[Çözüldü] Kubuntuda Kde Ne Durumda ?

Başlatan ethem578, 12 Temmuz 2012 - 23:14:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ethem578

Merhaba.

Geçtiğimiz günlerde ubuntu kurdum bilgisayarıma. Ati kartım ilk defa bu kadar performanslı çalıştı  :) Ama yine de unity ve gnome shell sıkıntılı geldi bana. Pencereyi en ufak hareket ettirmemde bile işlemci kullanımı %60 ları buluyor...  :) Şimdi diyorum ki bir de kde yi deneyeyim... Depodaki son sürüm 4.8.2 galiba. Kubuntu altında performansı nedir acaba kullananların görüşlerini alabilirmiyim ? Durduk yere çökmeler oluyor mu? Son pardus kurduğumda kde benim ekran kartıyla gnome dan daha performanslı çalışıyordu. Hemen kızmayın bana niye denemiyorsun diye. 96 kbps lik cepnet ile bağlanıyorum internete. Bunun dışında internete bağlanma seçeneğim malesef yok. Bu sebepten ancak benim için gerekli paketleri yükleyebilirim. Şöyle güncel bir masaüstü ortamı ve sistem istiyorum. Kısmetse bundan sonra sadece linux kullanacağım bilgisayarımda. Kubuntu mu kurayım yoksa kde yi daha iyi kullanan başka bir dağıtım önerebilir misiniz ?

odyssey

Ben şu an Kubuntu 12.04 32 Bit kullanıyorum
Bende Ati kart kullanıyorum
Ubuntu üzerinde bende aynı sorunları yaşıyorum ancak Kubuntu da herhangi bir sorun yok
Gayet rahat ve hızlı
Hatta kwin efektlerinde bile kasma yok
Kesinlikle tavsiye ederim
Kubuntu kurunca Kde sürümü öntanımlı 4.8.2 geliyor ancak güncelleme yapınca Kde sürümü 4.8.4 oluyor

ersinkandemir

4.8.4 sürümünü çok övdüler, dayanamayıp Kubuntu kuracağım galiba. :)

Linux Mint 13 üzerine kurmak mümkün değil mi acaba?
Where there's a shell, there's a way.

odyssey

Bunu Mint forumunda sorarsan daha doğru bir cevap alabilirsin dostum
Çünkü kde kurulumunda Ubuntu ile Mint arasında fark varmış duyduğum kadarıyla

ersinkandemir

Düzenimi bozmak istemiyorum, yeniden sistem yükleyip.

sudo apt-get install kubuntu-desktop dedim bakalım, hayırlısı. :)

Neyse konu dışına çıkmayalım. :)

ethem578

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 12 Temmuz 2012 - 23:44:52
Düzenimi bozmak istemiyorum, yeniden sistem yükleyip.

sudo apt-get install kubuntu-desktop dedim bakalım, hayırlısı. :)

Neyse konu dışına çıkmayalım. :)

Çıkalım hocam konu dışına  :) Şimdi bende kubuntu imajı yok  :) Tabi düşük hızla indirme imkanım da yok... Ubuntu kurup malum komutu verip kubuntu yapsam aynı performansı alırmıyım yoksa biraz daha bekleyim temiz kubuntu mu kurayım ?

ersinkandemir

Ben deniyorum bakalım nasıl olacak performans. :)

ethem578

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 12 Temmuz 2012 - 23:52:30
Ben deniyorum bakalım nasıl olacak performans. :)

Hocam sana zahmet olacak ama bana da haber vermeyi unutma  :)

ersinkandemir

Kurdum, kullanıyorum şimdilik bir sorun yok; gayet güzel. :)

Kadir Can

KDE 4.8.4 sıkıntı çıkarmaz, ben kefilim kendisine. :)
Hem PCBSD üzerinde hem de Debian üzerinde kullanıyorum.

ersinkandemir

Acaba yeni bir teknoloji mi keşfettiler. Bu sürüm neden bu kadar hızlı? :)

ethem578

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 13 Temmuz 2012 - 01:01:46
Acaba yeni bir teknoloji mi keşfettiler. Bu sürüm neden bu kadar hızlı? :)

