ATI Komutsuz Ekran Kartı Kurulumu

Başlatan Hasb-el Lüzûm, 03 Temmuz 2012 - 17:56:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hasb-el Lüzûm

Aslında ekran kartı kurulumunu gerçekleştirebilmek için komut girmeye gerek yoktur. Ve hatt^a aslında komut girme yöntemiyle zerre kadar mesafe alamamış bir kullanıcıyım...

Benim kullandığım sistem & sürüm : Ubuntu & 12.04 LTS
Fakat az evvel Pardus 2011'e de şöyle bir göz gezdirdim. Aynı yöntem Pardus 2011'de de geçerlidir muhtemelen.

Yapılacak işlemler çok basit.

1-) Aşağıda adresini verdiğim AMD'nin resmî sitesindeki "download drivers" bölümünden ilgili alanları doldurarak sorgulattığınızda indirmemiz gereken sürücüye ulaşmış oluyoruz.

2-) İndirme işlemi bittikten sonra sırasiyle şu yolu takip ediyoruz:
mouse sağ tuş | özellikler (properties) | izinler (permissions) | Programın çalışmasına izin ver. (Allow executing file as program) seçeğini seçili duruma getiriyor ve değişiklikleri kaydediyoruz.

Sonra normal bir yüklemede olduğu gibi dosyaya çift tıklayarak yükleme işlemini başlatmış oluyoruz.

Ben bu şekilde ATI HD RADEON 4350 sürücüsünü yükledim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Temmuz 2012 - 18:07:28

DÜZELTME :
İndirilecek ekran kartlarının olduğu adresi vermeyi unutmuşum, ADRES;
http://support.amd.com/us/Pages/AMDSupportHub.aspx

alquirel

Öncelikle başlıkların tamamını büyük harfle yazmayınız lütfen.
Konuya gelirsek, bu anlattıklarınızı komutla yapmak da inanın aynı şekilde kolay.
Ancak her zaman kurulum bu iki adımla yeterli kalmayabiliyor malesef.

Hasb-el Lüzûm

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Temmuz 2012 - 18:49:05
Öncelikle başlıkların tamamını büyük harfle yazmayınız lütfen.
Konuya gelirsek, bu anlattıklarınızı komutla yapmak da inanın aynı şekilde kolay.
Ancak her zaman kurulum bu iki adımla yeterli kalmayabiliyor malesef.

Uyarınızı dikkate alacağım.
Ben o kadar arama - tarama yaptım; fakat tek bir mesajda yazılan reçeteyi uygulayarak sonuca ulaşanlara rastgelmedim. Yönergelerdeki anlaşmazlıklar ve/veya hatalar / eksikler nedeniyle sayfalarca süren yönerge mesajlaşmalarından sonra herhangi bir arkdaşımızın yüklemeyi başarıyla bitirdiğine yönelik mesaj da göremedim... 
Zaten komutla sonuca ulaşma zahmetsiz ve kolay anlaşılır olsa bir sürü başık altında onlarca mesaj yazılmasına gerek kalmazdı bence.

alquirel

Bahsettiğiniz çözümsüzlükler uygulanan yöntemin şeklinden kaynaklanan çözümsüzlükler değil.

Anlattığınız birinci adımın "uçbirim"cesi :

chmod +x dosya.ismi

İkinci adımın "uçbirim"cesi de :

./dosya.ismi

Sağ tık ve çift tık yöntemi ile bu iki komut yönteminin şeklinden başka hiçbir farkı yok. Aynı şekilde sonuçlanırlar.

Çözümsüzlüklere yol açan asıl farklılıkları biraz daha araştırmanız gerekiyor sanırım.

