Ayrım yapmayan tehlike

Başlatan arpia, 18 Temmuz 2012 - 17:52:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

İster Windows kullanın, ister Linux, ister MacOS...

Trojan'ların çoğu Windows'u hedef alıyor. Ancak bu tarz saldırılar Linux ya da Mac OS X kullansanız bile virüs korumasını ihmal etmemek gerektiğini gösteriyor.

Haberin devamı için : http://veteknoloji.com/ayrim-yapmayan-teklike-54894--.html

krwlng

Haber bana göre biraz genelleme yapmış, işin içine java girince, ister güvenli olsun ister güvensiz, size bir şekilde soruyor çalıştırayım mı diye, çalıştırdığınız zaman da sadece kullanıcınız için değişiklikler yapabiliyor, kök dizine inme gibi bir ayrıcalık kazanmıyor, windows'ta belki ama linux veya mac için, özellikle kullanıcı sistemini bile bile açmazsa bu tip durumlarla karşılaşması zor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

Bura da haberin vurgulamak istediği, işletim sistemine göre zararlı kod barındırdığı ki sonuç olarak bizi etkiliyor mu evet etkiliyor.
Benim vurgulamak istediğim ise "kalın" şekilde yazdığım yer :) Eşek + kazak hikayesi. :)

hckr

Zannetmiyorum sürekli çalışabilecek ve başlıngıca yerleşecek bir virüs yapsınlar hem de bunu tarayıcıda çalışan bir Java yazılımı ile zor görünüyor.

Felâsife

Yandık,  ;D heman bir kaç tane antivirüs, antispam, hips filan kuralım, ya da en iyisi fişi çekelim, iş ciddi galiba  :P
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

krwlng

@arpia, işin teknik boyutundan bakınca, illaki her sistem için zararlılar yazılıyor ve dağılıyor, fakat benim belirttiğim nokta, hepsi için zararlı olan bir trojen veya virüs win sistemlere, linux ve mac'a nazaran daha kolay ve çabuk zarar veriyor, dosya yapısıydı hiyerarşiydi falan derken zarar görme riski çok düşüyor, zaten iş zarar görmek olduktan sonra trojene virüse gerek yok ki, root kullanıcısı ile giriş yapıp saçma bir kaç kod yazmak yeterli, ve bence o zararlı java dosyasını açıp çalıştırmak ile root olarak işlem yapıp sistemi bozmak arasında bir fark yok yapı olarak.

arpia

Şimdi arkadaşlar :) Ben bir kaçdır bizim tarafla ilgili gördüğüm haberleri, Ubuntu Türkiye platformunu düşünerek ulaştırıyorum, ki isteyen önlem alsın, gelişmelerden haberi olsun, başkası yazarsa benim haberim olsun. Maksat paylaşım, malum paylaştıkça çoğalıyor bizim tarafta bilgiler :)

Bu yüzden haberle ilgili dönüşleri benim rumuzuma yapmanızın bir manası yok, zira ben sadece gördüğüm bir bilgiyi ulaştırıyorum size. Özellikle koyu yazdığım yer ise, bizim tarafa yeni geçen kullanıcıların kafasında ki "Linux'e virüs işlemez" sabit düşüncesini kırmak.

Ayrıca
Alıntı yapılan: krwlng - 19 Temmuz 2012 - 12:00:20
Fakat benim belirttiğim nokta, hepsi için zararlı olan bir trojen veya virüs win sistemlere, linux ve mac'a nazaran daha kolay ve çabuk zarar veriyor

Ayrıca konu dışı olmasına rağmen belirtmek zorundayım. Bu yazdığınız yazı yine kullanıcı ile alakalıdır. Yoksa içeri giren kök de gezdiğini sanarken boş tarlada at koşturtuyor olabilirsiniz. Debelenip durur ve hiç zarar veremez Linux'e. Fakat bunu dediğimiz gibi kullanıcı sağlar, bu kadar körü körüne inanmayın, güvenmeyin kullandığınız sisteme, zira öyle bir Dünya yok :)