Kde ekibi 4. sürüme geçişte olduğu gibi yine elini taşın altına koymuş galiba. Henüz deneme fırsatım olmadı ama forumlardan anladığım kadarıyla arayüzden ziyade altyapıda önemli geliştirmeler yapılmış. Deneyip göreceğiz bakalım  :)

ethem578

13 günlük bir test sürecinin ardından geribildirim için tekrar başlığa yazıyorum  :)

Gnome ve Kde olmak üzere iki masaüstü ortamını Ati Mobility Radeon Hd5165 kartımla bütün güncellemeler yapılmış ve depodaki fglrx (8.960) sürümü ile test ettim. Gördüğüm kadarıyla ati kartlar için en performanslı masaüstü ortamı kde  :) Amacım gnome ve kde ortamlarını karşılaştırmak değil. Sadece kullanıcılara yardımcı olması amacıyla geribildirim yazmak...

Gnome da unity ve gnome shell masaüstü ortamlarını denedim. Depodaki fglrx sürücüsüyle gnome shell içler acısı diyebilirim. Bu kavuğu çok beğendim. Ancak kaliteli ve modern bir kabuk olmasına rağmen ati kartlarla bir türlü anlaşamıyor. Tabi sorunun büyük çoğunluğu kartın üreticisi firmadan kaynaklanıyor. Linux için ekran kartının donanımını tam olarak kullanan bir sürücü yazamadılar. Öyle ki açık kaynak sürücüler bile donanım üreticisinin sunduğu sürücülerden daha iyi gibi. Sonuç olarak performans alamadım ve yüksek derecede ısınma problemiyle karşılaştım...

Gelelim unity kabuğuna  :) Performans olarak oldukça iyiydi. Compiz fglrx sürücüsünden kaynaklanan sebeblerden dolayı işlemciyi zorluyordu ancak yine de iyi durumdaydı. Isınma problemi yine vardı...

Ve  Kde... Bana göre testin galibi. Çünkü kubuntuyu kurduğumdan bu yana banamısın demedi. Kwin performansı çok iyi. Pencereler akıyor sanki. Ve ısınma olayı da problem edilmeyecek seviyede. Her ne kadar gnome3 e göre görsellik, pratiklik ve modernlik anlamında geride kaldığı söylense de iyi durumda. Kde5 ile bu söylenenlerin de aşılacağını düşünüyorum. Unutmadan depodaki güncel sürümün kusursuz olmadığını da belirteyim. Birkaç küçük bug var  :)

Yoluma kubuntu ile davam ediyorum  8)

decent

KDE Masaüstü Ortamı, 1 GB ve üzeri fiziksel bellek (RAM) varsa rahatlıkla tavsiye edilebilir.

Alıntı YapGnome da unity ve gnome shell masaüstü ortamlarını denedim. Depodaki fglrx sürücüsüyle gnome shell içler acısı diyebilirim
Gnome Shell ile sorunlar geride kaldı. Fazladan eklenti varsa kaldırmak gerekiyor. Kullanılmayan eklentiler elektrik, yol ve su olarak...

ethem578

Alıntı yapılan: decent - 26 Temmuz 2012 - 17:07:36
KDE Masaüstü Ortamı, 1 GB ve üzeri fiziksel bellek (RAM) varsa rahatlıkla tavsiye edilebilir.

Alıntı YapGnome da unity ve gnome shell masaüstü ortamlarını denedim. Depodaki fglrx sürücüsüyle gnome shell içler acısı diyebilirim
Gnome Shell ile sorunlar geride kaldı. Fazladan eklenti varsa kaldırmak gerekiyor. Kullanılmayan eklentiler elektrik, yol ve su olarak...

Hocam gnome shell için her türlü yolu denedim. Ancak ünity bile daha performanslı. Açıkça söylemek gerekirse hayran kaldım gnome shell e. Tam istediğim gibi sade şıklık. Ancak benim ekran kartıyla anlaşamadı bi türlü. Bilgisayar ısıdan kapanacak neredeyse. Yoksa çok istiyorum kullanmayı...

karboran

Şuan xfce kullanıyorum , kde kursam daha iyi performans alırmıyım ?
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

decent

@karboran,

KDE' nin XFCE' den daha fazla yakıt tüketeceğine kesin gözüyle bakabilirsin.

