Gnome Shell Kurulum?

Başlatan sireno52, 07 Haziran 2012 - 14:00:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sireno52

selam arkadaşlar  site içi veya site dışı  arattım fakat birtür bulamadım  gnomeyi kuracam  da kurulum için bir adres veye uçbirim için  komut verirmisiniz
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

alquirel

Hangi kelimelerle arama yaptınız?

sireno52

Alıntı yapılan: alquirel - 07 Haziran 2012 - 14:12:31
Hangi kelimelerle arama yaptınız?
ubunu 12.04 unity dan gnome ye geçiş veya  gnome kurulum
(İŞLEMCİ:Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8Mb Cache LGA1151 ( ANAKART:  MSI Z170A GAMING M7 Intel Z170 Express 3400MHz(OC) DDR4)  (RAM:DDR4  16 GB )  (EKRANKARTI:  NVİDİA GeForce / GIGABYTE VGA,2GB,GTX680 OC,DDR5,256Bit,DVI,HDMI,DISPLAY PORT )

Timur

valla ben google "remove unity" yazdım anında kendisi öneride bulundu "remove unity install gnome"

bu da ilk çıkan arama sonucu  ;D
http://erikimh.com/unity-sucks-install-gnome-3-on-ubuntu-11-04/

komutları kendim denemedim ama sırasıyla şöyleymiş:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install gnome-shell
bilgisayarı yeniden başlat ve GNOME seçeneğini login ekranından seç
sudo apt-get remove unity

*not: web sayfasındaki adam sorumluluk bana ait değil diyor. bende denemediğim için aynısını diyorum  ;D

alquirel

Aslında Gnome derken bir ayrım yapmak gerekiyor.
Konuyu Gnome 2.x isimli bölümümüzde açmanıza bakarak Gnome 2 kurmak istediğinizi varsayarsak, aramanız gereken şeyin ismi "Mate". Gnome 2.x serisinin geliştirilmesi durduğu için Gnome 2.x serisi "Mate" ismiyle gönüllüler tarafından devam ettiriliyor. Ancak 12.04'e kurulup kurulmadığından emin değilim.

Kurmak istediğiniz Gnome, şu an geliştirilmekte olan Gnome Shell sürümü ise tek bir komutla halledebilirsiniz.
Veya Ubuntu Yazılım Merkezi uygulamasında "Gnome Shell" şeklinde aratarak kurabilirsiniz.

sireno52

Alıntı yapılan: Timur - 07 Haziran 2012 - 14:18:30
valla ben google "remove unity" yazdım anında kendisi öneride bulundu "remove unity install gnome"

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

*not: web sayfasındaki adam sorumluluk bana ait değil diyor. bende denemediğim için aynısını diyorum  ;D
adres güzelde bende ingilizce yok  olsa  olsa neyse ama şimdi ben bu verdiğin komutları kulanırsam tekrar başa  dönmesem bari zira yeni kurdum ubuntu 12.04 dü :)
bu arada yardım için teşekkürler :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2012 - 14:29:23

Alıntı yapılan: alquirel - 07 Haziran 2012 - 14:26:41
Aslında Gnome derken bir ayrım yapmak gerekiyor.
Konuyu Gnome 2.x isimli bölümümüzde açmanıza bakarak Gnome 2 kurmak istediğinizi varsayarsak, aramanız gereken şeyin ismi "Mate". Gnome 2.x serisinin geliştirilmesi durduğu için Gnome 2.x serisi "Mate" ismiyle gönüllüler tarafından devam ettiriliyor. Ancak 12.04'e kurulup kurulmadığından emin değilim.

Kurmak istediğiniz Gnome, şu an geliştirilmekte olan Gnome Shell sürümü ise tek bir komutla halledebilirsiniz.
Veya Ubuntu Yazılım Merkezi uygulamasında "Gnome Shell" şeklinde aratarak kurabilirsiniz.

kusura bakmayın yanlışlıkla açtım  gnome 3 olursa iyi olur

Timur

Alıntı yapılan: sireno52 - 07 Haziran 2012 - 14:28:03
Alıntı yapılan: Timur - 07 Haziran 2012 - 14:18:30

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

adres güzelde bende ingilizce yok  olsa  olsa neyse ama şimdi ben bu verdiğin komutları kulanırsam tekrar başa  dönmesem bari zira yeni kurdum ubuntu 12.04 dü :)
bu arada yardım için teşekkürler :)

rica ederim, ne demek dostum :)
zoraki da olsa windows makine kullanıyorum şimdi. evde de ubuntu 10.10'dan öteye geçmedim. ama normal şartlarda buradaki komutların bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. alquirel hocama bi sormak lazım yine de herhangibir problem çıkar mı diye  ;) bende jQuery öğrenmeye çalışıyorum bu aralar, sağolsun çok yardımı dokunuyor  :)

sireno52

Alıntı yapılan: Timur - 07 Haziran 2012 - 14:30:45

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

bu verdiğin komutlar gnome 3 ve üstü  içinmi ? zira kurmuşken son cıkanı kurayım diyorum

alquirel

Unity temizliği için şöyle bir başlığımız var.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33021.0

Sadece "remove unity"den daha fazlasını içeriyor ve denenmiş olduğu için daha çok güvenilir duruyor.
Ancak tabii ki ben denemediğim için kesin bir şey söyleyemem ;)