Hasb-el Lüzûm

Sunduğunuz yöntemi artık ihtiyacım kalmadığı için şimdilik tecrübe etmiyorum.
Fakat şu da var ki; Ubuntu'yu ilk kez denemek isteyen arkadaşların, evvelce belirtilen pekçok doğru-yanlış, eksik-fazla yöntemler arasından doğru olanını tespit edemeden Lİnux kullanmaktan cayması kuvvetle muhtemeldir.
Çözümsüzlüklere yol açan asıl farklılıkları hiç araştırmadım. Komutla iş görürken pekçok beklenmedik sorunla karşı karşıya kalacağımızı düşündüğümden mümkün olduğunca kısa bir yöntem aradım, bulamadım. Sonra indirdiğim ekran kartı dosyasına çift tıkladığımda program dosyasının program olarak çalışmadığını, sistem tarafından Gedit programıyla açılmaya zorlandığını farkettim.
Aslında oradaki seçenek (Program olarak çalıştır seçeneği) varsayılan olarak seçili halde olması gerekirken, seçili durumda olmaması sorunun ana kaynağı. Belkide karşılaşılan bütün benzer yükleme sorunlarının temelinde böylesi basit engeller var...

if

@Hasb-el Lüzûm,

Alıntı YapAslında oradaki seçenek (Program olarak çalıştır seçeneği) varsayılan olarak seçili halde olması gerekirken, seçili durumda olmaması sorunun ana kaynağı.

Güvenliği sağlamak amacıyla çalıştırma izni öntanımlı gelmez. Kullanıcının kendisinin vermesi gerek.

Alıntı YapBelkide karşılaşılan bütün benzer yükleme sorunlarının temelinde böylesi basit engeller var...

Yani bu bir engel değil.

alquirel

Yanlış anlamayın, haksızsınız demiyorum.
Ancak şunu anlamanız lazım, "Belkide karşılaşılan bütün benzer yükleme sorunlarının temelinde böylesi basit engeller var" cümlesiyle bahsettiğiniz engellerin temelinde arayüz veya uçbirim kullanıyor olmak yatmıyor. Bu iki alternatif yol, karşılaşılan ortak engeli aşmak için kullanılan iki özdeş yöntemden başka bir şey değil.

Hasb-el Lüzûm

Alıntı yapılan: if - 03 Temmuz 2012 - 22:33:53
@Hasb-el Lüzûm,

Alıntı YapAslında oradaki seçenek (Program olarak çalıştır seçeneği) varsayılan olarak seçili halde olması gerekirken, seçili durumda olmaması sorunun ana kaynağı.

Güvenliği sağlamak amacıyla çalıştırma izni öntanımlı gelmez. Kullanıcının kendisinin vermesi gerek.

Alıntı YapBelkide karşılaşılan bütün benzer yükleme sorunlarının temelinde böylesi basit engeller var...

Yani bu bir engel değil.

Ubuntu için hazırlanmış kullanılabilir durumda olan bir anti-virus programı yok galiba, değil mi? Bence sistemle beraber bir anti-virus programının yüklü olarak gelmesi daha mâkul olurmuştu.

Ayrıca bu uygulama, tecrübeli bilgisayar kullanıcıları için engel değil bence.

Alıntı yapılan: alquirel - 03 Temmuz 2012 - 22:35:13
Yanlış anlamayın, haksızsınız demiyorum.
Ancak şunu anlamanız lazım, "Belkide karşılaşılan bütün benzer yükleme sorunlarının temelinde böylesi basit engeller var" cümlesiyle bahsettiğiniz engellerin temelinde arayüz veya uçbirim kullanıyor olmak yatmıyor. Bu iki alternatif yol, karşılaşılan ortak engeli aşmak için kullanılan iki özdeş yöntemden başka bir şey değil.

Anlıyorum arkadaşım; ama millet sorununu çözüme kavuşturasıya kadar onca bilgi kirliliği ya da karmaşası arasında ya atla karayı seçmiştir ya da Ubuntu'dan vazgeçmiştir...

arpia

Merhaba @Hasb-el Lüzûm,
Ne anlatmak istediğiniz anlaşılıyor ve bir çok kişiye göre haklı da olabilirsiniz.
Fakat bu bir aşçıya; "Sosu neden kendin hazırlıyorsun, hazır soslardan kullansana" demek gibi bir şey oluyor. Bir yemek yiyen var ve hazır sosla yemek pişiren, birde aşçı var.
Ayrıca uç birim sadece bizim tarafa özgü bir durum değildir, diğer işletim sistemlerinde de bazen hatayı daha detaylı takip etmek için, anlaşılır kılmak için kullanılır.
Özellikle bir forumda bir kaç komutla çıktı alıp sistem hakkında bilgi sahibi olabiliyorken ve bir çok şey yaptıra biliyorken, bunların hepsi için ekran görüntüsü istemek de ayrıca bir kirliliğe sebep olmayacak mı? Buraya kadar sizi anladım bunda bir sorun yok. İstemekte sonuna kadar hakkınız, fakat aşağıda yazanlar,
Alıntı yapılan: Hasb-el Lüzûm - 03 Temmuz 2012 - 19:05:05
Yönergelerdeki anlaşmazlıklar ve/veya hatalar / eksikler nedeniyle sayfalarca süren yönerge mesajlaşmalarından sonra herhangi bir arkdaşımızın yüklemeyi başarıyla bitirdiğine yönelik mesaj da göremedim... 
Bu mesaj ile burada bir sürü emeği geçen kişiye (gönüllü) yazık etmiş oluyorsunuz. Çözüldü başlıklarına bakarsanız eğer, ne kadar çok başarıyla biten iş olduğunu görürsünüz. Arkadaşların emeğine yazık.

