KediCAD

Başlatan ulusoyab, 15 Eylül 2008 - 20:22:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Onoktake

fuzûli'ye ben de katılıyorum ama tabi seçim program yazarımıza kalmış. :)
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

command

Alıntı yapılan: ulusoyab - 16 Haziran 2009 - 23:03:51
   Kararlı sürümünün yaklaşması sebebiyle bir sorun yaşıyorum.
Sorunum şu:  KediCAD in açık kaynak kodlu olmasını  ve ticari kullanımlarının az bir şey de olsa ücretli ev-öğrenci-keyfi vb. kullanımlarının ise ücretsiz olmasını düşünüyorum.
   Açık Kaynak kod meselesinde ise başka bir  yazılımımı  İnternet'te paylaştığım anda bir arkadaş hemen sadece lisans kısmında geliştirici olarak adımı silmiş ve kendi adını yazmış.
  Şimdi böyle bir duruma düşmemek için ne yapmalıyım.
  Dil konusunda ise açık koda geçtiğimde kim ne dilde isterse o dile çevirip zaten kullanabilecek.  :)

Kim napsın senin programını
Bana Bill amcanın dos'un ilk sürümlerinin kopyalanması konusunu ve bill amcanın bundan duyduğu rahatsızlığı anımsattı nedense :)

ulusoyab

Haklısınız. Özür dilerim.

command

Açık kaynak konusunda tereddütleriniz varsa kopyalanmasından rahatsız olacaksanız kapalı kaynak kod tek çözüm

ulusoyab

Alıntı yapılan: command - 16 Haziran 2009 - 23:28:26
Açık kaynak konusunda tereddütleriniz varsa kopyalanmasından rahatsız olacaksanız kapalı kaynak kod tek çözüm

Evet haklısınız galiba.

heartsmagic

Alıntı yapılan: command - 16 Haziran 2009 - 23:19:00
Kim napsın senin programını

Bu kısmı tam anlayamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

command

Kim kopyalasın anlamında , Arkadaşın öyle bir sorunu var anladığım kadarıyla

rutku

Açık kaynak kodlu yazılımlarda bu tür kopyacılık olabilir. O kişi kopyaladı diyelim geliştirmesini bilmiyorsa çaresiz sizin yeni sürüm çıkarmanızı bekleyecektir. Bir süre sonra canı sıkılacak ve ilgilenmiyecektir. Eğer o kişi geliştirmeyi biliyorsa bir süre sonra sizinle ortak çalışmak isteyecektir. Bende sizin gibi geliştirdiğim 3 yazılımı sitemde açık kaynak kodlu olarak verdim (sizin projenizin yanında pire kalır). Teşekkür edilmese bile, o projelerin indirilmesi benim için teşekkür anlamındadır  :D. İnsan daha fazla proje yapıp, herkese sunası geliyor.

Projeniz çok güzel. Devam edin lütfen. Açık kaynak kod olarak sunmak sizin kalitenizi belirler.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

heartsmagic

@command, şimdi anladım.

Bu konuda ben de @Racih gibi düşünüyorum. Zaten çalan çırpan insan geliştiremedikçe, teknik destek sağlayamadıkça elinden hiçbir şey gelmez. Aksine olaylar büyürse bu senin programının daha fazla yayılmasına ve adının duyulmasına bile neden olabilir. Bu konuda örnek olarak Tekir uygulaması verilebilir. Açık kaynak kodlu ve serbest olarak dağıtılıyor ancak teknik destek ve ek uygulama yazımı için ücret alınmakta.

command

Güzel bir örnek yazılım için değil destek için ücret alınması mantıklı

ulusoyab

Alıntı yapılan: command - 17 Haziran 2009 - 12:54:32
Yazılım için ücret alınmasındaki mantıksızlık nedir?

raspacı

Alıntı yapılan: ulusoyab - 17 Haziran 2009 - 13:34:49
Alıntı yapılan: command - 17 Haziran 2009 - 12:54:32
Yazılım için ücret alınmasındaki mantıksızlık nedir?
Şu ki siz bu programı özgür yazılımlarla yaptınız ve ticari bir amaç içim kullanıyorsunuz. Sizden gambas ücret talep etseydi bu hoşunuza gider miydi? Linuxa, gambasa, firefoxa, gimpe para verseniz nasıl hissederdiniz? Ben de katılıyorum desteğe güncellemeye para isteyin ama ücretli yaparsanız pek kullanıcı bulamayabilirsiniz.
Bu hatalı iletiyi düzelteyim ve açık kaynak olmalı ama ücret alıp almamak size kalmış diyeyim.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

rutku

Geliştirici istediği programlama dilinde açık veya kapalı proje yapabilir. Paraylada satabilir. Kendi rızasıyla açık kaynak kodlu olarakda sunabilir. Bence yazılımcı bu konularda kendisi karar vermeli.

