[Çözüldü] Modeme bağlı olan bilgisayarları görüntüleme

Başlatan grayloop, 02 Temmuz 2012 - 23:43:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grayloop

Kullandığım modemin (Airties) Win. için gelen uygulamasında modeme bağlı bilgisayarları görebiliyordum. "Ağ" ve "ağ bağlantı" şeklindeki aramalarım sonucunda forumda bana uygun bir uygulama bulamadım. Uygulama merkezindeki ağ ile ilgili hemen bütün uygulamaları kurup denedim, ancak işime yarayan (belki de ben doğru kullanamadım) bir uygulama bulamadım. Modemin Win. için verdiği programda modeme bağlı bilgisayarlar ve adları görünebiliyordu, Ubuntu için de benzer ama benim gözden kaçırmış olabileceğim bir uygulama vardır diye düşünüyorum.

Not: Airties yardım merkezini aradığımda (modemi aldığım zaman) modemin Linux uygulamalarını CD içerisinde vermedikleri için de azarladım. :)
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

arpia

Merhaba @gridongu,
Ne kadar işinize yarar bilmiyorum ama program kullanmadan yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu duruma en dip deneyebileceğiniz örnek,
ping 192.168.2.0 -b
Tabi buraya kendi yerel ağınızı yazmalısınız ki Airties modemler genelde 192.168.2.0/24 olarak çalışır.
İsteğe cevap veren bilgisayarları görmüş olursunuz, belki işinize yarar.

furkankalkan

Biraz bakınırsanız modem sayfası içinden de görebilirsiniz. Gerçi benim modem ZyXeL marka ama örnek bir ekran görüntüsü atıyim.

Aynı işi terminalden yapmaya çalıştım fakat modem arayüzü şifresinden dolayı curl da sorun çıktı :(
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

grayloop

@arpia,
teşekkür ederim ancak bununla sadece veri akışı izlenebiliyor, hangi bilgisayarların modeme bağlı olduğunu görmek istiyorum.

@dewilman
size de teşekkür ederim, modeme bağlı bilgisayarları bu şekilde görebildim.

Not: Ubuntu'da böyle bir uygulama olsaydı çok sevinecektim. :)
                                 H. Yavuz

arpia

Veri akışını izlenmiyor ama o kadar kolay izlense güzel olurdu :) Sadece modeme bağlı ip almış bilgisayarları gösterir...
Bu arada ek olarak yerel ağınızda neler oluyor, kimler var diye merak ediyorsanız, "nmap" programına göz atabilirsiniz. Hoşunuza gidecektir. 

Ek: Avatarınız ne kadar hoş diye bakarken ileti sayılarını gördüm, nasıl denk gelmişse pişti olmuş :)

grayloop

@arpia
o uygulamayı bulup kurmuştum, hala daha kurulmuş görünmesine karşın ne seçkede ne de başka yerde bulup kullanmam mümkün olmadı. :(

Ek: Uygulama sadece uçbirimde çalışıyormuş, az önce onu da öğrenmiş oldum. Kullanıp baktım ancak o da açık ve kapalı portları gösteriyor sadece.

Ek 2: Eşitliği bozdum :)
                                 H. Yavuz

arpia

Başlık amacından sapmasın ama uç birimden,
nmap --help
şeklinde bakabilirsiniz. Biraz geniş kapsamlı bir konu... Gönderdiği ve cevap aldığı paketler bakımından, oldukça da zevklidir. Neyse :)

ersinkandemir

sudo nmap -sP 192.168.1.0-5

Gibi bi' kullanımla NMAP'i deneyebilirsiniz.
Where there's a shell, there's a way.