[Çözüldü]Windowsun diske kurulamama sorunu.

Başlatan Şakir, 08 Haziran 2012 - 01:28:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şakir

Merhaba arkadaşlar,

Değişik bir sorun ile karşı karşıyayım. İnternette sonuç bulamadım. Windows işi ile çok ilgilenen bir foruma sordum işe yarar bir sonuç elde edemedim. Belki siz yardımcı olabilirsiniz.

Salı gününe kadar bilgisayarımda sadece Ubuntu yüklüydü. Windows işlerimi başka bilgisayarlarda yapıyordum. Pazartesi bir şirkette C# yazılımcı olarak işe başladım. Bilgisayarıma mecburen Windows kurmak zorunda kaldım. Bu nedenle Ubuntuyu tamamen silmek zorunda kaldım.

Hikaye kısmı;
Tamamen silmek zorunda kalmamın nedeni; HDD yi 48-2-430-20 gb olmak üzere 4 parçaya bölmüştüm. İlk kısım Ubuntunun sistemi, ikincisi swap, üçüncü kısım EXT4 formatlı yedek diskim, son bölüm de yine EXT4 formatlı öylesine sonra *bir şeyler kurarım diye ayırdığım kısımdı. Windowsu 20 gb lık kısıma kurmak istedim. Hata ile karşılaştığım için mecburen ve acilen linuxu silmek zorunda kaldım.

Sorunum;
Windows kurulum sırasında 20 gb lık kısımı seçip kurmaya çalıştığımda "Windows bu kısıma kurulamaz" dan başka bir hata mesajı almadım. Herhangi bir problem olmamasına rağmen kurulum gerçekleşmedi. Diski sildim denedim olmadı. Ntfs ve fat32 denedim yine olmadı. Hiçbir sonuç elde edemeyince mecburen Ubuntuyu sildim. Şu anda 100 mb - 48-2-430-20 olmak üzere 5 kısımdan oluşuyor diskim. 20 gb lık yeri ntfs olarak biçimlendirdim ve yeden olarak kullanıyorum. 400 gb lık kısım tam dolu olduğu için biçimlendirmedim. Veri kaybına gerek yok bir şekilde linuxa geri döneceğim zaten.

Aradığım çözüm;
20 gb lık kısıma windows kurmam için ne yapabilirim ? Konu birazcık acil. 400 gb lık kısımı ext2explore programı ile açabiliyorum ama o da sadece okumaya yetiyor. Yazma iznim olmadığı için sıkıntı çekiyorum. Ubuntuyu kesinlikle kurmam lazım.

Bilgilendirme;
Daha önce *bilgisayar de Mac,Linux,Windows+Yedek kısım şeklinde 3 sistemi kullanıyordum. Windowsun hiç kurulamama gibi bir derdi yok. Kurmaya çalıştığım diskte de hata yok. DVD pek kullanmadığım için bugüne kadar ağırlıklı olarak USB disk ile kurulum yaptım. Elimdeki diski de iso kalıbını da daha önceden kullandım, kurdum.
Web Developer (PHP + (HTML + CSS + JQUERY))

http://www.sakirmehmetoglu.com.tr/hakkimda

cagriemer

Diskte bes bolum varsa mutlaka birden fazla bolum mantiksaldir. Bildigim kadariyla Windows'u mantiksal bolumlere kuramazsiniz. Illa birincil bolum olmasi gerekiyor.

kozanibo

bu kısma kurulamaz hata kısmında neden kurulamadığına dair bir ibare olması gerekir. neden kurulamıyor ? yer sorunu ise 20 gb dan daha büyük bir yere kurmayı dene. swap kısmını, 20 gblık kısmı, gerekirse ubuntunun kısmını windows kurulumu yaptığın yerden sil ve bölümleme oluştur. windowsu tekrar kurarken 100 mb lık kısmı da sil...

kurulumu tekrar dene çok yüksek ihtimal kurulum yapabilirsin. istersen, yine windowsu kurup bölümleme yapacağın yerden 10 gb lık ubuntu için yer ayır. swap olmasına gerek yok. swap ram yetmediği yerde devreye girer. böylece önce windowsu kurarsan sonra ubuntu kurarsan her iki sistem de hdd de bulunur ve istediğini kullanırsın. yalnız 400 gb lık kısma win üzerinden erişemezsin,   :'(

decent

Sistemi Ubuntu ile başlatıp çıktıları aktarırsan daha da netleşir:

sudo blkid
sudo fdisk -l

Şakir

Alıntı yapılan: cagriemer - 08 Haziran 2012 - 01:46:33
Diskte bes bolum varsa mutlaka birden fazla bolum mantiksaldir. Bildigim kadariyla Windows'u mantiksal bolumlere kuramazsiniz. Illa birincil bolum olmasi gerekiyor.

