Gimp Photoshop farkı

Başlatan SilverW, 06 Temmuz 2012 - 15:02:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SilverW

Merhaba arkadaşlar ben photoshop kullanıcısıyım fakat gimp'i dene dediler tamamen aynı dediler bende 2 resmi gimp'te ve photoshopta yaptım farkı siz görün :)

Orjinal resim bu :)

Gimp'te yapılmış resim

Photoshop'ta yapılmış resim

Tamamiyle aynı işlemler uygulanmıştır değerlerine kadar aynıdır..

Yani kısacası gimp kullanılabilir ama okadarda profesyonel değil ufak tefek çalışmalarınızda gimp'i tercih edebilirsiniz çünkü hızlı ve kolay

Yaptığım işlemlere gelince gimp'te yapılmış resime 11 değerinde özellik atadım
Photoshop'ta yapılmış resime ise 10 değerinde değer atadım yüzde 20 oranında ışık ve kontras değerini arttırdım.
Etiket atmama gerek yok tamamen benim yapımımdır saygılarımla..

alquirel

Aynı işlemler demişsiniz de yaptığınız işlemlerin isimlerini de yazarsanız, ve bir de kişisel değerlendirmenizi sunarsanız daha faydalı bir başlık olacağını düşünüyorum.

SilverW

Alıntı yapılan: alquirel - 06 Temmuz 2012 - 15:09:47
Aynı işlemler demişsiniz de yaptığınız işlemlerin isimlerini de yazarsanız, ve bir de kişisel değerlendirmenizi sunarsanız daha faydalı bir başlık olacağını düşünüyorum.

siz resmen eğitim verin diyosunuz onu yapamam:) kimse sırlarını vermez kişisel görüşümü hemen ekliyorum uyardığınız için teşekkürler .)

alquirel

Tam da istediğimi yapmışsınız, o kadar ayrıntılı anlatım değildi zaten benim bahsettiğim de :)

Onun dışında, "11 değerinde özellik atadım" derken kullanılan aracın ismini söylemek istemediğiniz için böyle kapalı bir cümle kurmuşsunuz galiba. Ya da benim bilmediğim bir tasarım terimi de olabilir. Ama "değerlerine kadar aynı" diyen de siz iken Photoshop'ta hem farklı bir değerden bahsediyorsunuz, hem de ekstra bir işlemden söz ediyorsunuz.

SilverW

11 ile 10 arasında pek bir fark yok. hatta hiçbir fark yok ince ayar işidir gözle pek görülmez  :)

2 kere aynı işlemi yazmak istemediğim için 2 resimdede 20   ışık ve kontras  var

ersinkandemir

Kusura bakmayın ama çok mantıksız bir kıyaslama bu. Farklı programların kullanımında da farklılıklar olacaktır tabii ki. GIMP geliştiricilerinin dertleri Photoshop'un kopyasını çıkarmak değil. Kıyaslama yapacaksanız, sonuca yönelik yapmalısınız; işlemlere değil.
Where there's a shell, there's a way.

SilverW

Abim sizinle bir tartışma içine girmek istemiyorum :) Sonuçta 2 tane en çok kullanılan resim düzenleme ve oluşturma programını ele aldım 2 sindede aynı değerleri verdim. bunda bi saçmalık yok ben demiyorumki kalitesiz program

fotograflarla içli dışlı olanın bu farkı gayet güzel anlıcağına eminim:)

saygılarımla.

NightBlue

GIMP konusundada photoshop kadar deneyimli olsanız Photosop'ta elde edilen resim GIMP'te elde edilmiyor derseniz haklısınız ama aynı işlemler uygulayarak GIMP bu işlemi yapamıyor demeniz Photoshop'un daha iyi olduğunu göstermez.Örneğin windows kurulumu ile unix bir sistemin kurulumu aynı değil kaldı ki her unix sistemin kurulumu bile aynı değildir.

Ayrıca "Abim" şeklinde bir hitap şekli bu forumda kullanılmaz.

krwlng

Photoshop ile Gimp birebir aynı değildir hatta bir çok işlemin değer birimi farklıdır. Siz photoshop'ta 1 birim feather verirken Gimp'te verdiğiniz 1 birim PS'nin 3 birimine denk gelebilir, o yüzden de o burun öyle görünebilir. Gimp'i gimp olarak tanıyıp öyle öğrenmek en mantıklı iştir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

SilverW

tamam abi siz haklısınız yaptığıma pişman ettiniz yemin ederim.

aynı fotorafı değer yükselterekde denedim fotorafı bozuyor.

kapatırsanız sevinirim konuyu bu kadarda olmaz yani kilitleyin.

siz haklısınız hiç paylamamış sayın

saygılarımla

NightBlue

@SilverW sinirlenip,kızacak  bir şey yok sadece konuşuyoruz.Ortada bir tartışma yok.Neden sinirlendiğinizi anlamadım.Yaptığınız işe saygı duyuyorum ama doğruları saklayıp sizin dediğiniz doğru desek daha mı iyi olacak.Sadece GIMP'in nasıl kullanıldığını söylüyoruz.Sinirlenicek  bir şey yok.Biraz sakin olun  :)

Hem photoshop hemde GIMP'te uzman olsanız kötümü olur ?

SilverW

tamam abi şöyle yapalım ozaman

orjinal fotograf orda gimp kullanan biri göstersin bana ben gimp çalışayım. :)

orjinal fotografı  photoshopla yapılmış resme benzeticek :)

SilverW

Demek istediğim dersler değil derslerde yüz montajını anlatıyor güzel bir şekilde anladım bunuda.

orjinal fotografı photoshopta yapılmışa benzetmeğisini istiyorum

şöyle birşey daha var ayrıntıda gimpte yapılmış resimde kollarında bulanıklık var gördüğünüz gibi ama photoshopta yok o bulanıklığı yaratmıyor.

