Enter-Tab sorunu-Netbeans-

Başlatan yia, 09 Temmuz 2012 - 17:13:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yia

Netbeans uçbirimden açmadığım zaman dosyalarda değişiklik yapamıyorum. Uçbirimden "sudo" ile açtığımda değişiklik yapıyorum. Misal "Tab" tuşu ile ile 8 karakter boşluk oluşturamıyorum. "Enter" la alt satıra geçemiyorum . Bu dediklerim PHP projelerinde oluyor. Denemek amaçlı java projesi oluşturuyorum onda böyle bir sorun  yok "Tab" olsun "Enter" olsun takır takır çalışıyor. Ne yapmalıyım ?

cagriemer

Yazma izinleri ile ilgili bir sorun gibi gozukuyor. Masaustunuzde yeni bir PHP projesi olusturup dener misiniz? Bir de hazirdaki PHP projesinin bulundugu dizinin izinleri nasil?

yia

Dizin izinleri olayını bilmeyecek kadar yeniyim Ubuntu da.Ama dosya yolu " dosyasistemi/var/www/ " şeklinde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Temmuz 2012 - 18:13:30

Sorun masaüstündede devam ediyor.Birde resimdeki gibi "Please Wait" yazısı gitmiyor.Alakası olabilir mi ?

heartsmagic

/var/www sana ait bir dizin değildir. Haliyle normal kullanıcınla yetki almadan yani sudo kullanmadan oraya yazıp çizemezsin. Yapabileceğin bir iki şey var.

1. /var/www yerine Apahce ile ayarlamaları yaparak kendi ev dizininde bir yer altında çalışabilirsin.
2. /var/www veya altındaki çalıştığın dizinin sahipliğini kendi kullanıcına geçirirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cagriemer

"Please wait" neden kaynaklaniyor bilemiyorum. Fakat gelistirme ortamindaysaniz /var/www dizinini kendi kullaniciniz uzerine alabilirsiniz. kullanici_adi yazan yeri kendi kullanici adinizla degistirip ucbirimden su komutu vermeniz yeterli. www-data grup sahipligini Apache'ye vermek icin.

sudo chown -R kullanici_adi:www-data /var/www

yia

Alıntı yapılan: cagriemer - 09 Temmuz 2012 - 18:18:23
"Please wait" neden kaynaklaniyor bilemiyorum. Fakat gelistirme ortamindaysaniz /var/www dizinini kendi kullaniciniz uzerine alabilirsiniz. kullanici_adi yazan yeri kendi kullanici adinizla degistirip ucbirimden su komutu vermeniz yeterli. www-data grup sahipligini Apache'ye vermek icin.

sudo chown -R kullanici_adi:www-data /var/www

Siizin dediğinizi yaptım. Yalnız ben anlatamadım sanırım. Netbeans kaydetme sorunu yok. İstediğim yere istediğimi de yazabiliyorum kaydedebiliyorum ama "Enter" ile alt satıra geçemiyorum Tab ile boşluk bırakma olayı olmuyor...

cagriemer

Dosyalarda degisiklik yapamiyorum dediginizde ben gercekten dosyalarda degisiklik yapamadiginizi sanmisim, benim hatam. Su durumda sorun netbeans'ten kaynakli olabilir. Bir cozum onerim ne yazik ki yok.

ct

Merhaba,

Netbeans'ın eski sürümüyle alakalı bir problemmiş. HTML 5 ile alakalı demişler. <?php'nin solundaki info'ya yıklayıp "Change project default to HTML 4.01 Transitional" tıklanınca gideriliyormuş. Elimin altında kurulu NB olmadığından deneyemedim. Şurada daha detaylı konuşulmuş bu konu:

http://forums.netbeans.org/topic46466.html

fucar07

Aynı sorun bende de var ve çözemedim... <?php solundaki info nerde?

fucar07

Arkadaslar ubuntida netbeans kullanabiliyor musunu? Php, html, css, jquery... ben enter tusuna bastigimda alt satira gecemiyorum...

matrax_41

Alıntı yapılan: fucar07 - 25 Nisan 2014 - 19:15:46
Arkadaslar ubuntida netbeans kullanabiliyor musunu? Php, html, css, jquery... ben enter tusuna bastigimda alt satira gecemiyorum...

Ben netbeans 8.0 kullanıyorum bir sorun yaşamıyorum. Sorunu sadece netbeans'da mı yaşıyorsun.

fucar07

NetBeans IDE 7.0.1 var bende. Dediğim gibi enter tuşuna basınca alta inmiyor.

matrax_41

Sorun gedit vb.. yazılımlarda da tekrar ediyor mu yoksa netbeans'a mı özel.

fucar07

Sadece Netbeans bu şekilde...

matrax_41

Özel bir nedeni yoksa netbeans 7 kullanmanın 8 sürümüne geçip dener misin.

fucar07

Çok teşekkür ederim. Netbeans 8 kurunca düzeldi.
Peki buna zen coding ya da emmet gibi bir eklenti kurabilir miyim?

matrax_41

Emmet için eklentisi var. Ama şu an 8 sürümüyle tam uyumlu değil sanırım. 7.4 sürümüyle uyumlu olanı yükleyip deneyebilirsin.

http://plugins.netbeans.org/plugin/48315/emmet