İlk aşamada 4 kısım vardı ve 20 gb lık kısım da birincil diskti. Windowsun birincil disk takıntısı konusunda bilgim var.

Alıntı yapılan: ibokozan - 08 Haziran 2012 - 01:48:19
bu kısma kurulamaz hata kısmında neden kurulamadığına dair bir ibare olması gerekir. neden kurulamıyor ? yer sorunu ise 20 gb dan daha büyük bir yere kurmayı dene. swap kısmını, 20 gblık kısmı, gerekirse ubuntunun kısmını windows kurulumu yaptığın yerden sil ve bölümleme oluştur. windowsu tekrar kurarken 100 mb lık kısmı da sil...

kurulumu tekrar dene çok yüksek ihtimal kurulum yapabilirsin. istersen, yine windowsu kurup bölümleme yapacağın yerden 10 gb lık ubuntu için yer ayır. swap olmasına gerek yok. swap ram yetmediği yerde devreye girer. böylece önce windowsu kurarsan sonra ubuntu kurarsan her iki sistem de hdd de bulunur ve istediğini kullanırsın. yalnız 400 gb lık kısma win üzerinden erişemezsin,   :'(

Windows 7 için 20 gb fazla bile. Boyuttan kaynaklı bir sorun olacağını sanmıyorum. Bölümleri silip tekrar oluşturmamda bir sakınca yok ama zaten onu 48 gb lık kısıma kurarken bir bakayım olacakmı deyip yaptım olmadı.

Bir diskte 4 den fazla birincil alan olamaz. Bende zaten toplam 4 bölüm olacak. Yani bir sıkıntı olmaması lazım. Ekteki resmi inceleyiniz. Oradaki kırmızı ile işaretlediğim kısım windows kurmadan önce tek parçaydı. Ben yine orayı tek parça yapıp linux kurma fikrindeyim. Son kısıma da windows kurmak istiyorum ama dediğim gibi kurulamazdan başka hata almıyorum.

@decent çıktıyı bugün veremem. Size cevabı yarın veririm. Dos ortamında aynı sonucu alabileceğimiz bir yöntem varsa deneyebilirim. Amacınız sdX1 gibi numarasını öğrenmek ise son kısmın 6 diye hatırlıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gecegezen

Windows diskteki 4. bölümü uzaltımış olarak ayarlıyor ve sizinde bildiğiniz gibi uzatılmış bölüme windows kurulmuyor. Ben söyle açtım bu sorunu. Sizin kırmızı ile işaretlediğiniz yeri uzatılmış bölüm olusturdum ve son bölümü bu sayede birincil olarak atayabildim gparted ile yaptım bunlar tabi. Linux yani ubuntu uzatılmış bölümlere burun kıvırmıyor :)
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

Şakir

Alıntı yapılan: gecegezen - 08 Haziran 2012 - 02:16:15
Windows diskteki 4. bölümü uzaltımış olarak ayarlıyor ve sizinde bildiğiniz gibi uzatılmış bölüme windows kurulmuyor. Ben söyle açtım bu sorunu. Sizin kırmızı ile işaretlediğiniz yeri uzatılmış bölüm olusturdum ve son bölümü bu sayede birincil olarak atayabildim gparted ile yaptım bunlar tabi.
Peki anladım demek istediğinizi. Yarın gün içerisinde yapıp sonucu bildiririm. Programı bulup uğraşana kadar sabah olur. 8 de iş başı yapmak lazım :)

decent

Peki, 20 GB yani resimde D:\ olarak gösterilen bölüme Ubuntu yüklemek çözüm olmuyor mu ?

Şakir

@decent öylesini denemedim çünkü Windows kullanmayı istemediğimden tamamen linux kullanıyordum. Zaten o kısımı da Mac in yeni sürümünü denemek için saklıyordum diyebilirim. Belki de başka bir sistem bulursam diye. Şimdi benim kullandığım windows kısmında 20 gb dan fazla yere ihtiyacım yok. Sadece Visual Studio var ve projeyi derliyorum. Linuxu ise günlük hayatımda kullanıyorum. Windows kurmadan önce remastersys ile bir yedek aldım. Sadece sistemi seçmeme rağmen 13 gb lık bir yedek çıktı. Gerçi onu da yedekleyemeden kuruluma başlamak zorunda kaldım. Elimde olsaydı aynı sistemimi tekrar kurmak isterdim. 20 gb linuxum için imkansız yeterli olmaz :)

decent

O halde Windows' u sadece gerektiğinde kullanmak istiyorum diyorsan, VirtualBox üzerinden çalıştırmayı öneririm. 15 GB bir alan XP için fazlası ile yeterli olur.