Kadir Can

Düşüncenin yanlış olduğunu düşünüyorum, benzetmek yerine Gimp'te yapabileceğinin en iyisini denemen gerekir.
Belki de Photoshop'a benzesin derken Gimp'te kullanabileceğin çok güzel bir özelliği es geçiyor olabilirsin.

SilverW

düşündüğünüz gibi olmuyor kullanmaya başladığınızda anlarsınız :)

casper53

hckr

Alıntı yapılan: casper53 - 06 Temmuz 2012 - 16:51:30
ben bir fark göremedim
İki resim arasındaki farkı görememek çok zor açıkçası.Gimp'tekinde daha fazla bulanıklık ve leke var.Ancak bunun kullanıcıdan kaynaklandığını düşünmekteyim.Neticede işlemlerin adları aynı olsa da değer birimleri farklı olabilir.

SilverW

şöyle * bir şey daha var üstadım ben tüm bildiklerimi değerleriyle nekadar oynasamda fazla veya az yineresimde gözle görülür bozukluklar oluyor  zaten kullanılan malzeme yapılan işin adı aynı photoshop kullnan gimpte kullanır farkyok çünkü

ama yaptığı işte var fark.

ayrıyetten şöyle farklarda var video dersleri falan verdi makyaj dersinde çilli bir yüzde tek tek uğraşılmaz çok bellli olur

fotograf montajı ile uğraşan kişiler montaj olduğunu belli etmek istemezler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Temmuz 2012 - 19:06:18

1 saatten fazla gimple uğraşıyorum ortaya çıkarttığım bu belki daha iyi birşeyler çıkabilir uğraşırsam.

yorumlarınızı bekliyorum :)

Kadir Can

Daha iyi olduğunu düşünüyorum.Birkaç sözüm var sadece:
1-Sanki ışık miktarı biraz fazla kaçmış, ışık ayarı kısılabilir.
2-Sağ üstte belirgin bir parlama var.Oraya biraz bakılabilir.
Gimp'le biraz daha uğraştığında daha iyi işler ortaya çıkaracağın belli, yeteneklisin.Bunu Photoshop ile ayarlanandan anlayabiliyoruz; sadece yeni kullanmaya başladığın bir programda acemilik çekiyorsun.Çok yakında acemiliği atınca çıkan işleri de görmek isteriz. :)

SilverW

başka bir fotograf ele alıyorum ozaman:) o sadece yüz kapsıyor onda neler yapabiliceğime bi bakayım photoshopta çuvalla tool araç var ince ayrıntısına kadar bunda okadar detay göremiyorum ama gimp daha iyi diyolar

ışık ayarları normal sağdan ışık girmesi saçı kabarık göstermek içindi.)

matisse

Alıntı yapılan: SilverW - 06 Temmuz 2012 - 15:11:17
Alıntı yapılan: alquirel - 06 Temmuz 2012 - 15:09:47

siz resmen eğitim verin diyosunuz onu yapamam:) kimse sırlarını vermez kişisel görüşümü hemen ekliyorum uyardığınız için teşekkürler .)
@silverw ,sizden eğitim talep etmiyoruz.:)
Yaptığınız işlemin sırrı olduğunu düşünmüyorum,bu yaptığınız işlemleri  ilgisi olan herkes yapabilir. Uzun yıllardır photoshop kullanıyorum, 2 yıldır gimp ile haşır neşirim.Hala çok iyi olduğumu iddia etmiyorum :D

Yaptığınız çalışmada rötuş çok fazla,doku kaybı var. Yüzdeki lekeleri yok etmeyi blur efekti ile yapmayın,patch toll aracı ile doku yedirin ve fazla blur efekti vermeyin.Size bir önerim var,photoshop plug-in 'kpt6' programını yüklerseniz daha iyi netice almış olursunuz.Göz içindeki aydınlatmanın abartılı olduğunu söyleyebilirim.(size  bir kaç meslek sırrı vermek istedim):)

iki program arasındaki farkı değilde ,piksel tabanlı programları doğru kullanmaya çalışalım derim ben.bol pikselli günler :D
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

SilverW

Haklısınız bunlar basit işler haftalarca uğraştığım işi zaten başkasıyla paylaşma gereği duymam(kusura bakmasınlar ekmek parası)

Doku kaybı demişiniz tabikide ilgisizce hazırlanan fotograflardan ne beklersinizki ?

bide blur kullanmıyorum gerektiği yerde doku yediriyorum herkezin kendine göre meslek sırları vardır.:)

Tavsiyenelerinizi bir gün deniyeceğim..
saygılarımla..

matisse

emeğinize sağlık@silverw :D
Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.
Uçar gider, koşsan da tutamazsın...

furkankalkan

Bunlar da benim Gimple yaptıklarım. (Alttaki fotoğrafı telefonla çektim. Çözünürlük için özür dilerim.) Ufak tefek hataları dışında beğenirseniz (ki bu konuda amatörüm) demek ki sorununu Gimp adlı programda değil kendinizde olduğunu anlarsınız. Nerede hata yaptığınıza gelince Blur (bulanıklık) toolun ve ışıklandırılmanın yanlış kullanıldığı konusunda arkadaşlarımla hemfikirim. Bir meslek sırrı daha ben veriyim. Vücut uzuvlarını vurgulamak için Dodge/Burn (Temizle/Yak) toolu kadar iyi bir aarç yoktur. Edit: Eğer bu konuda iyiyseniz bunlara zaten gerek yok :D
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1