Unity masaüstünde Conky kullanılır mı?

Başlatan shox, 13 Temmuz 2012 - 19:16:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shox

Arkadaşlar unity masaüstünde conky kullanılabilirmi?
Eğer klullanılıyor ise http://didi79.deviantart.com/art/conky-config-127651851 bunu nasıl yapabilirim. Linux Mint sitesinde bişeyler buldum denedim ama olmadı.

http://forum.linuxmint.org.tr/index.php/topic,3251.0.html burada anlatılan ile conky lua eklentisini kurdum ama üstteki linki kurmak istiyorum. Bu verdiğim lua eklentisi kurulduğuna göre demekki conky unity de çalışıyor ama dediğim gibi ben ilk verdiğim linktekini kurmak istiyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

hckr

Kullanılabiliyor,kullanılıyor,kullanıyorum.lua kurmanıza gerek yok.Depodan conky paketini kurun.Ardından conky diye çalıştırın.Özel conkyleri de elbette yine kullanabilirsiniz.

furkankalkan

Bildiğim üzere bazı conky leri çalıştırabilmek (görünür yapmak) için değişiklikler yapmak gerekebiliyor.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Deviantart sitesinden verdiğin bağlantıdaki paketi indirip denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

shox

devianhart sitesindekini indirip kurdum ama çalıştıramadım ama buna karşılık lua paketini kurmayı başardım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Temmuz 2012 - 21:50:20

Alıntı yapılan: hckr - 13 Temmuz 2012 - 21:59:31
Kullanılabiliyor,kullanılıyor,kullanıyorum.lua kurmanıza gerek yok.Depodan conky paketini kurun.Ardından conky diye çalıştırın.Özel conkyleri de elbette yine kullanabilirsiniz.

Depodan conkyi kurdum ama oda ekranın solua yerleşip siyah bi şekilde kalıyor oda çok sinir bozucu oluyor :) daha şık durmasını istiyorum o nedenle harici kaynaklardan paketler kurarak güzel dursun istiyorum :)

heartsmagic

Alıntı yapılan: shox - 14 Temmuz 2012 - 21:33:17
devianhart sitesindekini indirip kurdum ama çalıştıramadım ama buna karşılık lua paketini kurmayı başardım.

Çalıştıramadın ama neden? Conky'yi çözmek için azıcık okuman ve dosyaları kurcalaman lazım. Örneğin indirdiğin Conky yapılandırmasında IP var, Gmail var, MPD var, Hava Durumu var. Bunlardan istemediğini kapatacak, istediklerini ise kendine göre ayarlayacaksın.

shox

bu eklentiyi kurmaya çalıştığımda ekranda hiçbirşey çıkmıyor. linux mint sitesinde anlatımıda var ama aynısını yapmama rağmen (öyle zannediyorum) çalışmadı ekrana hiçbirşey çıkmadı conkye ait.

Uçbirime "conky" yazdım ve bana aşağıdaki çıktıyı verdi.
ahmet@ahmet-Lenovo-B560:~$ conky
Conky: /home/ahmet/.conkyrc: 5: no such configuration: 'border_margin'
Conky: llua_load: cannot open /home/didisoft/.conky/lua.lua: No such file or directory
Conky: forked to background, pid is 5416
ahmet@ahmet-Lenovo-B560:~$
Conky: desktop window (2c00039) is subwindow of root window (af)
Conky: window type - override
Conky: drawing to created window (0x4a00001)
Conky: drawing to double buffer

hckr

lua.lua dosyası doğru dizinde değil.Ev dizininiz içerisinde gizli dosya ve klasörleri görmek için Ctrl+h'ye basın.Ardından .conky klasörü varsa lua.lua dosyasını oraya atın.Eğer yoksa bu klasörü kendiniz oluşturup yine içine atın.

shox

indirdiğim dosyanın içinde lua.lua dosyası yok ben oluşturursam içine birşey koymam gereklimi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2012 - 16:56:34

dediğini yaptın bir adet lua.lua dosyası oluşturdum ama yine olmadı.

hckr

Alıntı yapılan: shox - 16 Temmuz 2012 - 16:39:01
indirdiğim dosyanın içinde lua.lua dosyası yok ben oluşturursam içine * bir şey koymam gereklimi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Temmuz 2012 - 16:56:34

dediğini yaptın bir adet lua.lua dosyası oluşturdum ama yine olmadı.
İndirdiğin şeyin içinde olması lazım lua.lua dosyası onu bulamadığını söylüyor çıktılar eğer o dosyayı bulamıyorsanız farklı bir conky deneyiniz.

shox

yok maalesef öyle bir dosya çıkmadı. Öyleyse başkasını deneyeyim bari. Teşekkür ederim yardımınız için.

heartsmagic

Ben deneme amaçlı bakmıştım bahsi geçen Conky dosyasına. Lua falan kurmadan çalıştırdım, bir kısmını bastı ekrana. Hatalar da bir önceki iletimde sıraladığım şeylere aittti. Lua'ya ait şeyler de gördüm ancak kurup denemek istemedim. Sen Lua kurduysan -ki aslında çok bilgim yok- illa ki bir lua.lua dosyası olması lazım değil mi sistemde?

