[Çözüldü] PCBSD 9.0 ufs dosya sistemini UBUNTU 12.04'e nasıl bağlarım?

Başlatan cokomoko, 29 Haziran 2012 - 17:35:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cokomoko

Aslında ubuntuda iken şu şekilde
sudo mount -t ufs -r -o ufstype=ufs2 /dev/sda3 /media/bsd
ufs'yi bağlıyorum ama bilgisayarı açıp kapayınca tekrar bağlamam gerekiyor.Bunu otomatik olarak bağlamamın bir yolu yok mu? 8)
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

Felâsife

fstab'a bağlaman gerekiyor, gerçi fstab dosyanı da ekleseymişin iyi olurmuş ama basit olarak şöyle bir şeydir sanırım.
Birde yazma değil sadece okuma yapabiliyorsundur herhalde.

/dev/sda3  /media/bsd  ufs  ro  0 0

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

cokomoko

Yine felasife....şaşırmadım... :)operada yeni konular açman dileğiyle...çözüm için sağol...

Pcbsd'de conky nasıl yapılır?Konusunu paylaşabilir misin...Bir de bu porttan kurulum yapıyoruz ya;diyelim bir şey kurduk bunu tüm paketleriyle nasıl kaldıracağız...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012 - 20:05:13

felasife bu komutta şöyle bir hata alıyorum
root@cokomokofont:~# /dev/sda3  /media/bsd  ufs  ro  0 0
-bash: /dev/sda3: Erişim engellendi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012 - 20:16:06

fstab çıktım;
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=6200362b-0415-40cd-9b2a-d17c65be60f1 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
İnsanın aradığı sadece huzur ve mutluluktur, 1 numara olmak yalnız kalmak demektir ve 1 numara kalmak için birçok şeyi feda etmek zorunda kalırsın...

stratovarius

@cokomoko o bir komut değil. O satırı fstab dosyanıza ekleyip yeniden başlatınız sisteminizi.

Yetkili kullanıcı olarak fstab dosyanızı açtıktan sonra en alt satıra;

/dev/sda3  /media/bsd  ufs  ro  0 0

Ekleyip kaydediniz.

Felâsife

Alıntı yapılan: cokomoko - 29 Haziran 2012 - 20:02:03
Yine felasife....şaşırmadım... :)

*BSD nerede ben orada^_^ tabii Operada olabilir  ;D

@stratovarius'un dediği gibi yaparsın.
Teşekkür ederim @stratovarius :)

cokomoko

Pcbsd'de conky nasıl yapılır?Konusunu paylaşabilir misin...Bir de bu porttan kurulum yapıyoruz ya;diyelim bir şey kurduk bunu tüm paketleriyle nasıl kaldıracağız...

Felasife,bu konulara cevap verebilir misin acaba?

Felâsife

Ben conky özürlüyüm maalesef bir yardımım olmaz o konuda,
ama pkg_add -r conky diye kurabilirsin.
Yok porttan kurarsan da böyle seçenekleri varmış.
# cd /usr/ports/sysutils/conky/ && make install clean
Configuration Options
===> The following configuration options are available for conky-1.8.1_5:
     APCUPSD=Off (default) "Enable APCUPSD support"
     AUDACIOUS=Off (default) "Enable Audacious support"
     INOTIFY=Off (default) "Enable inotify support"
     MPD=Off (default) "Enable MPD support"
     NCURSES=Off (default) "Enable ncurses support"
     RSS=Off (default) "Enable RSS support"
     METAR=Off (default) "Enable METAR Weather support"
     XOAP=Off (default) "Enable XOAP Weather support"
     XMMS2=Off (default) "Enable XMMS2 support"
     DOUBLE_BUFFER=On (default) "Enable double buffering"
     IMLIB2=Off (default) "Enable Imlib2 support"
     LUA=Off (default) "Enable Lua support"
     LUA_CAIRO=Off (default) "Enable Lua-Cairo binding (impl. Lua)"
     LUA_IMLIB2=Off (default) "Enable Lua-Imlib2 binding (impl. Lua/Imlib2)"
     XFT=Off (default) "Enable Xft support"

http://www.freshports.org/sysutils/conky/

cokomoko

Felasife seni de çok sıkıyorum ama Bir de bu porttan kurulum yapıyoruz ya;diyelim bir şey kurduk bunu tüm paketleriyle nasıl kaldıracağız...

ikinci soruma cevap verebilir misin...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012 - 20:50:10

@cokomoko o bir komut değil. O satırı fstab dosyanıza ekleyip yeniden başlatınız sisteminizi.

Komut olmadığını biliyorum ama işte ağız alışkanlığı...

