Pardus'un Debian tabanlı olması hakkındaki düşünceleriniz.

Başlatan cos, 03 Temmuz 2012 - 20:51:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cos

Alıntı yapılan: hckr - 04 Temmuz 2012 - 19:54:17
Türkçeleştirme desteği de sanırım Ubuntu kadar yüksek değil ki Ubuntu'da bunu gönüllü kullanıcılar sağlıyor buna rağmen geride.Öyleyse ben niye Ubuntu yerine Pardus kullanayım?

Türkçeleştirme ve diğer konularla ilgili Ahmet Kaplan'ın açıklamaları aşağıdaki linktedir.

http://www.ozgurlukicin.org/haber/pardus-yeni-yol-haritasi/

furkankalkan

Fatih Projesinin resmi sayfasında Pardusun adı bile yok biz hala Pardusun Debian tabanına geçmesini tartışıyoruz.
Lütfen resimleri ve yazılanları inceleyiniz.
http://fatihprojesi.meb.gov.tr/
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

cos

Akıllı tahtalar bazı okullara dağıtıldı. İzin verirlerse gidip okullarda inceleyebilirsin.

tosun

Alıntı yapılan: apocuk - 04 Temmuz 2012 - 13:52:55
Madem debiana geçiş yapacaklardı kaç yıllık emek pisi'yle neden başladılar. İşin açığı şimdiye kadar yapılanlarının üzerini çizmek
bir çok kullanıcıyı ve geliştiriciyi soğutacaktır. Bu noktadan sonra pardus'unda üzerinin çizildiğini söyleyebiliriz
aynen katılıyorum.işin kolayına kaçılıyor.hazıra konma telaşı var sanki.......
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

Kadir Can

Alıntı yapılan: dewilman - 05 Temmuz 2012 - 14:04:56
Fatih Projesinin resmi sayfasında Pardusun adı bile yok biz hala Pardusun Debian tabanına geçmesini tartışıyoruz.
O kadarını bilemeyeceğim ama okullara gönderilen tahtalarda Pardus adı altında sadece simgeleri değiştirilmiş Debian kurulmuş.
Ayrıca Pardus Danışma Kurulu toplantılarında da konudan bahsedilmiş.Doruk Fişek'in yazısında vardı yanlış hatırlamıyorsam.

tefoski

- " Debian tabanlı işletim sistemi kullanmanın avantajları " desem - bence tartışması olmaz,
- Pardus devam ediyor olsa bile Türkiye'deki  Ubuntu kullanıcı sayısına erişmeyecek,
- mevcut olana katkı sağlamak,toplumumuza uygun hale getirmek daha mantıklı ...
- Milli işletim sistemi yargısı yanlış,
- Linux ve özgür yazılım habitatı,ürettiklerimiz öyle veya böyle herkese aittir felsefesiyle gelişiyor,
- bize düşen bu habitatın gelişmesine katkı sağlamak . 

* Fikrim kısmen değişti,
* @sayz fikrimin değişmesinde etken oldu,
* yıllarca Linux Pardus kullandım,şimdi Linux Ubuntu kullanıyorum,
* bu iş kolay değil,
* Son olarak, Pardus doğru yolda  yetersiz kaldı diyorum.

BirDost

empax

Durum öyle bir hal almış ki,

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık...

Bir yanda Debia'nın gücü, diğer yanda heba olacak bunca emek.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

gelturi

Bence Pardus Debian tabanını kullanırsa şu ana kadar aldığı yoldan fazlasını alacak,Türkiyede bulunan Ubuntu kullanıcıları , destekleyici ve geliştiricileri Pardus a gereken yardımı ellerinde geldikçe verecekler Pardus kullanmayı bırakan bir çok kullanıcı eminimki tekrar bilgisayarlarına bulunduracaklar ve zamanla Ubuntunun yerini alacaktır.Kendi açımdan söyleyeyim;bildiğim kullandığım bir taban üzerine kurulan ve kendi insanım tarafından desteklenen ve sorun yaşamadığım bir dağıtımı neden kullanmıyayım?Eğer Pardus Debian tabanlı olursa  ben kullanırım... :)

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: hckr - 04 Temmuz 2012 - 19:54:17
Türkçeleştirme desteği de sanırım Ubuntu kadar yüksek değil ki Ubuntu'da bunu gönüllü kullanıcılar sağlıyor buna rağmen geride.Öyleyse ben niye Ubuntu yerine Pardus kullanayım?

