Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Datron Notebook (Dizüstü) Bilgisayarlar

Başlatan Eren, 18 Nisan 2008 - 22:54:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Ubuntu ile uyumlu sorunsuz çalışan Datron markalı Notebook (Dizüstü) Bilgisayarların modellerini buraya yazabilirsiniz.

Ubuntu'ya özel olarak ürettiğiniz çözüm önerilerini de bu başlık altına yazabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

miyaw33

Datron tw7a kullanıyorum,tüm sürücüler sorunsuzca yüklendi,elle sürücü vs yüklenmeye gerek yok.

atomkarinca

Alıntı yapılan: miyaw33 - 12 Temmuz 2008 - 18:14:15
Datron tw7a kullanıyorum,tüm sürücüler sorunsuzca yüklendi,elle sürücü vs yüklenmeye gerek yok.

Ekran kartı sürücünü sitesinden mi yükledin yoksa Ubuntu'nun sürücü yükleme aracıyla mı? Bir de kablosuz modem için sürücü yükledin mi? Kusura bakma çok soru soruyorum ama ben de bu laptop'tan almayı düşünüyorum da :)

egitimist

Ben de 3 yıl önce aldığım Datron KN1 laptop kullanıyorum. lspci çıktısı aşağıda. Hiç bir sürücü yüklemeden kızılötesi ve cardreader dahil tüm donanımlar çalışıyor. Windowsta ise hepsini tek tek yüklemek zorundaydım. Kullandığım kernel için hazırlanmış backport modülünü de yükledikten sonra 7.04, 7.10 ve 8.10 da olmayan sadece 8.04 e özgü WPA sorununu da çözdüm. Yaklaşık bir haftadır WPA wireless şifrelemesini kullanıyorum.

-İntel P4 1733 mhz işlemci 2 MB cache
-80 GB fijitsu sata harddisk 5400 rpm (3 yıldır yarısı linux olmak üzere en az 200 kere kurulum yapmışımdır hiç bad sector yok.)
-2*1024 Mb 533 mhz RAM
-Dahili mikrofon
-2*1 watt hoparlor (Şu ana kadar daha iyi ses çıkaran bir laptopla karşılaşmadım.)
-4*usb 2.0
-svideo ve ****** video çıkışı
-1*1 mini usb (video kameralar, motorola-nokia ve dijital foto makineleri için olmazsa olmazlardan)
-8 hücreli pil (maalesef pil geçen yıl öldü, ilk iki sene tüm tanıdıklarımın laptoplarından 1-2 saat daha dayanıklıydı.)
-kaliteli, parlak olmayan bir lcd panel (3 yıldır günde 10 saatin üzerinde çalışmasına rağmen hiç ölü pixel yok.)
-Satın alırken linux (mandriva) yüklü seçenekleri de var. Ben linuxlu olarak almıştım. (Allah izin verirse seneye yeni bir Datron'a terfi etmeyi düşünüyorum.)

Tavsiye ederim. Çünkü montajı Mecidiyeköy İş Merkezinin zemin katındaki ufotek şirketinde yapılıyor. Teknik destekleri de güzel. Türk malı sayılır:)

egitimist@egitimist-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 2 (rev 04)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 3 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) IDE Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
06:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
06:04.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG Network Connection (rev 05)
06:09.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx21/x515 Cardbus Controller
06:09.2 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
06:09.3 Mass storage controller: Texas Instruments PCIxx21 Integrated FlashMedia Controller
egitimist@egitimist-laptop:~$

miyaw33

wireless driver falan otomatık yuklendi,hatta wpa kullanıyordum modemde(sürücü falan yüklemedim,ubuntu yüklendiğinde hazırdı internet bağlantım,airties rt 211 var evde) o biile sorun cıkarmadı.ekran kartıda herhangi bir sorun cıkarmadı.kısıtlanmıs suruculerden dırek yukledi.Bu kadar basit yüklenebilecegını bilsem çok daha erken kurardım.Birde dikkatimi çekti bluetooth ubuntuda çok daha başarılı,yüksek çözünürlüklü videoları izliyorum ve xp de takılabilen videolar ubuntuda sorunsuz.

atomkarinca

sovayolu

arkadaşlar şirket bana datron tw7 verdi ve ubuntu ile çok sorun çıkartıyor. örneğin ben wireless kartını tanıtamadım. hatta bunun wireless kartı kara listede çünkü pci değil usb bağlanmış. ethernet kartıda arıza çıkartıyor.

tasy

Alıntı yapılan: sovayolu - 29 Temmuz 2008 - 21:17:27
arkadaşlar şirket bana datron tw7 verdi ve ubuntu ile çok sorun çıkartıyor. örneğin ben wireless kartını tanıtamadım. hatta bunun wireless kartı kara listede çünkü pci değil usb bağlanmış. ethernet kartıda arıza çıkartıyor.

bendede twm serisi var. wireless hariç hiçbir donanımda sorun çıkarmadı... wireless qcom 18e8:6217 muhtemelen sovayolununda öyledir... 2 senedir yükleyemedim wirelessi canıma tak etti gittim asustan usb wireless aldım... kapsama alanı qcom gidi değil ama idare eder elden bişey gelmez :)

4toom.s

@miyaw33...
dostum afedersin, ses kartini 2 günde ancak aktif hale getirebildim. Buna tamam.
Ama ekran kartinin çözünürlüğü 1024-768 üzerine çıkmıyor.
tw7a mukemmel.
Ubuntu mükemmel ötesi - doğa üstü - muazzam...
Ama ekran karti cozunurlugu ile ilgili benden kaynaklansa gerek nasil daha yukseltebilirim?
-lütfen mail adresi yoluyla bilgi istemeyiniz-
sana zahmet bilgi verebilir misin?
NOT .... MAIL ADRESIMI VERMEK ZORUNDA KALDIM... AFEDERSINIZ :)

*Lütfen Türkçe kullanımına dikkat edin. Ve sorunlarınızı önce forumda araştırıp, çözüm bulamazsanız daha sonra ayrı başlık açarak çözmeye çalışın.

kornkids

arkadaslar bende datron pl5c var tüm sürücüleri otomatik tanıdı hatta wireless i bile.herkese tavsiyem ubuntu süperrrr.emegi gecen herkese tesekkur ederim

Monarch

Datron TW3 modelinde ubuntu kurulumunda ve driver larla ilgili sorun çıkmadı.

Osman Üngür

Datron Aero KN1 (KNA) üzerinde kusursuz çalışmaktadır. (8.04 - 9.04)

tasy

Alıntı yapılan: tasy - 21 Eylül 2008 - 00:58:38
Alıntı yapılan: sovayolu - 29 Temmuz 2008 - 21:17:27

bendede twm serisi var. wireless hariç hiçbir donanımda sorun çıkarmadı... wireless qcom 18e8:6217 muhtemelen sovayolununda öyledir... 2 senedir yükleyemedim wirelessi canıma tak etti gittim asustan usb wireless aldım... kapsama alanı qcom gidi değil ama idare eder elden bişey gelmez :)

Bu sorun çözüldü bilginize :)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9334.0.html

dosto

bende datron tw7a kullanıyorum önce ubuntu 8.10 u wubi ile kurmuştım sadece wireless ı ve ekran kartını tanımamıştı ekran kartı nvidia olduğu için sonradan kurmak gerekiyo wireless ı da forumdaki arkadaşların yardımıyla bir paket indirip tanıtmıştım, zaten hemen sonra 9.04 çıktı onu normal kurdum ekran kartı ve yazılımsal modemi otomatik olarak tanımadı ama onları da sonradan ubuntunun tavsiye ettiği sürücüleri kurunca hiçbir problem kalmıyo.