Masaüstü Simgeleri

Başlatan zoeken, 17 Temmuz 2012 - 17:00:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zoeken

Merhabalar ,

Kullandigim sürüm;
Sürüm 12.04 (precise) 32-bit
Kernel Linux 3.2.0-27-generic-pae
GNOME 3.4.1
--------------------------------

Öncelikle Cok fazla bir bilgim yok o yüzden bir de resim atacagim.
Problemim su kullandigim makina dizüstü oldugu icin biraz da eski oldugundan ekran cözünürlügü cok kucuk (1024x768). Masaüstüne klasörler , resimler ve müzikler attigimda cok buyuk ikonlar olusturuyorlar ve tamamen cok kafa karistirici ve kalabalik oluyor. Klasör veya dosya üzerine sag tiklayip boyutlandiriyorum fakat biri kucuk biri buyuk oluyor ve sirasina hic uymuyor (kimi asagida kimi yukarida , kiminin yazilari birbirinin yazisinin icine gecmis ). Bu masaüstü hakkinda bilgisi olan varmi ? :( Windows 7 gibi veya XP gibi yapabilme sansimiz mevcutmu ?

Simdiden ilginiz icin Cok tesekkur ederim Iyi günler..

burk

@zoeken Windows gibi olmaz mı derken neyi kastediyorsunuz?

hckr

Alıntı yapılan: burk - 17 Temmuz 2012 - 23:12:48
Sanırım arkadaşımız Windows'taki simge boyutlandırmasından bahsediyor.Yapılan tek seçimle tüm simgelerin aynı şekilde büyültülüp küçültülmesinden.Bir de dosya ve klasör adlarının kısaltılma özelliğinden.

zoeken

Alıntı yapılan: hckr - 17 Temmuz 2012 - 23:15:23
Alıntı yapılan: burk - 17 Temmuz 2012 - 23:12:48
Sanırım arkadaşımız Windows'taki simge boyutlandırmasından bahsediyor.Yapılan tek seçimle tüm simgelerin aynı şekilde büyültülüp küçültülmesinden.Bir de dosya ve klasör adlarının kısaltılma özelliğinden.

Cok güzel bir orneklendirme tipki bahsettiginiz gibi.

Resim de de gösterdigim gibi , aralarinda bir ölcüm yapmak oldukca zor ve sirali bir sekilde durmuyor kimi hafif sagda kimi sol da .s
Bunun hakkinda bir cözüm varsa cok minettar kalirim sizlere :)

burk

@zoeken masaüstü simgeleri için bu tip bir uygulama var mı bilemiyorum ancak mevcut durum için sanırım size  rıhtım uygulamalarına göz atmanızı önerebilirim. Örneğin Cairo Dock, Docky ve Avant sıkça kullanılan rıhtım programları. Forumda ve yazılım merkezinde araştırma yapabilirsiniz.

Düzenleme: Şu iki program da işinizi görür gibi duruyor;
http://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/plexydesk-transforms-your-desktop-background-with-useful-widgets/
http://www.addictivetips.com/ubuntu-linux-tips/gnome-pie-is-a-hotkey-based-application-launcher-for-ubuntu/

zoeken

Alıntı yapılan: burk - 18 Temmuz 2012 - 12:27:24
@zoeken masaüstü simgeleri için bu tip bir uygulama var mı bilemiyorum ancak mevcut durum için sanırım size  rıhtım uygulamalarına göz atmanızı önerebilirim. Örneğin Cairo Dock, Docky ve Avant sıkça kullanılan rıhtım programları. Forumda ve yazılım merkezinde araştırma yapabilirsiniz.

Ilginiz icin cok tesekkur ederim dediginiz yazilimlari inceliyorum. Umarim bahsettigim problem icin bir cözüm vardir :(

furkankalkan

Masaüstü sağ tıkla sıralı tut tikini kaldır ve yeniden koy. Böylece aynı hizaya gelecekler sonra maalesef elle boyutlandırmanız lazım. Yeniden boyutlandırma resim dosyaları için düzgün durmayabilir bunun da çok bir sorun çıkaracağını sanmıyorum.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

zoeken

Alıntı yapılan: dewilman - 18 Temmuz 2012 - 12:54:26
Masaüstü sağ tıkla sıralı tut tikini kaldır ve yeniden koy. Böylece aynı hizaya gelecekler sonra maalesef elle boyutlandırmanız lazım. Yeniden boyutlandırma resim dosyaları için düzgün durmayabilir bunun da çok bir sorun çıkaracağını sanmıyorum.

aslina bakarsaniz tertipli ve düzenli olmasi benim icin cok önemli :) sanirim cözüm olarak tek tek manuel olarak boyutlandirmak , oysa ki görünümleri cok kucuk oluyor ama sanirim basa cikabilirim :) hepinize cok tesekkur ederim ilginizden dolayi :)

heartsmagic

Gnome'un uzun süredir yumuşak karnıdır masaüstündeki dosyaların düzeni meselesi. Evet, diğer masaüstleri ve Windows bu konuda daha başarılı. @zoeken, kalıcı bir çözüm senelerdir gelmedi Gnome tarafına ki benim de canımı sıkar bu mevzu. Elle düzenleme yolu bir yere kadar devam ediyor fakat dosyalarını vs. benim gibi masaüstünde göz önünde tutanlar için bezdirici oluyor bu durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

burk

@zoeken bu arada benim önerilerimden herhangi birini denedini mi?

serkanburda

Nautilus'de tercihler kısmından öntanımlı yaklaştırma seviyelerini değiştirerek masaüstünde daha küçük ikonlara sahip olmak mümkün. Bir oraya göz atılabilir bence.

Başlangıç Klasörü-Değiştir-Tercihler-Görünümler yolunu izleyerek bahsettiğim yere ulaşabilirsiniz.