Bunu duymak/okumak güzel.. :)

Ayrıca Pardus'un Debian tabanlı olması hakkında ne iyi ne de kötü düşüncem var. Projenin başarısızlıkla sonuçlandığını söylemiyorlar da Debian tabanı ile devam edecek deniyor. Önemli olan nasıl kullanılacak ya da sunulacak olması. Debian'ı arkasına alanın illa ki başarılı işler yapacağının garantisi yok. Zaman gösterecek ne olacağını..

Felâsife

Pardus'u Debian tabanlı yapmak içini boşaltmaktan başka bir şey değil, şu an ki haline apt-get sistemi entegre edemezler (ekip yok) zatende, etseler bile Debian source listi alıp kullanmazlar, yani pisiden bile daha az paket sayısı olur ellerinde ki bu istenilen bir şey olmasa gerek.
Öteki türlüde Debian taban sistemi alıp Pardus logosunu değiştirerek sıradan bir Pardus olur ki, bu da istenilen bir şey olmasa gerek.
Erkan Tekman da blogunda demiş zaten.
yoksa al debian'ı bas kaplan kafasını, al sana dağıtım!  ;D

Aslında ortada ikinci Oracle -OpenOffice durumu var, Oraclede önce projeyi durdurduğunu filan açıklamıştı, ardında LO çıkıpta palazlanınca hemen devreye girdi, hayır hayır devam ediyoruz dedi, hatta barış çubukları, para neyim teklifleri yapıldı vs. vs.
Aynı film Pardus'ta da oynuyor, Tubitak projeyi resmen bitirdi musluğu kapadı, ardından Anka ortaya çıkınca o da çıktı meydana, nihayetinde #Anka Çalışmasına Destek diye Pardus tarafından resmi olarak Nihat Karslıya havale bile yapılmış, keşke kabul edilmeseydi, gerçi önceleri kabul edilmemiş ama sonra kabul edilmiş, neyse desteği veren devlet baba olunca belki iyi olur, kim bilir.
Herkes Oracle gibi olacak değilya.
Benim merak ettiğim şimdi çatal olan hangisi, yenisi mi eskisi mi?  :)

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

cos

Konu tartışılmaya devam ediyor. Necdet Yücel'in yeni yazısı aşağıdadır. İsmail Yenigül'ün Tübitak'ın hedefleri ile ilgili tahminleri dikkat çekici.

http://nyucel.blogspot.com/2012/07/turkiye-debian-konusunda-ne-durumda.html

ironic

Debian şöyle kararlı, şöyle geniş destekli vs. tartışmalarına hiç girmeden şunu söyleyeyim; Debian, modern bir sistem değil. Paket yönetimi çok çetrefilli ve pisi ye göre çok daha fazla emek ve bilgi istiyor. Pardus'la ilgili sıkıntılar genelde proje yönetimi ve desteğe kapalı bir yapı gibi konularda yaşanıyordu. Topluluk yönelimli izlemlerle çok rahat bu tür sorunlar aşılırdı. En basitinden üniversitelerin ilgili bölümleriyle işbirliğine gidilebilirdi. Burdan öte Pardus gönüllü kahramanlara gereksinim duyuyor. Umarım eski yapı bir şekilde sürdürülebilir. Bu şekilde film bitmemeli, bitirilmemeli..

