Gimp Photoshop farkı

Başlatan SilverW, 06 Temmuz 2012 - 15:02:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

travego0403

Şimdi biraz programcı gözüyle inceleyecek olursak;

Her uyguladığınız Filtre, Efekt ismine siz her ne diyorsanız, bunlar uygulandığı zaman her iki programda arka planda bazı işlemler yapar. Her piksele farklı işlemler uygular renk değerini arttırabilir, azaltabilir vs. Her iki programda bu işlemleri belli bir algoritma ile sağlarlar. Birisi açık kaynak birisi kapalı kaynak kodlar olduğu için Photoshop arka planda nasıl bir algoritma uyguluyor bilmiyoruz. Efektlerin nasıl bir algoritma ile fotoğrafta değişiklikler yaptığı önemlidir. Bir programda değerler 0.1 ile bir programda 0.12 gibi bir değerle çarpılıyor olabilir. Bir program bir efekt içinde aslında iki efekt uyguluyor olabilir. Hatta aynı işlemleri aynı oranda yapsın birisi A efektini önce, B efektini sonra uyguluyordur, diğeri önce B efektini daha sonra A efektini uyguluyordur. Bu yüzden aynı fotoğrafa arayüzde görünen ismiyle(Belki aynı işlemi uygulayan filtre diğerinde farklı bir isimle bulunuyordur) aynı işlemleri aynı değerlerle uygulamak, programları karşılaştırmak için sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. Eğer bir karşılaştırma yapılacaksa her iki programa da tam hakim olmak gerekir.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

furkankalkan

Alıntı yapılan: travego0403 - 06 Temmuz 2012 - 21:38:20

Her uyguladığınız Filtre, Efekt ismine siz her ne diyorsanız, bunlar uygulandığı zaman her iki programda arka planda bazı işlemler yapar. Her piksele farklı işlemler uygular renk değerini arttırabilir, azaltabilir vs. Her iki programda bu işlemleri belli bir algoritma ile sağlarlar. Birisi açık kaynak birisi kapalı kaynak kodlar olduğu için Photoshop arka planda nasıl bir algoritma uyguluyor bilmiyoruz. Efektlerin nasıl bir algoritma ile fotoğrafta değişiklikler yaptığı önemlidir. Bir programda değerler 0.1 ile bir programda 0.12 gibi bir değerle çarpılıyor olabilir. Bir program bir efekt içinde aslında iki efekt uyguluyor olabilir. Hatta aynı işlemleri aynı oranda yapsın birisi A efektini önce, B efektini sonra uyguluyordur, diğeri önce B efektini daha sonra A efektini uyguluyordur. Bu yüzden aynı fotoğrafa arayüzde görünen ismiyle(Belki aynı işlemi uygulayan filtre diğerinde farklı bir isimle bulunuyordur) aynı işlemleri aynı değerlerle uygulamak, programları karşılaştırmak için sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. Eğer bir karşılaştırma yapılacaksa her iki programa da tam hakim olmak gerekir.

Kesinlikle katılıyorum.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

SilverW

Arkadaşım tamam sen haklısın ne diyeyim benim çalışma tarzım bu photoshopta rengin dengesini ışığın nereden geliceği ışık filtreleri vs ayarlayabiliyorken burda onlar yok gimp'i öğrenmeye çalışıyorum sonuçta okadarda ince ayar yaparsam full vakit kaybı olur.

yaptığım diğer işleri görseydiniz tavsiye vermezdiniz:)

bide arkadaşım resmi orjinalleriyle atki ne hale getirdiğini görelim 1inci resimde siyah beyaz yapıp hafif rengini açmışın

2cisinde oynama yapıp yapmadığın bile belli olmuyor.

orjinallerinide atarsan daha iyi olur:)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2012 - 21:45:34

Alıntı yapılan: travego0403 - 06 Temmuz 2012 - 21:38:20

heh bak çok iyi yere değinmişsiniz:) daha iyi yapan varsa buyursun orjinal fotograf orda üzerinde çalışsın :) bende bükemediğim eli öpeyim .. :)

canosayan

Afedersiniz ama bu teste oturma organımla gülerim ben.

Öncelikle bu resmi neye göre seçtiniz. Bir sürü farklı lens, bir çok firmanın görüntü işlemcisi var. Oldukça geniş ISO değer aralığı shutter hızı var.
Sizin bir resmi seçmiş bunun üzerinde aynı diyerek filtre uygulamış olmanız hiç bir işe yaramaz.

Öncelikle böyle bir şeyi diyebilmek için çok farklı özellikteki resimleri kullanmanız gerekecektir.
Bir filtreyi bir çok farklı durumlarda test etmeniz gerekecektir. Bunu da göz kararı değil daha parametrik işlemler yaparak görebilirsiniz. İki filtreyede 20 vermeniz iki filtreyi de aynı derecede işleme sokacak diye bir şey yoktur.
Ayrıca muhtemelen daha çok renk tonu olan bir resim kullanılması gerekir diye düşünüyorum. Böylece etkiyi tam olarak görmek daha manalı olacaktır.
En basitinden iki testinde iki uygulama üzerinde aynı beceriye sahip insanlar tarafından yapılmış olması gerekir. Babama photoshop, bana paint verseniz bile ben babamdan iyi iş çıkartabilirim sonuç olarak.

