[Çözüldü] Ubuntuya Python kurulumu

Başlatan Wougge, 16 Temmuz 2012 - 14:37:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komutanlogar

kusura bakmayın tam anlayamadım yeniyim biraz yani yüklü mü diyosunuz. yüklüyse jupyter notebook yazdığımda gelen sayfada neden python2 gözüküyor da o güzükmüyor ?

neynefes

Jupiter notebook nedir?

Evet python 3.5.2 sürümü kurulu.

komutanlogar

Python için yardımcı bir yazılım galiba

7hr33l3t73r

Python'in surum olarak 2.7 gormen tamamen. Sistemin ontanimli olarak 2.7 surumunu kullanmasindan kaynakli.
Yani python yazdiginiz zaman direk olarak 2.7 surumu calismakta. Ubuntu da bildigim kadari ile 2.7 surumu ontanimli olmasi lazim.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

komutanlogar

kadr@kadr-GA-780T-D3L:~$ python3 -V
Python 3.5.2

ucbirim bana python3 ün kurulu olduğunu gösteriyor ama ben python3 ü programlarda aradığımda bulamıyorum ayriyetten  Ubuntu Softwarede de kurulu gözükmüyor ne yapmam lazım. tekkrardan yüklemeye calıştığımda

sudo apt-get install python3.5
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
python3.5 zaten en yeni sürümde (3.5.2-2~16.01).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'google-chrome.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'mystic-mirage-ubuntu-pycharm-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'fkrull-ubuntu-deadsnakes-xenial.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
N: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'steam.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor

böyle * bir şey cıkıyor acaba sıkıntı ne burda

Not: kodetiketi

TheSpace

Pyhton için bir simge gibi birşey yok diye biliyorum. Software değil de paketlere bakınca görüyor olman lazım. Ve ayrıca ubuntuda uzun süredir 2.7 ve 3.5 sürümleri direk geliyor. Ama Default olarak 2.7 sürümü seçili olur. O yüzden terminalden açmak için pyhton yazarsan 2.7 açılır. O yüzden 3.5.x için pyhton3 yazman gerek. Yazınca açılması gerekiyor diye düşünüyorum.
Açılmıyor ise sonra açılmama nedenine bakılır.

komutanlogar

default olarak secileni değiştiremiyoz mu ? python3 yazınca acıyor ama bana uc birime  "jupyter notebook" yazdığımda  python3 cıkmıyor sorunum o python2 cıkıyor onu değiştirmem lazım nasıl olacak acaba

TheSpace

Jüpiter Notebook olayını tam anlamadım ama Linux da birçok uygulama 2.7 ile çalışıyor. O yüzden default olarak belirlenen pyhton sürümü değiştirilmesi önerilmez. Sorun çıkma ihtimali muhtemeldir.

neynefes

http://jupyter.readthedocs.io/en/latest/install.html

Bu uygulama nereden kuruldu? Benim bulduğum kurulum adımları bunlar.

komutanlogar

Python için aldığım bir kitapta kitabın yazarı bu program üzerinden gidiyor bazı yerlerde onun için

neynefes

Tamam kurulum nasıl yapıldı onu soruyorum  :)

komutanlogar

pip3 install jupyter şeklinde kurulumunu yaptım

python3 kurulumunu da

sudo add-apt-repository ppa:fkrull/deadsnakes
sudo apt-get update
sudo apt-get install python3.5
  şeklinde yaptım

larkozs

sudo apt-get install python3-all-dev

evet bu kod işe yaradı teşekkür ederim sayende çözdük