[Çözüldü] Ubuntu Apple Magic Mouse kaydırma yavaşlığı sorunu

Başlatan NightBlue, 16 Temmuz 2012 - 18:13:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NightBlue

Magic mouse scrolling aşırı derecede yavaş.Bu sorun nasıl çözülebilir ?

hckr

rmmod hid_magicmouse
çıktısı dönüyor mu alabilir miyiz?

NightBlue

Şöyle bir çıktı verdi rmmod hid_magicmouse
ERROR: Removing 'hid_magicmouse': Operation not permitted

hckr

Tamam ben yanlış anlamışım.
sudo -i //Yetkileri aldık.

rmmod hid_magicmouse; modprobe hid_magicmouse scroll-speed=45 scroll-acceleration=1

Siz burada scroll-speed ve scroll-acceleration değeriyle oynayarak istediğiniz değerleri elde edin(fareniz ile test yaparak elde edin.) bizim örneğimiz için 70 ve 1,5 olsun bu değerle(siz bunu kendinize göre ayarlayacaksınız.)
Sonra bunu yeniden başlatınca da geçerli olması için
echo "options hid_magicmouse scroll-speed=70 scroll-acceleration=1,5" \
    > /etc/modprobe.d/magicmouse.conf

NightBlue

Sorun çözülmüştür teşekkür ederim @hckr
Birde ubuntu yu yeniden başlattığımda magic mouse otomatik aktif olmuyor? Bu neden olabilir ?

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 16 Temmuz 2012 - 18:44:10
Sorun çözülmüştür teşekkür ederim @hckr
Birde ubuntu yu yeniden başlattığımda magic mouse otomatik aktif olmuyor? Bu neden olabilir ?
Bu sorun şimdi mi oluştu?
Eğer şimdi oluşmadıysa sanırım bluetooth servisini başlangıca eklemelisiniz.

NightBlue

Yeniden başlattım bu seferde magic mouse u hiç görmüyor.

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 16 Temmuz 2012 - 19:12:49
Yeniden başlattım bu seferde magic mouse u hiç görmüyor.
Normal fareniz var değil mi işlere devam edebileceğiniz.Şu kodu kullandığınız da bir hata almış mıydınız?

sudo gedit echo /etc/modprobe.d/magicmouse.conf

Karşınıza çıkacak metin düzenleyicide önce aşağıdakine benzer bir ifade varsa silin.
options hid_magicmouse scroll-speed=45 scroll-acceleration=1
Üstteki kısmı yazın.45 ve 1'i sizin bulduğunuz değerlerle değiştirip kaydedip kapatın.

NightBlue

şöyle bir ifade var options hid_magicmouse scroll-speed=70 scroll-acceleration=1,5
açık gösteriyor ama magic mouse çalışmıyor

Şöyle bir yer buldum http://askubuntu.com/questions/8409/autoconnecting-bluetooth-devices

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 16 Temmuz 2012 - 19:22:10
şöyle bir ifade var options hid_magicmouse scroll-speed=70 scroll-acceleration=1,5
açık gösteriyor ama magic mouse çalışmıyor

Şöyle bir yer buldum http://askubuntu.com/questions/8409/autoconnecting-bluetooth-devices
Bu magic mouse'un otomatik başlaması için değil zaten siz kendiniz bağlayınca da mı çalışmıyor.Bluetooth aygıtlarının otomatik nasıl başlatılacağı hakkında bilgim yok.
Sizin kendinizin istediği değerle ayarlarsanız o sayıları düzgün bir kullanım elde edersiniz sadece bu.Ve bu ayarlar kalıcı olur bu şekilde.Bu otomatik başlatmak için değil zaten.
Verdiğiniz bağlantıyı inceliyorum şu anda.

NightBlue

Şu an magic mouse u hiç görmüyor bluetooth
Blueman ilede denedim görüyor ama bağlanamıyor.

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 16 Temmuz 2012 - 22:25:11
Şu an magic mouse u hiç görmüyor bluetooth
Blueman ilede denedim görüyor ama bağlanamıyor.
Hocam sanırım siz direk benim verdiğm sayıları kullanıyorsunuz neyse ben şöyle söyleyeyim bu konudaki ikinci mesajımı okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.Siz kendiniz için uygun sayıları buldunuz mu?
Bu arada sayıları oynayarak bulsanız daha iyi olur sizin için ama ben size yine de şu komutu vereyim.(scroll-speed için deneyeceğiniz sayılar 0 ile 63 arasında olacak.)
sudo gedit echo /etc/modprobe.d/magicmouse.conf
Komutunu çalıştırın.Açılan sayfada scroll-speed değerini 45,scroll-accelaration değerini de 1 ile değiştirin ve kaydedin.
rmmod hid_magicmouse; modprobe hid_magicmouse scroll-speed=45 scroll-acceleration=1Ardından bu komutu çalıştırın ve yeniden başlatın bilgisayarı.

NightBlue

Değerleri değiştirmediğim içinmi mouse u görmüyor ?

