Tam Ekran Video İzleme Esnasındaki Yüksek CPU Kullanımı

Başlatan noktakom, 05 Haziran 2012 - 20:08:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Merhaba, uyku modu problemini çözdükten sonra sistemde sadece 1-2 sıkıntı kaldı. Onları da çözebilirsek kusursuza yakın bir sisteme 3 yıl sonra kavuşacağım, inşallah.

Grafik sürücüleri, açık veya kapalı kaynak, farketmeksizin tam ekran video izlerken, cpu kaynak tüketimi çok yükseliyor. Sorun hem html5'te hem de flash'ta mevcut.

Örnekler;
Windows 7 - 720 p youtube videosu -  chrome - tam ekran - CPU %15-17
Windows 7 - 360 p youtube videosu -  chrome - tam ekran - CPU %8-10
Ubuntu - 360 p youtube videosu -  chrome/ chromium - tam ekran - CPU %50+
Ubuntu - 360 p youtube videosu -  chrome/ chromium - küçük ekran - CPU %20
Ubuntu - 360 p youtube videosu -  chrome/ chromium -orta boy ekran - CPU %30

Top çıktısındaki görünüme göre kaynak tüketimi; Tarayıcı %50+, compiz %20+, xorg vs... gibi oluyor. Tabi kaynak tüketimini tam ekrandayken göremediğim için, esc'ye basıp çıktığım andaki değerleri kabaca veriyorum. Örneğin tarayıcının tüketimini bazen %50 bazen %90 olarak yakalıyorum.

Notlar:
Diğer sitelerde de durum aynı.
Kubuntu'da tam ekrana geçince efektlerin devre dışı kalması için bir ayar vardı. O ayar işe yaramıştı ancak güncellemeler ile sorun tekrar geri gelmişti.
Ubuntu'da da aynı ayarı ( unredirect fullscreen windows ) aktif etmeyi denedim. İşe yaramadı.
Xubuntu kurmuştum. Onda da başta sorun yoktu sonra güncellemeler ile sorun tekrar geri gelmişti.
Bu değerler 12.04 ve 12.10 üzerinde aldığım değerlerdir. Önceki sürümlerde ufak ekranda dahi video izlemek mümkün değildi.

if

noktakom

Tabi
$ lspci
00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 IDE Controller (rev 01)
00:03.0 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.1 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.3 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller / IDE mode (rev 03)
00:06.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:07.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI RV620 [Mobility Radeon HD 3400 Series]
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

if

sudo amdconfig --sync-video=on komutunu verdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp deneyin.

empax

Eğer video'da kasılmalar olmuyorsa sorun yok, ayrıca bu değerlerin bu kadar yüksek olması normaldir. Sebebi, Adobe firmasının Linux tarafına olan ilgisizliği.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ersinkandemir

Flash tam anlamıyla sömürüyor sistemi CPU kullanımı olarak. Herkes bundan şikayetçi, biraz bu tarafla ilgilense Adobe...
Where there's a shell, there's a way.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ersin Kandemir - 06 Haziran 2012 - 00:47:25
Flash tam anlamıyla sömürüyor sistemi CPU kullanımı olarak. Herkes bundan şikayetçi, biraz bu tarafla ilgilense Adobe...

Artık Linux desteğini bile kesti, geçtik ilgilenmesini :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktakom

@if, durumda değişikliklik olmadı.

Konunun sadece adobe'un ilgisizliği olduğunu düşünmüyorum. Çünkü aynı sorun html5'te de mevcut.

empax

Alıntı yapılan: noktakom - 06 Haziran 2012 - 15:31:24
@if, durumda değişikliklik olmadı.

Konunun sadece adobe'un ilgisizliği olduğunu düşünmüyorum. Çünkü aynı sorun html5'te de mevcut.

Sebebi HTML5'in yeni bir teknoloji olması olabilir mi ?
Flash için açık kaynaklı alternatifler varmış. Gnash ve Lightspark, denemedim ama araştırılabilir.
بسم الله الرحمن الرحيم

if

noktakom

Teşekkürler @if.

Bahsettiğim güncellemeler gelip performans bozulmadan önce, videoları tam ekran yaptığımda "press esc to exit full screen" yazısı yukarıda açılan küçük beyaz bir kutucukta çıkıyordu. Ne zaman o yazı ekranın ortasında büyük, videoya gömülü gibi gözükürse bu sorun çıkıyor ortaya. Sizde durum nasıl? o yazı nasıl gözüküyor sizde?

hesin

Bende de olan b0ri durum.Cpu %65 e kadar çıktığını bile görmüşlüğüm var.Eğer Adobe kaynaklıysa hızla açık kaynak alternatiflerine yönelebiliriz.Ama sanırsam o kadar da alternatifler yok şu ana kadar, öne çıkan hep Adobe oluyor(kurulu geliyor zaten).Ama bu durumdaki gelişmeleri de pek takip etmiyorum,yani flash player konusunda ne kadar ilerlemişiz onu da bilmiyorum.

heartsmagic

@noktakom, donanım hızlandırma etkin mi? Kapatın denediğinde ne oluyor hiç bakabildin mi?

noktakom

Donanım hızlandırma derken webgl'yi kastediyorsanız, açık kaynak sürücüler zaten onu desteklemiyor. Kapalı kaynaklı sürücüler destekliyor gibi görünüyor; ama hiçbir katkısı olmuyor. Hatta css filan bazı hızlandırma desteklerini açmak sorun yaratıyor, web siteleri düzgün görüntülenmiyor vs.

heartsmagic

noktakom

dobe forumlarında linux için donanım hızlandırma desteğin olmadığını söylemiş yöneticiler. Sanırım, grafik kartı sürücüsü problemleri ve güvenlik açıkları nedeniyle desteklenmeyen yollarla bu özelliği açma seçeneği de tamamiyle iptal edilmiş.

heartsmagic

Flash bir videoya sağ tıklayınca seçenekler arasında yok muydu donanım hızlandırma?

noktakom

Evet, şimdi dikkat ettim. Seçenek aktif görünüyor; ancak kapatılamıyor. Daha doğrusu o menüdeki hiçbir şeye tıklanmıyor.

empax

Alıntı yapılan: noktakom - 08 Haziran 2012 - 18:26:58
Evet, şimdi dikkat ettim. Seçenek aktif görünüyor; ancak kapatılamıyor. Daha doğrusu o menüdeki hiçbir şeye tıklanmıyor.

Firefox üzerinden yap. Diğer tarayıcıları da etkiliyor.
بسم الله الرحمن الرحيم

noktakom

want to

Bu değerler firefox da yüzde kaç?
Software:
OS: Ubuntu 12.04, Kernel: 3.4.6-030406-generic (x86_64), Desktop: Unity 5.12.0, Display Server: X Server 1.11.3, Display Driver: intel 2.17.0, OpenGL: 2.1 Mesa 8.0.2, Compiler: GCC 4.6, File-System: ext4, Screen Resolution: 1366x768

noktakom

ersinkandemir

O ayarları değiştirebilmek için ilk önce tam ekran yapıp ardından sağ tık menü ile aynı yere girin ve o şekilde deneyin.

noktakom

Teşekkürler,  tam ekran yaparak değiştirebildim, bi miktar da iyileşme gözlemledim; ancak tam o esnada güncellemeler gözüktü, aralarında flash'a ait güvenlik güncellemesi de mevcuttu. Onları yükledikten sonra, elde ettiğim iyileşmeyi tekrar kaybettim.

ersinkandemir

Vallahi ben hızlandırmayı açtığımda videolar mavimsi görünüyordu. :)