Mitsukuni

Ubuntu'ya ayrılan bölümü silmeseydiniz takas alanını silip tekrar denemenizi rica ederdim. Galiba sorun şu: Windows 7 kurulmak için iki birincil bölüme ihtiyaç duyuyor. Sizde de toplam Ubuntu-takas-yedek şeklinde 3 bölüm kullanımda olduğu için Windows kurulmaya başlandığında iki bölüm açtığı için bölüm sayısı beşe çıkıyor ve haliyle birini birincil bölüm yapamıyor. @gecegezen bunu demeye çalışmış sanırım. :)

İşin ilginç yanı takas alanı birincil olarak görünmüyordu diye hatırlıyorum, yani sorun çıkarmaması lazım gibi. Madem Ubuntu'yu sildiniz, Ubuntu'ya ayrılan bölümü Windows kurulumu esnasında silip tekrar ayırın ama bölümü kullanma şeklinde ayırın. O şekilde olur gibi duruyor. Yine de en iyisi çıktıları beklemek olacak. :)

Şakir

Alıntı yapılan: decent - 08 Haziran 2012 - 02:32:30
O halde Windows' u sadece gerektiğinde kullanmak istiyorum diyorsan, VirtualBox üzerinden çalıştırmayı öneririm. 15 GB bir alan XP için fazlası ile yeterli olur.

Kurulumdan önce ilk sanalda denedim zaten ama onda da nedendir bilmem Visual Studio nun kendisi hariç eklentileri kuruldu sadece. Kendisini kuramadım hiç. Bendeki programda da başkasından aldığım programda da kurulmadı. Şimdi aynı disk ile windows içinde bir sanal disk daha oluşturup ona herşeyi kurdum. İki sistemi kuramazsam sanalda devam etme niyetim var. Ama öncelikli hedefim windowsu kurabilmek.

Alıntı yapılan: Mitsukuni - 08 Haziran 2012 - 05:53:15
Ubuntu'ya ayrılan bölümü silmeseydiniz takas alanını silip tekrar denemenizi rica ederdim. Galiba sorun şu: Windows 7 kurulmak için iki birincil bölüme ihtiyaç duyuyor. Sizde de toplam Ubuntu-takas-yedek şeklinde 3 bölüm kullanımda olduğu için Windows kurulmaya başlandığında iki bölüm açtığı için bölüm sayısı beşe çıkıyor ve haliyle birini birincil bölüm yapamıyor. @gecegezen bunu demeye çalışmış sanırım. :)

Windows kurarken eğer kurduğumuz diski ntfs formatında önceden biçimlendirdiysek ve boşta gözüken bir alan yoksa 100 mb lık kısmı oluşturamıyor. Yukarıda da dediğim gibi yedek,mac,linux ve windows u kurarken aynı sorunla karşılaşmıştım ve sorunu bu yöntemle çözmüştüm. Önceden tüm diskleri formatlarıyla beraber hazırlayıp sonra sadece sistem kurunca bölümleme işini atlamak zorunda kalıyor ve mbr kısmını da kendisiyle beraber kuruyor :)

Sanırım bendeki soruna şu açıyla bakmak lazım. Neden son bölüme kurmaya izin vermiyor da ilk bölüme kurmaya izin veriyor ? Şöyle de düşünseniz olur. Eğer 5 bölümle ilgili bir sıkıntı yoksa şu anki haliyle çalışıyorsa sistem (ki çok güzel çalışıyor) ilk kısımda böldüğü gibi son kısımda da bölüp aynı kurulumu yapabilirdi windows. Bu ilk-son sorununa odaklanmak gerktiğini düşünüyorum. Şu anda bir projeyle ilgilendiğim  için kurulumu deneyemedim daha ama öğleye doğru boş zamanda tekrar bir kurulum deneyeceğim.

Şakir

Arkadaşlar konuya ilginiz için teşekkür ederim. Sorunu çözdüm. Aynı sorun başınıza gelirse aşağıdaki adımları izleyiniz.

Varsa linux ortamında yoksa da lice cd olarak GParted programını açın. Kurulum yapmak isteidğiniz diski silin. Birincil olarak baştan oluşturun. Kuruluma başlayın :)

Bunu windowsda veya linuxda disk yöneticiyle yapmaktan farkı ne derseniz açıkcası ben de anlamadım. GParted ile yapana kadar hiç kurulmadı.

Konu kapatılabilir.