En iyi cevap etiketi.

Başlatan Aequitas, 02 Temmuz 2012 - 21:46:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aequitas

Az önce yabancı bir forumda dikkatimi çekti, çok da hoşuma gitti doğrusu. Başlıktan da anlaşılacağı üzere forumda çözüm amacıyla açılan başlığa verilen cevaplar arasında soruyu soran kişinin verdiği bir puanlama gibi bir şey sanırım. Aslında onlarda bizim forumda olduğu gibi 40bin+ cevap veren yöneticiler yok. Böyle bir uygulama ne amaçla yapılmış olabilir diye düşündüm, forumda sorulan soruların yanıtlanması aşamasında üyelerden katkı sağlamayı azami düzeye çekmek olabilir diye aklımdan geçirdim. Bilemiyorum ubuntu-tr'de böyle bir ihtiyaç olur mu ama ilerisi açısından şöyle bir fayda sağlayabilir diye düşünüyorum. Eğer böyle bir uygulamanız varsa şayet, foruma daha aktif katkı sağlayabilecek kullanıcıları tespit etmek ve forumda bu kullanıcılara uygun görevler vermek amacıyla faydalı olabilir. (Direkt okuyunca sanki kötü bir şeymiş gibi duruyor, birilerini tespit etmek filan :p)

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

alquirel

Gördüğünüz yabancı forumda alt yapı olarak ne kullanılıyor acaba? SMF ise ne gibi bir eklenti kullandıklarına bakabiliriz.
Onun haricinde SMF'ye bu ek özelliği getirecek bir düzenlemeyi de düşünürüz, ancak haliyle çok uğraştırıcı olur.

Biz bunları aslında bir zamandır düşünmekteyiz, ve forumumuzun yanına bir soru-cevap platformu yerleştirmeye karar vermiştik. Şu an bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.

soru-cevap derken askubuntu.com tarzı bir şey. Sizin belirttiğiniz özellikler (kullanıcıyı otomatik yetkilendirme gibi) bu gibi sistemlerin temelini oluşturuyor zaten.

ersinkandemir

@alquirel, peki bu soru-cevap platformu açıldıktan sonra forumda değişiklikler olacak mı? Yani sorular için sadece orası mı kullanılacak?
Where there's a shell, there's a way.

alquirel

@Ersin Kandemir, bunun "en iyi cevabı"nı açtığımız zaman görebileceğiz bence ;)

ersinkandemir

Teşekkürler. :)
Bir de konu ile ilgili olarak, cevapları "olumlu - olumsuz" veya "katılıyorum - katılmıyorum" şeklinde değerlendirebilse miydik acaba? Zamanında "teşekkür butonu" şeklinde bu fikrimi dile getirmiştim, aklıma başka ifade gelmediği için. Ama "teşekkür" ifadesi biraz abes kaçtığı için, doğal olarak kabul edilmedi. Bu şekilde olabilir mi ki? :)

alquirel

Sistem genel olarak puanlama üzerine işliyor. Sorular için "iyi soru" veya "kalitesiz soru" gibisinden artı ve eksi oy veriyorsunuz, cevaplar için de "bu sorunumu çözdü" veya "bu cevabın bu soruyla alakası yok" gibisinden artı eksi oy veriyorsunuz. Oylar sonucunda kullanıcıların "itibarı" yükselmiş veya azalmış oluyor. İtibar yükseldikçe rozetler kazanılıyor. Belli seviyeye gelmiş kullanıcıların bazı yetkilendirmeleri oluyor. Sorulara veya cevaplara isteyen herkes artı/eksi oy kullanabiliyor.

ersinkandemir

Yok soru-cevap platformunda olacağını tahmin ediyorum, Stackoverflow, AskUbuntu gibi sistemlere çok uğradığım için. Forumda böyle bi' eklenti düşünülür mü diye sormuştum.

