Gtk+ Tabanlı Adam Asmaca Oyunu (Yeni)

Başlatan 1DOST, 15 Eylül 2008 - 01:25:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1DOST

Gtk+ ve C dili kullanarak geliştirdiğim adam asmaca oyunu artık belirli bir düzeye geldiği için sizlerle paylaşmak istedim. Hata bulursanız bana bildirmekten çekinmeyin. Oyun ile ilgili ekran görüntüleri ==>

Oyun 100 civarı ingilizce hayvan ve sebzze/meyve isimlerini içermektedir. Bu katagorilerin dışında birkaç tane daha kelime içermektedir.

Kullanıcı ekleme/düzenleme/silme ekranı

Oyun seçenekleri

Oyun ekranı

Kelime ekleme ekranı

Kelime Düzenleme/silme ekranı

Kullanicilara göre rekor puanların listelendigi ekran

About dialog

Linux için sadece deb paketi yaptım. Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bunu rpm ve pisi ile tamamlayabiliriz:)

Deb paketi adresi==> http://www.dosya.tc/hangman-1.0.deb.zip.html

Yeri değil ama windows için de kurulum mevcut==>
Gtk+ Runtime Dosyaları ile beraber olan exe==>  http://www.dosya.tc/Hangman_GTK.exe.html

Gtk+ Runtime Dosyaları olmayan exe==> http://www.dosya.tc/Hangman.exe.html

Hangman oyununun kaynak kodu ==> http://www.dosya.tc/hangman_source.zip.html

ihtiyar said

Güzel bir çalışmaya benziyor. Çocukluğumun oyunu. :) Program bilgim yoktur, o yönden eleştiremem ama elinize sağlık. :)

munirekinci

1DOST

munirekinci

Program çalışıyor kullanıcı ekleme formu karşıma çıkıyor kullanıcı oluşturuyorum ancak oyunu başlatırken kapanıveriyor. Yanlış bir şey mi yapıyorum acaba?

[munirekinci@ArchLinux games]$ pwd
/usr/games
[munirekinci@ArchLinux games]$ ls
hangman

[munirekinci@ArchLinux games]$ cd /usr/lib/games/hangman/
[munirekinci@ArchLinux hangman]$ ls
dosyalar  hangman  hangman_  hangman_.c  headers  Makefile  Readme
[munirekinci@ArchLinux hangman]$ ./hangman

(hangman_:3024): Gtk-WARNING **: Error loading icon from file './picture/window_logo.png':
Failed to open file './picture/window_logo.png': No such file or directory
>>Number.txt can't can't open for game_screen_builder...

[munirekinci@ArchLinux hangman]$ ./hangman_

(hangman_:3025): Gtk-WARNING **: Error loading icon from file './picture/window_logo.png':
Failed to open file './picture/window_logo.png': No such file or directory
sh: -c: line 0: syntax error near unexpected token `null'
sh: -c: line 0: `mkdir (null)/.hangman'
sh: -c: line 0: `mkdir (null)/.hangman/users'
sh: -c: line 0: `mkdir (null)/.hangman/wordlist'

eldirr

Oyunun resim dosyalarını bulamıyor gibi görünüyor. Ya programdan yollarını değiştirmek lazım, ya da resimleri bulup hali hazırdaki yolların gösterdiği klasörlere atmak lazım.

1DOST

Arkadaşım bu hataları nasıl alıyorsunuz ? Benim hazırladığım deb paketini kurarak mı aldınız? Source code paketini indirip kurmuş gibi görünüyorsun. O halde yanlış kurmuşsun. Yada ben source koddan kurulumu yanlış anlattım :(

atomkarinca

Elinize sağlık, deb paketi sorunsuz kuruldu ve biraz oynayıp lost olmayı becerdim. :) Fakat bir şey dikkatimi çekti hangman paket olarak  bsdgames içinde işaret ediliyor. Sisteme bsdgames kurulduğunda sorun olabilir. Sanıyorum sizin hangman'ın adının değişmesinde fayda var.