Alıntı Yap
bu verdiğin komutlar gnome 3 ve üstü  içinmi ? zira kurmuşken son cıkanı kurayım diyorum

sudo apt-get install gnome-shell komutu en güncel sürümü kurmak için yeterlidir.
Eğer özel bir sebebiniz yoksa Unity'yi kaldırmanızı tavsiye etmem, dursun kenarda bir zararı dokunmaz ;)

Başlığı Gnome 3.x bölümümüze taşıyorum.
Kurulum başarıyla sonuçlandığında etiketlemeyi unutmayalım ;)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0

sireno52

hersey guzel gitti ama bu seferde   kilavyemin ayari bozuldu  offfff   simdi ne yapacam bilmiyorum   kilavyede bir tusa basiyorum  farkli bir harf veya isaret cikiyor  o yuzden su anda bazi  harfleri yazamadigimdan dolayi   yazim  kotu cikiyor 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Haziran 2012 - 15:22:57

ilk kurdugum ana geri  dondure bilirmiyim acaba bunun  icin uc birimden bir komut kullanmak icin  bana bir komut yansita bilirmisiniz

alquirel

Klavye düzeni değişmiş gibi görünüyor.
"Sistem Ayarları" » "Klavye Düzeni" kısmında ayarlama yapamıyor musunuz?

Gnome Shell kurarken girdiğiniz komutlar neler?

Bir de, klavyeniz için daha önce açmış olduğunuz başlıktaki önerileri de deneyin bence.

sireno52

Alıntı yapılan: alquirel - 07 Haziran 2012 - 14:37:38
Unity temizliği için şöyle bir başlığımız var.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33021.0

Sadece "remove unity"den daha fazlasını içeriyor ve denenmiş olduğu için daha çok güvenilir duruyor.
Ancak tabii ki ben denemediğim için kesin bir şey söyleyemem ;)

Alıntı Yap

sudo apt-get install gnome-shell komutu en güncel sürümü kurmak için yeterlidir.
Eğer özel bir sebebiniz yoksa Unity'yi kaldırmanızı tavsiye etmem, dursun kenarda bir zararı dokunmaz ;)

Başlığı Gnome 3.x bölümümüze taşıyorum.
Kurulum başarıyla sonuçlandığında etiketlemeyi unutmayalım ;)
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31789.0
sizin verdiğiniz adrese girdim  yani bu adrese      http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33021.0     gnomeyi yükledim sistemi yeniden başlattım  sonrada unty   kaldırdım  senin verdiğin adreste  ki komutların hepsini kullandım  sanırım unty kaldırmamam gerekiyordu  eğer düzeltilemezse sistemi baştan kuracağım :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Haziran 2012 - 13:01:27

anlasilan benim derde care yok ne yapalim bastan kuracagim

Aaron

Ubuntu açılış ekranında -kullanıcı adı ve şifrenin geldiği ekranda- masaüstü ortamlarını değiştirebileceğimiz bir bölüm var burada Ubuntu, Ubuntu 2D, Gnome, Gnome Classic gibi seçenekler var. Ben sadece Gnome 3 ve Gnome Shell kullanmak istediğim zaman doğal olarak Unity'nin kaldırılıp Gnome Shell'in kurulması gerekiyor fakat benim istediğim şey şu yukarıda bahsettiğim seçeneklerin hiç biri gelmesin ve Gnome Shell varsayılan olsun. Bu şekilde bir uygulama yapmak mümkün mü ve mümkün ise nasıl? Nasıl arama yapacağımı bilemedim ve hazır bir konuya yazmayı tercih ettim.

Düzeltme: http://studiokoi.com/blog/article/setting_gnome_3_as_the_default_desktop_in_ubuntu_11.10 şöyle bir şey buldum aslında sorumun cevabı bu olabilir mi?

alquirel

Bağlantısını verdiğiniz işlem 12.04 için de geçerlidir, ancak doğrudan açılmasını, seçim ekranının hiç gelmemesini istiyorsanız ayrıca bir işlem daha yapmanız gerekir.
"Sistem Ayarları" » "Kullanıcı Hesapları" » "Otomatik Giriş" ayarını açık hale getirin.

Aaron

Bir başka bağlantı daha var. İkinci girdide biraz detaya inilmiş. Bu kadarına gerek var mı?

http://askubuntu.com/questions/119357/how-to-install-the-full-gnome-3-desktop-in-ubuntu

alquirel

Gnome 3 denilen şey komple bir masaüstü ortamıdır. Gnome Shell bundan biraz farklıdır.
Yani Gnome Shell sadece kabuktur, görünen yüzdür. Gnome 3, Gnome Shell'in yanı sıra bazı temel uygulamaları da içerir.

Mesela GDM. Eğer LightDM dursun bir zararı olmaz diyorsanız GDM'yi kurmanıza gerek yok. Ha kurdunuz vazgeçtiniz diyelim, geri dönmek de sorun çıkarmaz.

Diğer bahsettiği şeyler de GDM - LightDM örneğinde olduğu gibi sadece şundan ibaret : Ubuntu'nun varsayılan olarak koyduğu uygulamaları kaldırıp Gnome'a ait olan uygulamaları kurmak (Evolution - ThunderBird gibi)

Burada gerekliliği belirleyecek olan sizin ihtiyaçlarınız.