[Çözüldü] Nvidia Optimus Gt420 m Sürücü Sorunu

Başlatan sokuluomer, 21 Temmuz 2012 - 22:30:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sokuluomer

Merhaba Arkadaşlar.
Bie kaç gün önce ubuntu 12.04 ü kurdum.gerek görsellik gerek performans olarak çok Hoşuma gitti.Fakat ekran kartının sürücüsünü kuramadığımdan dolayı windowsa tekrar geçmek zorunda kaldım.Sizce bu sorun bilgisayarımda 2 ekran kartının olmasından mı kaynaklanıyor ? Eğer driveri yüklememe yardımcı olabilecek bi arkadaş olursa tekrar ubuntu kurmayı düşünüyorum.

sokuluomer

Merhaba arkadaşlar.
Bir kaç gün önce Ubuntu 12.04'ü kurdum. Gerek görsellik gerek performans olarak çok hoşuma gitti. Fakat ekran kartının sürücüsünü kuramadığımdan dolayı Windows'a tekrar geçmek zorunda kaldım. Sizce bu sorun bilgisayarımda 2 ekran kartının olmasından mı kaynaklanıyor ? Eğer driveri sürücüyü yüklememe yardımcı olabilecek bi bir arkadaş olursa tekrar Ubuntu kurmayı düşünüyorum.

if

@sokuluomer, optimus kurulumunun anlatıldığı bir konumuz var. Oradaki yönergeleri denediniz mi?

Konuyu taşıyorum. Öneri ve İstekler bölümü bunun için uygun değil.

if

sokuluomer

hocam ubuntu konusunda çok çaylağım oradakilerin hepsini harfiyen uyguladım fakat ekran kartı olarak intel i görüyor.Nvidia olmadı bi türlü _

if

@sokuluomer, lspci | grep VGA
optirun glxgears
jockey-text --list
çıktılarını alayım.

sokuluomer

hocam şimdi şöyle bi durum var daha önce defalarca konu açmama rağmen kimse yardımcı olmadığı için ben windowsu kurdum.Ama siz ayrdımcı olmaya devam ederseniz hemen ubuntuya geçmeye hazırım

if

@sokuluomer, öncelikle iletilerinizi imlâyı gözeterek yazarsanız memnun olurum. Türkçe konusunda hassas bir forumuz.

Gördüğünüz gibi yardımcı olmaya çalışıyorum çünkü vaktim ve bilgim var bu konuda. Ben olmasamda başkası olacaktır. Nerede yardım istediğinizi bilmiyorum ama bizim forum olmadığı kesin.

sokuluomer

Peki hocam.Hemen Kurmaya başlıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2012 - 03:56:55

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation Device 0df1 (rev a1)
omer@omer-H36FD:~$ optirun glxgears
optirun: command not found
omer@omer-H36FD:~$ jockey-text --list
Çıktısı bu şekilde.

sokuluomer

Merhaba arkadaşlar.Daha önce birkaç tane konu açmama rağmen,bir türlü grafik kartını tanıtamadım.Bilgisayarımda 2 adet ekran kartı mevcut.Nvidia optimus özelliğine sahip.
Ubuntuyu kurduğumda 1366x768 çözünürlüğüne sahip olabiliyorum,ancak bu sadece intel  e ait olan sürücünün format sırasında yüklenmesi ile oluşuyor.Forumdan takip ettiğim bir kaç konu optimus ta yanlız girilen kodlar yardımıyla programların yüksek çözünürlüklü grafik kartıyla açılması yönünde.
Sizden istediğim kod girmeden,ubuntuyu kullanırken 2gb lık nvidia optimus gt420m grafik kartını kullanabilmem.Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.İşinize belki yarar diye bilgisayarımın özelliklerini yazıyorum.İyi forumlar.

