Python 3.x için PyQt4

Başlatan assasin, 06 Temmuz 2012 - 21:58:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

assasin

Python 3 için pyqt4 ile programlamayı anlatan bildiğiniz belgeler var mı? Google'da aradım fakat bulamadım. İngilizce de olabilir. İstihza yayınlamış fakat henüz yarım.
"Gerçeğin bilgisi deneyle başlar, deneyle biter." Einstein

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

assasin

Buraya bakmıştım fakat burdaki belgeler Python 2 için.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

MehmetNuri

Şu pyqt de bir plot widgettini nasıl kullanılacağını öğrenemedim. :D

assasin

Ben de pyqt'yi bir türlü sevip de tam olarak öğrenemedim. :)

virs

Python 2.x için olanını öğrenmeniz sorun olmaz. Çünkü çok az bir uğraşla Python 2.x için yazdığınız Qt uygulamasını Python 3.x e taşıyabilirsiniz.

Burada esas sorun Python 2.x in fonksiyon ve modüllerinin Python 3.x de karşılığını kodlamak.
Mesela print "" ifadesini print() ile değiştirmek vs. gibi.

Ayrıca Python 3.x öneriyorum Qt için, Türkçe karakterler konusunda çok daha iyi. Python 2.x gibi uğraştırmaz.
Bu konuda galiba Mustafa Başer kitabını güncelleyip PyQt4 ü eklemişti ama kitaba bakma fırsatım olmadı henüz.

Buradaki adımları uygulayarak Python 3.2 ve bunun için PyQt4'ü kurabilirsiniz:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1777613&p=11955946#post11955946

Qt açısından zorlanmamak istiyorsanız Java, C# gibi nesne yönelimli dillerin Poliformizm konusunda uzmanlaşın.
Böylece Qt'nin kendi kaynağını daha rahat okuyup uygulayabiliyorsunuz, İngilizceniz fazla iyi olmasa bile.
Yani kod okur yazarlığınızı arttırır bu tavsiyem.

Diğer bir öneri PyQt4 kurulu ile gelen örneklerdeki kodları incelemek olacaktır.

Bir de her şeyi elle kodlayabiliyorsanız, Qt Designer'ı daha etkin kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Bu arada farklı bir kaynak olarak C++ için yazılmış Türkçe kitap çevirisini iyice inceleyin:
http://ufukuzun.wordpress.com/qt-4-ile-c-gui-programlama/
İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır. (Kur'an: Necm, 39)