Ubuntu'yu Kaldırıp Windows Kurmak

Başlatan kazzuality, 21 Temmuz 2012 - 21:59:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kazzuality

Merhaba arkadaşlar. Ben ubuntu 12.04 ü bilgisayarımdaki windows u silerek kurdum. Fakat şimdi windows programlarına ihtiyacım olduğundan tekrar windows kurmak istiyorum ama windows cdsini ubuntu boot etmiyor. Sorunu araştırdım bulabildiğim şey sorunun bölümlerin fat 32 ya da ntfs olmadığından kaynaklandığı oldu. Bölümleri ubuntu kurulum cdsi ile bilgisayarı yeniden başlatıp bölüm düzenlemesi kısmından formatlarını değiştirmeye çalıştım ama kök dizin hatası veriyor. Ntfs formatı zaten gözükmüyor ama fat 32 yapınca da kök dizin hatası alıyorum. Yardımcı olacak birisi varsa gerçekten çok sevinirim saatlardir bununla uğraşıyorum.. sevgiler..

krwlng

Tek yapmanız gereken kuracağınız işletim sisteminin medyasını okuyucu aygıta takmak ve bilgisayarınızı bu aygıt ile başlatmak, kurulum aşamaları karşınıza gelecektir. Henüz tam olarak Linux kullanmaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız, Windows yanına ubuntu kurmak konularını forumda araştırıp Windows yanına ubuntu kurabilir, istediğiniz zaman istediğiniz işletim sistemini kullanabilirsiniz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

kazzuality

Zaten boot etmiyor demekle önerdiğiniz şeyin olmadığını söylemeye çalışmıştım. Yani windows kurulum cdsini taktığımda uzunca bir süre okunuyormuş gibi oluyor ve okumadan ubuntuyu normal şekilde açmaya başlıyor. Bilgisayarın okuyucusunda problem yok kurulum cdsinde de problem yok çünkü windows kurulu bilgisayarda dediğiniz kurulum aşamları başlıyor kendiliğinden. Anlatmaya çalıştığım gibi öğrendiğim kadarı ile Ubuntunun bölümlerinin formatının ext4 oluşundan kaynaklı sorun. Çözümü için de formatının ntfs ve fat 32 olarak değiştirlmesi diye okudum fakat o da kök dizini hatası veriyor..

tefoski

- Tam olarak anlamadım ; "bölüm düzenlemesi kısmından "

- Linux formatını win görmez,
- tüm diski veya bir bölümü ( bir başka seçenek var fakat çok uzun sürebilir-sıktırır) nfst - fat olarak formatlamalısın,
- bunu kurulum cd si ile gparted programı aracı ile yapabilirsin.
- gparted kullanımı bu forumda veya wikisinde açıklamalı anlatılıyor...

BirDost

if

@kazzuality, dahili bellekğin (disk) hangi dosya biçimiyle biçimendirilmiş olması kurulum medyasının başlamasına etki etmez. En fazla biçimlendirme sırasında Windows ext4 olarak biçimlendirilen bölümleri biçimlendirilmemiş olarak görür. Mesele başka bir şeyden kaynaklanıyor olabilir ki burada Ubuntu'nun bir suçu olduğunu zannetmiyorum.

Kurulum medyasını taktıktan sonra önyükleme seçeneğinden cd'yi en başa alıp deneyiniz. Bir de Windows yüklü dahili belleklerde Windows'un tekrar yüklenmesini sağlayacak bir bölüm bulunuyor yeni sistemlerde. Onu sildiniz mi? sudo fdisk -l ne diyor?

kazzuality

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, toplam 976773168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x175e4e14

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1            2048    39063551    19530752   83  Linux
/dev/sda2        39065598   976771071   468852737    5  Ek
/dev/sda5   *    39065600    44922879     2928640   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda6        44924928   976771071   465923072   83  Linux

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Temmuz 2012, 22:42:32

Evet tefoski senin dediğini okumuştum doctus sitesinde de. Bilgisayarı ubuntu kurulum cdsi ile başlattım, kurulum sırasında disk bölümleme kısmında formatları değiştirmeye çalıştım ama beceremedim ya da olmadı. Şimdi gparted kurdum. Dediğin gibi onunla uğraşayım biraz da umarım çözülür.