Felâsife

Alıntı YapBir de bu porttan kurulum yapıyoruz ya;diyelim bir şey kurduk bunu tüm paketleriyle nasıl kaldıracağız...

dizine gir örn.
# cd /usr/ports/sysutils/conky/

Şimdi kaldırabilirsin.
# make deinstall clean

Alıntı Yapikinci soruma cevap verebilir misin...
Ubuntudaysan böyle olabilir.
# sudo nano /etc/fstab

cokomoko

dizine gir örn.
Kod: [Seç]

# cd /usr/ports/sysutils/conky/

Şimdi kaldırabilirsin.
Kod: [Seç]

# make deinstall clean

bunları zaten yapıyorum ama olmuyor...

fstab'a ekledim ama açılışta hata alıyorum...ufs'yi bağlayamıyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012 - 21:02:10

fstab çıktım;
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc                                       /proc        proc  nodev,noexec,nosuid  0  0 
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=6200362b-0415-40cd-9b2a-d17c65be60f1  /            ext4  errors=remount-ro    0  1 
/dev/sda1                                  /media/sda1  ntfs  defaults             0  0 
/dev/sda2                                  /media/sda2  ntfs  defaults             0  0 
/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs   defaults             0  0 
/dev/sda6                                  /media/sda6  ntfs  defaults             0  0 

Felâsife

Neyi kaldırmak istiyorsun mesela, önce bak bakalım kurulu mu?

# pkg_info -Ex  program_ismi

ufs2 diye dene ama onun için araştırman gerekecek, şu an ben bakamayacağım maalesef.

cokomoko

tamam ikinize de çok teşekkürler...özellikle sana Felasife....  ;)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012 - 21:27:21

ufs2 diye de denedim olmadı...neyse sonra bakarım artık...araştırmam gerekecek...

Felâsife

stratovarius

Bağlanmama sorunu için aklıma gelen ilk şey /media dizini altında bsd dosyasını oluşturmadığınız için dosya mevcut olmadığından bağlama yapmıyor olabilir.

Bunun için ;

cd /media

sudo mkdir bsd

bsd isminde dosyamızı oluşturalım sonra tekrar fstab dosyanıza ekleme yapıp deneyiniz.

cokomoko

sevgili stratovarius ilk mesajımda bildirdiğim gibi pcbsd'yi
sudo mount -t ufs -r -o ufstype=ufs2 /dev/sda3 /media/bsd
şeklinde zaten bağlıyorum...
sorun şu ki fstab'a eklediğim halde açılışta bağlanmıyor ve ben sonradan tekrar bağlamak zorunda kalıyorum...benim amacım bsd'nin açılışta bağlanması ama olmuyor...

bytan

Tercihen sırayla deneyebilirsin:

/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs auto,rw,ufstype=ufs2,nodev,nosuid
/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs auto,rw,ufstype=ufs2

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cokomoko

ikisini de denedim bytan yine olmadı...benim anlamadığım açılışta neden bağlanmıyor...
iki de bir şöyle bir hata veriyor açılışta
/dev/sda3 bağlanırken bir hata oluştu
atlamak için s'ye
elle kurtarmak için m'ye basın

bytan

Satırların sonuna iki değer daha ilave ederek tekrar bakalım:

/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs auto,rw,ufstype=ufs2,nodev,nosuid   0 0
/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs auto,rw,ufstype=ufs2   0 0

Şayet yine olmazsa; sistemini aç, fstab dosyana verdiğim bu 4 girdiyi sırayla ekle. Sonrasında her seferinde alttaki komutu uygulayarak verdiği hatayı buraya geç.

mount -a

Tüm işlemler bittikten sonra:

dmesg | tail

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cokomoko

şöyle bir hata verdi
[sudo] password for caglar:
root@cokomoko:~# sudo gedit /etc/fstab
root@cokomoko:~# mount -a
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda3,
       missing codepage or helper program, or other error
       Bazı durumlarda syslog'da bulunan bilgiler yararlıdır.
       dmesg | tail  gibi birşeyler deneyin

root@cokomoko:~# dmesg | tail
[   17.856854] vboxdrv: Found 2 processor cores.
[   17.857524] vboxdrv: fAsync=0 offMin=0x1bf offMax=0xfe2
[   17.857576] vboxdrv: TSC mode is 'synchronous', kernel timer mode is 'normal'.
[   17.857577] vboxdrv: Successfully loaded version 4.1.12_Ubuntu (interface 0x00190000).
[   17.874495] vboxpci: IOMMU not found (not registered)
[   18.002846] init: anacron main process (1106) killed by TERM signal
[   19.396658] r8169 0000:0e:00.0: eth0: link up
[   19.396813] ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): eth0: link becomes ready
[   29.776016] eth0: no IPv6 routers present
[  581.812891] ufs was compiled with read-only support, can't be mounted as read-write
root@cokomoko:~#

Kadir Can

Alıntı yapılan: bytan - 02 Temmuz 2012 - 19:28:10
/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs auto,ro,ufstype=ufs2,nodev,nosuid   0 0
/dev/sda3                                  /media/bsd   ufs auto,ro,ufstype=ufs2   0 0

Böyle dene.UFS r-w bağlanamaz, r-o desteği kullanılabilir diyor dmesg | tail'in çıktısında.Aslında bu sorun çözülse çok iyi olur, linux ile UFS dosya sistemine yazabilsek çok iyi olurdu.

cokomoko

Böyle dene.UFS r-w bağlanamaz, r-o desteği kullanılabilir diyor dmesg | tail'in çıktısında

kadir senin sayende sorunu çözdüm...teşekkürler...ancak şunu da belirteyim sadece okuma yapabiliyorsunuz,yazma yapılamıyor...

Kadir Can

Rica ederim.
Bu dosya sistemlerinden kaynaklanıyor. Şu an için Linux'la UFS dosya sistemlerine ne yazık ki yazma yapamıyoruz. Maalesef kullanıcının elinde olan bir durum değil.
Kolay gelsin.