xfce panel ses simgesi sorunu (çözümü)

Başlatan tosun, 13 Haziran 2012 - 22:13:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tosun

sudo apt-get install xfce4-mixer

terminale yukarıdaki kodu yazıyoruz.daha sonra panele sağ tıklayıp "yeni öğeler ekle" kısmını seçiyoruz ve ses simgesini seçiyoruz.
tam olmasada  ses için kısa yolumuz var.hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum... :P
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

if

@tosun, tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Sanırım Xubuntu kullanıyorsunuz. Xubuntu'da sesi kısmaya artırmaya yarayan bir simge/gösterge vs. yok mu?

alquirel

1910

Ben paneldeki ses simgesinden sesi azaltıp, artıramıyorum. Görsel olarak azalıp, arttığı görülüyor ama sese etki etmiyor. Multimedya tuşları ile denediğimde de, görsel olarak sağ üst köşede işliyor  yine aynı şekilde sese bir etkisi olmuyor.  O anda aktif olan oynatıcıdan ayarlayabiliyorum yalnızca. Forum içi aramalarımdan da bir sonuca ulaşamadım açıkcası. Bunun sebebi ne olabilir?
Konu içerik olarak tam anlamıyla benim sorunumla ilgili değil ama umarım sorun olmaz.

if

@1910, alsamixer komutunu verin. "Master" yazan sütun üzerindeyke aşağı yukarı ok tuşlarıyla sesi kısıp yükseltmeye çalışın. Bu şekilde istediğiniz oluyor mu?

1910

if

@1910, Xubuntu kullanmadığım için ne yapmanız gerektiğini tam olarak anlatamam ama siz bulabilirsiniz. Xubuntu'da ses yönetimi için kullanılan bir uygulama varsa bunu açın ve oradan ses çıkışı için analog olanın seçili olduğunu teyit edin. Analog seçili olmasına rağmen durum buysa diğer ayarları da değiştirip deneyin. Yine bir şey elde edemezseniz lspci
lsmod | grep snd
aplay -l
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
çıktılarını alayım.

1910

@if, ses çıkışlarında analog olanlar seçili.  İlgili kodların çıktıları şu şekilde
osman@osman-System-Product-Name:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82P965/G965 Memory Controller Hub (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82P965/G965 PCI Express Root Port (rev 02)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 02)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 02)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 02)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 02)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 02)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 4 (rev 02)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 5 (rev 02)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 02)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 02)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 02)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 02)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev f2)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HB/HR (ICH8/R) LPC Interface Controller (rev 02)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) 4 port SATA IDE Controller (rev 02)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 02)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) 2 port SATA IDE Controller (rev 02)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3600 Series
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV635 Audio device [Radeon HD 3600 Series]
02:00.0 SATA controller: JMicron Technology Corp. JMB362/JMB363 Serial ATA Controller (rev 02)
02:00.1 IDE interface: JMicron Technology Corp. JMB362/JMB363 Serial ATA Controller (rev 02)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 01)
05:02.0 Multimedia audio controller: Creative Labs [SB Live! Value] EMU10k1X

osman@osman-System-Product-Name:~$ lsmod | grep snd
snd_hda_codec_hdmi     31775  1
snd_hda_codec_analog    75395  1
snd_emu10k1x           19549  3
snd_ac97_codec        106082  1 snd_emu10k1x
ac97_bus               12642  1 snd_ac97_codec
snd_hda_intel          32765  5
snd_hda_codec         109562  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_analog,snd_hda_intel
snd_hwdep              13276  1 snd_hda_codec
snd_pcm                80845  5 snd_hda_codec_hdmi,snd_emu10k1x,snd_ac97_codec,snd_hda_intel,snd_hda_codec
snd_seq_midi           13132  0
snd_rawmidi            25424  2 snd_emu10k1x,snd_seq_midi
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
snd_seq                51567  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
snd_timer              28931  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device         14172  3 snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
snd                    62064  28 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_analog,snd_emu10k1x,snd_ac97_codec,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,snd_pcm,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
soundcore              14635  1 snd
snd_page_alloc         14115  3 snd_emu10k1x,snd_hda_intel,snd_pcm