Performans değil de "hangisi" diye sorulursa normal ve üzeri bir donanım ile KDE tavsiye ederdim.

karboran

Alıntı yapılan: decent - 26 Temmuz 2012 - 17:28:51
@karboran,

KDE' nin XFCE' den daha fazla yakıt tüketeceğine kesin gözüyle bakabilirsin.

Performans değil de "hangisi" diye sorulursa normal ve üzeri bir donanım ile KDE tavsiye ederdim.

Efekt & animasyon takıntısı olmayan ve sadelikten hoşlanan biri olarak, KDE seçmem için bi sebep yok galiba ? Yoksa extra birşeymi var KDE'nin ? (sorumu maruz görün hiç KDE kullanmadım)

noktakom

@ethem578, Farklı masaüstü ortamlarını denemeden önce şuraya bir bakmanı tavsiye ederim. Sondan 2. mesaj. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33666.0

karboran

@noktakom  bana yazdınız zennetmişim ve cevap yazdım. ( yanlış yazdıgım mesajı değiştirebiliyorum ama silemiyorum )

superjax

Valla 2 yıldır tamamen kubuntu kullanıyorum. Kde kendini aştı, çok geliştirdi bence. Daha da ilerleyecek gibi.

Düzenleme Notu: Lütfen yazım kurallarına uyunuz.

if

Alıntı yapılan: karboran - 26 Temmuz 2012 - 17:46:46
@noktakom  bana yazdınız zennetmişim ve cevap yazdım. ( yanlış yazdıgım mesajı değiştirebiliyorum ama silemiyorum )

İleti silimini tasvip etmiyoruz, yasak zaten.

ethem578

Alıntı yapılan: noktakom - 26 Temmuz 2012 - 17:44:33
@ethem578, Farklı masaüstü ortamlarını denemeden önce şuraya bir bakmanı tavsiye ederim. Sondan 2. mesaj. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33666.0

Forum çok aktif ya böyle bilgi paylaşımı olunca çocuk gibi heyecanlanıp seviniyorum  :)

O başlığa da baktım hocam. Maalesef bende işe yaramadı. 2004 ten beri linuxla haşır-neşirim. Şundan emin oldum ki ati kartlarla yaşanan bu sıkıntıların neredeyse tamamı Ati firmasının kapalı kaynak linux sürücülerinden kaynaklanıyor. Sağolsunlar bi türlü düzgün sürücü yazamadılar... Ubuntu üzerinde şuan depoda bulunan fglrx sürücülerine kadar kullandığım hiçbir sürücüden performans alamadım. Videolarda ve pencerelerde tear free açık olduğu halde yırtılmalar olmaktaydı. Ta ki depoya giren son fglrx sürücüsüne kadar.  En azından günlük kullanım için kubuntu altında ekran kartıyla ilgili her şey kusursuz. Ati ekran kartı olan arkadaşlara kde ye bir şans vermelerini tavsiye ederim. Tekrar belirtmek isterim amacım kde veya gnome üstündür diye karşılaştırmak değil. Sadece kde ve ati ikilisi bende ilk defa sıkı bir dost oldular. Sonuç olarak mutluyum  :D

kafkasyali

Alıntı yapılan: ethem578 - 26 Temmuz 2012 - 16:57:50
13 günlük bir test sürecinin ardından geribildirim için tekrar başlığa yazıyorum  :)

Gnome ve Kde olmak üzere iki masaüstü ortamını Ati Mobility Radeon Hd5165 kartımla bütün güncellemeler yapılmış ve depodaki fglrx (8.960) sürümü ile test ettim. Gördüğüm kadarıyla ati kartlar için en performanslı masaüstü ortamı kde  :) Amacım gnome ve kde ortamlarını karşılaştırmak değil. Sadece kullanıcılara yardımcı olması amacıyla geribildirim yazmak...

Gnome da unity ve gnome shell masaüstü ortamlarını denedim. Depodaki fglrx sürücüsüyle gnome shell içler acısı diyebilirim. Bu kavuğu çok beğendim. Ancak kaliteli ve modern bir kabuk olmasına rağmen ati kartlarla bir türlü anlaşamıyor. Tabi sorunun büyük çoğunluğu kartın üreticisi firmadan kaynaklanıyor. Linux için ekran kartının donanımını tam olarak kullanan bir sürücü yazamadılar. Öyle ki açık kaynak sürücüler bile donanım üreticisinin sunduğu sürücülerden daha iyi gibi. Sonuç olarak performans alamadım ve yüksek derecede ısınma problemiyle karşılaştım...

