Ubuntu'da Sürücü Yüklemek

Başlatan senkul, 06 Haziran 2012 - 04:04:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senkul

Merhabâ ;

1) Diyelim ki donanımımızın herhangi bir parçası için îmâlatçının yayınladığı Linux sürücüsünü yüklemek istiyoruz.

Bu işin " genel " yöntemini bir klavuz şeklinde anlatabilir misiniz ?

2) " Sistem Ayarları " altındaki " Ek Sürücüler " nedir, ne işe yarar, neden benimki her bilgisayarımda boş, oradaki liste îmâlatçının yayınladığı bir sürücüyü yükleyince mi dolacak, öyleyse, listedeki o sürücüyü altındaki " Kaldır " tuşuyla kaldırınca Ubuntu elindeki sürücüyü kendiliğinden tekrar yükleyecek mi ?

Asus, M2V-MX-SE ana kartım için Linux sürücüsü yayınlamış :

http://support.asus.com/download.aspx?SLanguage=tr-tr&p=1&s=24&m=M2V-MX+SE&os=&hashedid=rO7Bu9kq3D25tXHl

Yukarıdaki adreste, işletim sistemini Linux seçince gelen menüde " Diğerleri " başlığı altında bulunan sürücülere bakınız.

Biz indirdiğimiz sürücü dizininin içinde sadece Audio dizini bulduk. Altında "ADI" ve "Realtek" diye iki dizin, "ADI" dizininde ALSA sürücüleri, "Realtek" dizininde de Fedora, Redhat ve Suse için Audio Pack'ler var. Şimdi bu Ubuntuya uyacak mı ? (Tümleşik ses kartımız Realtek)

Komik olan bu gibi meselelerde düştüğümüz durum :) bir şey indirip de onu Yazılım Merkezi'yle açabildiğimizde - kurabildiğimizde sevindirik oluyoruz. Bazı yazılım kurulum dosyalarını nâdiren "make", install" vs ile kurabiliyoruz [ şahsen kurup da çalıştırabildiğim yok :) ] Ama bazen de böyle sadece dizin varsa elde, karşılıklı bakışıyoruz :) Bu, sürücüler dışında da genel bir mesele.

Yukarıda sorduğumuz ilk iki soruya klavuz niteliğinde verilecek kitâbî cevaplar, forumda yapılacak aramalarda çok derde devâ olacağı gibi benzer daha az soruya muhatab olmanızı sağlayacaktır. Bir kaç başlığa bakıp bulamayınca ardından iki farklı söz dizimiyle yaptığımız aramada onyedi kadar sayfadan çok sayıda muhtemel başlığa baktıysak da bir çözüm bulamadık ve buraya sorduk.

Edit :

Elimizin hamuruyla * bir şey yaptık ama n'oolacak sonucu bilmiyoruz.

Suse için olan dizini çıkarttık. İçine girdik ve bir "İnstall" dosyası gördük. Paketin ismi "Linux Audio Pack" olunca genel sürücüdür diye yaptık bunu. "İnstall" dosyasına tıklayınca "Çalıştır" , "Terminalde Çalıştır" vs seçeneklerden "Terminalde Çalıştır"ı tıkladık. Uzun bir kurulumdan sonra terminal de kapandı kendiliğinden ve olup biteni buraya aktaramıyoruz (Bunu yapabilir miyiz ?). Kurulumun başlarında varolan ses sürücülerini kaldırdığını da gördük. Çalmakta olan müzik (tarayıcı sayfasındaki radyo) hala çalıyor. Bakalım sistemi yeniden başlatınca birazdan n'oolacak :)

Edit 2 :

Web'den de, Banshee'den de, Film Oynatıcı'dan da ses geliyor. Ancak daha evvel olduğunu görmediğimiz bir şey ; 4+1 kısık olduğu halde, Ubuntu ses ayarlarında ses seviyesi %100'ün üstündeyse seste çatlamalar var. Ubuntu'nun kendi sürücülerinde hiç yaşamamıştım bunu.

