[Çözüldü]hp pavilion DV 9700

Başlatan senmut, 17 Eylül 2008 - 13:49:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

Merhabalar,

Ubuntu 8.04 kurduktan sonra sesler sorunsuz çalışıyordu, güncelleme yaptım, sonrasında şuanki ses sorunu  ortaya çıktı. Sesle ilgili bir işlem yapmak istediğimde "streamer" gibi bir hata veriyor sorunu nasıl çözerim, teşekkür ederim.

munirekinci

1. tahmin
Kodekler silinmiş olabilir;
sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras
komutunu bir deneyin.

2. tahmin
Kullanıcı hesabının ses aygıtlarına ulaşımı bir şekilde iptal olmuş olabilir;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3283.0.html

senmut

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. 2 önerinizi de ayrı ayrı uyguladım fakat olumlu sonuç alamadım. Teşekkür ederim.

atomkarinca

Hatayı tam olarak buraya geçmeniz mümkünmü acaba?

senmut

İlk kurulum sonrasında ses normaldi. Sonra güncelleştirmeler yapıldı. Şimdi ses hiç yok.
Nerdeki hatayı istiyorsunuz? Konsola herhangi bir kod mu girmeliyim. Teşekkürler

atomkarinca

Alıntı yapılan: senmut - 17 Eylül 2008 - 13:49:38
Merhabalar,

Ubuntu 8.04 kurduktan sonra sesler sorunsuz çalışıyordu, güncelleme yaptım, sonrasında şuanki ses sorunu  ortaya çıktı. Sesle ilgili bir işlem yapmak istediğimde "streamer" gibi bir hata veriyor sorunu nasıl çözerim, teşekkür ederim.

Burada bahsettiğiniz hata, streamer falan diye geçen hata.

erginemr

Bu hata mesajı ile birlikte, ses kartınızı ve şu anki durumunu tanımlayabilmek için, aşağıdaki konsol komutlarının çıktılarını da verebilir misiniz?
lspci | grep -i audio
cat /proc/asound/cards
aplay -l
amixer info

Ayrıca, şu mesajda önerdiğim diğer ipuçlarını da bir deneyin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2589.msg28060.html#msg28060

senmut

Birsey calmak istedigimde `Failed to connect stream: Invalid argument` hatasini veriyor.

Ayrica belirttiginiz komutlari girdigimizde asagidaki yanitlari aliyorum. tesekkurler.

tx@tx-laptop:~$ lspci | grep -i audio

00:07.0 Audio device: nVidia Corporation MCP67 High Definition Audio (rev a1)

tx@tx-laptop:~$ cat /proc/asound/cards

cat: /proc/asound/cards: No such file or directory

tx@tx-laptop:~$ aplay -l

aplay: device_list:205: ses kartı bulunamadı...

tx@tx-laptop:~$ amixer info

amixer: Control device default open error: No such file or directory

erginemr

Zor bir konu. Ne düşüneceğimi bilemiyorum.   ::)

Güncelleme yüklemelerinin bir yedeği "/var/cache/apt/archives" klasöründe bulunuyor. Dosya yöneticisini kullanarak bu klasöre gidip, paketleri inceler misiniz; alsa ile ilgili bir paket var mı?

Şu komutların çıktıları nedir:
lsmod | grep -i hda
alsactl -v

Bir de şu komutu verdikten sonra ses duyabiliyor musunuz?
sudo modprobe snd_hda_intel

senmut

tx@tx-laptop:~$ lsmod | grep -i hda

tx@tx-laptop:~$ alsactl -v

alsactl version 1.0.15

tx@tx-laptop:~$ sudo modprobe snd_hda_intel

[sudo] password for tx:

WARNING: /etc/modprobe.d/blacklist line 40: ignoring bad line starting with '"blacklist'

WARNING: /etc/modprobe.d/blacklist line 41: ignoring bad line starting with '"blacklist'

FATAL: Module snd_hda_intel not found.

erginemr

Eş zamanlı şu başlıkta konuşulanları göz önüne alarak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3477.msg38426/topicseen.html#new

inanıyorum ki rt kernel'i kaldırır ve default kernel'a dönerseniz bu sorun çözülecektir.

atomkarinca

Konular bir birine bağlandı öbür tarafda ki wireles kurulumunda da hata veren  make komutu sorunuda çözülür. Çünki oradaki Headers paketi rt için değil sorunda ondan çıkıyor tahminim arkadaşta zaten iki tane kernel var.

Not:Hımmm zaten Emrah'da siz de ıkı kernelin kurulu olduğuna işaret etmiş.

erginemr

Bu mümkün. O zaman @senmut:
gedit /boot/grub/menu.lst
ile görüntülediğiniz dosyanın içeriğini buraya aktarır mısınız?