NightBlue

Konuşmaya gerek yok
http://nyucel.blogspot.com/2012/07/etkilesimli-tahtalarda-pratikte-sadece.html
Bakınız pardus geliştirilse ne olacak geliştirilmese ne olacak "Windows varken neden unix sistem kullanılsınki".Pardus hiç açılmayacak ama yüklenecek.Ayrıca unix  sistem kullanmayı bilen kaç tane öğretim görevlisi vardır buda merak konusu.

ersinkandemir

@NightBlue'nun paylaştığı bağlantıdaki yazıyı okuduktan sonra artık Fatih projesinden hayır beklememek gerektiğini düşünüyorum. Açılmayacak bir işletim sistemi o diskte neden duracak, anlamış değilim.
Where there's a shell, there's a way.

arpia

Açılacak olana o parayı verdikten sonra.... Birde utanmadan fiyat kırmaya yaradığı için teşekkür ederler.
Bu projeyi bu hale getirenler bir zamanlar okul bahçesinde söyledikleri İstiklal Marşını,  okudukları Gençliğe Hitabe'yi unutmuş kişiler.

sayz

Alıntı yapılan: tefoski - 05 Temmuz 2012 - 22:21:07
- " Debian tabanlı işletim sistemi kullanmanın avantajları " desem - bence tartışması olmaz,
- Pardus devam ediyor olsa bile Türkiye'deki  Ubuntu kullanıcı sayısına erişmeyecek,
- mevcut olana katkı sağlamak,toplumumuza uygun hale getirmek daha mantıklı ...
- Milli işletim sistemi yargısı yanlış,
- Linux ve özgür yazılım habitatı,ürettiklerimiz öyle veya böyle herkese aittir felsefesiyle gelişiyor,
- bize düşen bu habitatın gelişmesine katkı sağlamak . 

pardusun yaygınlaşmamasının sebebi paket sistemi değildi tıpkı  ubuntu'nun yaygınlaşmasının sebebinin paket yapısı olmaması gibi. ubuntu'nun yaygınlaşmasının sebebi Mark Shuttleworth'un bu işe harcayacak  $20.000.000'ının olmasıydı. eğer pardus en başta deb tabanlı geliştirilse bile bu sonuç kaçınılmaz olacaktı insanların şunu anlaması gerekiyor: bir dağıtımı dağıtım yapan paket sistemi değildir. o dağıtıma has o kadar çok farklı şey var ki. eğer pardus deb tabanlı çıksa paket sayısı yine az olacaktı, debian'ın paketleri'nin pardusta çalışacağını mı zannediyorsunuz? şu anda debian paketleri ubuntu'da *tam oalrak* çalışmaz çalışamaz. neden ubuntu'nun kendi depoları var o halde? neden direk debian'ın on binlerce paket barındıran paketlerini kullanmıyorlar?  eğer deb tabanlı çıksaydı pardus şu andaki pisi paketlerinden bile daha az olacaktı çünkü deb paketi yapmak çok zor pisiye göre.  aynı şey rpm tabanlı sistemler için geçerli.
@heartsmagic'in dediği gibi "Nedense Pardus başlıklarına pek yazasim gelmiyor zira temel meselelerin bile kendisinde henüz yerlesmemis arkadaşların, herkesin yorum yapması beni üzüyor, canımı da sıkıyor. "

zeusmaster

Bu yargıya nasıl vardınız açıkcası merak ediyorum.

@sayz
Alıntı Yapbir dağıtımı dağıtım yapan paket sistemi değildir
Peki dağıtımı dağıtım yapan nedir?
Programlar derlendikten sonra her dağıtımda çalışır, masaüstü ortamları da her dağıtım için kullanılabilir. Peki dağıtımlar arasında ki fark ne olacak? Anladığımı söyleyeyim dağıtımı farklı kılan kernel üzerindeki yapısı ve paket sistemi olacak.

Up and Running...

Sherlock Holmes

Güzel olmasını umduğum kadar, güzel olacağına inanıyorum. :)
Sadece ".deb" gelimesinde değil, denemeler ve yenilikler ile bir yerlere ulaşılabilineceğinin kanaatindeyim.
Umarım daha çok değişimler gerçekleşir, iyi yada kötü..,

sayz

Alıntı yapılan: bahdem - 07 Temmuz 2012 - 19:05:21
Bu yargıya nasıl vardınız açıkcası merak ediyorum.

