[Çözüldü] Oturum açma hatası. Şifremi kabul etmiyor.

Başlatan candanozturk, 25 Haziran 2012 - 09:49:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

candanozturk

Merhaba gnome x2 başlığına girdim ancak x2 ya da x3 hangisini kullanıyorum bilmiyorum. Öncelikle bunu söyleyeyim.

Büyük bir sorunum var; yaklaşık 1-2 haftadır bilgisayarı açarken login de ve şifrede arada bir hata veriyordu ancak sonra 2. 3. denemede falan girebiliyordum. Ancak bugün girememeye başladım. login ide şifreyide kabul etmiyor ve içinde çalışmalarım var ki bugün önemli birgündü benim için. LÜTFEN YARDIM EDİN!

arpia

Merhaba @candanozturk, hoş geldiniz.
Mutlaka önemli bilgiler mevcuttur, forumda çok değerli ve bilgili arkadaşlarımız var size yardım etmeye çalışacağız hep beraber, mutlaka sorununuz çözülür bir şekilde o yüzden panik yapmayın.
En kötü başka bir kullanıcı yaratır onunla açarız, root yetkisi ile dosyalarınıza ulaşırsınız yine.

Şimdi size yardım edebilmemiz için verdiği hataları bilmemiz görmemiz lazım. Hataları alabilir miyiz?

candanozturk

hata derken bana rapor tarzıonda bir şey vermiyor. yani kullanılan terim bu sanırım.

hata yalnızca giriş adını ve şifreyi kabul etmemesi. şifreyi doğru algılamıyor. bu sebepten dizüstünü açamıyorum. ekran klavyesini denedim yine giremedim. ayrıca çok teşekkür ederim.

arpia

Rica ederim, Ctrl + Alt + F1 tuş kombinasyonu yapıp kullanıcı adı ve şifrenizi girmeyi dener misiniz.
Sonucu buraya dönersiniz.

Not: Şifre yazarken ekranda gözükmeyecektir, bu gayet normal şifrenizi yazıp enter tuşuna basınız lütfen.

candanozturk

ctrl alt f1 yaptığım zaman  //////general help///// başlığı altında yönlendirme tuşları geldi.( oklar, enter...) ok dedim ve üst kısıma; main, advanced, power, boot vs gibi başlıklar geldi. security e girdiğimde şifre resetlemeyle ilgili yerler var.
yani şifresi nereye girmem gerekiyor bu ekranda.

alquirel

Ctrl Alt F1 tuşlarına şifrenizi kabul etmeyen oturum açma ekranına ulaştığınızda basacaksınız.
"Login" yazan siyah bir ekranın gelmesi lazım. Önce kullanıcı adınızı sonra şifrenizi yazın.

candanozturk

pardon kusura bakmayın cidden. okuduklarımın farkında olamayabilirim panikten.
evet dediğiniz yere girdim login kısmına isim ve ardında şifreyi yazdım ancak bana yazmamışım gibi tekrardan bu seçenekleri verdi.

bytan

Kullandığın şifrende Türkçe karakterler var mı? Sistemini grub sırasında kurtarma kipiyle açıp root shell oturumuna düşerek şifreni -eğer değilse- geçici olarak yalnızca rakamlardan oluşturabilirsin:

passwd KullanıcıAdın
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

arpia

Sonrası için yazıyorum, giriş yaptıktan sonra kullanıcı adınızdan emin değilseniz,
sudo cat /etc/passwd | grep "/home"

komutu çıktısında kullanıcı adınızı göreceksiniz ve bu kullanıcı adına göre,

sudo -i
passwd kullanıcı_adınız

sudo -i komutundan sonra yönetici şifresini soracak ki root yetkilerini alacaksınız.
diğer komut kullanıcının şifresini değiştirmek için, istediğiniz şifreyi belirledikten sonra, Ctrl + Alt + F7 tuş kombinasyonu ile tekrar masaüstüne geleceksiniz. Yeni şifreniz ile oturum açmayı deneyiniz.

Not: Pardon şifreyi kabul etmemiş. @bytan arkadaşımızın önerdiği şekilde devam edin @candanozturk, kafanız karışmasın. Bu arada dediğim gibi panik yapmayın :)

candanozturk

merhaba bytan yazdığınız kodu nereye gireceğimi bilmiyorum açıkçası.

şifrem öyle özel karakterler yok.
login :candan ,
şifre blonderedhead

bu şekilde. ancak dediğim gibi kusuruma bakmayın o denli bilşmiyorum ubuntu sistemini.yani kodu nereye yazacağım bilemiyorum.

arkadaşlar ilgileniyorsunuz sağ olun ama o kdoları ben normalde uçbirime yazardım. burada nereye yazmam gerekiyor.

if

@candanozturk, bilgisayarı başlatınca karşınıza ilk gelen ekrandan Ubuntu'yu seçip giriyorsunuz ya işte oradaki Ubuntu'lardan birinde "recovery" yazıyordur. Onun üzerine gelip "enter" tuşuna basın. Sonra gelecek ekrandan root olanı seçin.

candanozturk

@if bilgisayarı açınca karşıma sadece anlık f2 ve f12 tuşları geliyor. ardından login şifre falan geliyor. dediğiniz yeri bilemiyorum. maalesef karşılaşmadım :(

yanımda bir arkadaşım bende bootloader olmadığını ve dirtek işletim sistemine geçtiğini söyledi.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2012 - 11:00:23

arkadaşlar şu an yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. yapabileceğim bir şey yok mu bu soruna?

if

@candanozturk,  BIOS ekranı geçer geçmez SHIFT tuşuna basarsanız grub ekranı gelecektir.

candanozturk

grub ekranı ////main, advanced, power, boot...//////  gibi başlıkların olduğu kısımsa açtım. ancak recovery gibi yerler yok. yani kodları nereye yazabilirim burada? ayrıca security de setup administrator password  var. bu tür yerlerden şifre resetleme imkanım var mı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2012 - 11:12:05

aç kapa yapıp tekrar shift dedim '' grub loadin'' yazdı ancak yine boş ekran çıktı.

if

Orası değil @candanozturk. Orası bilgisayarın BIOS'u. Grub ekranı dediğim, bunun gibi. SHIFT'e basılı tutmak işe yaramadıysa ESC'ye basılı tutun bilgisayar açılırken.

arpia

Sanırım Shift'e basmanız kar etmiyor, bende durum şöyle,

if [ "x${timeout}" != "x-1" ]; then
  if keystatus; then
    if keystatus --shift; then
      set timeout=-1
    else
      set timeout=0
    fi
  else
    if sleep --interruptible 3 ; then
      set timeout=0
    fi
  fi
fi

Yani Shift'e bassam da basmasam da fark etmiyor süre olarak geçip gidiyor, tabi ben shift e basarsam kısmını 3 sn yaptım.... Fakat şuan sizin için çözüm "Canlı Medya" ile açmak olacak.
Oradan devam edeceğiz.

Not: @if'in dediğini deneyin işe yarar herhalde, hiç denemedim bilgim yok. Umarım işe yarar uğraştırmaz

candanozturk

arkadaşlar esc le de halledemedim.görmüyor. canlı medya nedir bilemiyorum ama sanırım ubuntu/linux bana fazla daha problemin altından bile kalkamıyorum.

if

@candanozturk, Ubuntu'yu kurduğunuz cd/usb'yi takın; Ubuntu'yu kurmadan dene'yi seçin; masaüstüne düştükten sonra ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ve sudo fdisk -l komutunu yürütün; çıktısını buraya geçin. chroot yapıp yeni şifre atayacağız.

candanozturk

@if sağ ol ancak öyle bir durum var ki şöyle anlatayım; ubuntuyu kuralı uzun süre oldu. o usb nin içine şimdi baktım göremedim. muhtemele indiririm diye silmişimdir.
şimdi tekrardan usb ye yüklesem ve pc de denesem aynı anlamı ifade eder mi?

arpia

Evet eder. Usb'den başlatın yeterli. Yalnız "Kurulum" değil, "Dene" kısmına gireceksiniz.

USB ile açtıktan sonra Uç birimi açıp,
sudo fdisk -l
komutunun çıktısını buraya geçin.
Ona göre sistemi gerekli yere bağlayıp chroot yaptıktan sonra şifre değiştireceğiz. Çok az kaldı merak etmeyin, ters giden bir şey yok.

candanozturk

şimdi ubuntu iso indireceğim ancak sürüm önemli mi? benim maverick. yani ubuntu isosu tek mi?

mesela bunu indirebilir miyim? http://www.ubuntu.com/download/desktop

if

@candanozturk, indirebilirsiniz. Başka .iso'lar da var ama bu işimizi görür.

candanozturk

hala iso yüklüyor yüzde 70 lerde ancak. bu şekilde de çözemezsek, benim yedekleme yapma imkanım olabilir mi? sil baştan yüklemek adına.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2012 - 12:55:27

arkadaşlar usb ye iso yu falan yükledim. belleği seçtim açılmadı . altta setup... vardı girdim. daha sonra şans eseri; gnu grub sayfasını gördüm.

ubuntu  with linux 2.6 ... recovery mode
vs vs yaklaşık böyle 8-9 seçenek var ne yapabilirim buradan?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Haziran 2012 - 13:00:02

recovery deyince kurtarma menüsünü buldum. resume, clean gibi seçenekler var.

arpia

En üstten "Recovery Mode" olanı seçip açabilirsin. Daha sonra ki ekrandan root olanı seçeceksiniz.

candanozturk

recovery dediğimde kurtarma menüsü geliyor. orada en alttan root u buldum. girdim ancak yanıp sönen _ alt tire var ve işlem yapmıyor.