[Nasıl] Linux dosya izinleri

Başlatan arpia, 14 Temmuz 2012 - 14:56:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haoskman

Linux'ta dosya izinleri açısından bir faydası dokuncaksa http://kodputer.com/linux-dosya-izinleri/ burada çok detaylı bir açıklama mevcut. İnceleyebilirsiniz

spero

Konuyu hortlatıyorum affınıza sığınarak...
Bir dizinin altındaki tüm dosyaların ve onun tüm alt dizinlerinin altındaki tüm dosyaların yetkilerini aşağıdaki şekilde nasıl değiştirebilirim? Dizinleri değil, sadece dosyaları etkileyecek şekilde.
-rw-r--r--

Bu mümkün müdür acaba? Sayısal değeri 644'müş sanırım.

szgnblt

İlgili dizinde chmod 644 * denermisin.

spero

[mention=627911]@szgnblt[/mention]
Örnek olarak oluşturduğum dizinde denedim. Hepsinin izinleri farklıydı. Çalıştırdığım dizindekiler için işe yaradı ama bulunduğum dizinin içindeki dizinlerin içindeki dosyalar için yaramadı.

illedelinux

Ben Thunar dosya yöneticisi kullanıyorum, izinlerini değiştirmek istediğin dosya veya dizinlere sağ tık> özellikler> izinler bölümünden istediğini yapabilirsin...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

mhmtkrktr

Zamanında şöyle bir şeyler yazmıştım bu işlem için.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=54944.0

Çalışma mantığını anlamak için, öncelikle örnek bir dizin üzerinde denemeler yapabilirsin.

szgnblt

spero

[mention=627914]@illedelinux[/mention] Öyle yapılıyor ancak tek tek yapmam çok ama çok uzun sürer. Dizinlerde çalıştırma olayı yok, dosyalarda var. Bunun için sıkıntı oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2017 - 21:50:06

[mention=627918]@mhmtkrktr[/mention] İnceleyeceğim, umarım yapabilirim. Sizin bir öneri komutunuz var mı peki mesajımda belirttiğim sorun için?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2017 - 21:50:44

[mention=627924]@szgnblt[/mention] Bu komut çalışıyor ancak dizinleri de etkiliyor maalesef.  :(

illedelinux

Benim dediğimde tek tek yapmana gerek yok, dosyaların olduğu dizine yaparsan hepsi bir hamlede olur, saniyelik iş...
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

szgnblt

find * -type f -print0 | xargs -0 chmod 644

spero

[mention=627928]@illedelinux[/mention] Zaten öyle yaptım, alt dosya ve dizinlere uygula da dedim lakin bu şekilde yapınca çalıştırma izinlerini kaldıramıyorum. Dizinin izin ayarlarında çalıştırmayla alakalı bir durum yok.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2017 - 22:24:03

[mention=627932]@szgnblt[/mention] Sanırım bu işe yaradı, çok teşekkür ederim. Peki buradaki mantık nedir tam olarak?

szgnblt

Tüm dosyalarda arama yapıyor. -type d yaparsak dizinlerde arama yapıyor. Xargs ile aradığımız argümanları istediğimiz komutla düzenleme yapıyoruz. Umarım anlatabilmişimdir. Sorunun çözüldüğünü sevindim.

spero

[mention=627934]@szgnblt[/mention] Anladım diyebilirim. Tekrardan teşekkür ediyorum. :)

xeaza1

Merhaba bir ara ubuntu kullanırken cevabı bulmuştum ama şuan bulamıyorum. Sorunum "Windows kullanırken yedeklerimi aldığım D: diskimden Ubuntu 18.04 üzerinde herhangi bir dosya klasör silemiyorum" cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

RosgyNG

Peki flaş bellekte bir dosyanın izinleri 700 yapınca, o dosyaya bir kişi başka bir bilgisayardan bir şey yapabilir mi? (Klasör ise içindekilerini görebilir mi?)