arpia

Rep puanlamasına benziyor sanırım, cevaba göre + yada - rep puanı veriyor kullanıcılar. Bir ara sıkça girdiğim bir Türk forumunda vardı. Fakat bazen benim de yaptığım gibi başlıklarda kirliliğe sebep olabilir :)

alquirel

Forum için ben kendi çapımda düşünüyordum, ama soru cevap gibi sistemler varken forum için uğraşmak biraz gereksiz kalıyor.
Bir de, uğraşmamak için hazırda var olan eklentilere baktım ama hiçbirisi beni tatmin etmemişti.

ersinkandemir

Rep sistemindeki gibi "karma" puanı olmaması lazım. Yoksa iş alışverişe dönüyor, şu kadar rep ver söyleyeyim gibisinden. Sadece o cevap üzerinde şu kadar kişi yararlı buldu, şu kadar kişi bu fikre katılıyor. Ama @alquirel'in dediği gibi yeni sistemimizle birlikte forum için uğraşmaya gerek yok bence de. :)

furkankalkan

Cevaplara + - koyulması mantıklı da sorulara koyulması biraz kötü olur. Çünkü iyi veya kötü soru diye birşey yoktur. Soru sorudur. Gerçi yeni gelenler sistemi ve forumu yeterince incelemediğinden en kolay şeyleri bile soruyorlar ama forumda arama yapmayı rica etmek ve forumdan önek bağlantı vermek (yani sürekli bir araştırma içinde olmalarını sağlamak) onların da geleceğin açık kaynakçısı olmasını sağlıyor. Bunun dışında insanlara ne kadar faydalı olduğunu anlama bakımından iyi bir yöntem olabilir.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Aequitas

Başlığı açıp kaçmışım gibi olmuş, kusura bakmayın. Bir süredir uğrayamadım.
Aslında benim bahsettiğim etiket sistemi bazı forumlarda, özellikle Türk forumlarında çokça kullanılan rep sistemi değil kesinlikle. Burada etiketin amacı, aynı sorunu yaşayan birinin başlığı incelerken bu etiketi görerek zaman kazanması ve en doğru şekilde sorununu çözebilmesi olmalı. Burada kazanılan etiket puanları ise forum yöneticileri tarafından değerlendirilir, gerekli görüldüğü taktirde bazı yetkilendirmeler verilebilir. Orası farklı bir boyut. Ama dediğim gibi benim bu fikri sunmamdaki amaç üçüncü kişilerin aynı sorunu daha kolay ve daha etkili biçimde çözebilmeleriydi.
Bu arada bu sistemi gördüğüm forumu hatırlamıyorum, bir konuyla alakalı google araması sırasında rastgele karşıma çıkmıştı. Dolayısıyla SMF kullanılıp kullanılmadığı konusunda bir fikrim yok.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

arpia

Çözüldü etiketimiz var ama

hasanyılmaz

Bahsedilen tüm özellikleri üzerinde çalışılan soru-cevap kısmı kapsıyor bence..

alquirel

@Aequitas, başlık sahibinin verilen cevaplardan birine "sorunumu çözen cevap" veya "en iyi cevap" şeklinde etiket koymasını sağlamak teknik açıdan kolay iş aslında. Ama işte başlıklardaki sürüp gitmeler genelde sorunu net olarak ortaya koymaya çalışırken oluyor. Soru-Cevap sistemlerinde bu sıkıntı sorulan sorunun altına yorum girilerek aşılmaya çalışılıyor. Yani bizdeki "şunun çıktısı ne" olayları soru-cevap sistemlerinde sayfa işgal etmiyor. Verilen çıktılar da yeni cevap şeklinde koyulmayıp sorulan sorunun içine eklenerek soru metninin sorun olan şeyi daha net ifade edilmesi sağlanıyor.

Yani demek istediğim önemli olan soru cevap sistemlerinde yer kaplamayan ama forumda bazen sayfaları bulabilen bu ara aşamanın üstesinden gelebilmek. Sizin eksikliğini hissettiğiniz şeyi biz başlığı kapatmadan önce "sorununuzu nasıl çözdünüz" diye sorarak bir nebze olsun gidermeye çalışıyoruz zaten ;)

Dediğim gibi, o etiketi koydurmak teknik açıdan sorun değil, ama verimliliğe pek de katkı sağlayacağını zannetmiyorum.

