Intel tümleşik ekran kartı satın almayın

Başlatan Erdem, 19 Temmuz 2012 - 12:24:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem

Eskiden Intel'in ürettiği anakart olsun grafik kartı neredeyse her türlü donanım için Linux sürücülerini bulabilirdiniz.

Ama artık tam tersi gibi bir durum oluşmuş. Intel kendi ürettiği donanımların neredeyse hiçbiri için sürücü üretmekten kaçınıyor.

Bu yüzden kesinlikle Intel grafik kartı almanızı tavsiye etmiyorum. Bunun yerine ATI ve Nvidia'nın sürücülerinin olup olmadığı kontrol edilerek alınabilir.

Resmi cevap burada. Intel D2700 MUD serisi anakartlarda bulunan GMA3650 yongası için ekran kartı sürücüsü hazırlamayı reddediyor. Hatta o kadar ki sadece Ubuntu değil artık XP için bile sürücü üretmeyeceğini söylüyor.

http://communities.intel.com/message/161430

Bu listedeki anakartlara baktığımız zaman neredeyse hiç biri Intel tarafından desteklenmiyor. Linux sürücüleri yok.

http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-008326.htm

Bu yüzden açık kaynak kodlu yazılımların önünü kapatarak, Microsoft'la işbirliği yapıp Win7'nin satışlarını arttırmaya çalışan Intel firmasından kesinlikle donanım almayın!

Hatta çevrenizdekilere arkadaşlarınıza söyleyin onlar da almasınlar.

heartsmagic

Intel zaten sürücü üretti mi şu ana kadar hiç? Hani "alın/almayın" meselesi kişisel bir öneridir ona belki bir şey söyleyemem fakat sürücü üretildiğini ben hiç hatırlamıyorum. Açık kaynak sürücüler gayet güzel çalışıyor birçok Intel kartla. Sorun yaşayanlar yok mu, var elbette fakat diğer kartlarda da sorun yaşatanlar var, hem de kapalı sürücülerle bile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Erdem

Evet, açık kaynak kodlu sürücüleri Intel'in mühendisleri yazıyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Temmuz 2012 - 13:11:51
Açık kaynak sürücüler gayet güzel çalışıyor birçok Intel kartla.

@heartsmagic: Ben de eski deneyimlerime göre Intel donanımları problemsiz diye düşünüyordum. Ama görünüşe göre artık Intel açık, kapalı kodlu bazı donanımlar için sürücü geliştirmiyor. Bunu da tahmin ediyorum Microsoft ile yaptığı bir anlaşma ile yapıyor.

Nedenine gelince insanlar XP'den sonra artık yeni Windows sürümlerini kullanmak istemiyorlar. Çünkü çok problemli, kullanıcı dostu olmayan, masaüstü ortamını (burada masaüstü ortamını E17'den çarpmaya çalıştıkları belli oluyor ama becerememişler) ve araçlarını zevksiz insanların hazırladığı belli olan sistemler.

O yüzden ne oluyor. İnsanlar XP'den ötesine geçmek istemiyor. O zaman ne  yapıyor bu adamlar. Donanımın sürücü desteğini kaldırıyorlar. Sonra yeni bilgisayarlarda sadece Win7 kurulu olacak şekilde satıyorlar. Ama ben kendi arkadaşlarımdan biliyorum hepsi Win7'yi kaldırdı tekrar XP kurdular.

Linux cephesine gelince Intel bu işi o  kadar abarttı ki bakın donanım incelemesi yapan bir siteden alıntı yapıyorum:

It's hardly Shuttle's fault, but Intel's Linux support for Cedar Trail Atoms is atrocious. We tried several distributions, including PClinuxOS, Linux Mint, and Mageia, but couldn't even get the right screen resolution. And at 1280 x 1024, picture was flickering and only 480p flash videos were playable. With windows 7, everything works as it should, including locally stored 1080p videos.

Hımm. Neymiş. Altı üstü uygun çözünürlükte Linux bile kurulamıyormuş. Sadece Win7 çalışıyormuş.

O yüzden Richard Stallman'ın özgür donanımla ilgili fikirlerinin ne kadar doğru olduğu anlaşılıyor.

Bir kere daha tekrar etmekte fayda görüyorum.

KESİNLİKLE INTEL DONANIMI SATIN ALMAYIN. ALMAK İSTEYEN ARKADAŞLARINIZI INTEL'İN LINUX İÇİN SÜRÜCÜ DESTEĞİ OLMADIĞI KONUSUNDA UYARIN!

heartsmagic

Açık kaynak sürücüleri de Intel dağıtıyordu doğru. Daha doğrusu bunlar eldeki tek sürücülerdi. MS ile ne gibi bir anlaşma yaptı Intel bilmiyorum. Son verdiğin örnek çok yeni bir donanım/mimari sanırım, gerçi Windows 7 ile sorunsuzsa haliyle o tarafa destek çok daha iyi demektir.

programmer

2013'den itibaren başlamış Intel linux sürücü üretmeye.
https://01.org/linuxgraphics/downloads
14.10 için olanını 14.04'e kurdum. 14.04'e özel yok. Umarım bir sorun çıkarmaz.

heartsmagic

Oradaki sadece kurulum uygulaması. Hani daha güncel olan var mı diye denetlemek için. Sürücüler çok önceden beri açık kaynak olarak geliyor.