Raspberry Pi’a Rakip Çıktı

Başlatan arpia, 17 Temmuz 2012 - 13:26:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

arpia

Koreli şirket, Ubuntu veya Android çalıştırabilen 129 dolarlık bir cihaz tanıttı.
Raspberry Pi'ın elde ettiği başarı, Koreli bir şirkete ilham verdi ve ortaya yine "ARM" tabanlı, yeni ve çok daha güçlü bir küçük Linux bilgisayar olan "ODROID-X" çıktı. Şirket önceki gün yaptığı açıklamada cihazın detaylarını tüketiciyle paylaştı.

Haberin devamı için : http://www.computerworld.com.tr/raspberry-pi%92a-rakip-cikti-detay_7681.html

hckr

Rasberry Pi ile rekabet edecek değil.Bu parayı vereceğime gider android tablet alırım.Donanım özellikleri iyi olabilir ama fiyat çok pahalı.

arpia

Tabii sizde farklı açıdan bakınca haklısınız fakat Rasberry'e takip olur çünkü kullanım alanları çok farklı. Böyle cihaza ihtiyacı olan adam 10$'da olsa tablet almaz :) zira işini görmez. 

hckr

Alıntı yapılan: arpia - 17 Temmuz 2012 - 13:38:41
Tabii sizde farklı açıdan bakınca haklısınız fakat Rasberry'e takip olur çünkü kullanım alanları çok farklı. Böyle cihaza ihtiyacı olan adam 10$'da olsa tablet almaz :) zira işini görmez.
Bilgisayar olarak kullanımından bahsediyorsanız yakında o da olacak Ubuntu for Android  :) .
Ama kesinlikle bu tür bir devre bilgisayar alsam gider Rasberry Pi alırım 25$.Ya da sanırım farklı devre bilgisayarlar var 50$'a.Ama 129$ çok pahalı.

krwlng

129$ böyle bir ürün için bence de pahalı, devre bilgisayar mantığı ile düşünülürse Raspberry Pi devrim niteliğindeydi, hem yapı hem fiyat olarak, istediğiniz kadar hızlı yapın 129$ dolar bu sınıf için yüksek bir miktar bana göre.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

arpia

Fiyatı ben koymuşum gibi oldu :) Kullanılacak yerine göre düşünürseniz arkadaşlar o fiyatlar makul dahi gelebilir. :)
Ufak bir yapı için evet fiyat pahalı kaçacaktır, fakat kullanım alanına göre değişir. Tabi cevapları sadece kendimiz için verdiğimizi düşünürsek bize pahalı bir ürün.
Ama genel için bir şey diyemem.

krwlng

Evet, arpia'nın vurguladığı nokta önemli, fiyat olayına şahsi baktığımız için yorumlar da ona göre şekilleniyor. Ben kendi adıma pahalı bulduğum için yorumum o şekilde oldu, 129$ fiyata koşa koşa gidip alacak insanlar da var elbet.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ct

Piyasada yüzlerce arm geliştirme kartı var. Rakip çıktı denilince o yüzden insanların direkt fiyatını karşılaştırması çok normal.

arpia

Fiyatı bana göre pahalı kısmını geçtim, işime yaramaz benim :) Kullanacağım yer yok. @hckr'nin dediği gibi tablet alırım.

Alıntı yapılan: ct - 17 Temmuz 2012 - 14:52:14
Piyasada yüzlerce arm geliştirme kartı var. Rakip çıktı denilince o yüzden insanların direkt fiyatını karşılaştırması çok normal.
Haklısınız fakat şu açıdan; evet fiyat karşılatırıyorlar ama bu işle uğraşan kişiler fiyatını aynı ayarda ki ürünlerle karşılaştırır.
Hatta iki ürünü karşılaştırmak doğru değil, haber başlığını bozmamak adına olduğu gibi yazdım fakat ikisi alakasız iki ürün.
:) Bir firma ürün çıkaracaksa, yine ürüne bağlı fakat Rasberry işini görmez, anca bu tip bir cihaz işini görür. Haliyle bu tip ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapılmalı :)
Biri tek çekirdek biri dört çekirdekli, biri 700 mhz öbürü 1.4 GHz, biri 256 mb ram öbürü 1 gb

ct

Alıntı yapılan: arpia - 17 Temmuz 2012 - 15:04:35
Fiyatı bana göre pahalı kısmını geçtim, işime yaramaz benim :) Kullanacağım yer yok. @hckr'nin dediği gibi tablet alırım.

Alıntı yapılan: ct - 17 Temmuz 2012 - 14:52:14
Haklısınız fakat şu açıdan; evet fiyat karşılatırıyorlar ama bu işle uğraşan kişiler fiyatını aynı ayarda ki ürünlerle karşılaştırır.
Hatta iki ürünü karşılaştırmak doğru değil, haber başlığını bozmamak adına olduğu gibi yazdım fakat ikisi alakasız iki ürün.
:) Bir firma ürün çıkaracaksa, yine ürüne bağlı fakat Rasberry işini görmez, anca bu tip bir cihaz işini görür. Haliyle bu tip ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapılmalı :)
Biri tek çekirdek biri dört çekirdekli, biri 700 mhz öbürü 1.4 GHz, biri 256 mb ram öbürü 1 gb

Doğrudur ben ürünü pek incelemedim ve ürüne dair yorum yapmadım. Sadece hani yapılan yorumların sebebini kendimce söyledim.

Madem ilgilenen insanlar var konuyu biraz değiştirmek gibi olacak ama bu tarz kitlere ihtiyacı olan var mı? Benim çok hoşuma gidiyor normal bilgisayarda bişiler yapmaktan daha çok eğleniyorum. Hatta biraz önce raspberry pi satan birisine mail attım geri dönerse almaya çalışacağım. Ar-Ge'dir Ür-Ge'dir hoşuma gidiyor öğrenmeye çalışıyorum kendimce ama gerçekten Türkiye'de bir anlamı var mı bilmiyorum. Nerede bunlarla ilgilenmeyen anlamayan arkadaşım varsa AR-GE'ci oldu ben doğru düzgün bir iş bile bulamadım. Gerçekten merak ediyorum böyle kitleri iş yaşamında kullanan arkadaşlar var mı? Varsa tecrübelerini anlatabilirler mi bize? Sitem dolu bir yazı gibi duruyor ama artık sitem etmiyorum. Alıştım bu duruma. Yani artık umurumda da değil AR-GE alanında iş bulmak. Gerçekten kullanılıp kullanılmadığını merak ediyorum.

arpia

Şuan yok fakat daha önce çalıştığım bir firma, araç takip sistemi v.b sistemler için kullanıyordu. Kullananlar oluyordur mutlaka, galiba, sanırsam :) En azından çoğunluk olmadığı kesin.

@ct güzel bir konuyla ilgileniyorsunuz, bana da hiç kısmet oldu :) Umarım istediğiniz gibi bir iş çıkar.
Ar-ge olarak Vestel var ? Yada Net-safe ürünlerinin Ar-ge kısmı ile görüşebilirsiniz, ne güzel işin içinde Linux'de var, hemde Debian :)