osman@osman-System-Product-Name:~$ aplay -l
**** PLAYBACK Donanım Aygıtlarının Listesi ****
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 0: AD198x Analog [AD198x Analog]
  Altaygıtlar: 1/1
  Altaygıt #0: subdevice #0
kart 0: Intel [HDA Intel], aygıt 1: AD198x Digital [AD198x Digital]
kart 1: Live [Dell Sound Blaster Live!], aygıt 0: emu10k1x [EMU10K1X Front]
kart 1: Live [Dell Sound Blaster Live!], aygıt 1: emu10k1x [EMU10K1X Rear]
kart 1: Live [Dell Sound Blaster Live!], aygıt 2: emu10k1x [EMU10K1X Center/LFE]
kart 2: HDMI [HDA ATI HDMI], aygıt 3: HDMI 0 [HDMI 0]
osman@osman-System-Product-Name:~$

osman@osman-System-Product-Name:~$ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Analog Devices AD1988
osman@osman-System-Product-Name:~$

Yalnız, bi kaç gün önce  Xubuntu masasüstünü, Ubuntu 12.04'e kurmuştum. Daha sonra Xfce ve Xubuntu dışındaki diğer tüm masa üstlerini (Ubuntu, Ubuntu 2D, Gnome) kaldırdım. Diğer masaüstü iptalleri bu soruna sebep olmuşta olabilir. Bunu tam bilmiyorum. Ama mesela, ses simgesini tıklayınca açılan yerde ''sessiz'' veya ''sesi aç'' ile sesi tamamen kısıp, açababiliyyorken, sesi ileri geri oynattığımda etki etmiyor. Aslında çok büyük bi sorun değil ama müzik dinlerken, her seferinde oynatıcıyı açıp oradan sesi ayarlamak rahatsız edebiliyor.
Biraz daha araştırcam eğer olmazsa, sıfırdan bi Xubuntu kurmak sanırım bu küçük aksaklıkları ortadan kaldırmak için daha kolay bir çözüm olacak.

if

@1910, yani daha önceden çalışıyordu ses kısıp yükseltme, öyle mi?

sudo apt-get install -u --reinstall --simulate xubuntu-desktop ne diyor?

1910

@if, evet daha öncesinde fare yardımıyla, ses simgesini açıp, yine fare kullanarak sesi artırıp, azaltabiliyordum. 
Elektrik kesintileri nedeniyle cevap vermekte gecikebiliyorum.
Çıktı şu şekilde:
osman@osman-System-Product-Name:~$ sudo apt-get install -u --reinstall --simulate xubuntu-desktop
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Sıralanan paketler otomatik olarak kurulmuştu artık gerekli değiller:
  libimlib2
Kaldırmak için 'apt-get autoremove' komutunu kullanın
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Yeniden Kurulan: 1, Kaldırılacak: 0 ve Yükseltilmeyecek: 0.
Inst xubuntu-desktop [2.152+ppa2] (2.152+ppa2 Xfce 4.10 packages:12.04/precise [i386])
Conf xubuntu-desktop (2.152+ppa2 Xfce 4.10 packages:12.04/precise [i386])

if

Eksik bir paket görünmüyor. Xubuntu'yu PPA ile mi kurdunuz @1910?

1910

Depolardan
sudo apt-get install xubuntu-desktop
diyerek kurmuştum.

if

@1910, mv ~/.pulse ~/.pulse.bak komutunu verin; oturumu kapatıp yeniden açın. Değişen bir şey var mı?

1910

@if, komutu girdikten sonra hiç ses gelmiyor artık. Ayrıca komutu girmeden önce multimedya tuşları ile ses simgesindeki artış ve azalışının göründüğü kısım birbirine uyumlu çalışıyor fakat sesi etkilemiyordu. Kodu girdikten sonra, multimedya tuşlarına bastığımda sağ üst köşedeki görsel azalıp çoğalıyor ama ses simgesinde bulunan kısım hareket etmiyor.

if

1910

@if, gariptir düzeltmek için girdiğimiz
mv ~/.pulse.bak ~/.pulse
'dan sonra artık ses simgesinden sesi yönetebiliyorum.  :) Tek sıkıntı şimdi multimedya tuşlarında, onları da yeniden araştırarak hallederim sanırım.
İlgilendiğin için teşekkür ederim.

