Pardus'un Debian tabanlı olması hakkındaki düşünceleriniz.

Başlatan cos, 03 Temmuz 2012 - 20:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grayloop

Bence güzel olmuş. @sezmen'in son iletisindeki masaüstü de çok hoş. 2 Pardus sürümü kullandım ve sorunlarımı forumda vs. çözemediğim için Ubuntu'yu denedim. Beğendim ve burada kaldım. Sistem deneme meraklısı olsaydım mutlaka denerdim. Güzel iş çıkardıklarını düşünüyor ve ileride daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Daha fazla gönüllü programcı ve biraz daha bağımsız bir ekiple daha güzel olur diye düşünüyorum.
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

sezmen

Alıntı yapılan: gridongu - 13 Eylül 2012 - 20:49:17
Bence güzel olmuş. @sezmen'in son iletisindeki masaüstü de çok hoş. 2 Pardus sürümü kullandım ve sorunlarımı forumda vs. çözemediğim için Ubuntu'yu denedim. Beğendim ve burada kaldım. Sistem deneme meraklısı olsaydım mutlaka denerdim. Güzel iş çıkardıklarını düşünüyor ve ileride daha da güzelleşeceğine inanıyorum. Daha fazla gönüllü programcı ve biraz daha bağımsız bir ekiple daha güzel olur diye düşünüyorum.
Beğemenize sevindim. ben de pardus'u güzel günlerin beklediğini düşünüyorum...
Linux merakla başlar, bağımlılık yapar. Linux gönül işidir.

https://500px.com/sezginmendil

UykusuzBizon

Pardus'un özgün araçlarını geri getirdiklerinde çok daha zevkle kullanacağımı düşünüyorum. Benim ilk göz ağrım Ubuntu ve Pardus'tur ikisinin de yeri ayrı :) ama Pardus'u Pardus yapan araçları görmek beni daha çok sevindirir. Olmuş ya da olmamış diyebilecek konumda görmüyorum kendimi tek eleştirim bu idi :)
Beni doyurmuyor ne para ne sistemin masalı.

cos

Pardus'u Pardus yapan araçlara ihtiyaç var mı? Bence yok. Hatıra olsun diye istiyorsanız ayrı bir konu. Verilen emeklerin boşa gittiğini düşünüyorsanız onlarda boşa gitmedi çünkü bir çok insan Pardus sayesinde Linux'la tanıştı.

Bugünlerde yapılması gerekenlerden bazıları
-resmi bir duyuru yapmak
-yeni bir topluluk oluşturmak (isteyen pisi ile devam eder isteyen deb.le)
-hata kayıt sistemi açmak

karboran

Hatanın neredesin dönerseniz kar. Benim özgür yazılım dan anladığıma ve bu konuda edinmiş olduğum felsefeye göre ; Özgürlüğün adı paylaşmaktır ! . Debian biri sürü paket yapmış bizden önce biri sürü özgür yazılımcı insan birşeyleri geliştirmiş, neden ? al kullan kardeşim beraber geliştirelim bilgi maximuma çıksın.

Tekerleği baştan icat etmek ? Özgür yazılım dünyasında akıl karı bir iş değildir. Özgür yazılım dünyasına mal olmuş şeyleri kullanmamak linux dünyasında kafataşcılık yapmaktan bir farkı yoktur gözümde.
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

cagriemer

Kisa cevap;

Cunku her dagitimin ihtiyaci ve hedef kitlesi farklidir. Zaten bu yuzden ortaya cikmistir o dagitim. Zamanla dizin yapisi degismeye baslayacak ve paketler upstream'den bagimsiz olarak cikan boceklere gore sistem icin yeni yamalarla derlenmek zorunda kalacaktir. Eger boyle bir durum olusmuyorsa zaten yaptiginiz sey yeni bir dagitim degil, uzerine temanizi giydirdiginiz baska bir dagitimdir.

