[Çözüldü] Çift Monitör Tanımlanması

Başlatan messah, 17 Temmuz 2012 - 14:15:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

messah

Merhabalar;

Çift monitör kullanmak istiyorum. Bir ekranda yan yana değil, Biri bir çalışma alanında diğeri başka bir çalışma alanında olacak şekilde. Bunun için nvidia ayarlarından yapmaya çalıştım fakat ikiye bölündüğünde bi ekran beyaz diğerinde normal ekran geliyor. Yaptığım ayarlar:

Monitör için olan ayar:

Dizüstü için olan ayar:

Ek olarak her ne kadar monitör x-screen>>position sekmesinde right-of yapsamda, sol tarafta monitör oluyor. Bunu da nasıl düzeltebilirim?

arpia

"X Server Display Configuration" kısmın da "Confuguration" seçeneğini "TwinView" olarak değiştirdikten sonra kayıt edip uygulamayı deneyin.

Monitör yerlerini değiştirmek içi, aynı yerde "Model" kısmından, o alanda bulunmasını istediğiniz monitörü seçmeyi deneyebilirsiniz.

hasanyılmaz

@arpia

Söylediğiniz ayarda aynı çalışma alanında olur monitörler ki bence farklı çalışma alanlarında olmasından daha iyidir. Farklı çalışma alanlarında daha çok kaynak tüketirler. Ben de tek çalışma alanında kullanıyorum monitörleri.

@messah

İki monitörü "Twinview" kipinde kullanıyorum. Ancak monitör seçip uygulama işlemini her oturum açtıktan sonra yapıyorum. Hatta monitör kablosunu takma işlemini de. Çünkü başlangıçta doğru düzgün çalışmadı benim sistemimde. Her oturum açmada yarım dakikalık monitör ayarı yapıyorum ama iki monitör kullanmak oldukça verimli oluyor bazı durumlarda..

Monitör konumunu da üsste ekranı tutup sağa sola taşıyarak halledebilirsiniz.

messah

Dediklerinizi yaptım. Fakat bir mesaj alıyorum şu şekilde:

Resolution kısmında auto veya 60 Hz yapabiliyorum ama ikisini de seçsem aynı mesaj geliyor.

Bunu nasıl giderebilirim ?

hasanyılmaz

@messah

Benzer sorun (Nvidia ayarlarını iki monitor kullanacak şekilde yapıp kaydettiğimde) bende de çıkıyor sistem açılışında. Bu yüzden öntanımlı Nvidia ayarlarım tek monitor üzerine. İki monitör kullanacağım zaman sistem açıldıktan sonra ikinci monitörün kablosunu takıp nvidia-settings'i yetkili olmadan açıyorum ve "Twinview" kipi ayarlarını uyguluyorum. Yani uyguladığım (iki monitör kullanımı için olan) ayarlar o oturum için geçerli yalnızca. İki monitörü her zaman kullanmadığım için böyle bir zahmete katlanıyorum.

messah

@hasanyılmaz dediklerinizi denediğimde aynı şekilde bende de oldu. Peki böyle kullanmak bilgisayarı zorlar mı ? Zira bunu yaptığımdan beri fan susmuyor. ???

hasanyılmaz

Sistem zorlanır mı? Tabi ki bir artış olacak kaynak kullanımında. Fanın çalışması sıcaklığa bağlı olduğundan ekran kartınızın ve işlemcinizin sıcaklık değerlerini tek monitörlü durumla karşılaştırın. Örneğin sistemimde çift monitörde ekran kartı 55-60C, işlemci de 45-50C dolaylarında. (Sistemde torrent, müzik çalar, Chromium, Nvidia uygulaması, birçok panel göstergesi çalışır durumda.)

Ancak bazı görsel ve işlevsel ayarları kısmak da faydalı olur. Mesela, Compiz'den kullanmadığınız özellikleri etkisizleştirin; 4 çalışma alanını kullanmayıp 1'e düşürün, yalnızca çalıştığınız alan kalsın; Sistem gözlemcisinden çok kaynak tüketen uygulamaların yerine daha hafif olanlar tercih edilebilir. Bir yerden kaynak kullanımını arttırıyorsanız bir yerlerden kısmak dengeyi koruyacaktır.

Tabi ki ekran kartı özellikleri önemli. 9600M GS, ne kötü ne iyi sanırım. Sıcaklıkları takip et, sistemi izle diyebilirim.

messah

Yardımların ve bilgilendirmelerin için teşekkür ederim. Söylediklerine dikkat edeceğim.