Neyse, bence program ücretsiz ve ücretli sürüm olarak 2 tane olmalı. Ücretsiz sürümde bir kaç özellik eksik olmalı. Ücretlide bir kaç özellik fazla olmalı. Her iki sürümdende destek için para alınmalı. Ve güvenlik ve hata güncelleştirilmeleri hariç diğer güncelleştirmelerden para alınmalı. Mutlaka rakipleriniz ortaya çıkacaktır. Telaşa kapılıp kaynak kodları kapatmak yerine kullanıcı odaklı dinamik bir alt yapı oluşturun. Sadık kullanıcılarınız size elinden geldiğince yardım edecek ve projeye yön verebilmesinden ötürüde bir sahiplenme duygusu oluşacaktır. Ekstra uygulamar içinde para alarak daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Mutlaka uzun vadede siz kazanacaksınız. Çünkü arkanızda bir topluluk var. Bu durumda rakipleriniz isterse en iyisini yapsınlar. Topluluk desteği aldığınız için dnamik bir proje olacaktır. Gelecek sürümdeki eklenecek özellikler rakipleri terletecektir. :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

command

Bağış seçeneğinide ekleyebilirsiniz bunlara ek olarak

s7e7v7e7n

sanırım proje açık kaynak kod olmayacak anladığım kadarıyla.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

ulusoyab

Kedicad geliştirilmeye devam ediyor.
son hali için youtube a vidyolar koydum.
youtube adresleri
1- http://www.youtube.com/watch?v=LnVUZOGq_us
2- http://www.youtube.com/watch?v=-HJJ5_g6MBU
3- http://www.youtube.com/watch?v=Mr4sm-blAxg
4- http://www.youtube.com/watch?v=p4w49InoeUU
5- http://www.youtube.com/watch?v=bJJn0bHmYXw

KediCAD için Kosgeb arge desteğine başvurdum. Eğer kabul edilirse gambas bilen bir elemanla birlikte geliştirmeye devam edeceğim. Destek çıktıktan sonra kedicad 2B nin kodlarını da açacağım. İnşaAllah ondan sonra çok daha hızlı geliştirme sağlanır.

ulusoyab

Youtube a kedicad katman(layer) yönetimi ile ilgili bir video koydum. adresi:
http://www.youtube.com/user/ulusoyab#p/u/0/3RwUAvPECNw

Ayrıca Kedicadin  yeni sürümü  kedicad günlüğünden indirilebilir.

eribol

Öncelikle ellerinize sağlık diyeyim.

Ben programla ilgili olmayan bir öneri yapacağım, affınıza sığınarak. Şahsen sadece günlükten indireceğim bir paket en fazla eklenti olabilir. Videoda çok güzel bir program görüyorum ama gidip mediafire'dan indiriyorum. Susuzluk hiçbir şey, imaj çok şey :) Bu tür projeler en azından code.google.com veya sourceforge.net gibi proje sitelerinde kendine yer edinmeli. Aksi halde kullanım alanı çok dar olacaktır. Zaten pekte güven vermez şu haliyle(ne kadar iyi olursa olsun, rapidshare gibi siteden indiriliyorsa kaynak kodları olay değişir).

ulusoyab

Mediafire yüklemesi çok kolay, ayrıca dosyaların indirilmesi kolay ve indirme sayısı vb. konularda bilgi veriyor. sourceforge ve google.code un sağladığı avantajlar çok daha iyi ama kedicad kapalı kaynak kodlu olduğu için oralara koymadım. Hatta sourceforgeye projeye yeni başladığım zamanlar proje olarak açmıştım ama açık kaynak şartlarını öğrendikten sonra dosya yüklemesi yapmadım.