Bundan dort sene sonra httpd'nin .deb paketini yaparken de umarim su anda dusundugunuz gibi dusunursunuz.

karboran

@cagriemer
Alıntı Yapuzerine temanizi giydirdiginiz baska bir dagitimdir.
Bu sözünüzün tamemen kabul ediyor ve özgür yazılım dünyasından bir şeyi almışız onu toplumumuza göre dizayn etmişiz dilimize çevirmişiz online teknik destek hatttı ve alo pardus kurmuşuz diyerek de bi kaç ekleme yapıyorum. Evet başka ve yeni bir dağıtım olduğumuzu söyleyip bakış açınızı değiştirmenizi rica ediyorum.
  Biz yeni bir şey çıkarıyoruz.  Ubuntu da kullanmayalım o zaman debian kursun herkes. Ubuntu hakkında mint hakkında kimse böyle şeyler tartışmıyıor onlarda debian tabanlı ve daha biri sürü dağıtım. Şuan bu konuyuda debiana tema giydirmiş bir dağıtımın forumu üzerinden yapıyoruz. Neden debianı taban almamızı > bir dünya amelelikten kurtulduk, bir sürü paketimiz oldu bir anda deyip bu gözle bakıp mutlu olmak yerine neden karşı çıkıyoruz.

Alıntı YapCunku her dagitimin ihtiyaci ve hedef kitlesi farklidir.
Açıkcası beni tatmin etmiyor pisi. Fakat görüyorum ki sizde ubuntu kullanıyorsunuz demekki sizi debian tatmin ediyor. Bizim hedef kitlemizde sen ben bu forumdaki herkes , öncelikli olarak türkiye olduğu için herkesin kullanabileceği bir dağıtım üretmek istiyoruz. Son olarak bizzat yaşadığım  şu olayı anlatarak bitirmek istiyorum.

Babam Tarim İl Müdürüdür kendisi 1 sene yalvardım babacığım gel ubuntu kuralım kurturalım devleti her sene windows a o kadar para vermekten vs.  inceledi ubuntuyu yok dedi kimse kullanamaz bunu dairede. Ne yaptıysam olmadı. Pisi devlet dairelerine kurulsa belki memurlar işini görebilirdi , fakat buda seni ve beni tatmin etmedi yanlışmıyım ? tatmin etse zaten pisi kullanırdınız. Neyse uzatmayım fazla. Daha 4-5 gün oluyor baba dedim sizi Milli işletim sistemimiz pardusa geçirelim kurumsal versiyonuda var bildiğin memurlar için ayarlanmış vs. inceledik beraber dedim bir sıkıntı çıkarsa alo pardus hattı da var vs ikna oldu adam. Allah izin verirse yakın zamanda X ilinin Tarım İl Müdürlüğü pardusa geçecek. Sonuç babam mutlu, debian tabanlı pardus ile bende tatmin oldum bende mutluyum.
Madem Pardus yeni bir dağıtım değil . Babam ne den debian tabanlı ubuntuya hayır deyip kestirip atarken, debian tabanlı pardusa onay verdi ?. Şu cevabı verebilirsiniz aynı işi pisi de yapar . Piside beni tatmin etmiyor. Hazır yazılmış ücretsiz bir sürü paket var kullansana . Derdine ne ki baştan yazıyorsun ? . Debianlı Pardus iyidir iyide olacak hergeçen gün inşallah.

cagriemer

Yani diyorsunuz ki sysvinit ile upstart ayni seyler. Ubuntu, Debian paket depolarina dokunmadan sadece yansiliyor. Iki dagitimin hedef kitleleri, amaclari ayni. Boyle zannediyorsaniz sizinle tartisabilecegim bir nokta yok.

Ben diyorum ki uc bilemediniz dort sene sonra debian depolarinin yuzde 20-30'una yakinini yeniden paketleyeceksiniz. Yani sundugunuz arguman bastan hatali. Oyle hadi gectik bitti bak butun paketler burada diye yurumeyecek o is. Eger o sekilde yuruyorsa o dagitimdan farkli bir dagitim degilsinizdir zaten, bunu demeye calisiyorum.

Pisi sizi tatmin etmiyorsa Pardus kullanmak zorunda degilsiniz. deb paketlerini kullanan bir isletim sistemi kullanmak bu kadar zor mu? Beni de Debian tatmin etmiyor ki Ubuntu kullaniyorum. Yani aslinda dediginiz gibi degil. Gerci beni neyin tatmin etmedigini tartismadigimizdan ilerideki kisimlara cevap vermeyecegim.