1DOST

Alıntı yapılan: tanzer - 15 Eylül 2008 - 22:04:40
Elinize sağlık, deb paketi sorunsuz kuruldu ve biraz oynayıp lost olmayı becerdim. :) Fakat bir şey dikkatimi çekti hangman paket olarak  bsdgames içinde işaret ediliyor. Sisteme bsdgames kurulduğunda sorun olabilir. Sanıyorum sizin hangman'ın adının değişmesinde fayda var.

Anladım arkadaşım . Bunu düşünmedim. Hali hazırda farklı hangman oyunları var demekki. Peki o halde bir sonraki sürümde adını değiştirelim :P

erginemr

Ben de denedim ve çok beğendim. Elinize sağlık. Özellikle çözülen bitkilerin resimlerini gösterme fikri güzel olmuş. Bir sonraki versiyonu sabırsızlıkla bekliyorum.

(Not: Bir de khangman var.)

munirekinci

Alıntı yapılan: 1DOST - 15 Eylül 2008 - 21:39:22
Arkadaşım bu hataları nasıl alıyorsunuz ? Benim hazırladığım deb paketini kurarak mı aldınız? Source code paketini indirip kurmuş gibi görünüyorsun. O halde yanlış kurmuşsun. * ya da ben source koddan kurulumu yanlış anlattım :(

Kaynak kodunu derledim ve readme dosyasında anlatıldığı gibi dosyaları gerekli yerlere kopyaladım. ls çıktılarını o yüzden verdim.

atomkarinca

1DOST

Alıntı yapılan: munirekinci - 15 Eylül 2008 - 23:10:59
Arkadaşım bu hataları nasıl alıyorsunuz ? Benim hazırladığım deb paketini kurarak mı aldınız? Source code paketini indirip kurmuş gibi görünüyorsun. O halde yanlış kurmuşsun. * ya da ben source koddan kurulumu yanlış anlattım :(

Kaynak kodunu derledim ve readme dosyasında anlatıldığı gibi dosyaları gerekli yerlere kopyaladım. ls çıktılarını o yüzden verdim.

Arkadaşım şimdi ls çıktılarını daha ayrıntılı bir şekilde inceledim.
/usr/games klasörü altına hangman dosyasını yerleştirmişsin bu doğru. Çünkü bu dosyanın içerisinde

#!/bin/sh -e
PROGDIR=/usr/lib/games/hangman
export LD_LIBRARY_PATH=$PROGDIR
export HOMEPATH=$HOME
cd $PROGDIR
./hangman_

ifadeleri yazıyor. Kısaca şöyle anlatabilirim PROGDIR var ile gösterdiğimiz yer yani /usr/lib/games/hangman klasöründen fotoları yukle diyor oyunun kendisine. Bu dosyayı oraya o yüzden koydum. Oyun için gerekli dosya yollarını gösteriyor.

Bu kısmıda yanlış bir şekilde yapmışsın :S Hangman_.c , Makefile,Readme dosyaları ile headers klasörünü kopyalamana gerek yoktu. Ve dosyalar klasörünün içerisini direk buraya koyacaktın . Üstelik direk buradan hangman_ programını çalıştırırsan hata verir. /usr/games klasöründeki hangman dosyası aracılığı ile çalıştırman gerekiyor. Yani en kolayı alt+F2 yapıp hangman yazmak.

