2012 D ve C++11 Semineri Tütev Ankara

Başlatan Erdem, 07 Temmuz 2012 - 03:03:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Erdem

30 Haziran'da Tütev'de iki modern programlama dili  C++11 ve D konularında bir seminer vardı. Aslında bu forumda duyurmayı unutmuşum.

Şöyle bir ortama girdiğinizi düşünün. Herkes C++ ve D konuşuyor :)

Gerçekten birbirinden ilginç konular konuşuldu ve zevkli sohbetler yapıldı.

Ali bey Moore yasasının 8-10 sene sonra artık sona ereceğini, bunun yerine artık çok çekirdekli işlemciler ve bulut bilgisayar sistemlerinin bunun yerini aldığını söyledi.

Yabancılar buna Free lunch is over artık bedava ekmek yok diyorlarmış. Bir yazılımcısınız diyelim yazılımınızı hızlandırmak istiyorsunuz. Ne yaparsınız?

Eskiden yazılımcı güzel bir tatile gidiyormuş. Bu esnada donanım dünyasında olan gelişmeler sonucu tatil dönüşü yazılımınız hızlanmış oluyor.

Bunun dışında tamamen C++11 ile gelen yenilikler ve D dilinde bunların karşılıklarını anlattı. İşin ilginç tarafı C++11 ile gelen yeniliklerin hepsi D'de zaten var. Hatta bazı olanaklar D'de daha iyi. Bunun nedeni de C++11'in C++3 ve C'nin üzerine kurulmuş olması.

Ali bey uygulamalı olarak nasıl Emacs kullandığını gösterdi. Ben açıkçası şimdiye kadar bu kadar hızlı kodlayan bir programcı görmedim  :D Dvorak klavye düzeni kullanıyor ve normalde dizüstüne iki tane klavye bağlayarak çalışıyor.

Salih arkadaşımız tarihteki ilk matrislerin ve hesaplamaların Çince bazı yazıtlardan geldiğinden bahsetti ve bu veri yapılarının geleceği olan D'nin dizi ve dilim olanaklarını anlattı.

Mert bey de Özdemir Asaf'ın

Desem ki "herkes yerini alsın."
İki şey söylemiş olurum. Yani:
Bazıları bulundukları yerden insin,
Bazıları da bulunacakları yere çıksın.
İki yanlış düzelmiş olur.

şiirinden yola çıkarak D'nin edebi yönlerinden bahsetti sonra konuyu D ile rastgele sayı üretme ve rastgele sayı üretme algoritmalarına bağladı.

Zafer gerçekten kendini çok iyi yetiştirmiş ve aslında C# ile profesyonel olarak yazılım geliştirmesine rağmen aynı zamanda D öğrenen bir arkadaş. D kullanarak nasıl güvenli programlar yazabileceğimizi ve sözleşmeli programlama olanağını anlattı.

Can ekibin en genç üyesi. Daha 17 yaşında ve 3-4 senedir D ile ilgileniyor. D1'den beri D ile olan deneyimini ve bu sürede D dilinin gelişimini anlattı. Bu sene üniversite sınavlarına girdi. İleride çok iyi bir yazılım mühendisi olacağını düşünüyorum.

Bunların dışında ceviz.net'ten gelen ve profesyonel olarak C++ ile görüntü işleme ile uğraşan arkadaşlar vardı. Raspberry Pi'den elektroniğe kadar bir çok konuda keyifli sohbetler yapıldı. Emeği geçen herkese teşekkürler..

ersinkandemir

Ne C++, ne de D ile yakından ilgilendim fakat; yine de bulunmak isterdim o ortamda. :)
Where there's a shell, there's a way.

sem

Büyük kayıp olmuş benim gibi duymayan ve gitmeyenler için..
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

travego0403

Ceviz.nette görmüştüm ilanı.
Her ne kadar deneyimli biri olmasam da böyle bir ortamda bulunmak isterim. Bu tarz seminerler genelde Ankara veya İstanbul da oluyor benimde şimdilik gidebilme ihtimalim olmadığı için anca uzaktan seyrediyoruz. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Hasb-el Lüzûm

D adındaki dilin varlığından daha bugün bu vesileyle haberdar olmuş bulunuyorum. Hâlbuki 5. yaşını devireli de epey olmuş  :)

yavuz21