Zaten komutla sonuca ulaşma zahmetsiz ve kolay anlaşılır olsa bir sürü başık altında onlarca mesaj yazılmasına gerek kalmazdı bence.
Bu da sizin fikriniz saygı duyuyorum, fakat sizde anlayın ki bir çok kişi için komut satırı diye adlandırdığınız yerden işlem yapmak gayet kolay ve anlaşılır zira bir çok işi sunucusunda masaüstü ortamı olmadan çalışıyor.

Hasb-el Lüzûm

Alıntı yapılan: arpia - 04 Temmuz 2012 - 09:45:11
Merhaba @Hasb-el Lüzûm,
Ne anlatmak istediğiniz anlaşılıyor ve bir çok kişiye göre haklı da olabilirsiniz.
Fakat bu bir aşçıya; "Sosu neden kendin hazırlıyorsun, hazır soslardan kullansana" demek gibi bir şey oluyor. Bir yemek yiyen var ve hazır sosla yemek pişiren, birde aşçı var.

Merhaba arkadaşım.
Buradaki ekran kartlarından muzdarip pekçok arkadaşın (belkide hepsinin) tek derdi, sistemlerine ekran kartını doğru düzgün, zahmetsiz ve sorunsuz bir şekilde yükleyebildikten sonra derin bir nefes almak. Sözkonusu olan bir program yüklemesi olduğundan terminal'den de yüklense gerekli izni verdikten sonra çift tıklama ile de yüklense bir değişiklik olmayacak madem diye, başkalarının da bu işi alıştıkları üzere gerçekleştirmesini önerdim. Çünkü, diğer yöntemde, ekran kartı yükleme işlemlerinin saatler ve hattâ günlerce sürebilmesi sözkonusuydu.
Muhtemelen pekçok kullanıcının Ubuntu ve diğer benzeri işletim sistemlerine yönelmesindeki en büyük etken, merak. Bundan sonraki muhtemel meraklı arkadaşlarımız acaba, bu sistemde en sıradan sayılabilecek işlemlerde dahi saatlerini hiç de âşina olmadıkları bir ortamda bilgi girdi-çıktılarıyla tüketeceklerini bilseler Ubuntu'ya tenezzül ederler miydi?
Ha işlemler sizlere göre basit olabilir; ama evvelce hiç Ubuntu'yla yüz göz olmamış binlerce insan eminimki sizinle aynı görüşü paylaşmayacaktır. Çünkü, hiçbir kimsenin bu konulardaki ve ayrıca bu sistem hakkındaki bilgi düzeyi bir değil. Mesela, pekçokları için daha işin başında Terminal'i karşılarına alabilmeleri bile ayrı bir zahmet unsuru.

Ayrıca uç birim sadece bizim tarafa özgü bir durum değildir, diğer işletim sistemlerinde de bazen hatayı daha detaylı takip etmek için, anlaşılır kılmak için kullanılır.

Diğer işletim sistemleri derken Microsoft ve Macintosh ürünlerini kastediyorsan şu zamana kadar uzun soluklu olarak kullandığım XP'de ve Vista'da karşılaştığım sorunlar, hiçbir zaman console kullanmamı gerektirmedi. Hattâ 1 sene evveline kadar console kelimesinin neyi ifade ettiğini ve ne amaçla kullanıldığını dahi bilmezdim.