Gelelim unity kabuğuna  :) Performans olarak oldukça iyiydi. Compiz fglrx sürücüsünden kaynaklanan sebeblerden dolayı işlemciyi zorluyordu ancak yine de iyi durumdaydı. Isınma problemi yine vardı...

Ve  Kde... Bana göre testin galibi. Çünkü kubuntuyu kurduğumdan bu yana banamısın demedi. Kwin performansı çok iyi. Pencereler akıyor sanki. Ve ısınma olayı da problem edilmeyecek seviyede. Her ne kadar gnome3 e göre görsellik, pratiklik ve modernlik anlamında geride kaldığı söylense de iyi durumda. Kde5 ile bu söylenenlerin de aşılacağını düşünüyorum. Unutmadan depodaki güncel sürümün kusursuz olmadığını da belirteyim. Birkaç küçük bug var  :)

Yoluma kubuntu ile davam ediyorum  8)

+1

Son dönemlerde ben de bu olaydan oldukça mutsuzdum. ATI, Unity ve Gnome ikilisi hiç anlaşamıyor. Ne açık kaynak ne de sahipli sürücüler ısınma sorununu çözemedi. Linus Torvalds Nvidia'ya lanet okur, ben de ATI'ye. Ubuntu Allah'tan ki ortalama 10 dakikada kuruluyor. Sonra bilgisayarı kapatıp yarım saat soğumasını bekledikten sonra hemen ekran kartını kuruyorum ama yine de sıcaklık oldukça fazla. İnsan her sistemi başlatacağında ekran kartını uçbirimden yeniden kurup startx komutu verir mi? Ben veriyordum işte. kubuntu-desktop kurulumunu yaptım ama yine de sıcaklığın önüne geçemedim. Diğer dağıtımlara yöneldim. Fedora ve Mint dağıtımları da aynı sorunu verince iyice umutsuz bir hal aldım. Belki inanmayabilirsiniz ama son bir aydır her gün Linux sistemi yeniden kuruyordum (Mesaj geçmişimi inceleyebilirsiniz). Hep bu sefer son deyip tekrar tekrar kurulum yaptım. En son Kubuntu'yu kurdum. Sistemi kurduktan sonra ekran kartını kurmadan güncelleme yapmaya kalktım. Çünkü yine çekirdek güncellemesinde "low-graphics" mesajıyla karşılaşacağımı biliyordum. Tabi uygun sürücü olmadığı için güncellemeleri yaparken aşırı sıcaklıktan bilgisayar kapandı. Yine bir umutsuzluk sardı. Sistemi tekrar açıp güncellemeleri tamamladım. Ekran kartını kurup bilgisayarı kapattım. Biraz bekleyip Kubuntu'yu yeniden başlattım. Sıcaklık aracını masa üstüne aldığımda durum inanılmazdı. Hava sıcaklığının 40 dereceyi geçtiği şu zamanda bilgisayar sıcaklığı 58 dereceydi ve kadranın sona vurduğu andan eser yoktu. Öylece bıraktım bilgisayarı acaba değişecek mi diye. Sonra bir kaç oyun denemesiyle ve compiz eklentisi dahil olmak üzere en fazla 65 dereceyi gördüm. 80-85 nerede 65 nerede. Şunu da iyi niyetimle bekliyorum. Hava sıcaklıkları düştüğünde 50 derecenin üzerine çıkmayacak.

Bu konuda tarafsız olamayacağım. Eğer Acer dizüstü bilgisayarınızda ATI ekran kartı varsa kesinlikle KDE üstündür. Üstün kere üstündür :D

Umarım bu mesajdan sonra sistemle ilgili sıkıntı yaşamam :)

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

berat01

@kafkasyali
Deneyimini güzel anlatmissin :)
Peki hic lxde ya da xfce denedin mi? Onlarin da Unity ya da Gnome kadar kasmamasi lazim.