İşin yoksa kaldır, eski sürücüleri yükle :) Nasıl olacak şimdi bu ?
İyi insan olabilmek için ne yapmalı ? Dahası iyi insan nedir ? Kim düşünür ki bunu...

heartsmagic

1. Genel bir yöntem yok ne yazık ki. Üretici sürücüyü nasıl sağlamışsa yönergelerini de veriyor olmalı. Ona göre bakarak kurulum yapılıyor.
2. Ek sürücüler Ubuntu'ya mahsus bir şey. Elbette diğer dağıtımların da kendilerine göre bu şekilde araçları var. Fakat senin sorduğun Ubuntu için olan. Eğer üretici kapalı sürücü sağlamışsa donanıma ait, o da Ubuntu'nun depolarında varsa bu Ek Sürücüler bölümünde görülür. Haliyle isteyen kullanıcı kurar.

Asus'un sağladığı şeyler aslında işe yarar şeyler değil. Daha doğrusu zaten bizlerde ve sende mevcut olan şeylerdir, büyük ihtimalle tabi. Alsa zaten bizde kurulu gelir, Realtek'in dağıttığı ve sürücü dediği şey Alsa'nın kendisi.

Sorununa gelirsek, neyi nasıl yüklediğini tam olarak bilemiyoruz. Betik yapmış bir şeyler elbette fakat kendisini iyice inceleyip öyle bakmak lazım duruma. Bu gibi sorunlarda geri döndürmek de zor olabiliyor, keşke hiç girişmeseydin sürücü kurulum işine falan.

Eskiye dönmenin aklıma gelen iki yolu var ne yazık ki:

1. Betiği iyice inceleyip ne yaptığına bakmak.
2. Alsa derleyip kurmak. Forumda anlatımı var fakat 12.04 üzerinde ne yazık ki denemesini yapamadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

senkul

Merhabâ ;

Asus'un sağladığının Alsa olduğunu görünce biz de öyle düşünmüştük. Yanılmamışız demek.

Betiği bulamayız, bulsak okuyamayız. Buraya al, n'oolmuş diye sor, boşa yormuş oluruz sizi. Büyük bir problem görünmüyor. Ses, yükseldiğinde çatlıyor  sâdece. Bu zaten 11.10, 12.04 netbookta ve ona dokunmuyorum hiç. Bu da elbet yükselttiğimizde normale döner. Yapacak başka çok şey var. Alsa derlemekse daha "derlemek" dediğinde korkutuyor. Konsol Uçbirim komutlarının çoğuna ve Linux - Ubuntu yapısına daha hakim olduğumuzda öyle şeyler ancak.

Bir kaç belge baktım forumda ve daha da bakacağım. Bazı arkadaşların yüklediği kitap vs şeylerin altı boş çıkıyor. Tarihleri eski. Yazdık iki yere bunlar boş diye... Keşke hep orada durabilecek bir adrese ( resmi Linux - Ubuntu adreslerine) konulabilse. ...

Teşekkürler :)
İyi insan olabilmek için ne yapmalı ? Dahası iyi insan nedir ? Kim düşünür ki bunu...

alquirel

Alıntı yapılan: senkul - 07 Haziran 2012 - 01:51:01
Bir kaç belge baktım forumda ve daha da bakacağım. Bazı arkadaşların yüklediği kitap vs şeylerin altı boş çıkıyor. Tarihleri eski. Yazdık iki yere bunlar boş diye... Keşke hep orada durabilecek bir adrese ( resmi Linux - Ubuntu adreslerine) konulabilse. ...

O iki yerde de sadece bağlantı çalışmıyordu.
Galiba "altı boş" ifadesinin ne anlama geldiğinden bîhabersiniz.

senkul

Estağfirullah efendim.

" Târihleri Eski " ifâdesini ardından zikreyleyerek durumu îzâh ettik.

Bağlantıları verenlere bir kasdımız yok herhalde ...

Ayrıca linkler gâyet güzel çalışıyorlar.