Linus Torvalds'ın Nvidia Eleştirisi

Başlatan aurora, 18 Haziran 2012 - 09:04:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aurora

Linux işletim sistemi çekirdeğinin bulucusu ve geliştiricisi olan Linus Torvalds, Nvidia'ya açık kaynağa yönelik olumsuz tutumu ve Linux platformuna en ufak bir destek dahi sağlamaması nedeniyle oldukça ağır bir dille eleştiriler getirdi.

Finlandiya'daki Aalto Üniversitesinde düzenlenen sorun cevaplayayım tadındaki söyleşide öğrencilerle bir araya gelen Torvalds, Nvidia'yı şimdiye kadar münasebette bulundukları donanım üreticileri içerisinde en berbat firmalardan birisi olarak değerlendirirken, Linux tabanlı bir mobil işletim sistemi olan Android platformundan beslenmesine ve ARM tabanlı tabletlere yönelik geliştirdiği Tegra yongasetlerinden ciddi bir gelir elde etmesine karşın açık kaynağa destek vermemesi sebebiyle Nvidia'ya orta parmağını göstererek, 'Lalet olsun sana Nvidia' dedi.

Nvidia Optimus teknolojisi ile gelen dizüstülerden birisini kullanan öğrencilerden bir tanesinin, firmanın Optimus'a yönelik Linux kısıtlamalarından ötürü çektiği sıkıntıyı aktardığı ve Nvidia'nın bu ilgisizliği sebebiyle gerekli desteği ancak 3. parti girişimlerden birisi olan GitHub projesi sayesinde edinebildiğini söylemesinin akabinde yukarıdaki yorumu yapan Torvalds'ın, kameralar önünde bu eşine pek rastlanmayan ölçüde sert ve dobra tutumunun ertesinde Nvidia'dan nasıl bir açıklama geleceği büyük bir merak konusu.

Kaynak

eribol

Hiç dolandırmadan güzel hareket çekmiş, iyi yapmış :)

KemalALKIN

Alıntı YapNvidia'ya orta parmağını göstererek, 'Lalet olsun sana Nvidia' dedi.

Aman tanrım Linus! :D. Sürücü desteği Amd/Ati ye göre iyi olan bir kart firmasına bu biraz ağır gitmiş ama sebebinde haklı biraz terbiyesiz adammış.
www.tckemal.ist

Aaron

Çektiği hareketin fotoğrafı var ve paylaşmak istiyorum :)

arpia

Bilinmedik bir hareket değil, gereksiz. Yaptığı hareket te yeterince gereksiz.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: Aaron - 18 Haziran 2012 - 10:35:49

Özelden kaynaklar ile birlikte mesaj atabilir misiniz bana ? :).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Haziran 2012, 11:57:10

İşte olay : http://www.youtube.com/watch?v=19jUboon5gI&feature=player_embedded

http://www.pclabs.com.tr/2012/06/18/linus-torvalds-allah-cezani-versin-nvidia/

Bu arada direkt küfür etmiş adam çeviriler terbiyeli kalır :D.
İnşallah sürücü desteğini kesmez nvidia adam yüzünden :D.
www.tckemal.ist

Øguz

Linus Torvalds'ın ağzına ve eline sağlık. Nvidia yeteri kadar Linux kullanıcılarına önem vermiyor. Nvidia Optimus ekran kartları piyasaya çıkalı 1 yıldan fazla zaman geçti. Bu süre içerisinde  sorunsuz Linux sürücülerini çıkartmalıydı.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Aaron

Alıntı yapılan: KemalALKIN - 18 Haziran 2012 - 11:51:43
Alıntı yapılan: Aaron - 18 Haziran 2012 - 10:35:49

Özelden kaynaklar ile birlikte mesaj atabilir misiniz bana ? :).

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Haziran 2012, 11:57:10

İşte olay : http://www.youtube.com/watch?v=19jUboon5gI&feature=player_embedded

http://www.pclabs.com.tr/2012/06/18/linus-torvalds-allah-cezani-versin-nvidia/

Bu arada direkt küfür etmiş adam çeviriler terbiyeli kalır :D.

İnşallah sürücü desteğini kesmez nvidia adam yüzünden :D.

Gönderdim :)

KemalALKIN

Aaron

Teşekkür ederim. Size yazdıktan sonra buldum bir şeyler :D. Ama sizinki daha iyi hemde tam ekran :D.
www.tckemal.ist

NightBlue

superjax

Adam haklı beyler..Dağılın (incici ağzıyla) :)))

canosayan

videoları izlemedim fotoğrafa bakmadım.
zamanında burada "linux sinek dolu" dedi diye esip yağan, editörü e-posta yağmuruna tutan insanlar görmüştüm. çok daha basit şeyler için bloglara sitelere e-postalar atıldı.

ama demek ki neymiş. felsefede tozunu alıyormuş.

Chmod bizim işimiz.