@sayz
Alıntı Yapbir dağıtımı dağıtım yapan paket sistemi değildir
Peki dağıtımı dağıtım yapan nedir?
Programlar derlendikten sonra her dağıtımda çalışır, masaüstü ortamları da her dağıtım için kullanılabilir. Peki dağıtımlar arasında ki fark ne olacak? Anladığımı söyleyeyim dağıtımı farklı kılan kernel üzerindeki yapısı ve paket sistemi olacak.

dağıtımı dapıtım yapan *sadece* paket sistemi değildir. bu bir.
ikincisi sizin savunmanıza göre ubuntu, LinuxMint, ve daha bir çok debian tabanlı  ve rpm tabanlı dağıtımlar bir dağıtım bile değiller sonuçta deb veya rpm kullanıyorlar. ubuntu debian'dan farklı değil o zaman ne de olsa kendine has bir paket yapısı yok. ne de olsa dağıtımı dağıtım yapan paket sistemidir eee size göre demek ki ubuntu da, sadece logo değiştirmiş bir debian çakması bi şeycik o zaman. 
bir dağıtımı dağıtım yapan *asıl* şey problemlere ve kullanıcı ihtiyaçlarına  getirdikleri farklı çözümlerdir sonra da paket sistemi vs. örneğin pardus çomar projesi... siz hala ille de paket sistemi ille de paket sistemi diyorsanız başka bi şey demiyorum lütfen debian, red hat gibi dağıtımlardan başka dağıtımlar kullanmayın zira onlar bir dağıtım bile değil onların çakması(!) sadece...

odyssey

Shift Delete Net sitesinin sahibi Hakkı Alkan son yazısında öyle şeyler yazmışki akıllara durgunluk verecek derecede
Bir teknoloji sitesinin sahibi ve yazarına hiç yakıştıramadım
Destek olması gerekirken resmen köstek oluyor
Habere yapılan yorumlar ise ayrı bir mevzu
Buradan Hakkı bey'i Pardus projesine yaptığı bu köstekten dolayı kınıyorum

http://shiftdelete.net/pardus-firefoxu-calistirsin-yeter-38731.html

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

odyssey

Kusura bakma kardeş bir türlü şu uygun bölüm olayını beceremedim
Taşıdığın için sağol  ::)

Ancak açtığım başlığın bağladığın başlıkla ilgisi yok
Bağlamasaydın daha iyi olurdu bence
Çünkü bu konu farklı

bytan

Okuyanlar yanlış anlamasınlar, kardeş değiliz. Hitap konusuna da özen gösterirsen memnun olurum @odyssey.

Gerek "bölüm olayını" gerekse "birleştirme olayını" zamanla kavrarsın.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

enginbahadir

Uzun zaman ayrı kaldım forumdan, bu konuda düşündüklerimi yazmak istedim.

Hayatımda linux adına duyduğum ilk şey Pardus idi. Çalışan bir CD' si elime geçti, denedim. Belki de o hantallığından ötürü hala da öyle soğuk bakarım. Şüphesiz bunun sorumlusunu Ubuntu ile tanışınca anladım. KDE :)

Evet KDE ile Ubuntu' yu da denedim, yine aynıydı. Sanırsam bu tamamen zevk meselesi. Yani Pardus görüntüsünü halka sevdiremedi. Çok büyük sözler edildi, yok millidir, yok güvenlidir...
İnsanlara böyle sözlerle yaklaşırsanız, ufak bir hatada vazgeçer. Oysa Ubuntu öyle değildi. Açtım forumları okudum, çoğu kullanıcı aynı şeyi söyledi. İstersen bir dene.

Denedim. Bir sürü şey başıma geldi. Kameram yamuk çıktı, o çalmadı, bu çalışmadı. Ama ne bileyim, o teması, arka planı, yumuşaklığı. Aşık ediyor kendine. Eninde sonunda araştırmaya başlıyorsunuz yani, Pardus bunu başaramadı.