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 17 Temmuz 2012 - 20:20:02
Değerleri değiştirmediğim içinmi mouse u görmüyor ?
Sanırım değerleri aralık dışında değiştirdiğiniz için görmüyor.Şu anda görüyor mu magic farenizi?Eğer görmüyorsa şu komutları çalıştırın:
sudo -i
rmmod hid_magicmouse; modprobe hid_magicmouse scroll-speed=45 scroll-acceleration=1

NightBlue

Blueman bluetooth aracı ile hallettim teşekkürler @hckr. Bu arada deviantart dan hiçbir şey indiremiyorum.Sitedemi bir sorun var.Siz indirebiliyormusunuz ?

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 17 Temmuz 2012 - 22:04:07
Blueman bluetooth aracı ile hallettim teşekkürler @hckr. Bu arada deviantart dan hiçbir şey indiremiyorum.Sitedemi bir sorun var.Siz indirebiliyormusunuz ?
İndirdiğiniz bağlantı sorunlu olabilir.Şurdaki paketi indirmeyi dener misiniz?Bu arada sorununuz tamamen çözüldü mü?Herhangi bir hız problemi var mı farenizde?

NightBlue

Biraz fazla hızlı ve kaydırma özelliği çok hassas

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 17 Temmuz 2012 - 22:23:47
Biraz fazla hızlı ve kaydırma özelliği çok hassas
Hocam sanırım hâlâ anlaşabilmiş değiliz.Hangisi hızlı normal fare kullanımı mı yoksa scroll mu?Normal fare özelliğinden bahsediyorsanız fare ayarlarından duyarlılığı arttırın lütfen.Eğer scroll hızlıysa aşağıdaki kodu aynen kullanmayın.
sudo -i

Şimdi buradaki 45 değerini alçaltarak kendi ideal değerinizi bulun.Ardından bir daha ki mesaja yazın lütfen.

NightBlue

Normalde magic mouse un ortasında scrooling özelliği var ama sol ve sağ tarafta scrolling yapıyor.Hız konusunda duyarlılık en sonda ama yinede biraz fazla hızlı

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 17 Temmuz 2012 - 23:21:14
Normalde magic mouse un ortasında scrooling özelliği var ama sol ve sağ tarafta scrolling yapıyor.Hız konusunda duyarlılık en sonda ama yinede biraz fazla hızlı
Hocam şimdi bu mesajınızda hız derken hangi hızdan bahsediyorsunuz normal fare hızından mı yoksa kaydırma hızından mı ben yine anlayamadım.Fare içinse hızlanmayı minimuma,duyarlılığı maksimuma getirmelisiniz(ki bunu sanırım yapmışsınız)
Kaydırma hızını nasıl yavaşlatacağınızı yazdım ancak sol ve sağ tarafta kaydırma özelliğinin olmaması gerekirken olduğundan bahsetmişsiniz sanırım bu linux üzerinde magic mouse için bir sürücü kurulu olmamasından kaynaklı.Bu da linux'un değil donanım üreticisinin sorumluluğu ancak yine de bazı kişiler bir sürücü yazmışlar ne kadar iyi bir sürücü bilmiyorum,magic farem yok.Ancak git kullanımını bilmediğimden size bu sürücünün nasıl kurulacağını anlatamam.Forumdaki üstadlar nasıl kurulum yapılacağını bileceklerdir.
Buyrun sürücü burada isterseniz ayrı bir konu açın-> https://github.com/entrope/linux-magicmouse/blob/master/INSTALL

NightBlue

Evet bu sürücüyü bende gördüm ama sanırım bu ubuntu 10.04 veya 10.10 içindi.Eski çekirdek için yazılmış diye biliyorum.Hız dan kastım fare hızı.Biraz daha yavaş olsa daha iyi olacak gibi.

hckr

Alıntı yapılan: NightBlue - 17 Temmuz 2012 - 23:43:35
Evet bu sürücüyü bende gördüm ama sanırım bu ubuntu 10.04 veya 10.10 içindi.Eski çekirdek için yazılmış diye biliyorum.Hız dan kastım fare hızı.Biraz daha yavaş olsa daha iyi olacak gibi.
Hocam duyarlılığı maksimuma getirdikten sonra ve hızlanmayı minimuma getirdikten sonra yapılacak şeyler belli farenizde bunun için bir ayar varsa onu kullanacaksınız.Yoksa bu duyarlılığı komutlarla kontrol edeceksiniz.Ben bu komutları bilmiyorum.Ubuntu mouse sensitivty increase falan diye aratırsanız belki sonuca ulaşabilirsiniz.Aşağıdaki bağlantıda sistem sınırlarından aşağıya çekmekten bahseden bir çözüm var siz aynı çözümdeki katsayıyı değiştirerek fare duyarlılığını sistem sınırından yukarı çekebilirsiniz zannediyorum
http://askubuntu.com/questions/8506/decrease-mouse-sensitivity-below-the-standard-limit

NightBlue

Teşekkürler @hckr.Şu an bir sorun gözükmüyor.