Yada en kolayı deb paketini kurmak.Deb paketi oluşturulurken gnome menusune kısayol yapmayı bilmiyorum. Birde alt+F2ye basıp hangman yazınca yanda resim görünmesini nasıl ayarlayacam onu da bilmiyorum. Bilen arkadaşlar varsa söylerse sevinirim.

erginemr

1DOST,

@munirekinci, Deb paketini kuramaz; zira Arch Linux kullanıyor. Bu yüzden, kaynak koddan derlemek zorunda. Ama Arch için AUR paketi yaparsanız başka.  ;)

1DOST

Hmm bunu bilmiyordum. Fakat ben daha rpm hatta pisi paketi yapmayı bile bilmiyorum :) Zaten deb paketini de bi wizard kullanarak yaptım. debpackagemaker diye birşey. Oyun için paket ismi önerirseniz onu kullanarak deb paketi yapayım. Böylece dediğiniz olası paket çakışmasını önlemiş oluruz. Eğer sizlerden pisi rpm veya dediğiniz arch linux paket sistemine uygun paket yapabilecek arkadaş varsa çok memnun olurum.

munirekinci

Alıntı yapılan: 1DOST - 16 Eylül 2008 - 17:47:18
Alıntı yapılan: munirekinci - 15 Eylül 2008 - 23:10:59

Arkadaşım şimdi ls çıktılarını daha ayrıntılı bir şekilde inceledim.
/usr/games klasörü altına hangman dosyasını yerleştirmişsin bu doğru. Çünkü bu dosyanın içerisinde

#!/bin/sh -e
PROGDIR=/usr/lib/games/hangman
export LD_LIBRARY_PATH=$PROGDIR
export HOMEPATH=$HOME
cd $PROGDIR
./hangman_

ifadeleri yazıyor. Kısaca şöyle anlatabilirim PROGDIR var ile gösterdiğimiz yer yani /usr/lib/games/hangman klasöründen fotoları yukle diyor oyunun kendisine. Bu dosyayı oraya o yüzden koydum. Oyun için gerekli dosya yollarını gösteriyor.

Bu kısmıda yanlış bir şekilde yapmışsın :S Hangman_.c , Makefile,Readme dosyaları ile headers klasörünü kopyalamana gerek yoktu. Ve dosyalar klasörünün içerisini direk buraya koyacaktın . Üstelik direk buradan hangman_ programını çalıştırırsan hata verir. /usr/games klasöründeki hangman dosyası aracılığı ile çalıştırman gerekiyor. Yani en kolayı alt+F2 yapıp hangman yazmak.

* ya da en kolayı deb paketini kurmak.Deb paketi oluşturulurken gnome menusune kısayol yapmayı bilmiyorum. Birde alt+F2ye basıp hangman yazınca yanda resim görünmesini nasıl ayarlayacam onu da bilmiyorum. Bilen arkadaşlar varsa söylerse sevinirim.

Bahsettiğin şekilde dosyaları gerekli yerlere koyunca sağlıklı biçimde açıldı. Oyunu çok beğendim ellerinize sağlık ve tebrikler.

maxspacemax

Elleriniza sağlık.
Standart C dilini kullanarak mı yazdınız?

1DOST

Evet C dili . Ama standarttan kastınız nedir anlamadım . Ama yani gcc ile normal şekilde derledim. Windowsta da tek bi fonksiyon hariç aynı kodlar derleniyor.

cedin

benim de oyunlar menüsünde hangman bulunmuyor usr/games den çalıştırıyorum. uygulamalardaki oyunlar kısmına eklemek mümkünmü?

bu arada oyun gayet güzelmiş, teşekürler

1DOST

Alıntı yapılan: cedin - 24 Eylül 2008 - 21:38:44
benim de oyunlar menüsünde hangman bulunmuyor usr/games den çalıştırıyorum. uygulamalardaki oyunlar kısmına eklemek mümkünmü?

bu arada oyun gayet güzelmiş, teşekürler

Paket oluştururken kısayolları nasıl yapacağımı bilmediğim için gnome menüsüne ve masaüstüne kısayol eklemeyi yapamadım :S Fakat her seferinde usr/games e girmenize girmenize gerek yok;)   alt+F2 tuşlarına aynı anada basında komut çalıştırma penceresi açılacaktır. Ve de hangman yazıp çalıştırabilirsiniz. En kolayı masaüstüne kendiniz bir kısayol oluşturabilirsiniz. Kolay gelsin iyi eğlenceler.