Yönergelerdeki anlaşmazlıklar ve/veya hatalar / eksikler nedeniyle sayfalarca süren yönerge mesajlaşmalarından sonra herhangi bir arkadaşımızın yüklemeyi başarıyla bitirdiğine yönelik mesaj da göremedim... 
Bu mesaj ile burada bir sürü emeği geçen kişiye (gönüllü) yazık etmiş oluyorsunuz. Çözüldü başlıklarına bakarsanız eğer, ne kadar çok başarıyla biten iş olduğunu görürsünüz. Arkadaşların emeğine yazık.

İlgili arkadaşlardan özür dilerim.

Bu da sizin fikriniz saygı duyuyorum, fakat sizde anlayın ki bir çok kişi için komut satırı diye adlandırdığınız yerden işlem yapmak gayet kolay ve anlaşılır zira bir çok işi sunucusunda masaüstü ortamı olmadan çalışıyor.

Dos ortamının Ubuntu'daki karşılığının olduğu yerden çalışanları kastediyorsanız, bu insanlarıın sayısı bilgisayar kullanıcılarının sayısının tahminimce 1/1000'ine bile denk düşmez ve o sözünü ettiğiniz kesim, professional kullanıcılar olmalı ki dos benzeri ortamı tercih ediyorlar. Dikkâtinizden kaçan; verilen cevapların çoğunun, işlemlerini dos benzeri bir ortamda değil, normal bir ortamda yürüten kullanıcılara yönelik olması.

Tabiki dileyenler, merak edenler, sözkonusu süreci Terminal ile tamama erdirir, bu yolu izah ederler.

arpia

Üç aşağı beş yukarı aynı şeyi konuşuyoruz sayılır. Ben iyi anlatamamışım, öncelikle tıklayarak kurma şansı varsa yeni bir kullanıcıya uç birimden kurdurmanın bir anlamı yok, haklısınız fakat aşağıda ki yazıları okuyunca genelde neden böyle yapıldığını anlayacaksınız. Her şeyi uç birimden yapabildiğiniz bir sistem de, indirilen driver yada benzer program özellikle bizim bilgimiz dahilinde değilse (ben "Nvidia" kullanıyorum, "Ati" neden kurayım) tıklayarak kurulabilen bir arayüze sahip olup olmadığını bilemiyoruz zira Driver'ların pek arayüze sahip olanı yoktur.
Ayrıca yazdıklarımın içinden alıntı yapmadığınız alanlarda bir şeyden daha bahsediyorum... Uç birimden çalıştırmalarını rica ettiğimiz zaman hataları görmek daha kolay ve her şeyi tıklayarak yaptırmaya kalkarsak bu sefer kısa kısa kod çıktıları yerine başlıklar ekran görüntüleri ile dolar. Emin olun bahsettiğiniz sayfalardan çok daha uzun sayfalar çıkar ortaya.

Kesinlikle açtığınız başlık güzel ve mantıklı, benim yazılarım sadece başlığın amacının dışında ki yorumlarınıza o kadar. Tıklayarak sorunsuz Driver kurmak varken kimse zora koşmaya çalışmaz muhtemelen, buna diğer arkadaşlarında katılacağını sanıyorum. Bu son cümle ile aynı yöne baktığımızın altını çizmek istedim. Ayrıca kendi yorumunuza yaptığınız düzeltme notu için teşekkür ederim. Emeğiniz için de.

Hasb-el Lüzûm

@arpia, anlıyorum ve hak veriyorum. Desteğin için de teşekkür ederim.

arpia

Hepimizin amacı aslında aynı, açık kaynak, güzel bir sistem. Bunun için emek verdiğiniz ve anlayışınız için ben teşekkür ederim.

nasilolcekbuisler

anlatım için sağolun.ne güzel işte,farklı alternatiflerimiz var.isteyen komut satırı ile yapsın isteyen arayüz ile.

alquirel

Alıntı yapılan: nasilolcekbuisler - 05 Temmuz 2012 - 12:03:58
anlatım için sağolun.ne güzel işte,farklı alternatiflerimiz var.isteyen komut satırı ile yapsın isteyen arayüz ile.

Arayüz kullanımına karşı bir tavrımız olduğu falan anlaşılmasın arkadaşlar.
Sadece "arayüz değil de komut satırı kullandığımız için çözülmüyor" yanlış algısını düzeltmeye çalıştık. ;)