Ubuntu 10.04 sürücü yükleme için yardım!

Başlatan drejmustafa, 07 Haziran 2012 - 21:58:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drejmustafa

Merhaba...

Arkadaşlar ben bilgisayarıma Ubuntu 10.04 temelli Back|Track yükledim ama ekran kartımı ve ses kartımı tanımıyor. Ekran kartımın çözünürlüğü düşük olsada idareediyor ama ses hiçbir şekilde kullanılır değil. Ses kartım 'Realtek Audio HD' ve Ekran kartım ise  'SiS Mirage 3' acaba bu ikisini nasıl yüklerim?

Bir not: Kullandığım bilgisayar nete bağlı ve o konuda bir sorunum yok!

heartsmagic

Konuyu taşıyorum, zira temeli Ubuntu olsa da konumuz BT dağıtımı.
Grafik kartının sürücüleri bu tarafta sağlanmıyor, bir şey yapamazsın fazlaca. Elle xorg.conf dosyasına çözünürlük eklemeyi deneyebilirsin. Ses kartın için lspci ile alacağın çıktıya göre arama yapabilirsin.

Sorularım?

1. Neden BT?
2. Bu BT sanal makineye mi kurulu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

drejmustafa

BT çünki hem linux hemde benim bilgisayardaki ilgi alanlarımdan biri olan güvenlik için gerekli tüm yazılımlar sorunsuz olarak geliyor! BT kurunca yaşayacağım sorunlar (video için codek, driver yada bir iki yan başka uygulama)  o programları bulup kurmak ile kıyaslanınca önemsiz kalıyor. Önceleri internetim olmadığı için sanal makinede kullanıyordum ama şimdi Exper Karizma Laptopta kurulu. Zaten sanal makinede driver sorunu nerede ise hiç çıkmıyor çüki sanal makine programı gerekli driverları bulunduruyor.

Verdiğin komut çıktılarını da birazdan eklerim şu an makinede var olan başka :) sorunlar ile uğraşıyorum ( bilgisayar  = sorun ). Tabi merak etmeyin önce google abiye soracağım ve elde ettiğim sonuçları da buraya eklerim. Linux konusunda acemiliğimi atana kadar başınızı çokça ağrıtmayı düşünüyorum...

heartsmagic

Cevap benim için yeterli.
Söylediğim gibi S3 için sürücü namına yapacağın bir şey yok, çözünürlük eklemeyi deneyebilirsin. Ses kartın içinse çıktıya göre bakılır etrafa.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

KemalALKIN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Haziran 2012 - 14:08:32
Cevap benim için yeterli.
Söylediğim gibi S3 için sürücü namına yapacağın bir şey yok, çözünürlük eklemeyi deneyebilirsin. Ses kartın içinse çıktıya göre bakılır etrafa.

Evet dediğiniz gibi.

lspci
lspci | grep VGA

Gibi komutların çıktıları lazım drejmustafa
www.tckemal.ist

drejmustafa

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar! Benim bu kadar geç cevap yazmamdan dolayıda kusura bakmayın ama günlük yaşam keşmekeşi işte arasıra insanın var olan asli sorunları bakıyorsunuz ikincil olmuş. Ben ekran kartının çözümünü bulum ve yükledim sorunsuz çalışıyordu; lakin bir iki gündür sisteme temelli giremediğim için şu ana o çözümü ekliyemiyeceğim ki sisteme girememe sorunumu dahi ancak nerede ise bir hafta geçtikten sonra sorabiliyorum! Tabi emin olunki o sorunu çözer çözmez Ekran kartının çözümünüde yazacağım. Bulmak beni uğraştırdı başka arkadaşlara yardımı olacağını umarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012 - 22:13:59

Ekran klartının çözümü :

http://ajoliveira.com/ajoliveira/uk/software/xorg.php sitesinde SiS 671 için  ubunutunun 9, 10 , 11 , 12 sürümlerinde derlenmiş sürücü var. Ayrıca en ince detayına kadar nasıl yükleneceği anlatılıyor. Bununlada yetinmeyen arkadaş bir script yazmış ve indirdiğiniz sürücü ile scripti aynı klasöre kyup scripti çalıştırırsanız otomatik olarak kopyalma, Xorg ayarları vs.. yapılıyor; tek satır kod ile.

Mesela BackTrack 5 Ubuntu 10.04 tabanlıu olduğu için ben o sürümün 32 bir olanını indirdim ve script ile aynı klasör koyup

#./sis 32 10.04

Komutu ile tek seferde yükledim. Burada 32 parametresi işlemci için 32 bimi 64 bitmi, 10.04 ise ubuntu versiyonu. Ama indirdiğiniz dosyaların ismini değiştirmemeniz gerekiyor "sis_driver_32-bit_11.04.tar.gz" aynen kalmalı! Bu kadar süre bu kadar sorun yaşaddıktan sonra çözümün bu kadar basit olduğunu öğrenmek komik oldu.

Lakin henüz ses kartı sorunumu çöze bilmiş değilim! O konuda ne yapma gerekiyor. Ses kartı olmadan olmuyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2012, 22:15:11

root@bt:~# lspc
00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)
00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller / IDE mode (rev 03)
00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 771/671 PCIE VGA Display Adapter (rev 10)