Google Kaynak Kodlar

Başlatan gomugomuno, 25 Haziran 2012 - 19:33:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gomugomuno

Merhaba google da arama yaptığımızda listelenen sonuçların kaynak kodlarını nasıl alabilirim ? Sayfa üzerinde sağ tık kaynağı görüntüle dediğimde arama sonuçları gözükmezken öğeyi denetle ve developer tools ile sonucların kaynak kodlarını nasıl görebiliyorum ? Ve en önemlisi ben bunu nasıl c,c++,python,c# ya da hangi dilde mümkünse yapabilirim ?

doganaydin

Google apilerini kullanabilirsin.

hckr

Alıntı yapılan: gomugomuno - 25 Haziran 2012 - 19:33:01
Merhaba google da arama yaptığımızda listelenen sonuçların kaynak kodlarını nasıl alabilirim ? Sayfa üzerinde sağ tık kaynağı görüntüle dediğimde arama sonuçları gözükmezken öğeyi denetle ve developer tools ile sonucların kaynak kodlarını nasıl görebiliyorum ? Ve en önemlisi ben bunu nasıl c,c++,python,c# ya da hangi dilde mümkünse yapabilirim ?
İndirilen kaynakta gözükmemesi normaldir.İndirilen sadece javascript kısımdır çünkü.Ögeyi denetle yada developer tools sayfa kaynağını değil o anki çıktıyı gösterir.
Ama yine de bu kaynağa Api kullanmaksızın ulaşabilmek mümkün olabilir.(Çok zor olsa da)Kolay yöntem Google API kullanmanızı tavsiye edeceğim.PHP ile hazırlayabilirsiniz istediğiniz yazılımı.
http://thetechnofreak.com/technofreak/google-search-results-php/

ersinkandemir

"Kaynağı Göster" dediğinde Google Chrome o anki çıktıyı vermek yerine "source://site.com" şeklinde yeni bir istek yapıyor. Bu yüzden arama için AJAX'la gönderilmiş veriyi tekrar gönderemiyor, sonuç gösteremiyor. Ama @hckr'in dediği gibi "Geliştirici Aracı" o an tarayıcıda bulunan ve işlenmiş olan kaynak kodu gösterir.

API kullanmadan yapmak biraz zor çünkü Google botlara karşı çok tecrübeli, onu geçmek biraz zor. :)
Where there's a shell, there's a way.

hckr

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 05 Temmuz 2012 - 19:40:15
"Kaynağı Göster" dediğinde Google Chrome o anki çıktıyı vermek yerine "source://site.com" şeklinde yeni bir istek yapıyor. Bu yüzden arama için AJAX'la gönderilmiş veriyi tekrar gönderemiyor, sonuç gösteremiyor. Ama @hckr'in dediği gibi "Geliştirici Aracı" o an tarayıcıda bulunan ve işlenmiş olan kaynak kodu gösterir.

API kullanmadan yapmak biraz zor çünkü Google botlara karşı çok tecrübeli, onu geçmek biraz zor. :)
API kullanmadan istenileni yerine getirmek için bir bot yazmaya gerek yok çıktıyı üretip size verecek bir tarayıcı yazılabilir ya da dışardaki bir programla haberleşecek bir firefox eklentisi hazırlanabilir :) .

ersinkandemir

E tabii "Web Driver"lar için sorun olmaz. :)

"Ruby - Watir" ikilisini ortaya atalım bu konuda. :)

canosayan

o kadar uzun düşünmeye gerek yok. lynx gibi konsol tabanlı bir tarayıcı ile google a giderseniz google sizi görecek ve size javascript kullanmadan içeriği döndürecektir

örneğin lynx kurduktan sonra şu komutu deneyin

lynx -source https://www.google.com.tr/search?q=canosayan

Chmod bizim işimiz.

hckr

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Temmuz 2012 - 21:15:39
o kadar uzun düşünmeye gerek yok. lynx gibi konsol tabanlı bir tarayıcı ile google a giderseniz google sizi görecek ve size javascript kullanmadan içeriği döndürecektir

örneğin lynx kurduktan sonra şu komutu deneyin

lynx -source https://www.google.com.tr/search?q=canosayan

Çözüm çok güzel ancak bir sorum olacak.Bu yazılımın ana kullanış amacı nedir?Yorumlardan birinden "SEO için mükemmel" yazısını gördüm.Tam olarak alakası nedir?

Kadir Can

SEO, arama motoru eniyileştirmesidir(Search Engine Optimization). Sanırım Google'ın siteyi nasıl adreslediğini canosayan'ın da dediği gibi gösterdiği için daha iyisini yapmanıza fırsat veriyor.

ersinkandemir

@canosayan,

Teşekkür ederim, çok güzel bir bilgi benim için.