Her şeyden öte, bu işlemleri yaptıktan sonra değerlendirme işlemleri yine daha iyi analiz teknikleri ile yapılmalıdır. Sağdan saç kabarsın diye ışık verdim diyerek test edemezsiniz. Dünya üzerinde fotoğrafı çekilip işlenebilecek sonsuz olasılık varken birinde test etmeniz sizi test etmiş noktasına gelmez.
Hatta bu noktada photoshopun açmayı bilmediği bir formatta resim vererek photoshop bir işe yaramıyor mu diyeceğiz.

Mesleğinizin ne olduğu, uzmanlığınızın ne olduğunu bilmiyorum. Ama kafanızdan iki resim düzenleyerek uzmanlığınızla değerlendirmeniz benim açımdan komiktir. Mesleğinizde çok çok iyi olabilirsiniz. Ama test metodolojiniz tamamen manasız örneklemsiz hiç bir geçerliliği bulunmayan bir çalışma.

Bende gimpi çok sevmem, ama çalışmanız mantıklı temellere oturmadığı müddetçe oldukça yavan.

Chmod bizim işimiz.

SilverW

ohoo konu iyice nereye gidiyor. sizsiniz birşey demedim ben sağdan kabarık dursun diye ışık verdim orjinal veya photoshopla yapıtğımla karşılaştırmadım bir sürü yanlış şeye denilmişsiiniz siz yapın ozamanda görelim ne diyeyim

canosayan

ne yazık ki mantık hala aynı yerde.
ne yazık ki okuyup anlamayı düşünmeden en iyi benim tavrıyla iş yapıp funboy olmaktan öteye gidemiyoruz. Muhtemelen photoshopu da korsan kullanıyoruz.

he he, gimp çok rörörö
Chmod bizim işimiz.

matisse

Boyun bölgesini rötuşlamayı unutmuşsunuz.Magenta değerini düşürmeniz gerekir. Fotograf rötüşlarken bir bütün şekilde düşünün sadece yüz rötuşlanmaz.
@silverw, arkadaşlarımızın uzmanlık alanları farklıdır.Ben ise bu konuda sizinle çalışma yarışında olamam ,neticede konusunda eğitimimi almış insanlarız.
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

SilverW

iyi tamam güzel eleştriyosunuz hepiniz çok biliyosunuzda birinizde çıkıp o attığım orjinal fotografı shoplayıp yüzüme sokmadı al  diye

eleştirmeye gelince * herkes birinci zaten :)

ablam sana gelince büyüğümsün saygı duyuyorum ama sadece yüz çalışması yaptım hemen olsun diye çok uğraşmadım benim işim fotograf değil * tabi ki ama işimiz düşüyor öğrenmeliyiz ben çizimciyim yani.

bu fotografları baskıcıya götürürseniz terlemeye başlar prof. çizimdir çünkü bi kere size sorar bunu sizmi çizdiniz diye hayır derseniz numaramı ister gidin deneyin.

benim çizdiğime inanmayanlar bunun gibi 100 lerce atabilirim benim logom  kaç senelik emektir 10.000'i geçik projem vardır.

çok basit bu ya diyenler bunu yapsınlar ben bu işi bırakırım ;)
saygılar..

furkankalkan

Çizim örneği de göstermek isterim fakat inkscape bilmiyorum. Benim tek istediğim şey Gimpi biraz kurcalayıp (biraz profesyonelce çalışmalar yapıp) öyle karar vermen.
Lover

matisse

@Silverw ,çalışmalarında büyük emek var, saygı duyarım yine söylüyorum elllerine sağlık.Ama sen "buyurun siz yapın" hodri meydan dersen,tüm arkadaşlar aynı şekilde yanıt verir.
çizimci kavramını tam olarak anlamadım ama kendini ispatlamana gerek yok,bir emek verdiğin ve güzel şeyler yaptığın aşikar. :D

Anlatmak istenen farklı bir durum;gimp ile photshop farkı değil,arkadaşların yazdıklarını tekrar okur isen anlarsın.
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

furkankalkan

Edit : Kafam sulandı çok sıcak :( Neyse silin şu gönderiyi :(
@Silverw arkadaşım biraz kızgın olabilirim özür dilerim ama işte en sevmediğim şey suçun yazılıma atılmasıdır. Bu arada güzel çalışmaların var gerçekten ellerine sağlık.
Lover

SilverW

mes. ablam ozaman şunu sorayım sana photoshopta çuvalla tool var hemde gimpte olan 1 tool'un photoshopta 4-5 tane var  aynı işi değişik şekillerde yapıyor

nasıl gimp iyi olabilirki ?
üniversite öğrenci grubunun yazdığı program değilmi gimp ?
geçmişi çok büyük olan adobe ile nasıl karşılaştırabiliyoruzki ?