Son olarak babaniz, amcaniz, dayiniz siz dediniz diye sorumlu oldugu kurumun isletim sistemini A'dan B'ye geciriyorsa yanlis yapiyor. Oraya ne yazilim destegini ne donanim destegini siz vereceksiniz. Kurumun bu ise bakan personeli kendi ihtiyaclarini, kullanici ihtiyaclarini listeler. Goc edilmesi dusunulen sistemin ihtiyaclarin ne kadarini karsiladigi ne kadarini karsilamadigi analiz edilir. Karsilanamayan ihtiyaclar icin alternatif cozum yollari aranir. Goc destegi veren ucuncu partilere danisilir, onlarin gorusleri/yardimi alinir. Butun bunlar sonucunda artilar eksilerden fazlaysa gecis yapilir. Hadi ertesi gun ben geleyim de kurayim diye olmamali o is. Hele bunu nasilsa alo pardus diye bir hat olacak diye yapiyorsaniz hepten yanlis yapiyorsunuz. Alo pardus size kritik isleriniz icin otuz dakika icinde destek garantisi mi veriyor? Birinci seviye personelin altindan kalkamadigi sorunlar nasil ve nereye escalate edilecek? Bunlarin hepsinin oturup yetkili personel tarafindan incelenmesi gerekiyor. Umarim bu verdiginiz oneriyi tekrar dusunursunuz.

waroi

Bu arada Kurumsal .deb'e geçiyor Bireysel .pisi çıkacakmış son yapılan toplantıda da konuşulmuştu, daha önce yapılan sayıştayda da, şu an çıkan bireysel sürümler Cavit Vural beyin kişisel insiyatifi ile çıkardığını söylediği sürümlerdir resmi bireysel .iso'ları değildir. Bu açıklamalar yapılan toplantının kayıtlarında görülebilir...

cos

Waroi bireysel sürümün pisi olarak çıkacağı nerede söylendi. Geçen hafta yapılan ırc toplantısında bu konu bir sonraki toplantıda konuşulsun diye karar alındı. Tübitak o toplantıda bireysel sürüm pisi olacak demedi.

waroi

cos çok ytakında görülecek zaten ama şu an görünen şu ki Tübitak hem .deb hemde .pisi olarak iki bireysel düşünüyor nabza göre de şerbet vermeye çalışıyorlar, sorun hangi paket sistemi olacağı değil sorun bakalım bunları nasıl yapacaklar az kaldı göreceğiz bakalım neyin kopyası gelecek önümüze :)

waroi

Chantre

When you play the game of thrones, you win or you die!

karboran

Alıntı yapılan: waroi - 19 Mart 2013 - 21:30:26
cos çok ytakında görülecek zaten ama şu an görünen şu ki Tübitak hem .deb hemde .pisi olarak iki bireysel düşünüyor nabza göre de şerbet vermeye çalışıyorlar.

Nereden duydunuz kaynak nedir ? Böyle bir olay yok diye biliyorum.

waroi

Video yanlışlıkla yayınlanmış ondan dolayı silmişler, galiba 25 Mart için hazırlanmış yakında tekrar yayınlarlar :)

emre b.

Biraz siyasi kaçabilecek bir yorum olacak, o yüzden önceden uyarayım. TÜBİTAK'ta ciddi bir tasfiye söz konusu arkadaşlar. Bilim Teknik dergisinden tutun uydu projesi ve Pardus'a kadar bu projeleri yürüten ekipler hep dağıtıldı. Göktürk-2 projesi test aşamasına kadar gelmişken ilgili kadro alakasız birimlere dağıtılmak suretiyle tasfiye edilmiştir. Keza Pardus da öyle. Pardus ekibini dağıttıkları anda bu boşluğu dolduracak kadronun pisi paketlemeye hakim olması gerekiyordu, bir yandan MSB bastırdığı için; ki bastırma gerekçeleri de bir garip, daha görmedikleri yazılım için sipariş vermişler, zamana sıkışılınca da bastırmaya başlamışlar; bu kadar kısa sürede pisi'yle uğraşmak yerine halihazırda var olan deb paketlerini tercih etmişler. Pisi yaygın değildi, ama başarılı bir uygulamaydı, çok takdir görmüştür. Şimdi SolusOS pisi'ye geçti. Ülkemdeki bu "Ali yazar, Veli bozar" zihniyeti canımı çok sıkmaya başladı.