Yazılan trojan'in hangisine daha kolay zarar vereceği, kimin yazdığına ve ne için yazdığına göre değişir. Trojan standart bir şey olmadığı için, Windows sistemlere daha kolay zarar verir diye bir şey demek doğru olmaz ve bir çok yeni başlayan arkadaşımızın kafasın da ki yanlış olguyu da destekler. Tabi bu benim düşüncem olmasına karşın, benim fikrim değildir, ortak bilinen bir gerçektir.

krwlng

Benim şahsınıza yazdığım ileti haber için değil, yazdığınız ikinci ileti içindi. Konunun özü belli, konu dışına da çıkmak istemiyorum fakat habere yorum yaptığımız zaman aldığımız cevabı tekrar habere yorum yaparak genişletmek biraz mantıksız bence. Sonuç itibari ile en güvenli sistem fişi çekilmiş sistemdir olayına kadar gider bu konu, ben güvenliğinden emin olduğum yazılımı güvenliğini överek tanıtır anlatırım, bu ne bir abartı ne de sahteciliktir, Linux'a bir şey olmaz mantığına ben de karşıyım ama başka sistemlerle kıyaslamaya girince iş, gururla hiçbir şey olmaz derim.

arpia

O zaman kusura bakmayın, ben yazdıklarınızı yanlış yorumlamış olabilirim, zira okuduklarımdan çıkardığım; "Evet bu haberde Linux sistmeleri de etkileyen zararlı bir koddan bahsediyor ama Linux'e kolay kolay bir şey olmaz. Windows'u daha kolay etkiler ama bizi o kadar kolay etkileyemez."
Yanlış anladıysam kusura bakmayın, ben yukarıda yazdıklarımı anlatmak istediniz zannettim, ve bu yanlış olduğu için özellikle yeni arkadaşlarımız hataya düşmesin düşüncesi ile son mesajımı yazdım. Başlığı baya amacından saptırdık, zira yayımlanmış bir haberdi ama neyse :)

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Temmuz 2012 - 12:51:12
Benim şahsınıza yazdığım ileti haber için değil, yazdığınız ikinci ileti içindi.
Ayrıca ikinci iletim hala geçerli, bizi de etkileyen bir kod duyurulmuş, özellikle yeni kullanıcılar dikkatli olsun. Biz Linux kullanıyoruz bize bir şey olmaz demesinler   - Sanırım bunda yanlış bir şey yok.

Ek olarak bir önceki iletimde dediğim gibi, sizin hepimizin kullandığı açık kaynak sistemle gurur duymanız çok güzel, zira biz de gurur duyuyoruz ama cevap vermek zorundaydım çünkü Trojan Windows'a daha kolay zarar verir bize daha zor diye bir gerçek yok.

krwlng

işte asıl sıkıntı orada, bence öyle bir gerçek var :) Olmasaydı, şuan hepimizin sisteminde winde yüklü olan antivirüs yazılımları yüklü olurdu. Ama söylediğiniz gibi konu dışına çıkıyoruz, bu da benim pek istediğim bir durum değil. Kişisel görüş deyip kendi adıma kapatıyorum konuyu.

arpia

Alıntı yapılan: arpia - 19 Temmuz 2012 - 12:26:29
zira öyle bir Dünya yok :)
Bu sözüm,

[/quote]
Alıntı yapılan: krwlng - 19 Temmuz 2012 - 14:29:20
işte asıl sıkıntı orada, bence öyle bir gerçek var :)
Genel olarak bu düşünce tarzına istinaden :)

Bu durum da farklı Dünyalardan olduğumuzu anlamış bulundum :) Yanlış anlamayın ama sizin Dünyanızın dizisini "Gülse Birse" yazıp oynuyor özel bir kanalda, güzel bir dizi :)

Alıntı yapılan: krwlng - 19 Temmuz 2012 - 14:29:20
Kişisel görüş deyip kendi adıma kapatıyorum konuyu.
Teşekkür ederim fikir alış verişi için, sohbet tadında bir şey oldu. :)