Ekran görüntüsü alma sorunu

Başlatan kullanıcı, 04 Temmuz 2012 - 15:07:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kullanıcı

Selam arkadaşlar ubuntu kullanmaya yeni başladım. Ekran görüntüsü almak için print screen tuşuna bastığımda resimler klasörüne kaydedilen görüntü, tuşa bastığım andaki görüntü olmuyor.
Eklediğim görüntüyü aldığım sırada bilgisayarda açık olan hiçbir program yoktu, sadece masaüstü görünüyordu fakat resimler klasörüne kaydedilen görüntü bu oldu. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Düzenleme: Bazen print screen tuşuna bastığımda boş siyah bir ekran ve fare imleci olarak kayıt ediyor.

arpia

Merhaba @kullanıcı, hoş geldiniz.
Ubuntunuz hayırlı olsun.
Sol en üstte "Seçke Anasayfası" içinden "Ekran Görüntüsü" diye aratıp programı çalıştırdığınız da. Karşınıza çıkan program da " Yakalamadan önce beklenecek süre" kısmı var. Orada ki süreyi 1 sn olarak değiştirip kullanabilirsiniz.

if

@kullanıcı, ekran görüntüsünde önde olan pencere Amorak'ın bir "pop-up" penceresi. Eğer herhangi bir "pop-up" penceresi açıksa PrintScreen o pencereyi çekecektir. Bu tür pencereleri kapatıp deneyin.

decent

http://packages.ubuntu.com/precise/scrot

Uçbirimden scrot uygulamasını yükleyin;
sudo apt-get install scrot

Yine uçbirimden çalıştırın:
scrot -d 5

Bu örnek komut çalıştığı andan itibaren 5 sn. sonra ekran görüntüsünü alıp Başlangıç dizinine kaydeder.

furkankalkan

Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

kullanıcı

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Önerilerinizin tümünü denedim fakat sorun çözülmedi. Bu arada şöyle bir şey farkettim, bilgisayarı ilk açtığımda aldığım tüm ekran görüntüleri boş siyah bir ekran ve fare imleci oluyor. Biraz vakit geçtikten sonra, tuşa bastığım anla alakası olmayan bir görüntü kaydediyor.  Uzun süre aynı ekran görüntüsünü kaydediyor. 
Google da arama yaparken şu siteyle karşıaştım: http://webania.net/printscreen-app-for-ubuntu/  11.10 numaralı sürümde de boş siyah ekran sorunu olduğu yazılmış. Oradaki çözüm önerisini de denedim sonuç olumsuz.
Kullandığım ubuntu 64 bit ve unity arayüzü hoşuma gitmediği için cinnamon kurdum, sorunun sebebi bunlar olabilir mi? Ubuntuyu indirdiğim sitede tavsiye edilen versiyon 32 bitti. Kullanırken işletim sistemi sık sık hata veriyor.  Bunları yazarken 36 adet güncelleştirme çıktı, yükle dedikten bir süre sonra "Güncelleştirmelerin tümü kurulamıyor" diye bir uyarı çıktı.  Bilgisayar bazen firefox u açarken kullanıcı şifresinin sorulduğu giriş ekranına dönüyor. Kısacası şu anda bilgisayarda çok fazla sorun var. İşletim sistemini 32 bit kursam ve cinnamon yerine başka bir masaüstü ortamı kullansam sorun çözülür mü? Şimdiden teşekkürler.

arpia

Tekrar kurulum yapacaksınız 12.04 kurun, kesin konuşmak gereksiz ama bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

decent

@kullanıcı,
Bahsettiğin boş ekran sorunu uzun zaman önce çözüme kavuşmuştu.

/usr/lib/nux/unity_support_test -p

lspci

Çıktılarını aktarabilir misin ?

kullanıcı

OpenGL vendor string:   ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL version string:  4.2.11627 Compatibility Profile Context

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity 3D supported:       yes

00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RX780/RX790 Chipset Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (external gfx0 port A)
00:0a.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RD790 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port F)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 SMBus Controller (rev 41)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller (rev 40)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:15.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB700/SB800/SB900 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] Family 10h Processor Link Control
01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 06)
02:07.0 Network controller: Ralink corp. RT2561/RT61 802.11g PCI
03:00.0 USB controller: NEC Corporation uPD720200 USB 3.0 Host Controller (rev 03)
04:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Juniper [Radeon HD 5700 Series]
04:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Juniper HDMI Audio [Radeon HD 5700 Series]

çıktılar bu şekilde

decent

@kullanıcı,
Aynı kod adına sahip/aynı seriden ekran kartı kullanıyoruz.
Sisteminde sürücü yüklenmiş ve sorunsuz çalışıyor görünüyor.

Boş ekran sorunu Unity, Unity 2B ve diğer oturumların hepsinde var mı ?

kullanıcı

@decent
Unity, unity 2d, gnome classic oturumlarında herhangi bir sorunla karşılaşmadım.  Cinnamon ortamında vlc player açılış kapanışında meydana gelen, renklerin kısa bir süreliğine birbirine girmesi sorunu da diğer oturumlarda meydana gelmedi. Sanırım başka bir masaüstü ortamı seçmem gerekecek. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

ersinkandemir

Cinnamon ile ilgili bir sıkıntı. Linux Mint forumunda da konuşulmuş bu konu. O kullanıcı da ATI ekran kartına sahip. Cinnamon ekibinin sonraki sürümlerde düzelteceğini düşünüyorum. Diğer masaüstü ortamlarını kullanmanız gerekiyor bu iş için sanırım.
Where there's a shell, there's a way.

waroi

Bu sorun bende de var acaba çözümü var mı bunun? Ekran görüntülerim kapkara, konuda yazan önerileri denedim, başka bir çok uygulama da denedim hepsinde aynı, sansürlenmiş gibiyim resmen... :(

