Tamemen uçbirimden çalışmak

Başlatan SilverW, 10 Temmuz 2012 - 22:19:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SilverW

Merhaba arkadaşlar,

Tamamen konsolda uçbirimden çalışmak istiyorum yani; linux dağıtımı konsol uçbirim olacak. Biz chromium, müzikçalar vb uygulamaları çalıştrabilicez çalıştırabileceğiz. Kopyalama işlemleri vs hepsi komutlarla oluşacak. Bunu yapabiliyor muyuz ?

Backtrack 5 rt2 sürümü ilk açılışta konsol uçbirim olarak geliyor. İsteğe bağlı olarak masaüstü yöneticisini komutla çalıştırıyorsunuz, açıklayıcı olmuşumdur inşALLAH yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Düzenleme Notu: Yazım kurallarına uyunuz.

empax

Tamamen uçbirimde calismak istiyorsaniz Ctrl+Alt+F1 'den F6'ya kadar istediginiz alanda calisabilirsiniz. Ctrl+Alt+F7 ile masa ustu ortamina geri donersiniz.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

SilverW

Onu anladım yorumunuz için teşekkür ederimde konsolda çalışırken örnek chromium'u nasıl çalıştırıcağım ?

neneki

Alıntı yapılan: empax - 10 Temmuz 2012 - 22:55:43
Tamamen konsolda calismak istiyorsaniz Ctrl+Alt+F1 'den F6'ya kadar istediginiz alanda calisabilirsiniz. Ctrl+Alt+F7 ile masa ustu ortamina geri donersiniz.

ctrl+alt+f7 ile masaüstü ortamına dönemiyorum ben . ekran kapranlık oluyor. cinnamon kullandığım için mi acaba :S

erdaltaskesen

Ben yalnış anlamadıysam arkadaş konsolda bütün işlemleri yapmak istiyor fakat gui gerektiren bir uygulama olduğunda da yine konsoldan çalıştırmak istiyor.
Tıpkı konsolda program ismini yazıp Enter'a bastığımız zaman programın penceresinin açılması ve aynı zamanda konsolda bilgilerin dönmesi gibi.

İstediğin için aklıma gelen ArchLinux benzeri bir dağıtım kullanıp sadece pencere yöneticisi kurman olabilir. Gerçi her durumda yine xorg felan kurman gerekir gibime geliyor. Açıkcası çok matriximsi gelsede işlevsel olarak kullanışlı gelmedi

heartsmagic

Önce sorayım neden bu kadar uğraş? Uçbirimden çalışacaksan neden illa Chromium istiyorsun? İstediğin şeyi framebuffer ile yapabilirsin:
https://wiki.ubuntu.com/FrameBuffer
http://tldp.org/HOWTO/Framebuffer-HOWTO/

Maceraya gerek var mı? Yok elbette. Eğer var diyorsan bundan sonrası için en azından orta halli Linux tecrübesi ve bol bol okuma işi gerekmekte.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SilverW

Alıntı yapılan: erdaltaskesen - 10 Temmuz 2012 - 23:42:23
Ben yalnış anlamadıysam arkadaş konsolda bütün işlemleri yapmak istiyor fakat gui gerektiren bir uygulama olduğunda da yine konsoldan çalıştırmak istiyor.
Tıpkı konsolda program ismini yazıp Enter'a bastığımız zaman programın penceresinin açılması ve aynı zamanda konsolda bilgilerin dönmesi gibi.

İstediğin için aklıma gelen ArchLinux benzeri bir dağıtım kullanıp sadece pencere yöneticisi kurman olabilir. Gerçi her durumda yine xorg felan kurman gerekir gibime geliyor. Açıkcası çok matriximsi gelsede işlevsel olarak kullanışlı gelmedi

Düşüncelerimi okudunuz Erdal abi.. :) dediğimşey buydu önceden windows 3.1 dede işler komutla yürüyordu birşey çalıştırıcağımız zaman oyun vs. hep komutla çalıştırıyoduk windows'ta oluyorsa bu neden olmasın diye düşündüm ve görüntü değil yazmak önemlidir benim için :)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2012 - 00:15:48
Önce sorayım neden bu kadar uğraş? Uçbirimden çalışacaksan neden illa Chromium istiyorsun? İstediğin şeyi framebuffer ile yapabilirsin:
https://wiki.ubuntu.com/FrameBuffer
http://tldp.org/HOWTO/Framebuffer-HOWTO/

Maceraya gerek var mı? Yok elbette. Eğer var diyorsan bundan sonrası için en azından orta halli Linux tecrübesi ve bol bol okuma işi gerekmekte.