Düzenleme Notu: Komut ve çıktıları için [code][/code] etiketi kullanınız.
İmlâ kuralları: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0

if

@kazzuality, Windows'u tekrar yüklemeniz için gereken bölüm görünmüyor. Bu durumda elinizdeki medyanın yükleme medyası olması gerek.

tefoski

BirDost

kazzuality

benim için işler iyice karıştı.. gparted ile formatlama yapmaya çalıştım fakat hiçbi değişiklik yapmama izin verilmedi diskler etkin oldugundan. ben de ubuntuyu yeniden kurarak yapayım dedim. normal disk bölümlemesini yapıp kalan boş alanı fat32 bağlanma noktasını da /windows olarak ayarladım bu sefer de ubuntu kurulumu bittikten ve açılırken /windows bölümünü mount edemediğini belirtti. işin içinden çıkamadım velhasıl..

heartsmagic

@kazzuality, anlatıldığı üzere Windows CD'si ile kuruluma geçememenin Ubuntu ile bir ilgisi yok. Hatta şöyle söyleyelim diskte kurulu olan hiçbir şeyle ilgisi yok. İşletim sistemleri kurulumları daha işin en başında işlem yapar. Kısacası elindeki medya (CD) ile BIOS üzerinden açılışı gerçekleştirip kuruluma geçeceksin. Eğer geçemiyorsan ya elindeki medya sorunludur ya da BIOS üzerinde gerekli ayarlar yapılmamış demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

want to

Bilgisayarı cd ile boot edeceksin.Windows u kurcaksın.bölümlendirmede linux u silersin.
Cd boot olmuyorsa cd de sorun var
Software:
OS: Ubuntu 12.04, Kernel: 3.4.6-030406-generic (x86_64), Desktop: Unity 5.12.0, Display Server: X Server 1.11.3, Display Driver: intel 2.17.0, OpenGL: 2.1 Mesa 8.0.2, Compiler: GCC 4.6, File-System: ext4, Screen Resolution: 1366x768

arpia

Evet konuyu dağıtıp kafa karıştırmaya gerek yok. Durum aynen @heartsmagic'in anlattığı şekildedir.
Ya "BIOS" ayarlarından CD'den başlatmıyor, yada CD'de problem var. İşletim Sistemi kısmına daha geçmediği için, konunun diskte kurulu olan herhangi bir şeyle alakası yok.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Temmuz 2012 - 01:06:57
@kazzuality, anlatıldığı üzere Windows CD'si ile kuruluma geçememenin Ubuntu ile bir ilgisi yok. Hatta şöyle söyleyelim diskte kurulu olan hiçbir şeyle ilgisi yok. İşletim sistemleri kurulumları daha işin en başında işlem yapar. Kısacası elindeki medya (CD) ile BIOS üzerinden açılışı gerçekleştirip kuruluma geçeceksin. Eğer geçemiyorsan ya elindeki medya sorunludur ya da BIOS üzerinde gerekli ayarlar yapılmamış demektir.

tefoski

Alıntı yapılan: kazzuality - 22 Temmuz 2012 - 00:58:13
benim için işler iyice karıştı.. gparted ile formatlama yapmaya çalıştım fakat hiçbi değişiklik yapmama izin verilmedi diskler etkin oldugundan. ben de ubuntuyu yeniden kurarak yapayım dedim. normal disk bölümlemesini yapıp kalan boş alanı fat32 bağlanma noktasını da /windows olarak ayarladım bu sefer de ubuntu kurulumu bittikten ve açılırken /windows bölümünü mount edemediğini belirtti. işin içinden çıkamadım velhasıl..

- İşler karışmadı,tecrübe ediniyorsun,
- bu iş o kadar da kolay değil,
- öğrendikten sonra kolay - şimdi öğreniyorsun,
- Ubuntu CD ile format atarken gparted de sağ tıklayıp diskleri ayırmalısın,

- bağlama noktasını / windows  yapman yanlış,
- önce windows - sonra linux kurmalısın,
- windows bölümünü kurulumda bağlama,fat 32 veya nfst yap - bırak .
- linux kurduğunda win kısmını zaten bağlar ...
BirDost

arpia

Gelişme var mı? Hangi aşamadasınız?