Not: ElementaryOS Luna kullanıyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2014 - 07:40:17

Sorunu Calsyst Control Center'daki ayarlarla oynayarak çözdüm, fakat orada ayar yapınca sistem yeniden başlattığımda görüntü garipleşiyor bazen(yatay beyaz çizgiler vs.) umarım aynı şey olmaz tekrar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2014 - 07:43:59

Sorun devam ediyormuş, bu sefer de siyah ekran gelmiyor fakat hep aynı görüntüyü alıyor, görüntü farklı olsa bile hep o ilk aldığım görüntü geliyor tekrar tekrar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2014 - 07:49:03

Reboot yaptım, sorun başa döndü yine siyah ekran alıyor, hangi programla alırsam alayım problem aynı... :(

waroi

ElementaryOS kullanıyorum compiz ile ilgisi olurmu bilmiyorum, fakat ikinci linkteki "compiz --replace" komutunu deneyince ekrandaki her şey değişti pencere başlıkları kayboldu, plank görünümümde değişti fakat bu sefer print screen çalıştı, ama oturumu kapatıp tekrar açtığımda görünüm ayarlarım düzeldi fakat eskisi gibi print screen çalışmıyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Mart 2014 - 23:57:45

ccsm'yi yükleyip bakmayı denedim, orada zaten hiç bir şey aktif değil.. Sorun devam ediyor...

guopx

#!/usr/bin/python
import gtk.gdk

w = gtk.gdk.get_default_root_window()
sz = w.get_size()
print "The size of the window is %d x %d" % sz
pb = gtk.gdk.Pixbuf(gtk.gdk.COLORSPACE_RGB,False,8,sz[0],sz[1])
pb = pb.get_from_drawable(w,w.get_colormap(),0,0,0,0,sz[0],sz[1])
if (pb != None):
    pb.save("screenshot.png","png")
    print "Screenshot saved to screenshot.png."
else:
    print "Unable to get the screenshot."
Bu python betiğini kaydedip uçbirimde çalıştırın. Çalıştırdığınız dizinde bir png resmi oluşturacak. O resimde de durum aynı mı?
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

waroi

@guopx evet onda da durum aynı. :(

guopx

Eos mutter mi kullanıyor kompozisyon için?
sudo apt-get install metacity
yükleme bitince metacity --replace komutunu verin pencere yöneticisini değiştirelim. Sonra verdiğim betikle ya da diğer yollarla masaüstü görüntüsü almayı deneyin. Eğer alabilirseniz sorun mutter'de.

guopx

Eğer sorun mutter'de ise birkaç çözüm verilmiş ama tatmin eder mi bilmiyorum: http://www.ubunturoot.com/2013/07/black-screenshot-workaround-for-mutter.html
#! /bin/bash
chvt 1
chvt 7
gnome-screenshot
bu betiği sudo ile çalıştırınca ekran görüntüsü alınabiliyormuş. Ekran görüntüsü kök dizininde kaydedilir.xdg-open /ile açıp bakabilirsiniz.
Bir diğer yolu da import komutu ile ekran görüntüsü almak ama bende çok sağlıklı çalışmadı.  import -window root ~/ekran.png

waroi

Sanırım ekran kartım Ati odluğu için bu sorun, verdiğiniz linkteki kişininkide öyle çünkü... Zaten ati ayarları ile oynayınca da bazen gidip geliyor...
Nvidia'lı laptopumda da aynı sistem ver programlar kurulu onda sorun yok mesela...
Fakat bir kaç güncelleme önce böyle bir problemim yoktu son günellemelerden sonra fark ettim bunu, hata kaydı falan açsak düzeltirler mi acaba?

Not: Dediklerinizi birazdan deneyeceğim, sonuçları buraya geçerim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mart 2014 - 17:32:43

1. yöntem işe yaramadı.
2. yöntem ise yarım yaradı diyebilirim, dock ve konsol bölümü çıktı görüntüde fakat akpaplan yine siyah.

guopx

Birinci yöntemde ekran görüntüsü yine siyah mıydı yoksa görüntü almadı mı?
Mutter ile birkaç deneme yaptım, bende de benzer sorunlar oluyor ama birinci yöntem işe yarıyordu. Bu arada fglrx kurulu bende.
Catalyst'i açıp Display options > Tear free bölümünde Tear free özelliğini açıp tekrar deneyin, zaten açıksa kapatıp açın.
Hata kaydı var https://bugs.launchpad.net/elementaryos/+bug/1094456 kapalı sürücülerde sorun olduğu belirtiliyor ki zaten bu kayıt https://bugs.launchpad.net/elementaryos/+bug/1017091 bu kayıt ile bağlantılı.

waroi

Dediğin özelliği açınca bir kere normal aldı, fakat şimdi de hep o görüntü geliyor aynen, yani başka pencereler olsa yada sadece masaüstü de olsa yine o ilk aldığı görüntüyü kaydediyor, şimdi bir reboot yapacam bakalım o zaman ne olacak.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Mart 2014 - 18:21:23

Sonuç aynı yine, fakat dikkat ettimde calsyst de yaptığım ayarlar rebbot edince sıfırlanıyor, onları nasıl kalıcı yapabilirim?

sudo aticonfig --initial -f

Komutunu denedim ama işe yaramadı.

FireSwords

Ekran kartı ile ilgisi yok bence . Çünkü ben Intel ekran kartı kullanıyorum ve aynı sorun bazen bende de oluyor. Ama Ubuntu'nun yanına kurulu Arch Linux'ta sıkıntı yok. Ubuntu ile ilgili bir "bug" olabilir.