Aequitas

Anladım. Soru-cevap bölümü ile ilgili bilgim yoktu. Eğer hayata geçirilebilirse bahsettiğim işlevi ziyadesiyle görecektir zaten. Şimdiden kolay gelsin o halde.

Öfkelenmeyin.
           Hz. Muhammed (sav)

hckr

Soru-Cevap bölümü kullanıma geçirilirse,forum bölümü kapanacak mı?

alquirel

Alıntı yapılan: hckr - 05 Temmuz 2012 - 18:40:28
Soru-Cevap bölümü kullanıma geçirilirse,forum bölümü kapanacak mı?

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 02 Temmuz 2012 - 22:21:44
@alquirel, peki bu soru-cevap platformu açıldıktan sonra forumda değişiklikler olacak mı? Yani sorular için sadece orası mı kullanılacak?

Alıntı yapılan: alquirel - 02 Temmuz 2012 - 22:47:43
@Ersin Kandemir, bunun "en iyi cevabı"nı açtığımız zaman görebileceğiz bence ;)

Ayrıca, henüz "kesin olarak açacağız" diye bir şey yok, çalışıyoruz sadece. Yanlış anlaşılmasın.

heartsmagic

Çevirisi biterse en azından deneriz :) Destek olmak isteyen varsa elini kaldırabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hckr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2012 - 19:10:58
Çevirisi biterse en azından deneriz :) Destek olmak isteyen varsa elini kaldırabilir.
Açıkça söylemek gerekirse o soru-cevap sistemlerini sevmiyorum :) .Ama forumda bu sistem olursa bence daha iyi olur.Örnek vermek gerekirse tomshardware.co.uk forumunda dediğim sistem kullanılıyor ve bence başarılı bir şey aradığım zaman hemen best answer'a bakıyorum.Ve bunu forumda yapıyorum çok iyi oluyor.

heartsmagic

Soru/Cevap siteleri eğer doğru kullanılır ve doğru yönetilirlerse güzel işler yapıyorlar. Biz de en azından deneyip görmek istiyoruz. Tabi şüphelerimiz yok değil, zira forumdaki tecrübelerimiz hem sorular hem de cevaplar için ağzımızda acı tatlar kalabileceğini gösteriyor bize. Fakat denemeden bunu görmek zor.

Forumu ise istenilen kıvama sokmak hem emek ister, hem de vakit.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

soru cevap iyidir. forumlarda biraz arkadaşlık mevzuları ağır basacaktır bence.

bundan 4 sene önce bir forumda gıcıklık olsun diye -500 rep toplamıştım arkadaşlar sağolsun. o yüzden rep falan kolay manipüle edilebilen şeyler. Soru cevapta ise bu  daha şartlı ilerliyor. Mesela artı oy verebilmek için bir miktar saygınlığınız olması gerekiyor. Eksi oy aynı şekilde. Eğer yeterince saygınsanız işlerin ucundan bile tutuyorsunuz.
Chmod bizim işimiz.

travego0403

Denemeden bilinemez nasıl olacağı. Ufak tefek, kısa cevaplı, temel konularla alakalı soruların forumda sorulup cevap alınması oldukça zor oluyor. Bir müddet sonra konu çok farklı yerlere kayıyor. Böyle sorular Soru-Cevap sistemine daha uygun olur. Fakat uzun irdeleme gerektiren sorular için forum daha uygun gibi gözüküyor. Bu sistem Türkçe olarak herhangi bir yerde kullanılıyor mu yoksa ilk mi olacak?  :) Gidip, inceleyip ona göre sistem kurulabileceği için yardımı olması açısından sordum. Bu sistemin bildiğim en büyük örneklerinden birisi Stack Overflow sitesi.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

alquirel

Bizim denediğimiz sistemi şu an kullanmakta olan pyhtontr.org sitesi var.
http://forum.pythontr.org/

krwlng

@alquirel, güzelmiş ben çok beğendim, askubuntu en iyi örnek aslında bizim için ama bu da güzel olmuş.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!