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Temmuz 2012 - 20:36:13
Ben deneme amaçlı bakmıştım bahsi geçen Conky dosyasına. Lua falan kurmadan çalıştırdım, bir kısmını bastı ekrana. Hatalar da bir önceki iletimde sıraladığım şeylere aittti. Lua'ya ait şeyler de gördüm ancak kurup denemek istemedim. Sen Lua kurduysan -ki aslında çok bilgim yok- illa ki bir lua.lua dosyası olması lazım değil mi sistemde?
Lua kurulumuna gerek yok zaten.Sadece bahsi geçen .lua uzantılı dosyanın gereken yere atılması lazım.Conky paketinin kurulması yeterli conky'leri kullanabilmek için.Bu .lua uzantılı dosyalar diğer conky düzenlemelerinde de var.

heartsmagic

Lua ile pek uğraşmadım ancak lua ile yazılan bir şeyin çalışması için lua gerekmiyor yani?

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Temmuz 2012 - 22:04:48
Lua ile pek uğraşmadım ancak lua ile yazılan bir şeyin çalışması için lua gerekmiyor yani?
Hayır bunu bilmiyorum ancak lua meselesi ya sistemle birlikte geliyor ya da conky paketinin içerisinde yer alıyor.Çünkü yeni kurulum yaptım ve lua ile alakalı hiçbir şey kurmadım sadece conky paketini kurdum ve lua içeren conky çalışıyor şu anda.Tek yapılması gereken .lua'yı gereken dizine atmak.Ve conkyrc dosyasında kendinize özel alanları değiştirmek(Mesela wlan0 bağlantısını kullanıyorsanız eth0 ile değiştirirsiniz,ya da hava durumu için şehrinizi ayarlamalısınız gibi)

shox

öncelikle şunu söyleyeyim bu dosyayı indirdiğimde iğçinden bu lua dosyası çıkmadı.

bu paketi değilde conky-lua paketini kurduğumda çalışıyor ama bu paket çalışmıyor. Conky lua paketinin içine baktım ama orada da lua.lua adında bir paket yok. Anlam veremedim bir türlü nedsen olduğuna dair.Ama azimliyim çözeceğim bunu :)

hckr

Hocam başka bir conky deneyin yardımcı olayım.Lua kullanmak için lua paketi kurmanıza gerek yok.İndirdiğiniz conky içerisinde lua.lua olmalı.
Zaten yayıncının sayfasında lua.lua not found diye yazmışlar yorumun birine.

heartsmagic

dpkg -l | grep lua ne diyor sisteminde @hckr?
Sanırım inen pakette .lua dosyası yoktu. En azından ben böyle hatırlıyorum.

shox

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2012 - 16:53:59

dpkg -l | grep lua
ii  liblua5.1-0                                    5.1.4-12ubuntu1                               Shared library for the Lua interpreter version 5.1

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2012 - 16:53:59
Şimdi soruyu bana mı sordunuz yoksa konuyu açan arkadaşa mı benim indirdiklerimde(conkyrc) .lua dosyası mevcut ve verdiğiniz komut çıktı da veriyor.
Benim söylediğim conky paketi kurduysanız lua kurmanıza gerek yok ayrıca.Ben herhangi bir kurulum yapmadım lua için.
@shox'un kullanmak istediği conky düzenlemesinde lua.lua dosyası olmalı ama paketin içinden çıkmıyor.Ve conky de bu sebepten dolayı hata veriyor.
ii  liblua5.1-0                                                 5.1.4-12ubuntu1                         Shared library for the Lua interpreter version 5.1

heartsmagic

@hckr, çıktıyı senden istemiştim. Meramım şu, Lua için hangi paket yeterli oluyor? Onun ötesinde bir durum değil yani bu. Son tespitin doğru, benim de hatırladım söylediğim üzere lua.lua dosyasının çıkmadığı. Zaten biraz lua dosyalarına bakınca durumu da kestirmiş gibi oldum.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Temmuz 2012 - 22:48:10
@hckr, çıktıyı senden istemiştim. Meramım şu, Lua için hangi paket yeterli oluyor? Onun ötesinde bir durum değil yani bu. Son tespitin doğru, benim de hatırladım söylediğim üzere lua.lua dosyasının çıkmadığı. Zaten biraz lua dosyalarına bakınca durumu da kestirmiş gibi oldum.
Söylediğim gibi lua için bir paket kurmaya gerek yok ama bu conky paketi ile mi geliyor yoksa conky kurulmadan önce de var mıydı onu bilmiyorum.Bu konudaki sorun eksik dosya/dosyalar problemi bu net bir şekilde gözüküyor.

heartsmagic

Bu başlıktaki sorun anlaşıldı zaten, ancak @shox'un durumu ile benim durumum ayrışıyor. Ben hiçbir şeyle uğraşmadan Conky'nin bir kısmını çalıştırmıştım. Tabi Lua için eksik paket meselesi aynen yerinde duruyor.

Conky Lua getirmiyor beraberinde. Sistemde kurulu geliyor olabilir ilgili Lua paketi.

shox

Sanırım bu durum çözülemeyecek çünkü paketin çalışması için gereken lua klasörü indirilen dosyadan çıkmadığına göre bunu tedarik edecek te bir yer bilinmediğine göre ( en azından ben bilmiyorum) çözüm bulunabileceğini düşünmüyorum.

hckr

Alıntı yapılan: shox - 19 Temmuz 2012 - 00:34:54
Sanırım bu durum çözülemeyecek çünkü paketin çalışması için gereken lua klasörü indirilen dosyadan çıkmadığına göre bunu tedarik edecek te bir yer bilinmediğine göre ( en azından ben bilmiyorum) çözüm bulunabileceğini düşünmüyorum.
Hayır .lua klasörünü kendiniz oluşturabilirsiniz.Ama dosya olmadan bu düzgün çalışmaz.Başka bir conky düzenlemesi denemelisiniz.