaüstü yüklenirken sol üst köşede orta boyda gri bir kare boşluk oluşuyor ancak sistemi KDE ile başlatabiliyorum. Sizce bunun sebebi nedir?

ihtiyar said

Anladığım kadarıyla KDE kurarken gdm ayarlarına zarar vermişsiniz. KDE kullanıpta çok memnun olan arkadaşlar var. Sizin kurduğunuz sürümü ve kullandığınız sistem etkili olmuş olabilir sorun çıkmasında.

gdm ayarlarını bozmuş olabilirsiniz.

sudo dpkg-reconfigure gdm

Çıktısını alabilir miyiz?

opensource

Muhtemelen öyle oldu dediğiniz gibi, KDE'yi kurarken gdm ve kdm seçeneklerinden bir tanesini seçmem gereken bir bölüm vardı ve tam bilgim yoktu ve bende GNOME'dan yola çıkarak gdm dedim. Ayrıca bende KDE'den şu hatalı yüklenmesi olmasa çok memnun kalacağım oldukça çünki gördüğüm kadarıyla GNOME'dan daha fazla alternatif sunuyor ve daha kullanışlı gibime geldi fakat sistem üzerinde garip bir yavaşlık ve hata var. Sistemim kötü değil HP Pavilion dv5196 dizüstüne sahibim, ekran kartı nVidia GeForce GO7400.

Ayrıca uçbirim ekranı açık fakat üzerine gelip komut yazmaya çalıştığımda sistem 10-15 dakikalığına donuyor, uçbirimden vermiş olduğunuz komut ile çıktı almaya çalışacağım.

opensource

Maalesef uçbirimden çıktı almam pek mümkün gibi gözükmüyor, uçbirim ekranına tıkladığım anda sistem tamamı ile donuyor.

ihtiyar said

KDE'de mi girmeye çalışıyorsunuz uç birime?

opensource

ihtiyar said

Alıntı yapılan: opensource - 18 Eylül 2008 - 07:49:38
Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Eylül 2008 - 07:38:15
KDE'de mi girmeye çalışıyorsunuz uç birime?

Evet

KDE'yi de kurarken hata olmuş sanırım. Biraz bekleyelim, belki başka çözümler gelebilir ya da aklıma başka şeyler gelebilir.

ihtiyar said

Alt+F2'ye basıp,

gksu dpkg-reconfigure gdm

komutunu girdikten sonra yazdığınız kutucuğun altında "Uç Birimde Çalıştır" kutucuğuna tik koymanız belki olumlu sonuç verebilir. Lakin tam bilmiyorum, bilen bir arkadaşın teyit etmesini bekleyelim. Ya da risk alabilirsiniz. :)

opensource

Olumlu bir sonuç aldım, teşekkürler.  :) Sizin vermiş olduğunuz komutu aynen yazdım ve komut ardından uçbirim üzerinde otomatik olarak çalıştırıldı. Şuanda uçbirim ekranı 10 dakikadan fazla süredir açık. Ekrandan iki adet başlık vermek istiyorum; Paket yapılandırması, gdm yapılandırılıyor ve altta da Tamam seçeneği var. Yanılmıyorsam işlem yapılıyor olabilir ya da Tamam seçeneğine basmam gerekli olabilir fakat hangi yolu denediysem Tamam'a basamadım. :) Donma gibi bir problemim yok şuanlık. Fakat bekleyecek miyim yoksa Tamam seçeneğine mi basmam gerekiyor bilmiyorum.

ihtiyar said

opensource

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 18 Eylül 2008 - 08:18:30
Tab tuşunu dener misiniz?

Maalesef hangi tuşu denediysem bir sonuç yok.

ihtiyar said

Beklemenizi önereceğim. Başka bir yol gelmiyor aklıma. :(

opensource

Yardımınız için çok teşekkür ederim @İhtiyar Said  :)
Muhtemelen ilk çalıştırma arayüzünden komutu yazıp uçbirimde çalıştırdıktan sonra herhalde işlem geçerli olmuş olmalı ki sonrasında deneme amaçlı KDE üzerinden uçbirimi açıp vermiş olduğunuz komutu yazdım ve bu sefer donma gibi bir sorunla karşılaşmadım. Böylelikle GNOME masaüstünü de çalıştırmış oldum en sonunda :) Ayrıca konu ÇÖZÜLDÜ etiketini haliyle hakediyor.

ihtiyar said

Tavsiyelerim sırasında bir hata yaptığımı fark ettim. Bahsettiğim komutun çıktısını vermeyecekmişsiniz zaten, komutun görevi bozulmuş olabilecek gdm ayarlarını düzenlemeye yarıyormuş. Yeni fark ettim. :)

Ayrıca, çözüme kavuşmuş konularınıza çözülmüş etiketini kendiniz de ekleyebilirsiniz.
Bkz. Mesaj

Kaynak:
erginemr'in mesajı  :)