Freebsd İntel Ekran kartı kurulumu hakkında

Başlatan NightBlue, 21 Haziran 2012 - 01:44:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NightBlue

Freebsd düşkünlüğüm forumda  herkes tarafından biliniyor sanırım  :)  Kodlara yabancı olduğum için birkaç kez denedim olmadı ama artık archlinux kurabildiğim için freebsd de kurabilirim diye düşündüm  :)
Lafı fazla uzatmadan yine freebsd intel onboard ekran kartımın nasıl kurulacağını ararken http://forums.freebsd.org/showthread.php?t=5097 forumda şu komutlar verilmiş
# pkg_add -r portdowngrade
# portsnap fetch extract (omit if you already have Ports)
# setenv CVSROOT :pserver:anoncvs@anoncvs.tw.FreeBSD.org:/home/ncvs
# portdowngrade xf86-video-intel (select 2.6.3 version)
# cd /usr/ports/x11-drivers/xf86-video-intel
# make deinstall install clean

Bu komutlarla kesin kurabilirmiyim ve 3d özelliklerini kullanabilirmiyim veya burda anlatılmak istenen nedir ?

Felâsife

Orada anlatılan (anladığım) pkg_add -r xorg ile xorg'u kurunca intel sürücüsünün 2.7.1 sürümünün kurulmuş olması.
Tag içinde ki kodlar ilede 2.6.3 sürümüne (daha eski olana) downgrade ediyor, sürüm düşürme yani (bende bilmiyordum, görmüş oldum)
Bir dene yapabilirsin tabii, kod'lar verilmiş.

Ama portlarda  2.7.1_4 sürümünü olunca önce bu sürümü dene derim, zira rehber 2009 da yayınlanmış, olmadı @vermaden'in dediğini yaparsın.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

NightBlue

Freebsd yi sorunsuz kurdum xorg la beraber kurulan ekran karti surucusu cok kasiyor.Linux taki gibi calisan bir driver sürücü yokmudur intel icin

Felâsife

Öncelikle hayırlı olsun diyeyim, bakalım sorunları nasıl aşacaksın  :)

Farklı sürücü var mıdır bilmiyorum ama varsada bile porttan daha farklı sonuç vereceğini sanmam, üsteki sürüm düşürmeyi denedin mi?
Ya da hangi sürüyücü kurdun?
% pkg_info -Ex intel

Ayrıca log'ları incelemen ve Xorg.0.log neler diyor bakman lazım.

% cat /var/log/Xorg.0.log | grep -e EE -e WW

NightBlue

Teşekkürler  :)
Xorg ile beraber gelen sürücüyü kullanıyorum şu an ama kasılmalar ve çözünürlük sorunu yaşıyorum.Sanki sürücü kurulmamış gibi.Ama kurulu gösteriyor.Sürüm düşürmeyi denedim ama hata verdi.Acaba linux dağıtımlarının kullandığı intel sürücüyü bsd ye kuramazmıyız.Örneğin arch ın kullandığı intel sürücüsünü freebsd ye nasıl kurarım/kurabilirmiyim ?

Felâsife

Sevgili NightBlue, bir daha ifade etmem gerekirse intel tarafını bilmiyorum, dolayısıyla çözümü nasıl bulursun onuda bilmiyorum, log'lara basılan hatalara çözmeden BSD de ilerlemem maalesef mümkün değildir.
Şu an kurduğun sistem tabiri caizse çıplak bir sistemdir, (Linux'ta ki karşılığı minimal sistemdir) tahminim rc.conf ve loader.confun 5-6 satır geçmez, oysa oralarında doldurulması lazımdır ki (bu da sistemine göre araştırma ile mümkün olur ancak.) benim şu sorunum var nasıl çözebilirim diyebilesin.
Mesala sürüm düşürme hata vardi diyorsun ama ne hata verdi? meçhul bilemiyoruz, loglarda hata var mı? meçhul bilemiyoruz.
Hasılı böyle elde bilgi/komut olmadan ilerlenemez maalesef.

Arch konusunda FreeBSD de Fedora, Centos, Gentoo, Debian gibi dağıtımların port destekleri var, base sistemleri filan kurulabiliyor(muş) Linux.base zaten var, yoksa adobeflashplugin desteğini kullanamazdık mesela zira adobe firmasının BSD için flash bu desteği hiç olmamış ama BSD'ciler bunu çözmüşler, sanırım buna kısaca ABI diyorlar Linux® emulation in FreeBSD
Fakat bu konuda beni aşar baştan söyleyim, yani google ile baş başasın cevabı o verebilir.  ;)

NightBlue

Aradım birşeyler buldum ama ya anlayamadım yada intel sürücüleri bozuk.Ve ya benim ekran kartımı destekleyen bir intel sürücü yok freebsd de.Anlayamadım gitti.Linux ta çok iyi performans alırken freebsd de neden sanki ekran kartım yokmuş gibi bi performans alıyorum.Keşke intel sürücüsünü direk linux portundan çekseydi.  :(

Felâsife

Anlayamaman normaldir, bunun için kendini çok yargılama hakikaten zor bir sistemdir BSD, bazı şeyleri zamanla anlayacaksın kavrayacaksın.
Üstede dediğim gibi BSD de ilerlemen için log'ları takip etmen gerekir-ki anlaşılan sende de çıktı fobisi var- ve çıktı vermekten imtina ediyorsun.
İşte bunuda ben anlayamıyorum.
Neyse buda kişisel bir tercihtir saygı duyarım, tek tavsiyem logları takip et.

Kolay gelsin.

KemalALKIN

NightBlue

BSD için zaman ve linux sistemdeki gibi internet ile olan paket işlemleri için kota lazım :D.

Intel'i pek bilmem ancak örneğin; AMD = Windows (orta & yüksek kalite) - Linux (berbat & ötesi kalite), Nvidia =Windows (süper & ötesi kalite) - Linux = (orta & yüksek kalite (optimus hariç zaten çift kart olayı amd ile imkansız gibi :D)

Ek: BSD için amd = 0, nvidia= en iyisi veya tek çare.
www.tckemal.ist