İşlemci: Intel Core i5-480M, İşlemci Hızı 2.66 GHz, Intel Turbo Boost Teknolojisi İle Maksimum 2.93 GHz, 3 MB Intel Akıllı Bellek
İşletim Sistemi: Windows 7 Home Premium
Bellek: 6 GB DDR3
Harddisk: 640 GB SATA
Ekran Kartı: 3 GB DDR3 Nvidia Geforce GT420M Optimus - 2 GB Ayrılmış Bellek
Ekran: 15.6" WXGA (1366x768) HD LED Ekran
Ana Kart: Intel HM55 Chipset

m.erin

Aslında sorunuzun cevabı şu anda milyon dolarlık cevap :) Biosunuzda Intel ekran kartını pasifleştirmek için bir ayar yoksa şuan için istediğiniz şeyi yapmak mümkün görünmemekte.
Ama Bumblebee uygulaması ile istediğiniz uygulamanın Nvidia kartınız ile çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Birazdan ben de Acer 5755G ile deneyeceğim.
Forumdaki ilgili konu http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29186.0.

sokuluomer

Teşekkür ederim ama benimde okuduğum konu buydu.Burada sadece istenilen programlar nvidia ile çalıştırılabiliyor.Benim istediğim ise sadece nvidianın çalışması.Bios ayarlarını bi kontrol edeyim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Temmuz 2012 - 03:55:38

Sanırım öyle bir özellik yok.

heartsmagic

@sokuluomer, mevcut konuların varken lütfen oradan devam edelim sorunları konuşmaya. Konuları birleştiriyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sokuluomer

@heartsmagic öteki konuda herhangi bi yanıt alamadığım için yeni konu açtım.Çıktı istediniz öylece kaldı.Ne yapmamı bekliyorsun.Birisinin kazara konuya girip cevap atmasını mı ?

apocuk

burası gönüllü insanların olduğu bir forum o yüzden bence iletinize bir şeyler ekleyip birilerinin görüp ilgilenmesini bekleyin
bende bundan aylar önce i7 işlemci ile ilgili bir konu açmıştım yaklaşık iki ay sonra cevap geldi ancak sonuç mükkemel o yüzden
sizde bizlere yardımcı olun olmaz mı ?
Mecburiyet Esaretin Diğer Adıdır.....
http://abdurrahmanakturk.wordpress.com/

sokuluomer

Alıntı yapılan: apocuk - 25 Temmuz 2012 - 22:35:38
burası gönüllü insanların olduğu bir forum o yüzden bence iletinize bir şeyler ekleyip birilerinin görüp ilgilenmesini bekleyin
bende bundan aylar önce i7 işlemci ile ilgili bir konu açmıştım yaklaşık iki ay sonra cevap geldi ancak sonuç mükkemel o yüzden
sizde bizlere yardımcı olun olmaz mı ?
Anlıyorum kardeşim seni.Ama bu forumda gönüllü insanların yanı sıra bu işten anlayanların da olması gerekmez mi? Bir ürünü piyasaya sürüp sorunlarının çözülemediği bir platform oluşturmanın bir  manası yok ki.Bir arkadaş benden çıktı istiyor,yardımcı olacağını düşünüp ubuntu kuruyorum, daha sonra ne ses var ne soluk.Grafik kartı olmadan bilgisayarı kullanamayacağımdan dolayı ben de tekrar windows a geçiyorum 1 haftada 6 kez format attım.Her seferinde bir kaç çıktı isteyip öylece bırakıyorlar.

apocuk

tamam beraber bakalım benimde optimus özellikli ekran kartım var
deneme yanılma olacak eğer istersen yardımcı olmaya çalışırım

sokuluomer

Alıntı yapılan: apocuk - 26 Temmuz 2012 - 00:44:39
tamam beraber bakalım benimde optimus özellikli ekran kartım var
deneme yanılma olacak eğer istersen yardımcı olmaya çalışırım
tamam ne zaman başlıyoruz ona göre ubuntuyu kurayım.Ben sabaha kadar müsaitim.Bana uyar diyorsan emen kurmaya başlıyayım

heartsmagic

Alıntı yapılan: sokuluomer - 25 Temmuz 2012 - 22:11:13
@heartsmagic öteki konuda herhangi bi yanıt alamadığım için yeni konu açtım.Çıktı istediniz öylece kaldı.Ne yapmamı bekliyorsun.Birisinin kazara konuya girip cevap atmasını mı ?

Yeni konu açmak ne kazandırıyor peki sana? Üzerinden belirli bir vakit geçmiş, diyelim sana cevap yazan olmamış. Yeni konu açmak yerine eski konunu güncellesen ne kaybedeceksin?

Oradaki durumu sana izah edeyim ben. Burada sağa sola koşup değerli vaktinden harcayan gönüllü insanlar tüm başlıkları okumaya çalışırlar. Bunu yaparken de yeni ileti atılmış başlıkları takip ederler. Sen orada aradan 24 saat geçmeden ileti gönderdiğin için bir öncekiyle birleşmiş ve yeni ileti olarak görülmemiş. Haliyle arkadaşlar veya bilen diğer insanlar da fark etmemiş. Şimdi, aradan baktın bir zaman geçti, sorunu da çözmek istiyorsun. Konuyu kibarca güncelleyebilirsin. Fakat kibarca.

Alıntı yapılan: sokuluomer - 25 Temmuz 2012 - 22:44:08
Anlıyorum kardeşim seni.Ama bu forumda gönüllü insanların yanı sıra bu işten anlayanların da olması gerekmez mi? Bir ürünü piyasaya sürüp sorunlarının çözülemediği bir platform oluşturmanın bir  manası yok ki.Bir arkadaş benden çıktı istiyor,yardımcı olacağını düşünüp ubuntu kuruyorum, daha sonra ne ses var ne soluk.Grafik kartı olmadan bilgisayarı kullanamayacağımdan dolayı ben de tekrar windows a geçiyorum 1 haftada 6 kez format attım.Her seferinde bir kaç çıktı isteyip öylece bırakıyorlar.

Anlamıyorsun. Gönüllülerin yanında o işi yapacak insanları nereden bulacağız? Eğer varsa bir önerin buyur, dinleriz güzel güzel. Söylediklerinin hedefi burası değil, Canonical şirketidir. Burası işi, gücü, okulu olan insanların vakitlerinden ayırarak diğer insanlara yardım ettiği bir forum. Meseleyi uzatmak istemiyorum, istediğim tek şey "külliyen" yanlış düşünülen şeyleri düzeltmek. Bu nedenle hiç cevap almazsam cidden sevineceğim.

sokuluomer

Şu anda ubuntu kurulu yönlendirmenizi bekliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2012 - 03:25:32

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Temmuz 2012 - 01:56:04
Alıntı yapılan: sokuluomer - 25 Temmuz 2012 - 22:11:13

Yeni konu açmak ne kazandırıyor peki sana? Üzerinden belirli bir vakit geçmiş, diyelim sana cevap yazan olmamış. Yeni konu açmak yerine eski konunu güncellesen ne kaybedeceksin?

Oradaki durumu sana izah edeyim ben. Burada sağa sola koşup değerli vaktinden harcayan gönüllü insanlar tüm başlıkları okumaya çalışırlar. Bunu yaparken de yeni ileti atılmış başlıkları takip ederler. Sen orada aradan 24 saat geçmeden ileti gönderdiğin için bir öncekiyle birleşmiş ve yeni ileti olarak görülmemiş. Haliyle arkadaşlar veya bilen diğer insanlar da fark etmemiş. Şimdi, aradan baktın bir zaman geçti, sorunu da çözmek istiyorsun. Konuyu kibarca güncelleyebilirsin. Fakat kibarca.