Dediklerinizi anlıyorum framebuffer'de olur fakat şöyle birşey var chromium değilde aynı şekilde yazılmış başka bir uygulama mp3 çalar olur vs.. onlar karşıma çıkarsa ne yapıcağım ?

chromium örneği vermem sadece örnek internet bağlantımızın olup olmadığını googleden anlıyorsak bende bu örneği vermeyi düşündüm

Chromium'u konsolda çalıştırma kodunu yazdığımda (chromium-browser:3176): Gtk-WARNING **: cannot open display: :0.0

Böyle bir hata alıyorum

Kadir Can

Eğer bu istek uçbirim komutlarını öğrenmek içinse önermem. Bazen öğrenmek için kendini zorlaman gerekiyor ama bu biraz fazla kaçabilir. Belki de ben tembellik yapıyorumdur ama bir şeyin gerektiğinde öğrenilmesi taraftarıyım; yoksa unutulması çok çabuk oluyor.
Bilgisayarının özellikleri ile alakalıysa Lubuntu çok iyi gelecektir.

if

@SilverW, öncelikle konsol dediğiniz şey uçbirime ya da sanal uçbirime tekabül eder. Konsol ullanmayınız lütfen.

Eğer ctrl+alt+f1 ile sanal terminale düşüp tarayıcıyı orada çalıştırmak isterseniz çalıştıramazsınız.

arpia

Herhangi bir dağıtımı kurarken masaüstü kurmazsanız istediğiniz olmuş olur.
Web tarayıcı için önceden "lynx" kullanıyordum, birde "epic" BitchX gibi bir IRC programı sanırım karıştırdım ama lynx'den eminim. Bunlar işinizi görür sanırım.
Fotoğraf bakmak için dahi programlar vardı fakat on iki yıl geçmiş aradan hatırlamıyorum. Baya araştırmanız gerekecek sanırım ki gerekli olduğunu sanmıyorum.
Çoğu işi size bırakmayan dağıtımlar seçip kendinizi daha zora koşmanız bu devirde daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

heartsmagic

Uçbirimden çalışmak farklı bir şey, uçbirimden Chromium gibi bir şeyi çalıştırmak farklı bir şey. DOS zamanında bu istediğini bırakalım bir kenara, çoklu görevli çalışabiliyor muydu (multitasking) kendisi? (Özel bir sürümü vardı diyenler çıkabilir, o genele yayılmadı ki konumuz aslında bu değil). Kısacası senin yapmayı düşündüğün şey aslında istediğin şey değil. Uçbirim dediğin zaten elinin altında: ctrl+alt+t. Ne yapacaksan oradan yap, öğren.

"Framebuffer da olur, anladım" demişsin ancak ben anladığını düşünmüyorum. Yolun henüz çok başındasın, kendine vakit ayır. FB gibi işlere girişmeden önce önce bir temel meseleleri öğren. Chromuium'u o şekilde çalıştırmaya uğraşman dahi temel meselelerin eksik olduğunu gösteriyor. Bu nedenle ne FB ile uğraş ne de düşündüğünü yapmaya çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

furkankalkan

Sanırım istediğiniz şey XMonad pencere yöneticisi gibi hibrid birşey. http://www.terminally-incoherent.com/blog/2007/05/21/a-day-without-x/ burada birkaç program var terminalden çalışabilen.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

canosayan

bence öncelikle uçbirim tabanlı yazılımları denemeye başlayın. mesela benim şu ara favorim mcabber. text tabanlı xmpp istemcisi.
Chmod bizim işimiz.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST