Pardus'un Debian tabanlı olması hakkındaki düşünceleriniz.

Başlatan cos, 03 Temmuz 2012 - 20:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ulusoyab

Paket/paketçi yetersizliğinden pardus yeniden başlıyor. Halbuki bir arkadaş(ismini hatırlıyamadım) diğer paketleri pisiye çeviren bir yazılım üzerine çalışmaya başlamıştı. Ve başlar başlamaz herkes üzerine çullanmıştı. Evet biraz tehlikeli bir projeydi (Sonuçta sistemi çökertme kilitleme vb.. bir çok soruna sebep olabilir) . Ama çalışmaya devam edilseydi  zaman içinde oturabilirdi.

cos

egitimist

İlk inceleme yazısı. En azından ekran görüntülerini görmüş olduk.

sezmen

Deb'li Pardus, birkaç ekran görüntüsü...

deneme sürümü ama gayet stabil ve kullanışlı.
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

Ertroll

Güzel olmuş olabilir ama Debian tabanlı olduktan sonra Pardus'un Pardus'luğu falan kalmadı bence.

krwlng

@Ertroll, bu senelerdir tartışılan bir konu, pardus kendi bir şeyler yapmaya çalıştıkça daha kötüye gitti, her geçen gün kullanıcı sayısı azaldı, aslında en başından beri debian veya redhat tabanlı olmasını savunmuştum, çünkü paket bağımlılıkları ve güncellemeler için bu şuan için bir gereklilik. Yine kendi paketlerini hazırlayıp özgün bir pardus sürümü çıkarabilirler ama iş yerleşik uygulamalara gelince 4-5 sürüm geriden takip etmeyi hangi kullanıcı kabullenebilir ki! Bu konunun yeri burası olmadığı için uzatmak istemiyorum, bence güzel olmuş gibi, belli bir süre deneyip öyle karar vermek en doğrusu olur tabi.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

furkankalkan

Şu Debian tabanlı Pardus meselesine kimler bakıyor ? Eğer pardus araçları bu yeni dağıtıma port edilirse ve iyileştirmeler yapılırsa Pardusun Debian çatallaması olur. Ama henüz bu şekliyle sadece remastersysle yedeği alınmış Debian oluyor.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

sezmen

Alıntı yapılan: dewilman - 03 Eylül 2012 - 13:19:16
Şu Debian tabanlı Pardus meselesine kimler bakıyor ? Eğer pardus araçları bu yeni dağıtıma port edilirse ve iyileştirmeler yapılırsa Pardusun Debian çatallaması olur. Ama henüz bu şekliyle sadece remastersysle yedeği alınmış Debian oluyor.

DEBİAN  tabanlı ubuntu ne kadar ubuntu ise, debian tabanlı linuxmint nekadar linuxmint ise, mandriva tabanlı mageia ne kadar mageia ise, -bu örnekleri çoğaltmak pekala mümkün- debian tabanlı pardus da pardus'tur. debianı taban aldıklarında ubuntu'nun ne kadar özgün aracı vardı acaba? tabi ki pardusun eski özel uygulamalarının yeni pardusda kullanılması çok daha iyi olur ama henüz rc aşamasında olan ilk sürüm için fazla karamsar davranmıyor muyuz?

cagriemer

Alıntı yapılan: sezmen - 03 Eylül 2012 - 13:53:37
DEBİAN  tabanlı ubuntu ne kadar ubuntu ise, debian tabanlı linuxmint nekadar linuxmint ise, mandriva tabanlı mageia ne kadar mageia ise, -bu örnekleri çoğaltmak pekala mümkün- debian tabanlı pardus da pardus'tur. debianı taban aldıklarında ubuntu'nun ne kadar özgün aracı vardı acaba? tabi ki pardusun eski özel uygulamalarının yeni pardusda kullanılması çok daha iyi olur ama henüz rc aşamasında olan ilk sürüm için fazla karamsar davranmıyor muyuz?

Debian tabanli Ubuntu varolmadan nasil bir Ubuntu yoktu ise, Debian/Ubuntu tabanli Linux Mint varolmadan once nasil Linux Mint yoktu ise, Debian Pardus varolmadan once... Ama bir dakika Debian Pardus varolmadan once bir Pardus vardi. Kendine has araclari vardi. Simdi elimizde bir Pardus dagitimi var. Bu elimizdeki dagitimin yillarca emek harcanmis kendine ozgu araclarini siliyoruz ve adina ne diyoruz? Yine Pardus. Ubuntu projesine baslarken Debian'dan dpkg'i silip adina "Debian DebianCokDegisik" demek gibi oluyor. Ben inaniyorum ki o dagitimin adinda Pardus gecmesinin tek sebebi teknik sartnamede herhangi bir Linux dagitimi denmek yerine "Pardus'un son surumune uyumlu" ibaresinin gecmesidir. Ulastirma Bakanligi'ndan sartnameye ulasilabilir.

Peki ben hic olmamaliydi mi diyorum? Tabii ki hayir. Hatta akilli tahtalara ne yuklendigi hic umurumda degil. Fakat bu sekilde ucuzluklar yapilmasin istiyorum.

zeusmaster

Alıntı yapılan: cagriemer - 03 Eylül 2012 - 14:07:37
Peki ben hic olmamaliydi mi diyorum? Tabii ki hayir. Hatta akilli tahtalara ne yuklendigi hic umurumda degil. Fakat bu sekilde ucuzluklar yapilmasin istiyorum.
Up and Running...

SrdrKcmz

İndirme adresini bulamadım arkadaşlar bilen varsa söylesin.

berat01

SolusOS sayfasında ikey isimli yönetici PiSi paket sisteminin kullanılmasını istediğinden bahsediyor. İkey pisiyi de gerçekten övmüş.

http://main.solusos.com/showthread.php?2425-Idea-for-SolusOS-2

Kaynak:  http://www.ozgurlukicin.org/forum/ajans/24907/?page=1#post169156

krwlng

Bazı arkadaşların aksine, başından beri başka bir dağıtımın temel alınmasını savunan biri olarak, bu gelişime sıcak bakıyorum, gelişimin önünü tıkayan etkenler ne kadar kısa sürede aşılırsa gelişim o kadar hızlı olur. Pisi kullanıldı diye illaki onda ısrar etmek sadece Pardus'a değil geliştiricilere de zarar verir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ersinkandemir

SolusOS meselesi önemli bir konu. Bakalım neler olacak.
Where there's a shell, there's a way.

sezmen

yeni bir tartışma yaratmaya gerek yok bence, ayrıca burası uygun başlık da değil zaten...
Ayrıca voyager linux da demeyelim o zaman ona has ne var ki, xubuntudan farklı...

odyssey

Tartışma başlatmak için söylemedim
Gerçekler böyle söylüyor
Voyager ile Pardus arasında çok fark var

Voyager ilk başta kendi tabanı üzerine yapılandırılıp desteği kesildikten sonra başka tabana alınmadı
Voyager her zaman Xubuntu özelleştirmesiydi ve Xubuntu dan farklı olan özellikleri var
Ama debian tabanlı denilen pardusun debiandan hiç farkı yok en azından eski orjinal uygulamalarını eklemiş olsalardı biraz farkı olabilirdi bu şekilde hiç bir farkı yok klonlanan depo dışında
Zaten debian tabanlı pardusu yaptık diyenlerde dağıtım geliştiricisi değil
debian tabanlı pardusta tamamen ticari amaç vardır
Bir şirket para karşılığı tübitaka yapıyor aslında yaptığı bişeyde yok alt tarafı arkaplan ve simge seti koyuyorlar bunları çıkarınca bu isoyu pardus yapacak hiç bişey kalmıyor

Gerçekler acıdır

sezmen

Bir dağıtım bir zaman sonra tabanını değiştirme kararı alamaz mı? çok normal olarak alabilir bence. ayrıca eski pardusa ait araçlar belki ilerleyen zamanlarda alınıp kullanılacak, bilemiyoruz.
sanki biz 7 yıl önce çıkan pisi li pardusa sahip çıktık, kurup kullandık da şimdi taban değiştirince canımız sıkıldı. nedir bu anlayamıyorum ya. pisili pardusu ne kadar kullanıp sahiplendik ki taban değişikliğini hazmedemiyoruz. başka yerde de yazmıştım, belki tekrar olabilir ama; 7 yıl önce yapılması gerek şimdi yapılıyor, geç kalındı, zaman boşa geçti ama ülkemize en azından linux bilinci kazandırdı pardus projesi. ama yürümedi, ilerlemedi. en azından bu çalışmaya destek olalım. tamam anka da bizim, o da ilerlesin. onu da kurarız sistemimize ve onur duyarız iki ayrı linux sistemimiz var diye...

odyssey

Kullanmadığımı nerden biliyorsun eski pardusu
Ayrıca pardus projesi yürüyordu ancak bazılarını çok rahatsız ettiği için yaşamına son verildi
Ben ne debli pardusun nede anka denilen oluşumun devam edebileceğine ve tanınabileceğine inanmıyorum
Bana göre Pardus GNU/Linux artık bitmiştir

Bu maç bitti artık önümüzdeki maçlara bakacağız

sezmen

Alıntı yapılan: odyssey - 12 Eylül 2012 - 14:21:33
Kullanmadığımı nerden biliyorsun eski pardusu
Ayrıca pardus projesi yürüyordu ancak bazılarını çok rahatsız ettiği için yaşamına son verildi
Ben ne debli pardusun nede anka denilen oluşumun devam edebileceğine ve tanınabileceğine inanmıyorum
Bana göre Pardus GNU/Linux artık bitmiştir

Bu maç bitti artık önümüzdeki maçlara bakacağız

1. si siz kullanmadınız, biliyorum diye bir ifade geçmiyor yazımda. geneli ifade eden bir cümle kurdum.
2. si biz kullanmaz isek tabi ki biter iki proje de.
biz bizden birilerinin ürettiklerine burun kıvırıp, beğenmeyerek ve yabancılar ne yaparsa iyidir, doğrudur düşüncesinden kurtulmayarak hiçbir yere varamayız. "ne muasır medeniyetler düzeyine ne de onun üzerine..."

sizin için bitmiş olabilir maç, ama belki yeni başlıyordur...

decent

Konular birleştirildi.
Lütfen iletilerinizi ilgili konuların altına yazınız.

cos

Alıntı yapılan: odyssey - 12 Eylül 2012 - 14:09:29
Ama debian tabanlı denilen pardusun debiandan hiç farkı yok en azından eski orjinal uygulamalarını eklemiş olsalardı biraz farkı olabilirdi bu şekilde hiç bir farkı yok klonlanan depo dışında
Bir şirket para karşılığı tübitaka yapıyor aslında yaptığı bişeyde yok alt tarafı arkaplan ve simge seti koyuyorlar bunları çıkarınca bu isoyu pardus yapacak hiç bişey kalmıyor

Eski orjinal uygulamalardan hangisine gerek var? Eski pardusta ticari amaç yokmuydu? MSB' ye ya da diğer kurumlara destek verdikleri zaman bedava mı yapıyorlardı? Tübitak bünyesinde geliştirici barındırmak zorunda mı? Bundan sonra nasıl bir yol izleneceğini biliyor musunuz?

Bence maç devam ediyor. Oyun sistemi ve oyuncular değişti.

odyssey

Sizin düşüncelerinize bakarsak o zaman pardusa en başından gerek yoktu
Pekala debian yada redhat kullanılabilirdi

sezmen

Alıntı yapılan: cos - 13 Eylül 2012 - 08:09:04
Alıntı yapılan: odyssey - 12 Eylül 2012 - 14:09:29

Eski orjinal uygulamalardan hangisine gerek var? Eski pardusta ticari amaç yokmuydu? MSB' ye ya da diğer kurumlara destek verdikleri zaman bedava mı yapıyorlardı? Tübitak bünyesinde geliştirici barındırmak zorunda mı? Bundan sonra nasıl bir yol izleneceğini biliyor musunuz?

Bence maç devam ediyor. Oyun sistemi ve oyuncular değişti.
çok doğru tespit.
sanki yeni pardusu eleştirenler, eleştirdikleri konularda aynı yöntemi izleyen dağıtımları kullanmıyorlar?
voyager, solusOs, ubuntu, rosa, mageia, linuxMint, pclinuxOs vb. taban sistemlerinden hangi noktalarda ayrılıyorlar acaba? nerdeyse hepsi debli pardusu eleştirdiğiniz noktalarda aynı hareket etmiyorlar mı?
bırakın bu pardus düşmanlığını. destek olmuyorsanız köstek de olmayın bari. kullanan kullanır, kullanmayan kullanmaz. ne tübitak nede kullananlar sizi zorlamıyorlar pardusu kullanmaya.

SrdrKcmz

Türkçe denetimi LibreOfice, firefox gibi genel kullanılan programlara gelirse, benim için sorun yok pardusu kullanmada.

sezmen

Alıntı yapılan: SrdrKcmz - 13 Eylül 2012 - 09:18:40
Türkçe denetimi LibreOfice, firefox gibi genel kullanılan programlara gelirse, benim için sorun yok pardusu kullanmada.

o zaman yeni pardus tam size göre...