tosun

Alıntı yapılan: alquirel - 13 Haziran 2012 - 23:39:17
Olması lazım.

gösterge eklentisinde sadece mesaj ve ağ bağlantısı var

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Haziran 2012 - 20:28:07

Alıntı yapılan: if - 14 Haziran 2012 - 18:59:33
Düzeltelim: mv ~/.pulse.bak ~/.pulse

bu komutu verdiğimde "durumlandırılamadı böyle bir dizin yok " diyor
"İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı."

alquirel

Panel öğelerimin göründüğü kısımda ayraçtan sonra üç tane "Dizin Menüsü" görünüyor, ki bunlar panelimdeki en soldaki üç tane simgeye tekabül ediyor. Son dizin menüsünden sonra bir tane "Gösterge Eklentisi", bir tane de "Orage Panel Saati" görülüyor. Yani kısaca en soldaki üç "Dizin Menü"m ile en sağdaki "Panel Saati"m arasındaki her şey "Gösterge Eklentisi" sayesinde orada.

Şunu da belirtmemde fayda var. Bu görüntü Xubuntu kurulumuna ait değil, Ubuntu üzerine XFCE kurulumuna ait.

Ayrıca, o komutu siz niye verdiniz ki? O komut @1910 adlı kullanıcı içindi. Sizde işe yaramaması normal ;)

if

@1910, tahmin ettiğiniz gibi kurulum-kaldırım sırasında bir şeyler olmuş ama ben de kestiremiyorum.

tosun

Alıntı yapılan: alquirel - 14 Haziran 2012 - 20:33:51
Panel öğelerimin göründüğü kısımda ayraçtan sonra üç tane "Dizin Menüsü" görünüyor, ki bunlar panelimdeki en soldaki üç tane simgeye tekabül ediyor. Son dizin menüsünden sonra bir tane "Gösterge Eklentisi", bir tane de "Orage Panel Saati" görülüyor. Yani kısaca en soldaki üç "Dizin Menü"m ile en sağdaki "Panel Saati"m arasındaki her şey "Gösterge Eklentisi" sayesinde orada.

Şunu da belirtmemde fayda var. Bu görüntü Xubuntu kurulumuna ait değil, Ubuntu üzerine XFCE kurulumuna ait.

Ayrıca, o komutu siz niye verdiniz ki? O komut @1910 adlı kullanıcı içindi. Sizde işe yaramaması normal ;)
peki ben nasıl ses ayar simgesi ya da gmusicbrowser kısayolu ekleyebilirim??

alquirel

Şu paket kurulu mu?

sudo apt-get install xfce4-indicator-plugin

tosun

Alıntı yapılan: alquirel - 15 Haziran 2012 - 00:01:49
Şu paket kurulu mu?

sudo apt-get install xfce4-indicator-plugin

en yeni sürümde diyor
paneli sıfırlamam mümkün mü? panelde zarfın yanında çok kısıtlı bir alana tıklayınca ses ayarı ve gmusicbrowser (ses ayarları çıkıyor fakat ses  simgesi yok

if

@tosun, büyük ihtimal panelle ilgili ayarlar ev dizini altında gizli bir dosya olarak kaydediliyordur. Dosyanın adı değiştirilip, oturum kapatılıp tekrar açıldığında düzelip düzelmediği görülebilir. Dosyanın adı nedir bilemeyeceğim. ls -a ~/
ls -a ~/.config
çıktısından çıkarmaya çalışayım.

tosun

Alıntı yapılan: if - 15 Haziran 2012 - 23:37:43
@tosun, büyük ihtimal panelle ilgili ayarlar ev dizini altında gizli bir dosya olarak kaydediliyordur. Dosyanın adı değiştirilip, oturum kapatılıp tekrar açıldığında düzelip düzelmediği görülebilir. Dosyanın adı nedir bilemeyeceğim. ls -a ~/
ls -a ~/.config
çıktısından çıkarmaya çalışayım.

if

@tosun, çıktıları ekran görüntüsü içinde değil de buraya [code][/code] etiketi içerisinde aktarınız.

~/.config/xfce4 altında olabilir dediğim ayarlar.