waroi

Alıntı yapılan: emre b. - 23 Mart 2013 - 14:56:19
Biraz siyasi kaçabilecek bir yorum olacak, o yüzden önceden uyarayım. TÜBİTAK'ta ciddi bir tasfiye söz konusu arkadaşlar. Bilim Teknik dergisinden tutun uydu projesi ve Pardus'a kadar bu projeleri yürüten ekipler hep dağıtıldı. Göktürk-2 projesi test aşamasına kadar gelmişken ilgili kadro alakasız birimlere dağıtılmak suretiyle tasfiye edilmiştir. Keza Pardus da öyle. Pardus ekibini dağıttıkları anda bu boşluğu dolduracak kadronun pisi paketlemeye hakim olması gerekiyordu, bir yandan MSB bastırdığı için; ki bastırma gerekçeleri de bir garip, daha görmedikleri yazılım için sipariş vermişler, zamana sıkışılınca da bastırmaya başlamışlar; bu kadar kısa sürede pisi'yle uğraşmak yerine halihazırda var olan deb paketlerini tercih etmişler. Pisi yaygın değildi, ama başarılı bir uygulamaydı, çok takdir görmüştür. Şimdi SolusOS pisi'ye geçti. Ülkemdeki bu "Ali yazar, Veli bozar" zihniyeti canımı çok sıkmaya başladı.

Siyasi yorum değil gerçek bu zaten ve herkes biliyor ama kimilerinin işine geliyor ve kendilerine çıkar sağlamak adına yalaklık da yapılıyor, bu da benim yorumum :)

karboran

Insanlara yalaka diye hitap etmeniz etik değil, beğenmiyorsanız beğenmiyoruz deyin daha da uzatmayın. Ek olarak, senin benim elimde olan şeyler değil bazı olaylar , bu yüzden bizim üstümüze düşen yapılmış bir şeyi o veya bu fark etmez desteklemek , birşeyler uğruna çalışıyor çabalanıyor, saygı duymak taktir etmek. Emin olun debian çatallaması olan pardusu destekleyen insanlar pisi den de desteklerini esirgemiyor. Gönlümüz geniş vesselam. Bu tarz insanlara da yalaka demenizi kınıyorum.

waroi

Yanlış anlaşılmasın dediklerim benim söylediklerim destek veren değerli arkadaşlarımız değildir, tamamen yönetici ve geliştirici takımı ve arada bazı laf taşıyan ve arkadan iş çeviren kişilerdir, yoksa forumda destek verenlerden biri de benim zaten onlar bir sözüm olamaz asla :)

1910

Alıntı Yapbizim üstümüze düşen yapılmış bir şeyi o veya bu fark etmez desteklemek , *bir şeyler uğruna çalışıyor çabalanıyor, saygı duymak taktir etmek.
Saygı duymak başka, desteklemek başka. Sapla, samanı karıştırmayalım. Kimse desteklemek, sahip çıkmak zorunda değil.

Ekleme: imla.

karboran

JuanCarlito

Milli İşletim Sistemi tanımı artık kullanılmamalı bence. Çünkü Debian üzerinde değişiklikler yapılmış ve sunulmuş gibi. Az önce denedim yayınlanan sürümünü. Eğer Unity kullanılsa Ubuntu'dan farkı yok. Sadece ikon setleri eskiden bir parça olarak kalmış. Evet, belki bu şekilde daha çok kullanıcıya ulaşılacaktır ama bu kaybetmişlik gibi bir şey ya da Ubuntu kullancaklarına Pardus kullansınlar demek gibi. Pisi projesini yok sayıp, 7-8 yıllık emeği boş vermek ne derece doğru sorgulanmalıdır.

heartsmagic

Zamanında Pisi vardı "Neden .deb kullanmadınız bre akılsızlar" diyenler vardı, şimdi .deb var "Ne diye Pisi'den vazgeçtiniz" diyenler. Demek ki hep bir şeyler olacak. Görünen de o ki güzel güzel düşünce ifade edemiyor kimse. Bu başlık zamanında açıldı, konuşuldu ve görevini yerine getirdi sanırım. Şimdilik kapatalım. Yeni sürümler geldiğinde haberi yapılır, başlık açılır, yorumları alınır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.