on saniyede ubuntu?

Başlatan mootaph, 21 Haziran 2012 - 21:56:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mootaph

merhabalar, ev klasörünün içinde bir video buldum. kurulu gelmiş. videoda fırıldak gibi dönen bir ubuntu simgesi. diyor ki on saniyede ubuntu açılıyor. bu doğru mudur arkadaşlar? sizin makinelerinizde on saniyede açılıyor mu ubuntu? mutlaka donanımsal farklılıklar olacaktır ama benimkisi 40 sn de falan açılıyor. bir de 10 sn güç düğmesine basıldıktan sonra mı 10 sn bilemiyorum. eğer öyleyse çok fena :)

sem

bende hiç bir dağıtımda 10 saniyelik bir durum olmadı...

Donanım farkı ile de 10 saniyeye düşeceğini sanmıyorum... İş yerinde ofisteki sunucuda Ubuntu kurulu ve ciddi ciddi çok sağlam bir donanıma sahip ve 10 saniyede açılamıyor maalesef =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mootaph

allah var on saniyede kapanıyor. ama başlangıç zor :)

daligo5

sadece tty açmasından bahsediyorsa belki olabilir ama x ve bir masaüstü yöneticisin yüklenmesi zor gibi bende 25 sn de açılıyor amd xıı455 işlemci var
http://piyonsatranc.blogspot.com/

satranç modern bir beyin işkencesidir.

Sherlock Holmes

Donanımınıza göre derlenmiş bir çekirdek ile olasılık var gibi geliyor.,
10 saniyenin altında olacağına dair kesin bir söz sarf etmek istemem, fakat açılış süresi kısalacağına dair bir söz sarf etmek isterim.
Bu süreye etki edebilecek farklı yöntemlerde mevcut, en bilineni açılış uygulamalardaki gereksizleri kaldırmak örneğin.

travego0403

Ubuntu 10.04 sürümü ile oldukça kısa bir deneyim yaşamıştım. Sonraki sürümlerde buna nazaran süre uzadı. Öyle çokta güçlü bir donanımım yok.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

hesin

Bende açılış 13 sn kapanış ise 5 sn 'de oluyor.Diğer sürümler için de değişkenlik  göstermiyordu bu süre.
Bu süre farkını windows kullanan arkdaşların aleyhine hep kullanıyorum zaten ,windows için bu süreler çok çok kısa, 60 sn de falan anca açılıyor bir de açıldıktan sonra da bir o kadar bilgisayarın kendisine gelmesini bekliyorlar, eziyet valla, çekilmez bu sıcakta:)

mootaph

vay be demek doğruymuş. donanım nasıl acaba? ortalama bir donanıma mı sahipsiniz?

Raven

mootaph

Raven

hesin

Donanım özellikleri şöyle;

Galiba bu durum çok iyi bir donanım gerektirmiyor, uyumlu olması önemli bir etken olabilir.Çünkü ses, grafik anakart vs tümü intel.İntel markalar da ubuntu'yaöntanımlı olarak kurulu geliyor(çoğu).
Mesela abimin bilgisayarı çok iyi özelikli donanımlara sahip olmasına rağmen 30 sn falan sürüyordu açılışı.

Gabriel

Bu noktada en büyük etken diskinizin size ne kadar hızlı cevap verebildiğidir. SSD'ler 0,1 ms tepki süreleri ile gayet hızlılar.
Asekron bir SSD kullanıyorum ve sistem 13 saniyede açılıyor. Belli ki o gördüğünüz videodaki kişi senkron bir SSD kullanıyordur ve sistemi bu yüzden 10 saniyede açılıyordu.

10.04 sürümü 10 saniyede açılacak diye bir konu vardı bir ara. Bahsettiğiniz video o olabilir.
Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

hesin

Bu arada benim sabit disk Sata HDD / 7200 RPM.

furkankalkan

İyi bir donanımım olmasına karşın Lubuntu bile 27 sn de açılıyor bende :) Denildiği gibi SSD kullanıyor olabilirler.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

Erdi

Windows kullandığım dönemde normal sabit diskle optimizasyonsuz 45 saniye olan açılış süresini 20 saniyeye kadar düşürmüştüm. İyi bir sistem optimizasyonu, BIOS ayarı ve SSD ile Ubuntu'da hayli hayli 10 saniye olur.

want to

16 Saniyede Parola Ekranı Geliyor
İntel t6600
2gb ram
250gb sata2 hdd
gm45 ekran kartı
Software:
OS: Ubuntu 12.04, Kernel: 3.4.6-030406-generic (x86_64), Desktop: Unity 5.12.0, Display Server: X Server 1.11.3, Display Driver: intel 2.17.0, OpenGL: 2.1 Mesa 8.0.2, Compiler: GCC 4.6, File-System: ext4, Screen Resolution: 1366x768

krwlng

10 saniye olayı bir aralar tartışılmıştı, hatta 10 saniye altına inenler bile olmuş ama olay şu şekilde gerçekleşmiş, sistemin sadece, kesinlikle gerek duyduğu donanımlar sisteme tanıtılıyor açılışta, geri kalan her şey oturum açıldıktan sonra yükleniyor, hatta öyle ki pci yuvasına takılı bir çok aygıtı bile gereksiz olarak yüklemiyordu, bu şekilde 10 sn ve altına inenler varmış, o zamanlar konusu geçmişti.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

OnurK

Alıntı yapılan: travego0403 - 21 Haziran 2012 - 23:17:25
Ubuntu 10.04 sürümü ile oldukça kısa bir deneyim yaşamıştım. Sonraki sürümlerde buna nazaran süre uzadı. Öyle çokta güçlü bir donanımım yok.

Şu anda 10.04.4 ile, açılış süreci netbook'ta 40 saniyeyi buluyor.

Bir de bootsplash sorunum var, onu düzeltmeye çalışmakla meşgulüm. :)
We are silenced by the night.

Kadir Can

Bende 30 saniyede açılıyor 12.04.
Debian'da çok daha kısa sürede(15-20 sn. arasında) açılıyordu.
SSD gibi ekipmanlarla yapılabilir gibi geliyor.
Arkadaşımdaki sistemde Windows bile 12 sn. civarında açılıyordu.Ubuntu deneseydik bence 10 sn.'nin altına inebilirdik.İkna edebilirsem deneyeceğiz. :)

Raven

Konu dışı olacak ama, bilgisayar açılırken çıkan mor ekran ubuntu (12.04) yazısından daha fazla gözüküyor. Siyah ekrandan sonra sadece ubuntu yazısı çıksa daha güzel olurdu.

ubuntrust

Kapanma süresi 6.52 sn, açılış süresi 29.81 sn.

hckr

SSD diskle denerseniz o değere ulaşabilirsiniz gibi geliyor.

mendirec

Evet arkadaşlar benim yeni kullandığım bilgisayarda açılış süresi yaklaşık 10 saniye kapanış ise 2 ile 3 saniye arasında değişmektedir.

decent

@MeNDireC, hoşgeldin.

Ben eski bilgisayarda eski Ubuntu sürümlerinde 16 saniyede açılış ve 2-3 saniyede kapanışı görmüştüm.
Fakat şimdilerde yeni sistem ile ve Ubuntu 12.04 ile bu süreler daha fazla.

Kullandığın sistemden ve donanımdan da kısaca bahseder misin ?