ulusoyab

KediCAD kullanılabilir hale gelene kadar,  her ne kadar kullanım zorluğu olsa da qcad kullandım.Qcad malum olduğu üzere, kısıtlı(Sadece polyline özelliği yok) ve bir kaç versiyon eski sürümü ücretsiz/açık kaynak kodludur. Polyline özelliği olan, son sürümü teknik destekle birlikte 24 euro gibi bir fiyata satılıyor.(Eğer şirkette birden fazla bilgisayara kurmak isterseniz fiyat 50 euro kadar bir şey. kendi şirketinizde istediğiniz kadar bilgisayara kurun)
  Önce cadubuntu açık kaynak qcad sürümünü çatalladı. Ancak yeterince dikkat çekemeyince adını değiştirip librecad adıyla polyline özelliğini de  ekleyerek dikkatleri topladı ve depolara girmeye başladı. Ribonsoft bir şirket ve qcad i oldukça uygun şartlarda satıyordu. Bu güne kadar qcadi tek tük alanlar sayesinde ayakta durdu. Bundan sonra kimsenin qcad almasına gerek yok. Çünkü librecad var. Qcadi ribbonsoft ne kadar geliştirirse geliştirsin, librecad onu da çatallıyacak. Libre böyle bir şey.

ulusoyab

KediCAD de son gelişmeler:
İlgili olanlar bilir. Microsoft ofis içinde macro hazırlama bölümü var .Benzer hesapları tekrar tekrar yapmak yerine V.Basic editörü ile macrosu yapılır ve sadece değişen değerler girilerek hesap ve sonuç istenen yere yazılır. Aynı mantıkla autocad içinde de v.basic editörü var. Ve bununla benzer çizimler tekrar tekrar çizilmek yerine macrosu yapılır. Çizim için hesap gerekiyorsa bu hesapta macroya eklenir.
KediCAD'de de böyle bir imkan olsa güzel  olur diyerek yola çıktım.Biraz kasma sonucu gambas editörü kullanılarak çizim yaptırabilir hale geldim. Gambas la programlamayı bilenler artık macro hazırlayıp işlerini hızlandırabilirler.
Alttaki video   KediCAD de macronun nasıl kullanıldığını anlatıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=J6INpSpdgns

ekleme:
Aşağıdaki bağlantıya da örnek bir masa çizim videosu ekledim.
http://dl.dropbox.com/u/24455322/projeler/Videolar/kedicadmacro2.ogv

heartsmagic

@ulusoyab, uygulamaların sessiz ama derinden gidiyor, eline sağlık.

rutku

@heartsmagic 3.5 senedir devam ettiriyor. İnşallah daha da ileri gider.
@ulusoyab sizin iş tecrübeniz nedir ? Pascal üzerinde mi çalışıyorsunuz ? Ayrıca Gambas 3 şuan nasıl ? Kendi yolunu çizebildi mi ?
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

ulusoyab

teşekkürler heartsmagic.
rutku ben mak.müh.yim. bilgisayarcı değilim. dediğin gibi 3.5 / 4 yıl oldu bu işe başlıyalı. Pardus 1.0 ı kurunca doğal olarak cad yazılımı aradım. pek kullanabileceğim bir şey bulamayıncada oturup yazayım atla deve değil ya dedim. hala yazıyorum :)
Pascal değil gambas3 üzerinde yazıyorum. gambasın rc sürümü çıktı. Rahatlıkla kullanılabilir.

rutku

@ulusoyab ben inşaat teknikerliği okuyorum. Aklımda yurt dışında yazılım mühendisliği okumak vardı. Sonra düşündüm ki inşaat a devam edeyim.Mühendisliğe geçersem programlama kabiliyetime göre projeler geliştireyim dedim. İyi ki kendi bölümümden devam etmişim. Sadece programlama bilmekle iş çözülmüyor :). Diğer iş dallarıyla etkileşim içinde olmak lazım. Şuan bende ufak tefek mesleki projelerle uğraşıyorum. Çok faydasını görüyorum.
KediCad e baktığımda makine mühendisi olduğunuzu düşünmüştüm. Öylede çıktı. Sonuçta sadece yazılımcı olsanız bunu çok zor yapardınız. Ayrıca insanın canı sıkılırdı :).

Gambas 2 le ilgili bir kaç eleştiri okumuştum. Aslında sizin proje gambas ın sitesinde yayınlanması lazım :)
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek