Açılış hızı hakkında

Başlatan Vafla, 13 Haziran 2012 - 17:07:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vafla

Arkadaşlar youtubeda bir videoya rastladım 3 saniye gibi bir sürede masaüstüne erişiyor bilgisayar.Biraz araştırınca çekirdek derlemesiyle gereksiz donanımları çekirdekten çıkararak hızda artış, sürede azalma sağlayabilindiğini öğrendim.Archlinux üstünde kernel çekirdek derlemek karışık mıdır?Daha önce hiç yapmadım işin içinden çıkabilir miyim? Yeterli kaynak var mıdır?
Teşekkürler.
http://www.youtube.com/watch?v=CWFy1RWSUts

matrax_41

3 saniyede önyüklemenin tamamlanabilmesi için ssd kullanmak gerekiyor. Klasik harddisklerle 3 saniyede önyükleme mümkün değil.

if

@Vafla, ArchWiki'ye baktınız mı?

Vafla

@matrax_41 o kadar uçuk bir şey zaten sağlayamam hocam, grub ekranından sonra 15sn civarı bir sürede açılıyor makinem.
@if bakmaz olur muyum hiç?Baktım fakat ingilizcem o kadar ileri seviye değil malesef.Zamanında archlinuxtan sonra gentoo kurulumu yapmıştım adım adım anlatılanlarla orda bi çekirdek derleme olayı vardı 4-5 saat uğraşmıştım tekrar tekrar kurulum başlatmıştım.Sonunda terminal ekranına ulaştım fakat bir daha yapabilir miyim? Bilmiyorum :-\ Archlinux Türkçe destek sitesinin wiki sayfasında adım adım bir anlatım buldum.Fakat bu kadar basit bir olay olduğunu düşünmüyorum.Çekirdeğin elle derlenmesinin, performans arttıracak şekilde gereksiz modüllerden arındırılmasının bu kadar kolay olmadığı hakkında çok yorum okudum.
Not:İlk mesajımda ki imla hatalarımdan dolayı özür dilerim.Dalgınlığıma gelmiş.

if

@Vafla, hem düşündüğünüz hem de okuduğunuz gibi sadece donanımınıza özel bir çekirdek elde etmek ve o çekirdeğin yazılımla iyi geçinmesini sağlamak çok zor. Donanımınızı çok iyi bilmeniz gerek. Çekirdekteki ayarların ne işe yaradığınız çok iyi bilmek gerek. Bunun içinde İngilizce şart vs. Linux Torvalds'ın Linux'u yapması gibi bir şey benzetirsek:) Arch Türkiye wikisindeki adımlarla bir kez deneyin, görün.

Bu kadar uğraşa bence değmez. Kolay yollarla da açılış süresi azaltılabilinir. 15 saniyelik açılış süresi çok iyi:)

heartsmagic

@Vafla, @if'e katılıyorum. 15 saniye gayet güzel. Çekirdek derlemeyle o süre azaltılmaz, yanlış biliniyor bu. Çekirdek zaten "modüler" bir yapıda, sende olmayan donanımın desteği açılış süresini falan ilgilendirmiyor kısacası. Ayrıca verdiğin bağlantıyı ve devamını inceledin mi sen? Orada özel bir donanımlardan, gömülü sistemden ve yeni bir uygulayımbilimden (tekonoloji) bahsedilmekte:
http://www.linuxfordevices.com/c/a/News/Linux-boots-in-297-seconds/
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Vafla

@if açıklama için teşekkür ederim.
@heartsmagic Yanlış yorumlar okumuşum demek ki.Videodaki bağlantıyı okumadım, aslında tam olarak o video değil benim istediğim üç saniye çok abartı bir süre.Daha önce 2 aynı model notebook üstünde görmüştüm benzer bir video.Ubuntu sistemli notebooklardan biri, diğerinden 5-6 saniye daha erken masaüstüne ulaşıyordu.O videoyu izlediğim bölümde elle derlenen çekirdekle, varsayılan çekirdek arasında çekirdek tarzında bir etiketlenme vardı.Demek ki yanlış biliniyormuş. Tekrar teşekkürler bilgiler için.

if

@Vafla, öntanımlı gelen diyelim 35 MB olsun. Bu çekirdeğin altında girip üstünden çıktınız ve bunu 25 MB'a indirdiniz. Çekirdek yüklebirken 10 MB'lık veri az yüklenecektir ki bunun kazandıracağı hız çok azdır. Tabi tam tersi de olabilir, 35 MB'ı 50 MB'a da çıkarabilirsiniz farkında olmadan:)