Alıntı yapılan: sokuluomer - 25 Temmuz 2012 - 22:44:08

Anlamıyorsun. Gönüllülerin yanında o işi yapacak insanları nereden bulacağız? Eğer varsa bir önerin buyur, dinleriz güzel güzel. Söylediklerinin hedefi burası değil, Canonical şirketidir. Burası işi, gücü, okulu olan insanların vakitlerinden ayırarak diğer insanlara yardım ettiği bir forum. Meseleyi uzatmak istemiyorum, istediğim tek şey "külliyen" yanlış düşünülen şeyleri düzeltmek. Bu nedenle hiç cevap almazsam cidden sevineceğim.
Birincisi o işi yapacak insanların olmaması senin değil ubuntunun ayıbı.İkincisi Konuyu defalarca güncelledim hiç bir tepki alamadım,yeni konu açtığımda ise hemen birileri çıkıp yardımcı olabileceğini söyledi.Üçüncüsü senin neden bu kadar kızdığını anlamadım.Ve son olarak ta madem yardımcı olmayacaksın ve bana yardım etmemeleri seni sevindirecek ne diye konuya girip beni eleştiriyorsun.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Temmuz 2012 - 03:42:49

@apocuk http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=34313.0 konuya yapmış olduğun yorumlardan olayı çözdüm ilgin için teşekkür ederim yinede.

apocuk

çözüldü etiketini kaldır konu henüz çözülmedi, ve pes etme böyle kolay kolay
burda herkes yardımcı olmaya çalışır biraz sabır. öncelikle nvidia güncel sürücüsünü yükle
sudo apt-get install nvidia-current
hemen ardından bumblebee kur
sudo add-apt-repository ppa:bumblebee/stable
sudo apt-get update
sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia
sudo usermod -a -G bumblebee $USER

ve sonucu buraya geç

heartsmagic

Alıntı yapılan: sokuluomer - 26 Temmuz 2012 - 03:21:49
Birincisi o işi yapacak insanların olmaması senin değil ubuntunun ayıbı.

Eğer böylese neden bize şikayet ediyorsun bunu?

Alıntı YapAma bu forumda gönüllü insanların yanı sıra bu işten anlayanların da olması gerekmez mi? Bir ürünü piyasaya sürüp sorunlarının çözülemediği bir platform oluşturmanın bir  manası yok ki.

Bu önceki iletinden. Sorunların çözülmediğini nereden biliyorsun? Burası haricinde bir başka platform olmadığını nereden biliyorsun? Haliyle tek platform olarak burayı görüyor ve eleştiri yapıyorsan sana o türde bir cevap verme ihtiyacı hissettim. Ubuntu'nun ayıbı da değil, başka platformlar da var. Hatta paralı destek bile alabilirsin.

Alıntı Yap
İkincisi Konuyu defalarca güncelledim hiç bir tepki alamadım,yeni konu açtığımda ise hemen birileri çıkıp yardımcı olabileceğini söyledi.

Konuların hepsi burada birleşti. O "defalarca" kısmını göremiyorum ben. Neden gözden kaçtığını da izah ettim. Forum adabı zırt pırt konu güncellemeye müsaade etmez, düzenli her forumda bu böyledir. Eğer bir gün sonra cevap gelmemişse nazikçe konunu güncellersin. İşte o zaman yeni ileti olarak görülür, işte o zaman birileri görür. Zırt pırt yeni başlık açılmaz.

Alıntı Yap
Üçüncüsü senin neden bu kadar kızdığını anlamadım.Ve son olarak ta madem yardımcı olmayacaksın ve bana yardım etmemeleri seni sevindirecek ne diye konuya girip beni eleştiriyorsun.

Kızdığımı neden anlamadıysan ben de senin neden bu kadar yanlış eleştiriler yaptığını anlamadım. Eğer kızdığımı düşünüyorsan öyle devam edebilirsin. Yardım etmemelerinin beni sevindireceğini düşünerek bile olayları anlamaktan fersah fersah uzakta olduğunu gösteriyorsun.

Merakını da gidereyim. Olaya müdahale etmemin sebebi bu forumda insanlara yardım etmemin yanında düzeni korumak gibi bir vazifemin olmasından ötürü. Kısacası sen istesen de istemesen de beni ve benim gibi arkadaşları bol bol göreceksin bu forumda. Meseleleri anladığın sürece her şey unutulur, fakat anlamamakta ısrar edersen her zaman aynı şeyler yaşanacaktır.