[Çözüldü] fare imleci meşgul, sürükleme sorunu ve yapıştır sorunu

Başlatan hesin, 24 Temmuz 2012 - 14:44:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hesin

Güncelleştirmelerle sorun hallolur düşüncesiyle uzun süre karın ağrısı yaşatan üç sorunum var.Not:Gonome shell klasik kullanıyorum.
1.Fare imleci Başlangıç klasörü olsun veya içinde filmlerin,müziklerin,dökümanların olduğu arşivimi açınca yaklaşık 10 sn kadar dönüyor,o dönerken de rahat işlem yapılabiliyor ama sinir bozucu bir durum.
2.Bir klasör içinde veya masaüstünde klasör sürüklerken arkasından onun gölgesi gibi bir şey ortaya çıkıyor, bu durum ilk zamanlar yoktu güncelleştirmeler sonrası ortaya çıktı.Şöyle bir görüntüsünü almaya çalıştım:

3. Dosyayı kopyaladıktan veya kestikten sonra bir başka dosyaya veya klasöre yapıştır dediğimde yapıştır yazısı silinik şekilde çıkıyor, yapıştır dediğimde yapıştırıyor ama neden öyle silinik çıktığını veya seçilmememiş gibi göründüğünü anlamadım.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hesin

Alıntı YapGnome Shell için bir özelleştirmen var mı?
Belli bir özelleştirme yok, gnome shell klasik ligt dm den seçip olduğu gibi kullanıyorum, herhangi bir değişiklik yapmadım, hatta depo haricinde (ubuntu tweak hariç) hiç bir programı bile kullanmıyorum.

if

hesin

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 03)
hesin@hesin-G41T-M6:~$ jockey-text --list

Şunun çıktısını alamadım :
jockey-text --list

if

@hesin, Intel ekran kartıysa çıktı vermez o komut.

furkankalkan

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

hesin

@dewilman hangi sorun? Bir de yukarıdaki sorunlar unityde de mi oluyor?
Aslında olması da pek garipsenmez zaten gnome shell  unity olduğunu unutmamak lazım.

furkankalkan

Alıntı yapılan: hesin - 25 Temmuz 2012 - 22:55:32
@dewilman hangi sorun? Bir de yukarıdaki sorunlar unityde de mi oluyor?
Aslında olması da pek garipsenmez zaten gnome shell  unity olduğunu unutmamak lazım.
Şu nautilus gölge sorunu.
Lover

heartsmagic

@hesin, Gnome Shell'in Unity ile alakası yok. Saydığın sorunlar Unity üzerinde yok, onu geçtim Gnome Shell kullanan insanlarda da yok. En azından herkeste yok. Sana özel bir durum var, bunu tespit etmemiz lazım. Sen Gnome Shell mi kullanıyorsun yoksa klasik Gnome falan mı kurdun? "Fallback" denilen şeydi sanırım.

furkankalkan

@heartsmagic in de dediği gibi unity ile gnome shell farklıdır. Hatta gnome shell classic ile gnome shell bile farklıdır. Bu yüzden sorunun nerede olduğunu bulabilmemiz için öncelikle sorunun kaynağını bulmamız lazım.

Bu arada bu bana 10.04 sürümündeki bir sorunu hatırlattı. Compiz veya başka bir compositor kullanıyor mısunuz ?
Lover

hesin

Depodan gnome kabuğu adlı programı kurup gnome klasik ile giriş yapıyorum, ek olarak ayarlarıyla falan oynamıyorum.Gnome shell'in unity 'i kullandığını sanıyordum çünkü gnome shell adı üstünde sadece bir kabuk olduğunu sanıyordum,sonuçta gnome masaüstünü indirmiyorum küçük bir paket olan gnome shell  adlı bir unity arayüzünü değiştiren bir program,neyse şimdi ben ubuntuyla pek haşir neşir olmuyorum, bundan dolayı ayarları falan karıştırmamışım diye düşünüyorum.Acaba gnome ayarlarını mı resetlesem ne yapsam?

heartsmagic

@hesin, Gnome Shell Unity için arayüz değil. Gnome Shell ve Unity, Gnome masaüstü için bir kabuklar. Kısacası ikisi de kabuk.

Tekrar soracağız belki ama Gnome Shell ile sorun var mı? Unity ile sorun var mı? Bu konuyu daraltırsak daha rahat çözüm önerisi sunarız.
Dediğin gibi Gnome ayarlarını sıfırlayabilirsin. İkinci öneri olarak yeni bir kullanıcı açar onunla bakarsın duruma.

hesin

Alıntı Yap@hesin, Gnome Shell Unity için arayüz değil. Gnome Shell ve Unity, Gnome masaüstü için bir kabuklar. Kısacası ikisi de kabuk.
anladım .
Şimdi oturumu unity ile açtığımda bahsettiğim sorunlar ortadan kalktı,sanırsam sorunlar doğrudan Gnome Shell ile alakalı.

heartsmagic

Yeni bir kullanıcı açıp onunla deneyebilirsin Gnome Shell'i. Normalde yok böyle bir sorun, en azından sendeki kullanıcı temelli mi yoksa sistem temelli mi diye anlamış oluruz.

hesin

Şimdi gnome klasik ile başka bir oturumdan yazıyorum ve şu anda yukarda bahsettiğim sorunlardan herhangi biri yok epey iyi çalışıyor.
Galiba sorun sisstem temelli.Ne yapabiliriz bu durumda?

heartsmagic

Başka bir oturum dediğin başka bir kullanıcı sanırım. Eğer öyleyse sistem temelli değil, kullanıcı temellidir sorun. Gnome sıfırlaması denenebilir:

mv ~/.gnome* ~/.gconf* ~/.config ~/Masaüstü

hesin

mv ~/.gnome* ~/.gconf* ~/.config ~/Masaüstü
Malum komutu uyguladım ve 2. sorunum halloldu ama 1. sorun hala aynı durumda.Arşiv veya klasörlerimi açınca farenin meşgul görünmesi umarım güncelleştirmelerle çözülür.Aslında dediğim gibi sadece öyle bir görüntü veriyor,yoksa naitulus fare imleci meşgulken fazla işlemciyi yormuyor.
@heartsmagic 'e ve yardımcı olan  arkadaşlara teşekkürler.

heartsmagic

@hesin, eğer ayarlarında bir sıkıntı görmezsen herhangi bir uygulama için temizlik yapabilirsin. Şöyle ki sıfırlama yaparken silmedik dizinleri, taşıdık sadece. Bir süre sonra şu komutla silersin:

cd ~/Masaüstü
rm -rf .gnome* .gconf* .config

Bu dizinler şu an masaüstünde ama görünmüyorlar gizli oldukları için. İstersen dosya yöneticisi ile masaüstüne kadar gidip ctrl+h ile gizli dizinleri görüp komut kullanmadan da silebilirsin.

2. sorun için şunu sorayım. Başlangıç dizini değil de kök dizin üzerindeki dizinlerde de bu sorun var mı? Örneğin /root, /usr gibi.