OpenJDK kurulumu için alternatif yöntem

Başlatan freeman, 14 Temmuz 2012 - 13:08:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

freeman

Geçenlerde Ubuntu 'ya JAVA kurmak istemiştim. Tabi ilk olarak bu forumu araştırdım nasıl kurabilirim diye.
Bulduğum konular, genelde, uçbirimden kurma şeklini anlatıyordu. Ama bu yöntemlerin hiçbirisi bende çalışmadı. Sonradan internette yaptığım aramalarda da hepsi uçbirim üzerinen anlatınca, onlarda çalışmadı. Uçbirim hata verip, kurmuyordu paketleri.
Belki daha acemiyim, o yüzden yapamadım. Belki de, merak edip Ubuntu 'nun orasını burasını karıştırdığım için aldım bu hataları.

Daha fazla araştırdım ve sonunda işe yarayan bir yöntem buldum. Ve şimdi o yöntemi anlatmak istiyorum.
Bu yöntem, Ubuntu 'nun orjinal yardım sayfalarında gösterilmektedir; fakat İngilizce bilmeyen ve acemi kullaıcılar için ilk adım olabilir diye yazmayı düşündüm.

Başlıyoruz;
1- JRE 'yi kuruyoruz:
     1.a -  openjdk-6-jre  --> Yandaki bağlantıya tıklayın ve jre6 için kurulum işlemine geçin.
     1.b - openjdk-7-jre  --> Yandaki bağlantıya tıklayın ve jre7 için kurulum işlemine geçin.

"Browser Plugin"
     a. icedtea6-plugin 
     b. icedtea-7-plugin
Bu eklentiler; Firefox, Chrome, Chromium ve Epiphany tarayıcıları ile sorunsuz çalışmaktadır.
Konqueror için ise, ayarlardan "Enable Java globally " seçeneği aktif olmalıdır.

2- SDK (Software Development Kit) [Yani, JDK 'yı kuruyoruz.]
    2.a - openjdk-6-jdk   --> Yandaki bağlantıya tıklayın ve jdk6 için kurulum işlemine geçin.
    2.b - openjdk-7-jdk   --> Yandaki bağlantıya tıklayın ve jdk7 için kurulum işlemine geçin.

BU adımlardan sonra, sistemize gerekli bileşenler yüklenecektir. Bundan sonra isterseniz herhangi bir editörde yazdığınız programları, uçbirim ile "javac" ve "java" komutları ile derleyip, çalıştırabilirsiniz. İstersenizde NetBeans, Eclipse gibi geliştirme ortamları edinebilirsiniz.(Bu konu, bu dersin dışındadır.)

Orjinal Sayfa ve daha fazla bilgi için:
https://help.ubuntu.com/community/Java

NOT1:
Eğer yazıda yanlış/hatalı bir yer varsa, lütfen bildiriniz.

NOT2:
Linux üzerine hazırladığım ilk derstir bu. Açıkcası açık kaynak ve Linux dünyasına girdiğim için mutluyum. :)
Yorumlarınızı belirtirseniz sevinirim.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

hckr

Sanırım forumda ilgili bir başlık daha vardı ama ben de yeri gelmişken bir şey sorayım openjdk,sun jdk yerine tam anlamıyla geçebiliyor mu?

krwlng

@hckr, deneyimlerimle sabit ben cevap vereyim, şu ana kadar ihtiyaç duyduğum uygulamalarda %99.9 hiçbir sorun çıkmadı OpenSDK ile, hatta öyle ki Sun jdk ile çıkaran uygulama OpenSDK ile sorunsuz çalıştı.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

hckr

Alıntı yapılan: krwlng - 14 Temmuz 2012 - 16:09:19
@hckr, deneyimlerimle sabit ben cevap vereyim, şu ana kadar ihtiyaç duyduğum uygulamalarda %99.9 hiçbir sorun çıkmadı OpenSDK ile, hatta öyle ki Sun jdk ile çıkaran uygulama OpenSDK ile sorunsuz çalıştı.
Pek de kullanacağım bir uygulama yok zaten Android-sdk,Eclipse,Netbeans kullanacağım.Yani daha çok geliştirme maksatlı.Bunlarla da düzgün çalıyor değil mi eğer öyleyse farklı depo program kurmaya gerek yok direk geçerim openjdk'ya olur biter  :) .

freeman

Alıntı yapılan: hckr - 14 Temmuz 2012 - 15:55:07
Sanırım forumda ilgili bir başlık daha vardı....
YAzıda da belirttiğim gibi, konsoldan gösterilen yöntemlerin hiçbirisi çalışmadı bende.Sadece bu yöntem çalıştı.
Forumada baktım ama göremedim.
Konu tekrarı ise kilitlenebilir.
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

krwlng

@hckr, AndriodSDK, eclipse ve netbeans ben de kullanıyorum şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım, hele bir de Netbeans'in tamamen java tabanlı olduğunu düşünürsek, bir sorun olsa mutlaka ilk hatayı o verirdi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Kurulum OpenJDK'yi kapsadığı için başlığı buna göre düzenledim.
Ayrıca konu programlama bölümünde durmasın. Benzer konularımızın olduğu yere taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

freeman

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Temmuz 2012 - 02:30:27
Kurulum OpenJDK'yi kapsadığı için başlığı buna göre düzenledim.
Ayrıca konu programlama bölümünde durmasın. Benzer konularımızın olduğu yere taşıyalım.
Teşekkür ederim. :)