--
devilman ben yanıtlamıyım seninkini burda ustamız varken bana iş düşmez :)

empax

Alıntı yapılan: SilverW - 06 Temmuz 2012 - 22:25:55
ozaman şunu sorayım sana photoshopta çuvalla tool var hemde gimpte olan 1 tool'un photoshopta 4-5 tane var  aynı işi değişik şekillerde yapıyor

nasıl gimp iyi olabilirki ?

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=19020.0

Artı eklemek isterim ki, Gimp ücretsizdir. PS gibi para kazanabilseydi şuan kinden daha  yapardı demi ?  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

SilverW

peki ozaman şöyle düşünelim 1-2 özelliği daha önceden yapmış olabilir gimp şöyle * bir şey daha var

bu adamlar * bir şey bulduğunda hemen programa koymuyorki aylarca denemelerini yapıyor eklenmesi gereken şeyleri ekliyor bir sürü ayarı var sadece 1 üniversite grubu çalışmıyor gimp programındaki gibi. çünkü programın üstünde.

programda hata olunca gidip gimp'e fırça atamıyorsunuz ama PSde hata olursa fırça atabiiliyorsunuz adamlara, adamlarda böyle sorunlar çıkmasın diye çok iyi yapıyor eklentileri

ben photoshopta 2-3 ayar ekleyip yaptığım fotografı gimpte saatlerce uğraştığım halde aynı efeckleri ve filtreleri kullandığım halde yapamadım buna ne diyiceksin:)

empax

O kadar para veriyorsunuz(!) veya en azından verenler var bırakın bu kadar iyi yapsınlar ve yeri geldiğinde fırça yemeyi hak etsinler. :)
Bu açıdan bakarsak Gimp fazlasıyla işini yapıyor.

Ben de bu İşe PS ile başladım ve aynı şekilde daha önce 5 dakikada yapŧığım işi Gimp ile 15 dakikada yapar oldum. Ama bu işe Gimp ile başlasaydım böyle olmazdı.
İsterseniz Gimp ile yapılmış şu çalışmalara bakın.
http://blog.qbrushes.net/best-40-gimp-tutorials/

İyi akşamlar, kolay gelsin.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

burk

@SilverW üşenmeden her iletiyi tek tek okudum ve inceledim. İyi niyetli birine benziyorsunuz ki bu sebeple aldığınız yanıtların çoğu bu iyi niyetinizi kırmamak üzerine yazılıyor.
Öncelikle takılıp kaldığınız şu üniversite grubu işine bir açıklık getirelim, bu işin başlangıcıydı;
Alıntı YapGIMP was originally released as the General Image Manipulation Program by creators Spencer Kimball and Peter Mattis. Development of GIMP began in 1995 as a semester-long project at the University of California, Berkeley
http://en.wikipedia.org/wiki/GIMP

Gimp şu an açık kaynak kodlu bir yazılım projesi, bu da herhangi bir sorunda bu işle uğraşan binlerce gönüllünün bu işin içinde olması anlamına geliyor. Yani öyle hayal ettiğiniz gibi akşam boş bir sınıfta çalışma yapan uzun saçlı birkaç öğrenci yok bu işin arkasında. :)

İletileriniz boyunca bir noktada hep aynı hataya düşüyorsunuz. Programların başarıları sizin-benim gibi birkaç kişinin denemesi ile mukayese edilemez. Hem bir programı değerlendirmenin birçok farklı yolu vardır ve bu yollar genelde metrik sonuçlar verir. Yani göreli değildir.

Sizin yönteminiz üzerinden gidelim, örneğin 8 yıldır Gimp kullanan biri çıktı ve Gimp'te o kadar ustaca bir iş çıkardı ki biz fotoğrafın orjinalini koyuyor sandık. Sonra adam bir de aynı fotoğrafın aynı yöntemlerle Photoshop'ta bir çalışmasını hazırladı, fotoğraf doku kayıpları ve bulanıklıklarla doluydu. Sonra sonuçları karşılaştırıp da "photoshop ŞÖYLE-BÖYLE" diye sonuç bildirse komik gelmez mi?

Gelir elbette çünkü oradaki işin içinde olabildiğince tecrübeye ve beceriye dayalı bir bakış açısı girmiştir. Geçerliliği tavsiye niteliğindedir.

Fırça konusu ayrı bir konu, orada işin içine kurumsal yapı giriyor ki bu konu üzerinden konuşacaksak olay özgür yazılımlar ve topluluklar noktasına kadar gider.

Son olarak şunu rica edeyim. Sadece Gimp için değil, bizim tarafımızdaki tüm muadil programları, Windows'dakilerle yarış ettirmeden kullanmaya çalışın. Emin olun, bu şekilde çok daha verimli çalışmalar yapacaksınız.

SilverW

tamam abi siz haklısınız ben eşeklik ettim özür dilerim konu kapaınsın artık :)

decent

Alıntı yapılan: SilverW - 06 Temmuz 2012 - 23:23:27
tamam abi siz haklısınız ben eşeklik ettim özür dilerim konu kapaınsın artık :)

Konu bir süre sonra kapatılacaktır.