Tanzer, başka ne istesek bilmem ki?  :P

atomkarinca

Bence bu yeterli. :D Bu Rt kernel olayına dikkatimizi çekmen olayı çözdü zaten.

senmut

Alıntı yapılan: erginemr - 17 Eylül 2008 - 22:03:03
Eş zamanlı şu başlıkta konuşulanları göz önüne alarak:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3477.msg38426/topicseen.html#new

inanıyorum ki rt kernel'i kaldırır ve default kernel'a dönerseniz bu sorun çözülecektir.

rt kernel i kaldirip default kernel a donme islemi nasil yapiliyor? Diger taraftaki wireless sorunu cozuldu bu arada, sağ olun.

atomkarinca

Sorunuza cevap vermememin sebebi tamir ekibinin şu an forumda olmaması. :D Emrah gerek yok Rt kernelle de hallediriz diyebilir çünkü wireles çözüldü sonra bir de onla yeniden uğraşmak var.

senmut

Haklisiniz o zaman sizden haber bekliyorum. simdilik bir islem yapmiyorum.

senmut

guncellestirmeleri yaparken asagidaki hatayla karsilasiyorum. tesekkurler

Failed to fetch cdrom:[Ubuntu 8.04.1 _Hardy Heron_ - Release amd64 (20080702.1)]/dists/hardy/main/binary-amd64/Packages.gz  Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
Failed to fetch cdrom:[Ubuntu 8.04.1 _Hardy Heron_ - Release amd64 (20080702.1)]/dists/hardy/restricted/binary-amd64/Packages.gz  Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs
Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

atomkarinca

Bu ayrı bir başlık konusu ama madem sorulmuş cevaplayalım. Kurulum yaptığınız CD sources.list dosyanızda depo olarak ekli duruyor. Depoları güncellediğinizde apt-get o cd yi de arıyor. CD cdromda olmadığı için bulamadım nerde bu diyor. :) Önemli bir şey değil yani.

erginemr

Günnaydıınn!  ;)

Bence öncelikle bilgisayarı Ubuntu Çalışan (Live) CD ile açarak, problemin donanımsal olmadığından (ses kartının çalıştığından) emin olun. Tamamsa yani Gnome açılışında ses geliyorsa, bilgisayarı normal yolla yeniden açın.

Synaptic'i biraz karıştırdım. Bu ses sürücüleri "linux-ubuntu-modules-2.6.24-19-rt" paketi içindeymiş. Ancak "linux-rt" meta paketini kurunca hepsi kuruluyormuş. Dolayısıyla meta paketini kurmayı deneyin:
sudo apt-get install linux-rt
Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Ama sizde Timidity paketi kurulum sonrası tam yapılandırılamamış. Bu durum, "linux-rt" paketinin kurulumuna engel olursa:
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

komutları bu sorunu giderebilir. Eğer yine olmazsa, Timidity'yi "şimdilik" eşek cennetine gönderme zamanı geldi:  ;)
sudo apt-get autoremove timidity --purge --force-yes

Yeniden açılışta, ses ve kablosuzda sorun yoksa, Tanzer'le birlikte geçmiş olsun diyebiliriz.

Eğer müzik sentezleme programlarına ilgi duyuyorsanız, forumdaki şu başlıklar işinize yarayabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2381.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2373.0.html

[IMG]http://img209.yukle.tc/thumbs/7579Clipboard01.jpg[/img]

senmut

Merhabalar, tanzer bey`e son mesaji atip bilgisayari kapatmistim. simdi actim, acarken
ekran kartini sordu, hp pavilion dv 9700 ekran kartini bilmedigimden bir hp pavilion ekran
kartini sectim.

Bilgisayar acildiginda ses gelmisti fakat dun aksam cozdugumuz wireless sorunu ortaya
cikti tekrar simdi ses var wireless yok..

tesekkurler

erginemr

Sanırım RT kerneli kaldırıp normal kerneli kurdunuz:
uname -r

ihtiyar said

İki ayrı başlıkta aynı konu konuşuluyor. Diğer başlık

senmut

Katki yapan herkese tesekkurler ses ve wireless sorunu sona erdi. Ekran karti ile webcam i nasil kuracagimi
bilmiyorum simdiki meselem bu :(

ihtiyar said

Sorununuzu nasıl çözdüğünüzü bizimle paylaşırsanız sizden sonrakilere bir miras bırakmış olacaksınız. Webcam sorununuz hakkında forumda arama yapabilirsiniz. Eğerki çözemezseniz yeni bir konu açarsınız.

Sevgiler.